bobrek.gen.tr https://www.bobrek.gen.tr Böbrek, Böbrek Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bobrek.gen.tr Fri, 07 Aug 2015 00:00:00 +0000 Thu, 17 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Böbrek Yetmezliği Belirtileri https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-yetmezligi-belirtileri.html Tue, 11 Sep 2018 18:18:37 +0000 Böbrek yetmezliği belirtileri, insanlarda çok büyük problemlere neden olmadan ve genellikle sadece yüzeysel belirtilerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bu rahatsızlığın ilerlemes Böbrek yetmezliği belirtileri, insanlarda çok büyük problemlere neden olmadan ve genellikle sadece yüzeysel belirtilerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bu rahatsızlığın ilerlemesi durumunda böbreğin kaybedilmesi bile söz konusudur. Böbrek yetmezliği, adından da anlaşıldığı gibi böbreğin vücudun ihtiyaç duyduğu kadar çalışmamasıdır. Buna bağlı olarak vücuttaki kan yeteri kadar süzülmez ve kişinin tükettiği sular ve diğer içecekler vücutta bekletilir. Bu içeceklerin bekletilmesi ise belirtilerin yavaş yavaş ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Genellikle yetişkinlerde görülen bu rahatsızlığın belirtileri de yavaş yavaş kendisini ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle ikiden fazla belirti var ise kesinlikle hastalık bilinmese bile teşhisinin yapılabilmesi açısından uzman bir doktora giderek muayene ve testler yaptırılmalıdır.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

 • Böbrek yetmezliğinin ilk belirtisi, vücuttaki ödemlerin hızlı bir şekilde artmasıdır. Bu ödemler genellikle ayak bölgelerinde ortaya çıkarak yavaş yavaş yayılma gösterir. Özellikle ayaklar, bacaklar ve ellerde çok fazla bir şekilde şişlikler oluşmaya başlar.
 • Kişide normal durumlara göre çok daha az idrar olur. Normalde günde iki kez idrar yapan bir kişi günde bir ya da iki günde bir idrar yapmaya başlar. Bu durum anlaşılmayacak kadar az değildir. Bu nedenle fark etmeniz zor olmaz.
 • Vücuttaki elektrolit ve su dengesi bozulduğu için başta nefes darlığı olmak üzere yorgunluk ve güçsüzlük durumları çoğalır. Böbrek yetmezliği her iki böbrekte görülüyorsa böbrek yetmezliği belirtileri ciddi oranda yükselir.
 • Böbrek yetmezliğinin ilerlemesi durumunda kas spazmları da artacaktır. Bu durum özellikle gece saatlerinde çok yaygın olarak ortaya çıkacak ve ciddi rahatsızlıklara neden olacaktır. Bazen sizi uykunuzdan edecek derecede sorunlar ortaya çıkacaktır.
 • Zamanla ciltte kuruluk kaşıntı sorunları oluşacak ve deri soyulmalarına kadar bu durum ilerleyecektir. Bunun yanında mide bulantısı, kusma gibi problemler de artacaktır. Özellikle yaşı küçük olanlarda bu belirtiler çok daha fazla olacaktır.

Yukarıdaki belirtilerin yanı sıra kişide sabah saatlerinde göz kenarlarında şişlikler, iştahsızlık sorunları, konsantrasyon bozuklukları, çok çabuk yorulma, enerji kaybı, az ve sık idrara çıkma gibi durumlar kendisini göstermektedir.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri En Çok Kimlerde Görülür

 1. Şeker Hastaları, en çok etkilenen kişilerdir.
 2. Tansiyon rahatsızlığı olan insanlar ve yaşlılar
 3. Kilosu fazla olan insanlarda da bu belirtiler çok görülür.
 4. Aile içerisinde daha önce bu sorunu yaşamış olan kişiler ve diyabet rahatsızlığı olan kişiler.
 5. Sigara içen insanlarda da böbrek yetmezliği belirtileri çok fazla bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Böbrek Yetmezliği Belirtilerinin Azalması İçin Ne Yapılabilir

Böbrek yetmezliği olan insanlar böbrek yetmezliği belirtileri sorunundan çok etkilenmemek için bol bol şifalı olan bitki çaylarından tüketmeleri gerekmektedir. Bu bitki çayları, böbreklerin daha fazla çalışmasında önemli etkilerde bulunur. Özellikle sarı sedef otu ve çörek otu yağı ile hazırlanan kürler size faydalarını çok kısa bir süre içerisinde gösterecektir. Bu besinlerin tüketilmesinin yanında tüketmemeniz gereken bazı besinler de vardır. Bunlar; süt ve süt ürünleri, kola, dondurma, puding, cips ve diğer abur cubur besinler az tüketilmelidir.
]]>
Böbreğin Yapısı https://www.bobrek.gen.tr/bobregin-yapisi.html Tue, 11 Sep 2018 21:26:25 +0000 Böbreğin yapısı, idrarı ayırıp kanı temizlemeye yarayan ve karın boşluğu omurganın yakınında yer alan sağlı sollu 2 organdan her biridir. Dış görünümleri fasulyeyi andırır. Uzunluğu 10-12 cm, genişliği 5-6 cm, k Böbreğin yapısı, idrarı ayırıp kanı temizlemeye yarayan ve karın boşluğu omurganın yakınında yer alan sağlı sollu 2 organdan her biridir. Dış görünümleri fasulyeyi andırır. Uzunluğu 10-12 cm, genişliği 5-6 cm, kalınlığı 4 cm, kilosu 120-200 gr kadardır. Kahverengiye yakın esmer kırmızı renktedir. Sağdaki böbrek, soldakine nispeten yer olarak biraz aşağıdadır. Her 2 böbreğin de etrafı gevşek bağlantı ve yağ dokusundan oluşmuştur böbrek kapsülü ismi verilen bir doku tabakası ile çevrilidir. Bu kapsülün meydana getirdiği ve içerisinde böbreğin yer aldığı boşlukta böbrek loju (böbrek yuvası) ismini alır.

Böbrek kapsülünün ön yüzünü karındaki zar (periton) sıkıca örtmüş olup böbreğin yerinde durmasına destek eder. Böbreklerin karşılıklı olarak birbirine bakmakta olan ve bir girinti biçimindeki kesimleri böbrek göbeği ismini alır. Burası böbreğe kan getiren ve böbrekten kan götüren damarların, sinirlerin ve üreter kanalının geçtiği yerdir. Böbreğin yapısı dıştan içe 4 tabakadan oluşur: Böbrek zarı, kabuk bölgesi, piramit bölgesi, havuzcuk bölgesi. 

Böbrek Zarı: Böbreğin en dışarısında böbrek dokusundan rahatlıkla ayrılabilen ve böbreği bir gömlek benzeri saran fibröz bir örtüdür. 

Kabuk Bölgesi: Böbrek zarıyla piramitler içinde olan bölgedir. Burada tanecikli bir görünüm bulunur. Bu görünümü yaratan yapılar Malpighi cisimcikleri ismini alır. Malpighi cisimciği, böbrek içerisine giren atardamarın kılcal uzantılarının meydana getirdiği ince bir damar yumağıyla bunu çepeçevre saran Bowman kapsülü isimli ince bir zardan meydana gelir. İdrar yapımıyla görevlendirilmiş idrar kanalcıkları bu Bowman kapsülünden bir idrar kanalcığı çıkarak toplayıcı idrar kanalına açılırlar. İşte Malpighi cisimciğiyle beraber bizzat idrar kanalcığı idrar yapan en minik ünitesi meydana getirir. Bu oluşumlara nefron ismi verilir. Bir böbrekte 1 milyon civarı nefron bulunur. İdrar kanalcıklarının herkes ince bir toplayıcı kanala açılır. Bu ince toplayıcılar birleşip ek olarak önemli kanalları oluşturarak bitiminde 10-25 kanal şeklinde piramitlerin tepesinde yer alan minik delikciklere açılırlar. 

Piramit Bölgesi: Sayıları 8-10 civarı piramitlerin tepe bölgeleri havuzcuk, tabanları da böbrek zarı bölgesindendir. Bu piramitlerin papilla renales isimli uç kesimlerinde idrar borucuklarının açılmış meydana geldiği 10-25 civarı delikçik bulunur. 

Havuzcuk Bölgesi: Piramitlerin tepesi aşağı yukarı 1 santimetre ölçüsünde huni şeklindeki calices renalis minores isimli az tüplere açılır. Bu minik boşluklarda birleşerek ek olarak önemli boşluğu oluştururlar. Sayıları 2-3 olan bu yapılara da calices renales majores denir. Bu yapılar birleşerek havuzcuğu meydana getirirler. Bu havuzcuğun ucundan başlayan idrar kanalı mesanede sonlanır.
]]>
Üriner Sistem Enfeksiyonu https://www.bobrek.gen.tr/uriner-sistem-enfeksiyonu.html Wed, 12 Sep 2018 21:17:23 +0000 Üriner Sistem Enfeksiyonu; üriner sistemde ortaya çıkan, yaş ve cinsiyete göre farklılık gösteren, ayrıca görüldüğü organa göre de farklı isimler alan enfeksiyonların genel adıdır. Üriner Sistem Enfeksiyonu  Üriner Sistem Enfeksiyonu; üriner sistemde ortaya çıkan, yaş ve cinsiyete göre farklılık gösteren, ayrıca görüldüğü organa göre de farklı isimler alan enfeksiyonların genel adıdır. 

Üriner Sistem Enfeksiyonu Türleri;

Yukarıdaki geniş tanımlamadaki karışıklıkları önlemek ve standardize etmek amacı ile Avrupa Üroloji Derneği (EAU) bir sınıflama geliştirmiştir. Üriner sistem enfeksiyonları şu şekilde isimlendirilir;

 • Komplike olmayan alt idrar yolu enfeksiyonu; bir sağlık sorunu ve üriner sistemde anatomik problemi olmayan erişkin bireylerde görülen akut sistit olarak da adlandırılan mesane enfeksiyonlarıdır.
 • Komplike olmayan piyelonefrit; ek bir sorunu olmayan erişkinlerde görülen böbrek toplayıcı sistemi enfeksiyonudur.
 • Piyelonefritin eşlik ettiği ya da etmediği komplike olmuş idrar yolu enfeksiyonu; bir risk faktörüyle ortaya çıkan üriner enfeksiyonlardır. Hamileler, çocuklar ve yaşlılarda ortaya çıkan enfeksiyonlar komplike enfeksiyonlar olarak adlandırılır.Cerrahi girişimden sonra ortaya çıkan, hastane kaynaklı, antibiyotik kullanılmasına rağmen tekrarlayan ve tedaviye rağmen 7 günden fazla devam eden enfeksiyonlar komplike idrar yolu enfeksiyonudur.
 • Ürosepsis; idrar yolu enfeksiyonu kaynaklı çoklu organ yetersizliğine giden dönemde sistemik inflamatuar yanıt durumudur. Acil müdahale gerektiren vakalardandır.
 • Üretrit; primer ve sekonder ya da enfektif ve non-enfektif olarak sınıflandırılır, idrar kanalı enfeksiyonudur. Genelde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara bağlı olarak Primer üretrit gelişirken, sekonder üretrit uzun dönem üretral sonda olan ya da üretra darlığı bulunan erkeklerde gözlenir. 
 • Erkek genital organ enfeksiyonları; Prostatit bakteriyel ya da multifaktoriyel etkenlere bağlı olarak meydana gelen prostatit sendromu ya da kronik pelvik ağrı sendromu şeklinde tanımlanır. 
 • Spesifik enfeksiyonlar; Tüberküloz, şistozomiyazis gibi hastalıklardır
 • Cinsel yolla bulaşan üriner sistem enfeksiyonları ise gonore başta olmak üzere Ureaplasma, sfliz  ve Mycoplasma'dır

Üriner Sistem Enfeksiyonu Belirtiler;

 • Temel yakınma idrar yapmayla ilgilidir. İdrar yaparken yanma, ani sıkışma, idrar kaçırma, sık idrar çıkma isteği, idrarda kan gelmesi, kadınlarda vajinal akıntı temel şikayetlerdir. Ateş nadiren izlenir. Fizik muayenede ağrı hissedilir.
 • Pyelonefrit olgularında yine idrar yakınmaları ve yan ağrısı, bulantı-kusma ve 38oC üzeri ateş vardır. Fizik muayenede açı hassasiyeti vardır.
 • Ürosepsis'te çoklu organ yetmezliği, evreye göre 38oC üzeri ya da 36oC altı vücut ısısı, takipne ve hipotansiyon gözlenir. 
 • Üretrit'te eksternal meadan gelen pürülan akıntı ve dizüri izlenir.
 • Akut prostatit olguda alt üriner sistem yakınmalarına ek olarak, perineal ağrı ve dolgunluk hissi, 40oC ve üzeri ateş vardır. Prostat ağrılı, ödemli ve yumuşak kıvamdadır. 
 • Epididimit ve orşit olgular tek taraflı skrotal ağrı ve şişlik belirtileri verir. Testis hassas ve ağrılıdır. 38-39oC ateş izlenir.

Üriner Sistem Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir


Normalde üriner sistemin çoğu bölümü sterildir. Steril ortama girip enfeksiyon oluşturan mikroorganizmalara üropatojenler adı verilir. Üriner sistem enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmalar idrar yoluna üç şekilde ulaşır; 

 • Asendal yol: üretradan mesane ve üst üriner sisteme 
 • hematojen yol
 • Lenfatik yol. 

Üriner sistem epitelinin sürekli yenilenir olması ve idrar akış yönünün yukarıdan aşağı olması enfeksiyona karşı korunma sağlar. Ancak, bu yapı bir takım nedenler ile bozulduğunda, üriner sistemde dışarıdan kateter gibi yabancı bir cisim varlığında ya da kişinin bağışıklık sistemini bozan hastalık veya tedavi uygulamalarında üriner sistem enfeksiyonu gelişimi kolaylaşır.

]]>
Avakado Yaprağı Böbrek Taşı https://www.bobrek.gen.tr/avakado-yapragi-bobrek-tasi.html Thu, 13 Sep 2018 02:33:20 +0000 Avakado Yaprağı Böbrek Taşı, düşürmede ve böbrek taşını harekete geçirmede kullanılabilir. Avakado yaprağı, avakado ağacının dal kısımlarından elde edilmekte ve içinde bulunan Glutathion isimli madde ile başta böbrek h Avakado Yaprağı Böbrek Taşı, düşürmede ve böbrek taşını harekete geçirmede kullanılabilir. Avakado yaprağı, avakado ağacının dal kısımlarından elde edilmekte ve içinde bulunan Glutathion isimli madde ile başta böbrek hastalıkları olmak üzere birden fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Klorsuz suyla yapılan avakado yaprağı kürü birçok hastalığın tedavisini bünyesinde barındırıyor. 

Tabiatta yetişen birçok ağaçtan ilaçlar üretilmekte buda insanlar tarafından rağbet görerek tüketilmektedir. Bu ağaçların meyvelerinin kullanımı yanı sıra yaprakları da kurutularak kür elde edilip kullanılmaktadır. Avakado yaprağının özünde bulunan methyl-chavicol maddesi ile böbrek taşını harekete geçirir, taşta oynama olur ve böbrek taşını düşürmede güç sağlar. Evde kendiniz böbrek taşı için avakado yaprağından bir kür hazırlayıp kullanabilirsiniz. Bunu aşağıda verilen anlatıma göre uygulayabilirsiniz. 

Avakado Yaprağı Böbrek Taşı Kürü İçin Gereken Malzemeler; 
 • 1 tatlı kaşığı avakado yaprağı (Kendi kurmuş olduğunuz yada aktardan alınan avakado yaprağı) 
 • 1 çay bardağı (150 ml) klorsuz su 

Avakado Yaprağı Böbrek Taşı Kürü Hazırlanışı Ve Uygulaması, 

1 çay bardağı klorsuz suyu kaynatın ve içerisine 1 tatlı kaşığı kuru avakado yaprağından atın. Ocakta 8 dakika kadar altı kısık ateşte olacak şekilde pişirin. Daha sonra pişen avakado yaprağını süzün. Akşam yemeği yemeden 2 saat öncesinde bu kürü için. 5 gün boyunca uygulayınız. 3 gün ara verilmeli ve 20 güne bu şekilde tamamlamalısınız. Avakado Yaprağı Böbrek Taşı Kürünü tekrar yapmanız içinde aradan 20 gün geçmesi gerekir. Daha sonra tekrar bu şekilde uygulayabilirsiniz.
]]>
Stres İnkontinans Nedir https://www.bobrek.gen.tr/stres-inkontinans-nedir.html Thu, 13 Sep 2018 14:04:30 +0000 Stres inkontinans nedir stres inkontinans idrar kaçırma rahatsızlığıdır. İdrar kaçırma sıkıntısı olan kişiler rahatsızlık duydukarından bunu pek dile getiremezler, çekinirler. İnsanlarda idrar yollarının kont Stres inkontinans nedir stres inkontinans idrar kaçırma rahatsızlığıdır. İdrar kaçırma sıkıntısı olan kişiler rahatsızlık duydukarından bunu pek dile getiremezler, çekinirler. İnsanlarda idrar yollarının kontrolü beyin sapı, beyin kabuğu, omurilik ve mesane adelesi arasında sistemli bir düzen içinde sağlanır. İdrar yapma, beynin kontrolü ile omurilik kaynaklı bir reflekstir. Ancak kişinin kendi kontrolü altında ki bu durum çeşitli faktörler nedeni ile bozulabilir. Bunlar yaşlılık, kilo fazla sayıda doğum yapmak, ve kronik akciğer rahatsızlıkları gibi durumlardır. Ve stres inkontinans en fazla kadınlarda görülmektedir.  Üriner inkontinans istem dışı idrar kaçırma durumudur. Üriner inkontinans bir belirti olup zamanla yaşa bağlı ilerleme göstermektedir. İnsanlar dünyaya geldiklerinde idrar tutmayı bilmeyerek yaşama adım atıp daha sonra toplumda yaşamanın bir kuralı olarak idrar tutmayı ve yapmayı öğrenirler. Üriner inkontinans denilen durumun 4 tipi vardır. Bunlardan biride stres inkontinanstır.  Kadınlarda idrar kaçırmanın en sık nedenidir stres inkontinans.Ortalama % 15 civarı kadın bu durumu yaşamaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu oran daha da artmaktadır. 

Stres inkontinans neden olur

Stres inkontinansın sebebi anatomik bozukluğa bağlı olarak ortaya çıkmakta olup karnın iç basıncını artıran olaylar sebebi ile(öksürme, gülme, hapşırma gibi) mesane kası kasılmadığından dolayı kişinin istem dışı idrar kaçırması durumudur. Stres inkontinansa sebep olan durumlar yapısal bozukluklar, doğumlar, yaşlılık, estrojen hormonunun azalması yada eksikliği ile pelvis tabanında meydana gelen deformasyon, obezite, sigara kullanımı ve kabızlık gibi durumlardır.  

Stres inkontinans teşhis ve tedavi,

İlk etapta hastanın öyküsü dinlenir. Hastaya şu sorular yöneltilir. Öksürme veya ağır kaldırma sırasında idrar kaçırılıyor mu, idrara sıkıştığı zaman tuvalate gidene kadar idrar kaçırılacak duruma geliniyor mu, gündüzleri hangi sıklıkta idrara çıkılıyor, son bir yılda yatağa kaçırılan idrar var mı, İdrardan korunmak için ped kullanımı var mı,

ikinci aşamada ise idrar yollarını etkileyebilecek genel bir sorun var m bu durum araştırılır. Örneğin Parkinson hastalığı, akciğer rahatsızlığı, diyabet yada felç gibi.

üçüncü aşamada ise idrar tahlili ile metabolik tahatsızlıklar, böbrek rahatsızlıkları gibi durumlara bakılır. Ve ayırıcı tanı yöntemine başvurulur.

İnkontinansın ayırıcı tanı çeşitleri çok detaylı ve geniştir. Tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Öncelikle cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile başlanır. İdrar kaçırmaya neden olan durumlar düzeltilmeye çalışılır. Karın iç basıncını dengeleyebilmek için pelvis tabanı kaslarının çalıştırılması ve estrojen hormonunun dengesi sağlanmaya çalışılır.

Derecesi hafif olan kaçırmalar için idrar yapılırken kasları kontrol edebilmek amacı ile günde 20 kez kasları 5 saniye kasıp 5 saniye bırakarak egzersiz yapılması sağlanır.

Stres inkontinansa cerrahi tedavi,

Stres inkontinansın asıl tedavisi cerrahi yöntemdir. Cerrahi tedavi ile mesane boyunu pelvik diyafram üzerine çıkarmak amaçlanır. Cerrahi tedavide başarı oranı %60-90 arasıdır.

]]>
Üriner Sistem Nedir https://www.bobrek.gen.tr/uriner-sistem-nedir.html Thu, 13 Sep 2018 17:39:25 +0000 Üriner sistem nedir;insan vücudunun arındırma sistemidir. bir nevi detaylı geri dönüşüm mekanizmasıdır. Üriner sistem ortalama her gün vücutta yaklaşık kırk beş galonluk kanı, sıvı atık maddelerden arındırır ve Üriner sistem nedir;insan vücudunun arındırma sistemidir. bir nevi detaylı geri dönüşüm mekanizmasıdır. Üriner sistem ortalama her gün vücutta yaklaşık kırk beş galonluk kanı, sıvı atık maddelerden arındırır ve içerisinde bulunan önemli mineraller olan potasyum ve sodyumu geri kazanır ve kalanları da böbrekler yardımı ile vücuttan dışarı atar. Üriner sistem organlarından olan böbrek aynı zamanda kan içerisinde asitlerin bir kısmını da vücutta tutarak, kalan kısmını da idrar ile vücuttan atar. Yani böbrekler kandaki asit seviyesini de düzenlemektedir. Böbreklerin atık madde olarak dışarı attığı idrar içerisinde bir miktarlandan arındırılmış sıvı ve atık maddeler içermektedir. 

Üriner sistem aynı zamanda insan vücudunda kan hacminin doğru şekilde bağlanmasını sağlar. Kişiler tarafından tüketilen her sıvı kana absorbe edilmektedir. Böylelikle dolaşım esnasında kan hacmin yükselmesini sağlar. İnsanlardaki kan hacmi normal düzeyden daha yüksek olduğu zamanlarda böbrekler idrardaki fazla olan sıvıları eleyerek kan seviyesini düzenlemektedir. Eğer ki gereken miktardan daha az sıvı alır veya ateşlenerek veya terleyerek fazla miktarlarda sıvı kaybı yaşanır ise böbrekler bu defa daha az sıvı eleyerek vücudun susuz kalmadan devam etmesini sağlar. 

Üriner Sistem Organları;
 • iki adet üriter yani idrar borusu,
 • iki böbrek,
 • bir idrar torbası,
 • erkeklerde prostat,
 • üretra yani idrar yolu, şeklinde organlardan meydana gelmektedir.
Üriner Sistem Nedir;

Üriner sistem organlarından böbrekler yaklaşık olarak bir elimizin yumruğu büyüklüğünde olup sağ ve solda iki adet bulunan bir organdır. Omurganın her iki tarafında ve üst karın boşluğunda yer alır. Böbreklere kan böbrek atardamarları aracılığı ile ulaşır ve böbreklerin içerisinde geniş bir ağ halinde daha küçük damarlara ayrılır. Her böbrek nefron adı verilen ve ortalama olarak bir milyon mikroskobik filtreleme ünitesinden meydana gelir. Bu nefron dediğimiz üniteler kandaki atık ve sıvıları filtreleyerek kılcal damar kümeleri olan Glomerulus' da başlar. Böylelikle kan içerisindeki proteinler ve hücreler kan damarları içerisinde kalır ve filtreleme işleminde vücuttan atılmadan kalır. Glomerular, filtreleme oranı olarak hekimler tarafından anılan ve kanın filtrelenmesini ifade eden bir terimdir. Hekimler böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirip getirmediğini bu oran sayesinde ölçer ve iyi çalışıp çalışmadığını anlar. Glomeruli de filtrelenerek atılmış olan atık ve sıvılar, idrar olarak böbrekleri terk etmeden önce, karmaşık bir yapı olan mikroskobik tüpler aracılığı ile hareket eder. Böbrekler bu belirtilen tubüllerin içinde vücudun asit, sıvı ve elektrolit seviyesini düzenler. Eğer ki bu tubüller vücudun daha çok sıvıya ihtiyacı olduğu sinyallerini alır ise bu maddeleri hepsini tekrardan idrardan kana absorbe ederek bu eksikliğin giderilmesini sağlar. 

Sağlıkla kalın.  
]]>
Sağ Böbrek Ağrısı https://www.bobrek.gen.tr/sag-bobrek-agrisi.html Fri, 14 Sep 2018 02:00:09 +0000 Sağ Böbrek Ağrısı: İnsan vücudunda tıpkı bir filtre görevi gören böbrekler sağda ve solda olmak üzere kaburgaların bittiği kısımda karnın arkasında yer almaktadır. Sağ böbrek ortalama olarak 150 gram ağırlığında ve Sağ Böbrek Ağrısı: İnsan vücudunda tıpkı bir filtre görevi gören böbrekler sağda ve solda olmak üzere kaburgaların bittiği kısımda karnın arkasında yer almaktadır. Sağ böbrek ortalama olarak 150 gram ağırlığında ve 10 cm uzunluğundadır. Vücudumuza dışarıdan giren besinlerin zararlı veya kullanılmayan bölümlerini süzerek vücuttan atma görevini yürütmektedir. Bunların yanında sağ böbrek vücudun asit ve baz dengesini korumakta ve vücudun hormon şeker oranını dengeleme görevini yapmaktadır. Böbreklerimiz çeşitli nedenlerle sağlığını kaybetmeye başladığı zaman en belirgin şekilde ağrı yaparak kendini göstermektedir. Sağ böbrek ağrısı beraberinde bazı organlarda da ağrıya neden olabilmektedir. Böbrek ağrıları kaburgaların bittiği bölümde arka kısımda başlamaktadır. İlk zamanlara hafif sancı şeklinde kendini gösterip ilerlediği dönemlerde ağrısı giderek çoğalmaktadır 

Sağ Böbrek Ağrısı Nedenleri:  

Sağ böbrek ağrısının çok çeşitli sebepleri bulunmaktadır.Genellikle böbrek taşları ve böbrek kumu ağrıya neden olan en sık rastlanan etken olarak ön planda kendini göstermektedir. Böbrek taşı yerinde durduğu zaman çok bir ağrıya neden olmazken idrar yollarına geçmeye başladığı zaman dayanılmaz sancılara neden olur. Böbrek taşı nedeni ile sağ böbrek ağrısı yaşandığında aynı dönemde ateş, kusma ve mide bulantısı gibi belirtilerde görülmektedir. Böbrek taşı haricinde çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarında veya bu enfeksiyonlara dayalı olarak görülen hastalıklarda da sağ böbrek ağrısı ortaya çıkmaktadır. Böbrekte su toplayan şişlikler meydana gelmesi, böbrekte aşırı şekilde büyüme yani hidronefroz meydana gelmesi gibi durumlarda böbrek ağrısına sebep olan önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Sağ Böbrek Ağrısı İçin Neler Yapılmalıdır:

İnsan vücudunda bulunan böbreklerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için günde en az 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir.Günlük sıvı alımını arttırmak böbrek hastalıklarından korunma konusunda büyük önem teşkil etmektedir. 
]]>
Üretra Nedir https://www.bobrek.gen.tr/uretra-nedir.html Fri, 14 Sep 2018 16:53:15 +0000 Üretra nedir sorusu, aslında birçok kişinin merak ettiği bir durumdur. Günlük hayatta sık sık duyduğumuz fakat ne olduğundan emin olamadığımız bu bölge, aslında insan vücudunda bulunan, erkekler ile bayanlarda farklılık gö Üretra nedir sorusu, aslında birçok kişinin merak ettiği bir durumdur. Günlük hayatta sık sık duyduğumuz fakat ne olduğundan emin olamadığımız bu bölge, aslında insan vücudunda bulunan, erkekler ile bayanlarda farklılık gösteren organ daha anlaşılır bir şekilde anlaşılabilecek şekilde söylenirse sidik borusu denilebilir. Sidik borusunun anatomik adı üretradır. Üretra, insanlarda çok ciddi öneme sahiptir. Bir nevi bağırsak görevi yaparak sidiğin, sindirim sistemi ile dışarı atılmasına yardımcı olur. Üretra, erkeklerde daha uzundur. Bayanlarda daha kısa olan bu organ, birçok hastalıktan etkilenebilmektedir. Üretra vücutta çok önemli bir görevi yapar. Mesaneden vücut dışına atılacak olan idrarın atılmasında rol alan üretra, her iki cinsiyette da boşaltım işlevi üzerinde görevler yapmaktadır. Üretra erkeklerde hem idrarın atılması hem de meninin dışarı atılmasında görev yapmaktadır. Bu nedenle erkeklerde üretranın çok daha önemli olduğunu söylemek mümkündür. Üretra iç üretra ve dış üretra olarak iki farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden iç üretra daha çok idrarın vücut içerisinde dolaşımını sağlarken dış üretra ise idrarın çıkışını önleyerek kişinin isteğine bağlı olarak açılır ve bu şekilde idrar yapmayı mümkün kılar.

Dişi üretrası:

Kadınlarda üretra yaklaşık olarak 3 ile 5 cm arasında uzunluk farklılığı göstermektedir. Kadınlarda klitoris ile vajina girişi arasında vulva bulunur. Bu bölgeye üretra açılır ve buradan boşaltım sağlanır. Kadınlarda vajinanın ön duvarının içerisine doğru gömüktür. Dışarı açılan üretranın uç kısmı ilse aşağıya dönüktür. 

Erkek üretrası:

Erkeklerde bulunan üretranın insan vücudundaki toplam uzunluğu 15 cm'ye kadar artmaktadır. Erkek cinsiyetinde üretra mesaneden penisin uç kısımlarına kadar bazı organlar uğrayarak geçer. Üretranın içerisinde hem erkeklerde hem de bayanlarda spiral oyuklar bulunur. Bu oyuklar idrarın daha düzgün bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Erkeklerde üretra prostat bezi içerisinde geçer ve bu bölgede birkaç açık bölge bırakır. Buradan gelen spermler girmektedir. Bu durumlardan dolayı erkeklerde ve kadınlarda üretra nedir sorusunun cevabı aynı olmayabilir. 

Üretrada karşılaşılan tıbbi sorunlar:
 • Üretranın aşırı geniş bir bölüm olmaması nedeniyle direk olarak böbrek taşlarının geçişi zorlaşır. Geçişi zorlaşan böbrek taşları ise direk olarak şiddetli sancıların oluşmasına neden olur. Bu durum her ne kadar böbreklerden kaynaklanan bir durum olsa bile daha çok üretrada ağrılara neden olur. 
 • Erkeklerde üretranın anormal bir şekilde genişlemesi yani tıbbi olarak "Hipospadias" olarak bilinen rahatsızlık, penisin deliğinin en uç kısmından olmak yerine daha yukarıda bulunmasıdır. Bu durum idrarın çıkış yönünü değiştirir ve kişi ciddi olarak rahatsızlık duyar. 
 • Son olarak insanlarda karşılaşılan üretra enfeksiyonları çok şiddetli ağrılara neden olur. Çok fazla nedenlere bağlı olarak oluşan üretra enfeksiyonları, günümüzde hem çocuklarda hemde yetişkinlerde ciddi sorun haline gelmiştir. 
]]>
Üreter https://www.bobrek.gen.tr/ureter.html Sat, 15 Sep 2018 15:03:01 +0000 Üreter, idrarı böbreklerden idrar torbasına taşıyan yapıdır. İdrar borusu olarak ta adlandırılmaktadır. Ortalama 25-35 cm uzunluğunda üreter, kaslı yapısı sayesinde peristaltizm hareketleri ile idrarı ileriye doğru it Üreter, idrarı böbreklerden idrar torbasına taşıyan yapıdır. İdrar borusu olarak ta adlandırılmaktadır. Ortalama 25-35 cm uzunluğunda üreter, kaslı yapısı sayesinde peristaltizm hareketleri ile idrarı ileriye doğru itebilmektedirler. Üreterin 3 bölümünde darlık bulunmaktadır. Birinci darlık başlangıç noktasında, ikincisi linea terminalisi çaprazladığı bölgede ve üçüncü darlık ise idrar kesesine girdiği noktadadır. Üreterin en dar kısmı burasıdır. Üreter üç tabakadan oluşmaktadır. En dışta bulunan tabakaya “Adventisia” adı verilmektedir. Bunun hemen iç tarafında bulunan tabaka ise “kas” tabakasıdır. Kas tabakasının iç kısmında ise “Mukoza” tabakası yer almaktadır. Üreterin normalden daha dar olduğu durumlarda mevcuttur. Bu durumlarda görevini tam olarak yerine getirememektedir. 

Üreter rahatsızlıkları

Üreter darlık: Üreter darlık erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir. Bunun en büyük nedeni erkek üreter sistemin kadına göre daha uzun olmasıdır. Kadınlarda üreter daralma hormonlara bağlı olmaktadır. Erkekte ise ya genetik yada sonradan bir etki ile ortaya çıkmaktadır. Sonradan oluşuma neden olan en büyük sebep düzgün tedavi edilmemiş cinsel hastalıklardır. Bunun dışında kazalar, yaşlı erkeklerde düzgün takılmamış sondalar yada zor geçirilmiş prostat ameliyatları sonrası oluşmaktadır. Darlığın belirtileri arasında ince şekilde idrar yapma ve idrarını tamamlayamamış olma hissi bulunmaktadır. Bu durumda hemen doktora başvurmalısınız. Üreflowmetri testi ile tam teşhis koyulacaktır. Üreter daralma zamanında tedavi edilmez ise böbrek fonksiyonlarını dahi etkileyebilecek sıkıntılar ortaya çıkarabilmektedir. Bu duruma gelince kişi diyaliz hastası olmaktadır. 

Üreter taşı: Üreter taşı kendiliğinden bu bölgede oluşan bir taş değildir. Üreter kanala düşen taşlar genellikle kalsiyum oksalat yapıdadır. Bu taşlar az önce bahsettiğimiz üreter yapının dar bölgelerinde takılırlar. Ancak taşın takılabilmesi için 2mm çapından daha büyük olması gerekmektedir. Takılıp kalan taşlar yüzünden yine en çok hasar böbreğe gelmektedir. Tıkanma idrarın hiç geçemeyeceği dereceye gelirse böbrekte ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir. Tıkanma sonrasında 24 saat içerisinde böbrekte işlev bozukluğu ortaya çıkar. 3 hafta süren tam tıkanmalarda ise böbrek artık çürümeye başlar. Taşın üreterden kendiliğinden atılması büyüklüğüne ve bulunduğu konuma bağlıdır. 2-3mm den düşük taşlar fark edilmeden kendiliğinden düşer. Büyük üreter taşları düşerken kıvrandırıcı ve çok sancılı bir şekilde etki gösterir. Üreterin alt kısımında oluşan taşlar kasıklarda ağrıya neden olmaktadır. Ağrı erkekte bulunduğu taraftaki testise ve penis ucunda ağrı yapar. Kadında ise cinsel organda dış dudaklarda etki gösterir. Üreter taşı düşerken gözle görülebilen kanamaya neden olabilmektedir. Üreter taşları idrar yolu enfeksiyonlarına da sebep olabilmektedir. 
]]>
Yoğurt Suyu Böbrek Taşı https://www.bobrek.gen.tr/yogurt-suyu-bobrek-tasi.html Sat, 15 Sep 2018 17:48:04 +0000 Yoğurt Suyu Böbrek Taşı: Yoğurdun  suyu vitamin ve mineral deposu olan içecek olarak gerek cilde yararı, gerekse yağ yakıcı etki sebebi ile kilo vermek için içilebilir, içeceğin içilmesi için başlı başına bir neden olarak Yoğurt Suyu Böbrek Taşı: Yoğurdun  suyu vitamin ve mineral deposu olan içecek olarak gerek cilde yararı, gerekse yağ yakıcı etki sebebi ile kilo vermek için içilebilir, içeceğin içilmesi için başlı başına bir neden olarak görülür. Yoğurt suyunun sağlığa yararları ve varsa zararları hakkında ayrıca yoğurt suyu tüy döker mi, yoğurt suyu zayıflatırmı,  böbrek taşı düşürücü bir içecek mi gibi yoğurt suyu hakkında merak edilenleri öğrenelim.

Yoğurt suyunun sağlığa faydaları: 

Her şeyden önce yoğurt suyu tam anlamıyla bir mineral,  vitamin, protein deposudur. Genellikle yurdumuzda bir çok çocuğun büyüme geriliğinin ana sebeplerinden biri olan Riboflamin B2 vitamini yoğurt suyunda çok bulunur. Bir çok çocuğun süt içmediği ülkemizde içilmeyen yoğurt suları ile on binlerce çocuğun gerek zeka gerekse beden sağlığı garanti altına alınır. Yoğurt suyuna renk veren şey, yoğurt suyunda olan B2 vitaminidir. Yoğurtta çok miktarda olan B2 vitamini yetersizliğinin göz ve ağız kenarında olan çatlamalar ve yaralara sebep olduğu bilinir, B2, Türkiye’de yetersizliği en çok olan vitaminlerden biridir. Bu sebeple yoğurt suyunun yeterli olduğunca kullanmak sağlık için önemlidir. B2 vitamini, vücuttaki, karbonhidrat,protein ve yağlarla etkileşim içine girerek, onların uygulamasını kolaylaştırır. Bu sebeple vücut bunlardan daha çok fayda alır. Yoğurt suyunun içerisinde olan bakteriler antikanserojen etkisi sebebi ile kanser hastalıkları başlamadan önce önlenir ve vücutta kötü huylu urların gelişimi yoğurt suyunda olan probiyotikler yüzünden önlenir. Yoğurt suyunun içindekiler yalnızca B2 vitamini ile sınırlı değil. Ayran, kalsiyum ve potasyum içermesi sebebi genellikle kemik ve dişlerin gelişimine olumlu etki yapar. Ayran bir de, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposu olarak bilinir. Ayran, kolestrerol miktarının azalmasının yanı sıra, toksit maddelerin notralizasyonunu sağlar, vücudun sıvı dengesini korurlar. Bu sebep ile yoğurt suyu ayran olarak da çok rahat içilebilir. Yoğurt suyu kadınlarda lüzumsuz tüylerden kurtulmak amacı için bitkisel çözüm olarak da uygulanır. Yoğurt suyu tüy aldırmak amacı için doğal bir kür olarak istenmeyen tüylere bitkisel ve etkili bir çözüm olmaktadır. Yoğurt suyu böbrek taşı düşürmek için de uygulanan bir içecektir. Yoğurt suyunun içinde olan bileşenleri böbrek taşlarını erittiği ve zararsız boyutlara ve parçalara ayırarak vücuttan idrar ile atılmasına yardımcı olur. Böbrek kumları ve böbreklerde taş şikayeti olanların küçük boyut da ki kum ve taşları dökebilmesi için yoğurt suyu içmeleri çok iyi olur. Yoğurdun sarı suyunun yararları arasında böbrekleri temizleyici yararı da vardır. Yoğurt suyunun cilde olan yararları sebebi genellikle cildi beslemesi, cilt lekelerine, cilt kırışıklıklarına ve sivilcelere karşı doğal tedavi olanağı yoğurt suyunun bir sıvı olmasını da artık insanlar kabul etmektedir. Cildi gençleştiren ve güzelleştiren ve kırışıklığı gideren yoğurt suyunu değişik bitkisel maddeler ile denemenizde de hiç bir engel yoktur. Yoğurt suyunun PH değeri 4 olup alkali bir kıvamdadır ve cildin asit dengesini nötr edici genetiği vardır. 

Yoğurt Suyu Zayıflatır mı:  

Mideyi uzun zaman tok tutması ve kalori açısından zayıf bir içecek olması sebebi ile yoğurt suyu kilo vermek ve zayıflamak için çok rahat olarak kullanılır. Hem bu sebep ile diyetlerin yıpratıcı olan etkisine karşı vitamin ve mineral deposu yoğurt suyundan da yararlanmış oluruz. 

Yoğurt Suyundan Ne Yapılır: 

Yoğurt suyunun düzgün bir şekilde kullanılması ve yararlanmasından azami sayıda yarar sağlamak için Yoğurt suyu bu sebeple kesin olarak dökülmesin. İçilebiliyorsa içilmeli, içilmiyor ise ekmek, kek, yemek ve kurabiyelere eklenerek kullanılması ve bu şekilde tüketilmesi çok iyi olur. 
]]>
Ağrısız Böbrek Taşı Düşürme https://www.bobrek.gen.tr/agrisiz-bobrek-tasi-dusurme.html Sun, 16 Sep 2018 16:51:05 +0000 Ağrısız böbrek taşı düşürme, kolay olmayan bir süreçtir ve insanın yaşamı boyu çekeceği en zor ağrılara neden olabilmektedir. Taş düşüren kadınların çoğu bu ağrının doğum ağrısından çok kuvvetli meydana Ağrısız böbrek taşı düşürme, kolay olmayan bir süreçtir ve insanın yaşamı boyu çekeceği en zor ağrılara neden olabilmektedir. Taş düşüren kadınların çoğu bu ağrının doğum ağrısından çok kuvvetli meydana geldiğini dile getirmiştir. Böbrek taşı geçmiş zamanda da bireyleri birçok defa huzursuz etmiştir ki bu vaziyet son zamanlarda da epeyce çok görülebilmektedir. Günümüzde de pek çok insan böbrek taşıyla uğraş vermektedir. 

Artışın sebebi ise tam olarak bilinmemektedir. Ama beslenme alışkanlıklarının değişimi ve sıvı alımının azalmasının sebepler aralarında meydana geldiği düşünülmektedir. Vaziyet bazı durumlarda kalıtımsal faktörlere dayanmaktadır. Bireyin ailesinde böbrek taşı hikayesi bulunur ve hastada benzer vaziyetten şikayetçidir. Ağrısız böbrek taşı düşürme suali şu şekilde cevaplanabilir. Öncelikle ağrı meydana geldiği vakitlerde ağrı kesici alınmalıdır. İdrar kanalını genişletebilen ağrı kesicilerden biri kullanılabilir. Burada bireyde mide hastalığı olması yada olmaması konusu mühimdir. Nedeni ise bu duruma yönelik ağrı kesici alınması gerçekçi olacaktır. Ağrı kesiciler böbrek ağrısını azaltmakta epeyce etkili olacaktır. Bunun haricinde ince ince parçalar fazla sıvıyla düşürüleceğinden fazla oranda sıvı almak ağrıyı azaltabilmektedir. Böbrek taşını azaltan bir beden manevrası ya da beden tarzı yoktur. Birtakım rahatsızlıklar amaçlı bu vaziyet tartışma konusu olabilmektedir ancak böbrek ağrısı amaçlı bunun benzeri bir vaziyet olması söz konu olmamaktadır. Ağrı arttığında acil sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerçekçi olacaktır. Nedeni ise oral edinilen ağırı kesicilerin de işe yaramadığı vaziyetler olmaktadır. Bu sağlık müesseselerinde damar yolundan verilecek ağrı kesiciler ile ağrı azalabilir.  

Böbrek taşları düşürür iken duyulan ağrıyı ne şekilde azaltabiliriz  

Sorusunu soranlara bitkisel yollar öneri edilmektedir fakat bunun için bir doktora danışmakta yarar bulunur. Böbrek taşı düşürürken duyulan ağrıyı hafifletmek amaçlı ifade edilecek öncelikli şey, bir ağrı kesici almaktır. Üriner sistem olarak bilinen üreter kanallarını genişletecek ya da mide problemi yaşamayan insanlarda malum ağrı kesicilerden rastgele birisi alınabilir. İlaçlar böbrek taşı ağrısını hafifletmeye çok destekçi olacaktır.  

Böbrek Taşı Ağrısı Ne Şekilde Geçer

Böbrek taşı hastaları yaşamları süresince hiç görmedikleri ağrılar çekmektedir. Ağrısız böbrek taşı düşürme taşların boyutlarına yönelik sancılar yapmaktadır. Bilhassa 2 santimetre ölçüsünden büyük ise kişide bu ağrılar çok zor olan vaziyetler yaratır.
]]>
Sol Üreter Taşı https://www.bobrek.gen.tr/sol-ureter-tasi.html Mon, 17 Sep 2018 02:41:32 +0000 Sol Üreter Taşı, Üreter taşı genellikle böbreğin içinde oluşarak böbrek ve idrar kesesinin birleştiği yerde üreter dediğimiz idrar kanalı içerisine düşen taşlara denir. Doğrudan yani direk üreter kanalı içerisinde taş Sol Üreter Taşı, Üreter taşı genellikle böbreğin içinde oluşarak böbrek ve idrar kesesinin birleştiği yerde üreter dediğimiz idrar kanalı içerisine düşen taşlara denir. Doğrudan yani direk üreter kanalı içerisinde taş oluşumu çok nadir görülen bir durumdur. sol üreter taşı, üreter divertikülü' dür. Sol üreter divertikülü çok nadir görülen bir hastalıktır. Durum hakkında bir çok teori ileri sürülmesine rağmen etiyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Edeinsel ve konjenital olabilmektedir. Üreter içerisinde taş oluşumunun nedenlerinin başında, üreterosel, üreter darlığı, ektopik üreter ve üreter tümörü gibi durumlar oluştuğunda varlığını göstermektedir. Ayrıca ameliyat sonrası üreter içinden geçen ve erimeden kalmış olan dikiş iplikleri de üreter taşı olmasına neden olabilmektedir. 

Öncelikle hem sağ heme solda üreter taşı olma olasılığı aynıdır. Üreter taşlarının birçoğunun yapısı kalsiyum oksalat'tır. Böbrek organlarından üreter içerisine düşen taşların üreter sisteminin  belirli bölümlerinde takılarak kalma ihtimali vardır. Üreter sisteme takılan taşlar idrar yapımında sorunlara yol açmaktadır. Üreter sistemin kendi içerisinde dar bir yapıya sahip olduğu üç adet bölümü vardır. üreter taşları da genellikle bu üç bölümde tıkanıklığa sebep olmaktadır. Taşın üretra içerisinde takılarak kalabilmesi için ortalama taşın büyüklüğünün 2 mm kadar büyüme göstermiş olması gerekmektedir. Bu boyuttan daha küçük olan taşlar idrar yolu ile atıklar ile beraber atılabilmektedir. 

Sol üreter taşı gibi taşları genellikle üretradan ziyade böbreğe zarar veren taşlarıdır. Eğer ki taşlar idrarın hiç geçemeyeceği şekilde bir tıkanmaya neden olmuş ise bu durum son derece hasta için ciddiyet arz etmektedir. Özellikle doktorların çalışmaları tam tıkanıklık vakıalarında ilk 24 saatte böbreğin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu durum iki hafta kadar devam ettiği takdirde ise böbrek organları geri döndürülemeyecek işlev bozuklukları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Üç haftayı geçen tıkanıklık vakıalarında ise böbrek çürümeye gider ve geri dönüşü imkansızdır. Sol üreter taşları diverkülit belirtileri meydana getirmektedir. Alt uç kısımlarda meydana gelen taşlar testis torsiyonu veya epididimit gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu durum kadınlarda ise tıpkı adet sancısı gibi belirtiler verirken aynı zamanda da over kisiti rüptürü veya torsiyonu ve pelvik enflamatuar hastalıkları ile karışabilmektedir. Sol üreter taşının belirtileri bunlar gibi hastalıklar ile benzerlik göstermesinden ötürü mutlak suretle hepsinin gidilen doktor tarafından bakılıp kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Sol üreter taşı yapısı, dışa doğru kese halinde bir genişlemeye neden olur. İçerisine gereken bilgisayarlı tomografi gibi testler ile bakıldığında taş olduğu tespit edilebilmektedir. Ardından da taşın tedavisine yönelik, sol üreter orifisi, üreteral balonlarla dilate edilerek içeriye giriş yapılır ve taş kırılarak basket katater yardımı ile alınır. Daha sonra hastaya double-j katater yerleştirilerek operasyona son verilir. Sol üreter divertikülü vakıası çok esik tarihlerden günümüze kadar sadece üç adet olgu halinde görülmüştür. Ayrıca çocuklarda henüz sol üreter taşına rastlanmamıştır. Sol üreter taşı, bir çok faktörel sebep ifade edilse de halen en önemli etken olarak obstrüksiyon gösterilmektedir.

Sol üreter taşı tanı ve tedavisi

Sol üreter taşı tanısı, ultrasonografi, intravenöz pyelografi ve retrograde pyelografi ile teşhis edilir. Tedavisi ise 2 mm den küçük ise ilaçla tedavi ile idrardan çıkışı sağlanır. Daha büyük ise cerrahi operasyonlar ile işlem yapılarak içeride kırılması ile idrardan çıkışı sağlanır. Sağlıkla kalın. 
]]>
Eşkina Balık Taşı https://www.bobrek.gen.tr/eskina-balik-tasi.html Mon, 17 Sep 2018 17:55:01 +0000 Eşkina balık taşı, halk arasında adı pek fazla duyulmamış ve ülkemizde özellikle Karadeniz ve Akdeniz'de görülen bir balık türü olan eşkina balığından elde edilen şifalı bir taştır. Bu taş balığın beyninin her iki ta Eşkina balık taşı, halk arasında adı pek fazla duyulmamış ve ülkemizde özellikle Karadeniz ve Akdeniz'de görülen bir balık türü olan eşkina balığından elde edilen şifalı bir taştır. Bu taş balığın beyninin her iki tarafında bulunur ve beyaz mermer görünümünde olur. Bu taşın en büyük özelliği tamamen doğal ve yan etkisi bulunmadan böbrek taşlarını ve kumlarını düşürüyor olmasıdır. Gerçi bu konuda bilimsel olarak herhangi bir kanıt yoktur fakat kullananların büyük kısmında böbrek taşı sorunu bir daha görülmemiştir.

Eşkina balık taşı nasıl kullanılır

Büyüklüğüne göre 5-8 tane taş alınız. Bu taşları cam bir bardağın içine koyunuz. Bir adet limonu bardağın içine sıkınız ve ağzını kapatınız. Eğer mide rahatsızlığınız varsa içine bir tatlı kaşığı zeytinyağı da ilave edebilirsiniz. Bir gün dolapta beklettikten sonra içindeki taşları süzünüz. Sabah aç karnına, ilk idrardan sonra limon suyunu içiniz. Taşlar takribi 7-10 gün içinde eriyecektir. Her sabah erimeyen taşlar üzerine tekrar limon sıkarak işlemi yeniden yapabilirsiniz.

Taşlar büyükse veya hızlı sonuç almak isteniyorsa, günlük 2-4 taş havanda dövülerek cam bardağın içine alınır. Üzerine bir adet limon sıkılarak iyice eriyene kadar karıştırılır. Buzdolabında bir gün bekletilip, sabah aç karnına, ilk idrara çıktıktan sonra içilir. Taşlar bitene kadar işlem tekrarlanır. Mide rahatsızlığı olanlar bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edebilirler. 

Eşkina Balık taşı, limonun etkisiyle eridikten sonra, bu su içildiği vakit böbrekteki taşların sivri uçları eriyip yuvarlaklaşmaya başlar. Böbrekteki hareketi kolaylaşır ve idrar yollarından daha rahat geçer. Mesaneden dışarı atılması çok daha kolay olur. Ayrıca bu taş böbrek ağrısına iyi geldiği gibi, altını ıslatan çocukların tedavisinde de kullanılır. Tamamen doğal ve yan etkisiz olmasına rağmen yine de kullanım sonrası doktor kontrolünden geçmek muhakkak ki faydalı olacaktır.
]]>
Üretra Darlığı https://www.bobrek.gen.tr/uretra-darligi.html Mon, 17 Sep 2018 19:51:13 +0000 Üretra darlığı, idrarın atılmasına engel olacak kadar idrar yolunun tıkanmasıdır. Üretra idrarın mesaneden dışarı atılmasını sağlamakla görevli iki ucu açık tüp şeklinde bölümdür. İdrar, idrar kesesinde birikir ve Üretra darlığı, idrarın atılmasına engel olacak kadar idrar yolunun tıkanmasıdır. Üretra idrarın mesaneden dışarı atılmasını sağlamakla görevli iki ucu açık tüp şeklinde bölümdür. İdrar, idrar kesesinde birikir ve üretra vasıtası ile dışarı atılır. Ancak bazı sebeplerden ötürü üretrada darlık meydana gelmektedir. Bunların başlıcaları; travmalar, bazı iltihaplı hastalıklar yada yanlış ameliyatlar olabilmektedir. Sıkıntılı bir durum olan üretra darlığı erken fark edilirse gelecek dönem için sıkıntı bırakabilecek sonuçlar oluşmaz. Peki nedir belirtiler 

Üretra darlığı belirtileri

İdrar yapma hissi özellikle soğuk havalarda biraz daha artmaktadır. Örneğin tuvalet yaptınız ve soğuk havada dışarı çıktınız. 15 dk sonra yine idrarınız geldi. Bu durum belki normal sayılabilir. Ancak üretra darlığında durum maalesef böyle olmamaktadır. Üretra darlığında, idrar yaparken zorlanma ve yanma, idrarı tam olarak yapamama hissi, idrar kaçırma yada idrar ve meni içerisinde kan görülmesi oluşan belirtilerdir. Ayrıca vajina ve peniste hassasiyet ve kızarıklık meydana gelmektedir. Bu durumları yaşadığınız anda vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Tam teşhis koyabilmek için doktor testler yapacaktır. Üroflovmetri adı verilen alet yardımı ile bilgisayar kontrolünde işeme miktarı izlenmektedir. Aynı zamanda idrar kültürü, cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar ve detaylı idrar analizi yapılmaktadır. Daralma olan bölgeyi tespit etmek için ilaçlı idrar kanalı görüntülemesi yapılmaktadır. Bundan sonra tedavi aşaması gelmektedir.

Tedavi

Üretra darlığında, daralan bölgenin genişletilmesi için endoskopik ameliyat yapılmaktadır. Operasyon sonrasında 6 hafta süre ile sonda takılı kalması gerekebilmektedir. İleri olmayan daralmalar için kapalı ameliyat tercih edilmektedir. Bu operasyonda ucunda kamera ve ışık olan cihazlar ile idrar kanalından girilerek darlığın olduğu noktanın tespiti ve soğuk bıçak ile kesilmesi olmaktadır. Operasyon yarım saat ve bir saat arası sürede yapılmakta ve sonrasında sonda takılarak hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bunların dışında üretral stentler kullanılmaktadır. Bu stentler çıkarılabilir ve kalıcı formda ikiye ayrılmaktadır. İdrar yerleştirilen genişleyen bu parça ile amaç idrarın geçişini sağlayacak bir kanal oluşturmaktır. Üretra darlığının gelecekte daha ciddi sorunlara yol açmasını engellemek için şüphe duyduğunuz belirtiler olduğu anda doktora başvurmalısınız. Şimdiden geçmiş olsun. 
]]>
Üretral Dilatasyon https://www.bobrek.gen.tr/uretral-dilatasyon.html Tue, 18 Sep 2018 08:53:03 +0000 Üretral Dilatasyon, Mesanenin dışarı bağlantısı ve idrar kanallarının son kısmı olan üretra herhangi bir sebeple zarar görürse kanalın genişliğini azaltan bir yara oluşabilir ve bu durum idrar akışını yavaşlatabi Üretral Dilatasyon, Mesanenin dışarı bağlantısı ve idrar kanallarının son kısmı olan üretra herhangi bir sebeple zarar görürse kanalın genişliğini azaltan bir yara oluşabilir ve bu durum idrar akışını yavaşlatabilir ya da bazı durumlarda tamamen engelleyebilir. Üretra denen idrar kanalındaki darlıklar bireylerde kendini, idrar yaparken ağrı, idrarın çatallanması ve saçılması, idrar akımında yavaşlama ve idrar yaptıktan sonra damlama ile gösterebilir. Üretrada ki bu darlıkların en sık sebebi geçirilmiş enfeksiyonlardır. Bununla beraber idrar kanalından gerçekleştirilen sonda takılması gibi girişimler ve cerrahi müdahaleler ile dışarıdan alınan darbeler de üretrada nedbe oluşumuna ve dolayısıyla darlıklara sebep olabilir. 

Darlıktan şüphelenilen bireylerde teşhise yönelik ilk tetkik, idrar akış hızının bilgisayarlı ölçümü olan üroflowmetridir. Bu tetkikte elde edilen neticeye göre birey retrograd üretrografi görüntülemesine yönlendirilebilir. Bu görüntüleme metodunda idrar kanalı x-ışınları altında opak olarak görüntü veren kontrastlı maddeyle doldurularak floroskopi altında üretranın yapısı ortaya konur.

Üretral dilatasyon nasıl yapılır

Hekim tarafından veya bireyin kendi kendine gerçekleştirdiği üretranın sert bir sonda ya da buji ile düzenli genişletilmesine dayanan yöntem üretral dilatasyon, bir dönem özellikle üretrotomi sonrası darlıkların yinelememesi için yaygın olarak kullanılmaktaydı. Son dönemdeki çalışmalar göstermiştir ki, bu yöntem haftada iki defa ve bir yıl boyunca uygulansa bile darlığın tekrar oluşmasını engelleyememekte ve yalnızca darlığın gelişmesine kadar geçen süreci uzatabilmektedir.

Üretral dilatasyon içinde bölgesel anestezik ilaçlı madde bulunan özel jeller yardımıyla poliklinik şartlarında ya da evde gerçekleştirilir.  Birey dilatasyondan sonra günlük yaşamına geri dönebilir ve ilaç kullanması gerekmemektedir. Düşük olasılıklı uzun dönemde görülen başarıya rağmen bazı bireyler kompleks açık ameliyat yerine tekrarlayan üretrotomi intern ve dilatasyon seansları tercih etmektedirler. Bilinmesi icap eden nokta bu girişimlerin fazla sayıda yapılmasının yaranın sertliğini arttırdığından ileride yapılabilecek açık ameliyatları da zorlaştırabileceği ve başarısını düşürecektir.

Üretral dilatasyona cevap vermeyen durumlarda neler  yapılır

Dilatasyon uygulaması yapılmasına rağmen darlıkta düzelme ya da genişleme olmamış ise uzmanlar hastaya üretrotomi intern, üretral stent ve açık cerrahi müdahale yöntemlerinden birini uygularlar.

Üretrotomi intern: "Kapalı ameliyat" olarak bilinen üretrotomi intern, ucunda ışık kaynağı ve kamera bulunan özel cihazlarla idrar deliğinden girilerek darlık olan noktaya kadar ilerlenmesi ve darlığın direkt görüş alanında soğuk bıçak ile kesilerek açılmasıdır. Cerrahi müdahale sonrası hasta için ağrısız ve oldukça basit bir girişim olması sebebiyle çok ileri derecede olmayan üretra darlıklarında  çoğunlukla ilk tercihtir. Genel anestezi ya da spinal anestezi ile gerçekleştirilen bu işlem, darlığın tipine göre 20 dakika ile 1 saat arasında tamamlanmaktadır. Bireye ameliyat esnasında idrar sondası takılmakta ve hasta çoğunlukla aynı gün taburcu edilmektedir. Cerrahi müdahale sonrası kullanılması için antibiyotik ve ağrı kesici verilir. İdrar sondası genellikle üç gün sonra alınmaktadır. Takip eden günde işlerinize ve  günlük yaşamınıza geri dönebilmenize rağmen ağır spor gibi aktivitelerden operasyondan sonraki iki hafta süre ile uzak durulması uygun olacaktır. 

Üretral stentler, kalp stentlerine benzerler. Amaç üretrada oluşan darlığa içeriden yerleştirilen genişleyebilir bir kafes yapı ile idrarın geçmesini sağlayacak bir kanal oluşturmaktır. Bu işlem çoğunlukla derinliği az ve daha kısa darlıklarda etkindir.

Açık cerrahi, diğer hiçbir tedavi metodunun sunamadığı %85 gibi yüksek bir başarı oranına sahiptir. Açık cerrahide amaç, üretranın darlığa seb]]> Üreter Taşı Ameliyatı https://www.bobrek.gen.tr/ureter-tasi-ameliyati.html Tue, 18 Sep 2018 16:49:43 +0000 Üreter taşı ameliyatı, Bu rahatsızlık genellikle böbreklerin iç tarafında oluşup böbrek ve idrar kesesi arasında bir köprü görevi gören üreter adı verdiğimiz idrar kanalına düşen taşlara üreter taşları denir. Direkt o Üreter taşı ameliyatı, Bu rahatsızlık genellikle böbreklerin iç tarafında oluşup böbrek ve idrar kesesi arasında bir köprü görevi gören üreter adı verdiğimiz idrar kanalına düşen taşlara üreter taşları denir. Direkt olarak üreter kanalı içinde taş meydana gelmesi ise nadir bir durumdur. Üreter kanalında olan darlık üreterosel üreter tümörü, ektopik üreter gibi durumların olması veya bir operasyon sırasında üreter kanalından geçmiş ve erimeden kalmış olan dikiş iplikleri var olması şeklindeki durumlarda üreter içinde bulunan taş oluşumunu gelişme gösterebilir. Her iki tarafta da üreterde taş oluşma sıklığı aynı ölçülerde olur. Üreterde bulunan taşlarının çoğu kalsiyum oksalat yapısında olur. Böbreklerden üreter kanalına düşen taşların üretenlerin belirli kısımlarında takılıp kalma söz konusu olabilir. Üreter kanalına takılan taşlar ise idrar akışını engelleyebilir. Üretenlerin doğal olarak dar olduğu 3 ayrı yer vardır. Üreter taşları genellikle burada takılırlar. Taşın üreterde takılarak kalması için bu taşların yapısının yaklaşık olarak 2 milimetreden büyük olması gerekir. Eğer taşlar 2 milimetreden küçük ise taşlar kanala takılmadan rahat bir şekilde düşer. Üreter taşının oluşturacağı etki taşın büyüklüğü bir yana böbreğe olan yakınlığı meydana getirdiği tıkanıklığın ölçüsü ile orantılıdır. Taş üreter kanalında takılıp kaldığı yerde öncelikle ödem ve şişme gibi şikayetler meydana gelebilir. Bu bölgede taştan kaynaklı olarak giderek ülserasyon, üreteit ve periüreterit meydana gelir. 

Üreter taşı ameliyatı öncesi hangi belirtiler görülür
 • Üretere düşen taş üreterin neresinde takılıp lafı ise o bölgeye uygun belirtiler verir. Üreter taşları eğer renal kolik dediğimiz bölgede meydana geldi ise aşırı derecede şiddetli ve kıvrandırıcı bir ağrıya neden olur. Meydana gelen ağrı birden başlar ve devamlıdır. Pozisyon ile ağrının şiddeti değişmez ve adeta bıçak saplanır tarzında hissedilir. 
 • Üreter üst kısmındaki taşların ağrısı ise sırt ve böğür bölgesinde duyulur. 
 • Taşın olduğu taraf el değmeyecek kadar hassas olur. Yan taraflara yapılan kaba perküsyon bile kişiyi oturduğu yerden zıplatacak kadar etkili olur. 
 • Şiddetli yan ağrısına neden olur.
 • Bulantı ve kusma görülür.
 • Kişide sürekli bir tedirgin bir hal gözlenir. 
 • Kostovertebral açı hassasiyeti eşlik eder. 
 • İftarda kan görülür. Ağrının ardından idrar renginde koyulaşma göze çarpar. 
 • Sürekli idrara gitme hissi oluşur. Ani idrara sıkışma hissi ve idrar yaparken yanma görülür. Hasta sık sık idrara gitme ile beraber idrarı yapmakta zorlanır ve az miktarda idrar yapar. 
Üreter taşı ameliyatı ve tedavi yöntemleri:
 • Taşın üreterdeki yeri, büyüklüğü, sayısı, böbreğin fonksiyon durumu, karşı böbreğin fonksiyon durumu ve kişinin kilosu tedavide seçilecek yöntemi belirlemekte etkilidir. Ayrıca taşın bulunma süresi ve oluşturduğu belirtiler de tedavi seçiminde önemli unsurlardır.
 • Üreter taşlarının tedavisinde ESWL, endoskobik kapalı taş kırma yöntemleri ve açık ameliyat yöntemleri mümkündür. 
 • Üreter kanalındaki taşların çapı 5 kilometreden küçük olan taşlar kendiliğinden düşeceği gibi bir girişim olmadan orada da bekleyebilir. 
 • Her gün günde düzenli olarak 3 litre su içilmelidir. Bunun amacı bol sıvı alıp bol idrar yaparak taşın düşmesini sağlamaktır. 
 • Ağrıyan yere sıcak tatbikatı yapılması şiddetli olan ağrıyı geçirmekte yardımcı olur. Sıcak su torbaları da kullanabilirsiniz. 
 • Banyo küvetini sıcak su ile doldurup içine oturmak etkili bir yöntemdir. 
 • Üreter taşı ameliyatı olmadan önce ağrının giderilmesi için yapılan yöntemler arasında yürüyüş yapmak faydalı bir yöntemdir
 • Ayrıca ağrı kesici ve spazm giderici ilaçlar tedaviye eklenen maddelerdir. Renal kolik denilen çok şiddetli ağrı ve bunaltısı olan kişiler mutlaka doktora gidip hemen kontrol altına alınması gerekir. 
]]>
Üretra https://www.bobrek.gen.tr/uretra.html Wed, 19 Sep 2018 15:05:52 +0000 Üretra, idrarın mesaneden vücut dışına çıkmasında görevli olan kanal üretra olarak tanımlanır. Bu kanalın iki tarafı açıktır ve tüp şeklindedir. İdrar kesesinde biriken idrarın dışarı atılmasını sağl Üretra, idrarın mesaneden vücut dışına çıkmasında görevli olan kanal üretra olarak tanımlanır. Bu kanalın iki tarafı açıktır ve tüp şeklindedir. İdrar kesesinde biriken idrarın dışarı atılmasını sağlayan üretra, kadın ve erkek her iki cinste de bulunur. Kadınlarda yalnızca boşaltımla ilgili görevi vardır. Erkeklerde ise boşaltım haricinde üremeyle alakalı olarak bazı fonksiyonları da bulunur. Erkeğin spermasını taşıyan sistem üretra içinde bulunmaktadır. Üretra içinde bulunan düz kas sayesinde tuvalet kontrolü sağlanmaktadır. Bu kas sayesinde kişi idrarını kontrol ederek istediği zaman yapabilmektedir. Üretra ile alakalı hastalıklara bakan tıp dalına üroloji adı verilmektedir. Kadınlarda yaklaşık olarak 4 santim uzunluğunda olan üretra erkeklerde 18-20 santim uzunluğuna sahiptir.

Üretra bölümleri

Üretranın mesaneye açılan deliğine iç meatus, dışa açılan deliğe ise dış meatus adı verilmektedir. Erkeklerde üretra üç bölümden oluşur. Prostatik üretra 2,5-3 santim uzunluğundadır ve üretranın en geniş kısmıdır. Ortada arka duvarda kollikulusseminalis adı verilen bir bölüm bulunur. Bu bölüm iki delik şeklindedir. Diğer bölüm ise membranöz'dür. Bu bölüm üretranın en kısa ve dar olan bölümdür. 1,5-2 santim uzunluğundadır. Sponjiöz üretra, peniste korpus sponjioza olarak tanımlanan yapı içinde bulunur. Uzunluğu ise ortalama 15 santim, genişliği ise 6 santimdir. Penisin glans bölümünde genişleyen üretranın bu genişlemesine fossa navikularis adı verilir. Üretra eğer mikroskobik olarak incelenirse mukoza ve submukoza tabakalarından oluşmuş olarak görülür. Kadında yer alan üretra vajinanın ön duvarından ilerledikten sonra klitorisin 2,5 santim ilerisinden vücut dışına açılır.

]]>
Üreterin Görevi https://www.bobrek.gen.tr/ureterin-gorevi.html Thu, 20 Sep 2018 09:12:56 +0000 Üreterin Görevi; Üreter, insanların bilgi sahibi olması gereken konulardan bir tanesidir. Üreteri bilmek için ilk olarak böbrek hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Böbrek, omurgalı canlılarda bulunan, 2 adet fasulye Üreterin Görevi; Üreter, insanların bilgi sahibi olması gereken konulardan bir tanesidir. Üreteri bilmek için ilk olarak böbrek hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Böbrek, omurgalı canlılarda bulunan, 2 adet fasulye şeklinde yer alan boşaltım organlarına verilen isimdir. 
Üreterler ise böbrek ile idrar torbası arasında yer almakta olan ve mesaneye kadar uzanan, yaklaşık olarak 30-35 cm uzunluğunda olan ve kas liflerinden meydana gelmiş, boru biçimindeki kanallardır. Her iki böbreğin tarafında da, birbirinden bağlantısız şekilde yer alır. 

Üreterin görevi nedir

Kısaca üreterin görevi belirtmek gerekirse; Böbrekte meydana gelen idrar, bu boru biçimindeki kanallar yardımı ile, yani üreter sayesinde idrarı, idrar kesesine taşımaktadır. Bir başka ureter hakkında bilinmesi gereken konu ise, üreterin dar olduğu yerlerdir.

Üreterin üç yerde darlığı bulunmaktadır. Birinci darlık başlangıç kısmında, ikinci darlık lineanın çaprazlamış olduğu yerde, üçüncü darlık ise, sidik kesesine girdiği bölümdedir. Neredeyse en dar yeri burasıdır. Kendi içerisinde taş ve kum oluşmaz, genel olarak, böbrekte oluşan taşlar üretere düşüp, problemler oluştururlar. 
]]>
Böbrek Hastalıkları Nelerdir https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-hastaliklari-nelerdir.html Thu, 20 Sep 2018 23:20:34 +0000 Böbrek hastalıkları nelerdir, böbrekleri etkileyen hastalıklar genellikle ağrısız ve ağır bir seyirle ilerler. Toplumda genellikle kanlı idrar yapılması, idrar sırasında yanma ve acı hissetme, belde tek taraflı ya da çift tar Böbrek hastalıkları nelerdir, böbrekleri etkileyen hastalıklar genellikle ağrısız ve ağır bir seyirle ilerler. Toplumda genellikle kanlı idrar yapılması, idrar sırasında yanma ve acı hissetme, belde tek taraflı ya da çift taraflı yan ağrısı olması böbrek hastalıkları belirtileri olarak görülür. Böbreklerin işlevlerinde azalma, işlevlerini kaybetme akut şekilde aniden ya da kronik olarak yıllar içinde gelişerek oluşur. Kanda atıkların atılamadan birikmesi vücuttaki diğer organları etkileyerek, koma haline kadar giden zehirlenmeye yol açar.

Fasulyeye benzeyen yaklaşık 10 cm boyunda yapısı olan böbrekler, boşaltım sisteminde bulunurlar. Üre başta olmak üzere, kandaki atıkları süzer, idrarla beraber dışarı boşaltırlar. Böbrek hastalıklarını inceleyen tıp alanı nefroloji bölümüdür. Böbreklerde nefron denilen çok sayıda süzme ünitesi vardır. Yaşla birlikte bunların sayıları azalır. Kalp tarafından dakikada pompalanan kanın beşte birini böbrekler filtre eder. Vücuttaki asit baz dengesini, sıvı iyon dengesini, kan basıncının devamlılığını, vücuttaki kimyasal reaksiyonlarla oluşan atıkların atılmasını böbrekler sağlar. Ayrıca bazı hormonların yapıldığı ve yıkıldığı yerde böbreklerdir. Böbrek hastalıkları nedeniyle böbreklerin işleyişinde sorun yaşandığında, etkilediği organlarda kişi için yaşamsal risk oluşturur. Bu nedenle böbrek sağlığına dikkat edilmelidir.

Başlıca böbrek hastalıkları nelerdir
 • Böbrek taşı hastalıkları
 • Akut ya da kronik böbrek iltihabı yani nefritler
 • Genetik kistik böbrek hastalığı
 • İdrar yolları iltihapları
 • Böbrek tümörleri
 • Kalıtımsal böbrek hastalıkları
 • Gebelik zehirlenmesi
 • Damarsal kökenli böbrek hastalıkları
 • İdrar yollarında daralma ya da tıkanma (Prostat büyümesi)
 • Romatizmal hastalıklar nedeniyle oluşan böbrek hastalıkları
 • İlaçlardan kaynaklanan böbrek hastalıkları
 • Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi sistematik hastalıklardan dolayı oluşan böbrek hastalıkları
 • Viral hepatit B,C ile diğer enfeksiyonlardan kaynaklanan böbrek hastalıkları
Böbrek hastalıkları belirtileri nelerdir

Böbrek hastalıklarında görülen klinik belirtiler hastalığın etmenine göre farklılık göstermektedir. Genellikle iltihaplanma ve idrar yollarında akımın engellenmesi dışındaki böbrek hastalıklarında ağrı pek olmaz. Ancak inatçı kaşıntı, bulantı ve kusma, çok su içme, iştahsızlık, halsizlik, idrarda azalma, aşırı idrar yapma, ciltte sarı kahve lekeler, erken yorulma, nefes darlığı, çarpıntı, bilinç bulanıklığı, kişilik değişimiyle saldırganlık, havale geçirme, tansiyonda ani yükselme, çocuklarda gelişim geriliği ve gece idrar kaçırma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Böbrek hastalıklarında görülebilen bu belirtiler başka hastalıklarda da ortaya çıkabilir. Bu yüzden hastaların detaylı değerlendirilmesi ve böbrek hastalıkları açısından tetkiklerin yapılması doğru tanıya yardımcı olacaktır. Böbrek hastalıklarındaki klinik bulgular arasında ürük asit yüksekliği, kan albümin düzeyinde düşüklük, kanda üre ve kreatin değerlerinde yükseklik, kanda çökme hızında artma, kanda hepatit B-C virüsünün tespit edilmesi, ciltte kuruma, renk değişmesi, idrarda kan protein ve iltihap hücrelerinin görülmesi, kalpte büyüme, akciğerde su toplama gibi bulgular tespit edilebilir.

Böbrek hastalıklarından korunma yolları nelerdir

Böbrek sağlığı için öncelikle yaşam tarzının değiştirilmesi gerekir. Beslenmede alınan tuz ve protein oranları oldukça önemlidir. Ayrıca sigara içme alışkanlığı varsa bunun terk edilmesi tavsiye edilir. Böbrek hastalıklarından korunmak için bol su içilmelidir. Tatlı, alkollü, kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle sporla uğraşanlar daha fazla sıvı almalıdır. Gece tuvalete çıkışınızda mutlaka bir şey içmelisiniz. Düzenli olarak hareket etmek böbrek taşlarından korunmanızı sağlar. Bunun için bolca dans edebilirsini]]> Böbrek Taşı Kırma https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-tasi-kirma.html Fri, 21 Sep 2018 20:05:30 +0000 Böbrek Taşı Kırma, Günümüzde ortalama her sekiz bireyden biri hayatında bir kez böbrek taşı rahatsızlığına yakalanabilmektedir. Böbrekteki taş hastalığı çok sık görülmektedir. Vücutta bulunan bir kısım miner Böbrek Taşı Kırma, Günümüzde ortalama her sekiz bireyden biri hayatında bir kez böbrek taşı rahatsızlığına yakalanabilmektedir. Böbrekteki taş hastalığı çok sık görülmektedir. Vücutta bulunan bir kısım minerallerin böbrekte birleşmesinden ve üst üste yığılmasından oluşmaktadır. Oluşan taşların büyüklükleri geçen süreye bağlı olmak üzere kum biçiminden ceviz büyüklüğüne kadar değişik ebatlarda olabilir.
Böbrek taşları nadiren de olsa hiçbir belirti vermeyebilir. Çoğu zaman da her bireyde farklı şiddette karın, sırt ve bel ağrıları, kimi bireyde da kanlı idrar, bulantı, kusma biçiminde etkisini gösterir. Böbrekteki taşlar, tıkanma ve böbrek şişmesi, yüksek tansiyon, iltihaplanma, kan zehirlenmesi, böbrek küçülmesi,  hatta ölüme kadar giden zararlar vermektedir. Taşlar düşmedikçe ve ortadan kaldırılmadıkça  hastalık geçmez. 

ESWL yöntemi, vücut dışından ses dalgalarıyla böbrek ve idrar yolları taşlarını kırma metodudur. ESWL tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve çoğu böbrek taşlarında ameliyattan önce tercih edilen uygulamadır. Taş kırma tedavisinde kullanılan cihazlar kuru sistem, anestezi istemeyen, küçük odaklı bir cihazdır. Vücuda verilen şok dalgaları zarar vermez. Ancak şok dalgaları taşa çarpınca taş üzerinde basınç yaparak taşın kırılmasını sağlar. Böbrek taşı olan hastaların %95'i bu metotla ameliyata gerek kalmadan tedavi olmakta, taş probleminden kurtulmaktadır.

Böbrek taşı kırma tedavisi: Taş kırma tedavisi seanslar şeklinde uygulanır. Bireyin durumuna göre bir seans 30-60 dakika arası sürebilir. Seans sayısı; taşın yeri, taşın sayısı, taşın büyüklüğü böbreğin durumu gibi etkenlere bağlıdır. Seans öncesi hastaya hafif bir şeyler yemesi önerilir. Özellikle gaz problemi olan bireylerin, gerekli ise bir gece önceden gaz giderici ilaç alması da istenebilir. Böbrek taşı kırma tedavisi genellikle ağrısızdır. Ağrı oluşursa ağrı kesici verilerek tedaviye devam edilir. Tedavi sırasında hareket etmeden sakin durulması gereklidir.

Tedaviden sonra: İlk gelen idrar kırmızı, koyu renkte olabilir. Endişe edilecek bir şey yoktur. Eğer yeterli miktarda su içilirse idrarın rengi açılacaktır. Bu kırılan taş parçalarının böbrek içinde sürtünme ve çarpmalarıyla oluşan küçük çiziklerden dolayıdır. Böbrekteki taş parçalandıktan sonra toz, kum veya küçük parçalar halinde dökülüp giderler.
Kırılan taşın parçalarının dökülmesi çoğunlukla ağrısızdır. Bireylerin %20'sinde şiddetli böbrek ağrısı olabilmektedir. Ağrılarla beraber bulantı ve kusmada görülebilir. Bu durum kumların dökülme belirtisidir. Ağrı, ilaçlarla giderilmektedir. Bazı hastalara ender olarak serum takılması gerekebilir.

Bazı bireylerde taşın içinde enfeksiyon da görülebilir veya kırma işleminden sonra bireyin ateşi çıkabilir. Ateş 38 C'nin üzerinde ise muhakkak doktora haber verilmelidir. Bu durumda verilecek ilaçlarla ateş kontrol altına alınacaktır. Böbrek taşları parçalandıktan sonra idrar yoluyla mesaneye doğru akarlar. Kum dökme hadisesi taşın büyüklüğüne göre bazen haftalarca sürebilmektedir. Bol su içimi taşların dökülmesini hızlandıracaktır.
]]>
Üreter Taşı https://www.bobrek.gen.tr/ureter-tasi.html Sat, 22 Sep 2018 01:02:09 +0000 Üreter Taşı, idrar yoluna gelmiş olan böbrek taşları olarak bilinir. Bu taşlar böbrekte bulunan taşın düşmesi sonucu oluşmaktadır. Böbrek içinde var olan taşlar her zaman için aynı yerde durmamaktadır ve sürekli yer Üreter Taşı, idrar yoluna gelmiş olan böbrek taşları olarak bilinir. Bu taşlar böbrekte bulunan taşın düşmesi sonucu oluşmaktadır. Böbrek içinde var olan taşlar her zaman için aynı yerde durmamaktadır ve sürekli yer değiştirmektedir. Ve bu yer değiştirmenin sonucunda taş idrar yoluna gelmişse üreter taşları oluşmaktadır. İdrar yolunda üreter taşı  mevcut durumdaysa bu durum kişilerde birtakım şikayetlere neden olmaktadır. Kişiler idrar yapma anında yanma ve ağrı hissi duyar. Üreter taşı hareket ettiği zaman kişilerde ağrı oluşur. Taş hareket etmişse idrar esnasında kanda gelebilmektedir. Çünkü üreter taşı hareket ettiği zaman çevresinde yer alan dokular zarar görebilir. Kanamada bu olayın sonucunda oluşmaktadır. Üreter taşı idrarda tıkanmalara yol açmaktadır. Kişiler bu tıkanmadan dolayı idrarlarını yaparken zorlanmaktadırlar. İdrarın kesik olarak gelmesi veya hiç gelmemesi söz konusu olabilir. Üreter taşları tek böbrekten düştüğü gibi iki böbrekten de düşebilir. 

Üreter taşı neden oluşur 
Bu rahatsızlık ilkel çağlardan beri görüldüğü söylenebilir. Fakat son zamanlarda bu rahatsızlığın görüldüğü insan sayısı fazlalaşmaktadır. Bu rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sebebi genetik faktörler ve az sıvı tüketimi olarak kabul edilebilir. Sıvı tüketiminin üreter taşlarının dışarı atılmasında önemli bir rolü vardır. Üreter taşlarının tedavisinde sıvı tüketilmesi oldukça önemlidir. Eğer üreter taşları küçükse ve idrarla dışarı atılacaksa sıvı tüketimi mecburi hale gelmektedir. 

Üreter Taşı Belirtileri Nelerdir 
Üreter taşları hiçbir bulgu vermeden oluşabileceği gibi bazen ciddi bulgularda oluşabilmektedir. En sık görülen bulgu yan ağrısı veya karın, kasık ağrılarıdır. Bu ağrı bazen çok şiddetli olabilmekle birlikte bazen de rahatsızlık vermeyen hafif ağrılar şeklinde görülebilmektedir. İdrarda görülen kan bazen gözle görülebilecek boyutlarda oluşurken bazen de sadece mikroskobik incelemede görülür. Kişilerde bulantı, kusma ile idrar yapmada zorluk görülebilir. 

Üreter Taşı Tedavisi Nasıl Olur 
Üreter taşlarının çoğu kendiliğinden düşme eğilimindedirler. Tüm idrar yolu taşlarının yaklaşık olarak % 70-80'i kendiliğinden veya ilaç tedavisi uygulanarak düşmektedir. Taşın düşmesini etkileyen en önemli faktör taşın büyüklüğüdür. 5 mm'nin altında olan taşlar kendiliğinden düşmektedir. Taşların şekli ve idrar yolundaki yerleşimi de düşmeyi etkiler. Üreter taşları tedavisinde kendiliğinden düşme, ESWL (taş kırma), endoskopik (kapalı) veya açık cerrahi yöntemler tercih edilir. Bu tedavilerden hangilerinin seçileceği taşın büyükleğine, yerine ve idrar kanalları ile böbreklerin durumuna göre belirlenir

]]>
Üriner Sistem Hastalıkları https://www.bobrek.gen.tr/uriner-sistem-hastaliklari.html Sat, 22 Sep 2018 12:36:51 +0000 Üriner sistem hastalıkları, üriner sistemdeki hastalıklar, enfeksiyonlar kişinin yaşına ve cinsiyetine göre farklılık gösterir. Bunun dışında organa göre değişik isimlerle anılırlar. Bu şekilde geniş bir tanımı olduğun Üriner sistem hastalıkları, üriner sistemdeki hastalıklar, enfeksiyonlar kişinin yaşına ve cinsiyetine göre farklılık gösterir. Bunun dışında organa göre değişik isimlerle anılırlar. Bu şekilde geniş bir tanımı olduğundan, karışıklıkların önlenmesi amacıyla Avrupa Üroloji Derneği tarafından üriner sistem hastalıkların bir sınıflama yapılmıştır. Buna göre üriner sistem hastalıkları aşağıdaki isimlerle tanımlanır. Bunlar,
 • Komplike olmayan alt idrar yolu enfeksiyonları
 • Üretrit
 • Piyeloefrit eşiliğinde ya da eşliği olmaksızın oluşan idrar yolu enfeksiyonu
 • Ürosepsis
 • Prostatit, orşit, prostatit gibi erkek genital organ enfeksiyonları
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Tüberküloz, şistozomiyazis gibi spesifik enfeksiyonlar
Komplike olmayan alt idrar yolu enfeksiyonları başka bir sağlık sorunu olmayan, üriner sistemde yapısal problemler olmayan erişkinlerde oluşan akut sistit denilen mesane enfeksiyonlarıdır. Komplike olmayan piyelonefrit ise yine başka bir sağlık sorunu bulunmayan erişkinlerde oluşan böbrek enfeksiyonlarıdır. Komplike idrar yolu enfeksiyonu da bir risk faktörüyle oluşan üriner enfeksiyon hastalıklarında kullanılır. Hamilelerde, yaşlılarda ve çocuklardaki üriner hastalıklar komplike enfeksiyon olarak değerlendirilir. Yaşlı erkeklerdeki bening prostat hipertrofisi, üriner sistemde konjenital anomali vakası gibi olgularda idrar akışı engellenir ve bunlarda komplike idrar yolu enfeksiyonu kabul edilir. Bağışıklık sisteminin bozulmasından kaynaklanan idrar yolu enfeksiyonu, hastane kaynaklı olanlar, cerrahi girişim sonrasındaki enfeksiyonlar, antibiyotik tedavisine rağmen tekrarlayan enfeksiyonlar, tedavi edilmesine rağmen 7 günden uzun süren enfeksiyonlarda komplike idrar yolu enfeksiyonu kabul edilir.

Üriner sistem hastalıkları belirtileri nelerdir

Alt üriner sistem hastalıklarında en önemli yakınmalar idrar yapma sorunlarıdır. Ani sıkışma hissi, idrar yapma sırasında yanma, idrar kaçırma, sık idrara çıkma, kadınlardaki vajinal akıntı önemli yakınmalardır. Ateş nadir olarak görülür. Yapılan fiziki muayene sırasında suprapubik bölgede palpasyon ve ağrı etkili olur. Pyelonefrit vakalarında aynı idrar yakınmalarıyla birlikte yan ağrısı, kusma ve bulantı, ateş görülür. Kostavertebral açı hassasiyeti fiziki muayenede görülür. Ürosepsis vakalarında ise çoklu organ yetmezliği belirtileri, ateş, hipotansiyon ve takipne bulunur. Üretrit vakalarında akıntıyla dizüri olur. Akut prostatit vakalarında alt üriner sistem yakınmaları ile dolgunluk hissi, perineal ağrı ve yüksek ateş olur. Kronik prostatit vakalarında ise, perineal ve genital bölgede, testislerde, subrapubik bölgede ağrı ile alt üriner sistem yakınmaları birlikte olur. Prostat sert ve fibrotik yapıdadır. Orşit ve epididimit vakalarında tek taraflı ağrı ve şişlik izlenir. Hastalarda ateşte olur.

Üriner sistem hastalıkları neden oluşur

Üriner sistemin distal üretra dışındaki bölümleri sterildir. Bu ortama girip hastalığı oluşturan mikroorganizmalar üropatojen olarak adlandırılır. Bunların en önemlileri Enterobakterler ile E. Coli dir. Üriner sistem hastalıkları oluşturan mikroorganizmalar idrar yoluna üç şekilde ulaşır. Bunlar;
 • Asendal yol: Üretradan girerek mesane ve üst üriner sisteme ulaşmayla
 • Hematojen yol
 • Lenfatik yol
Mikroorganizmaların üriner sisteme ulaşması ve buraya yerleşmesi içinde bazı faktörler etkili olur. Bir kısmı üriner sistem epiteline bakteriyel etkenlerle yapışarak, üriner sistemde belli sayıya ulaşarak, bir kısmı da üriner sisteme bağlı faktörlerle yerleşme olanağı bulur. Üriner sistem epiteli sürekli olarak yenilenir, idrar akışı da yukarıdan aşağıya doğru olur. Bu etkenler üriner sistem hastalıkları açısından önemli bir korunma sağlar. Fakat bu yapıdaki tıkanma, anomali gibi etkenler sistemin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini etkileyen hastalık]]> Üreter Nedir https://www.bobrek.gen.tr/ureter-nedir.html Sat, 22 Sep 2018 13:41:34 +0000 Üreter Nedir; Böbrek ve idrar torbası arasında olan ve mesaneye uzanan yaklaşık 25-30 cm uzunluğunda kas liflerinden oluşan boru şeklindeki kanallara denmektedir. Her iki böbrek tarafında da birbirinden bağlantısız işlevlerini Üreter Nedir; Böbrek ve idrar torbası arasında olan ve mesaneye uzanan yaklaşık 25-30 cm uzunluğunda kas liflerinden oluşan boru şeklindeki kanallara denmektedir. Her iki böbrek tarafında da birbirinden bağlantısız işlevlerini sürdürmektedir. Üreterin genel olarak temel görevlerinden bahsedersek, böbreğin bulunduğu bölgede bulunan boru biçimindeki kanallar aracılığıyla yani üreter sayesinde idrarın kesesine taşıma görevi üstlenmesidir.
M.psoas majorların üstüne yaslanarak L 2, L 5 omurlarının transvers olan çıkıntıları sebebiyle vertikal şekilde uzanan üreterler, iliak damarları (Vasa iliacae) çaprazlanıp, pelvis boşluğuna girmektedirler. Burada önce pelvis duvarındaki yollarına devam eden üreterler, daha sonrasında orta hatta yönelebilirler ve idrar kesesine girerler. Üreterler idrar kesesine girmeden hemen önce, erkeklerde duc.deferensi kadınlarda da a.uterinayı çaprazlamaktadır. Bu çaprazlar ise cerrahi bir öneme sahip olmaktadır.

Üreterlerin gidişleri boyunca 3 bölümü ayırt edilebilmektedir. Bunlar abdominal, pelvik ve duvar içi bölümüdür.

Abdominal Bölüm; Üretero-pelvik birleşekten iliak damarları çaprazladığı bulunan yere kadar olan bölümdür. Retroperitoneal konumda yer almaktadır.
Pelvik Bölüm; Üreterin, iliak damarları çaprazladığı yerden, idrar kesesine kadar girdiği noktaya kadar olan bölüme denilmektedir.
Duvar İçi Bölüm; Üreterin, idrar kesesi duvarında yer alan 1.5-2cm lik en kısa bölümü olmaktadır.
Üreterler aynı zamanda üç doğal darlığa sahiptir. Üst darlık, üretero-pelvik birleşekte, darlık ise pars intramuraliste ve orta darlık ise iliak damarları çaprazladığı yerdedir.  Alt darlık üreterin en çok darlığa sahip yeri olarak kabul edilir, taşlar en çok burada takılmaktadır.
Üreterin Yapısı; Üreterin duvar vapısı, içi boşluklu bulunan organların duvar yapısı şeklinde bulunmaktadır.İç tabaka olan tunica mucosa çok katmanlı değişken epitel-uretheliumden yapılıdır ve bez içermemektedir. Orta tabaka-tunica muscularis, iç kısımda longitudinal, dışta sirküler olmak Üzere 2 katmanlı bir düz kas tabakası halindedir. Alt 1/3 bölümünde de ilave olarak bir dış longitudinal katman vardır. Tunica muscularisteki periyodik peristattik kasılmalar idrarın mesaneye iletilmesine yardım etmektedir. Dış tabaka olan tunica adventitia gevşek bağ dokusundan daha yapılıdır.
]]>
Renal Pelvis Nedir https://www.bobrek.gen.tr/renal-pelvis-nedir.html Sat, 22 Sep 2018 21:52:02 +0000 Renal Pelvis Nedir, pelvis renalis'te denilen Renal Pelvis böbreklerden süzülen idrarın idrar kesesine nakledilmesine yardımcı olan uzvun adıdır. Akılda kalıcı olması ve kafada daha iyi canlandırabilmek için kabaca bir huniye ben Renal Pelvis Nedir, pelvis renalis'te denilen Renal Pelvis böbreklerden süzülen idrarın idrar kesesine nakledilmesine yardımcı olan uzvun adıdır. Akılda kalıcı olması ve kafada daha iyi canlandırabilmek için kabaca bir huniye benzetebileceğimiz renal pelvis ve onun uzantısı üreter yardımıyla böbreklerden toplanan idrarın sağlıklı bir şekilde idrar kesesine aktarılmasına ve akabinde dışarıya atılması işlevini üstlenmektedir. Böbrek sinusu içine yerleşik vaziyette bulunan renal pelvisin dar ve geniş olmak üzere iki ağzı vardır. Renal pelvisin geniş olan ağzına böbrek papillara açılmaktadır. Böylece hazırlanan idrar ilk olarak renal pelvise ulaşmaktadır. İdrar renal pelvisten sonra üretere ulaşmakta buradan da mesane dediğimiz idrar kesesine boşalmaktadır. Renal pelvisler 'küçük kaliks' denilen daha küçük renal palvislere ayrılır. Aslında böbrekte bulunan renal pelvisler bu küçük kalikslerdir. Böbrek papillalanları önce bu küçük kalisklere açılır. 6-7 tane küçük kaliks ise renal pelvise boşalır.

Renal Pelvisin geniş tabanından süzülen idrar dar tabanından üreter denilen ince bir hortuma benzeyen bir yapıya açılır. Üreterler sağ ve sol böbrekteki renal pelvislerin ucundan idrar kesesine aktarımı sağlayan borulardır. 20-25 cm uzunluğunda olurlar. Ortalama kalınlıkları 3mm olsa da bu 20-25 santimetrelik uzantıda daralıp kalınlaşabilirler. 

Renal pelvis nedir, kabaca verebileceğimiz cevap küçük kalikslerin süt sağım makineleri gibi böbrekten sağdığı idrarı büyük huni benzeri bir yapıya sahip renal pelvise akıttığı oradan da renal pelvisin uzantısı olan üreterler vasıtasıyla idrar kesesine nakliye edilmesi olarak tanımlayabiliriz.
]]>
Üriner Sistem Anatomisi https://www.bobrek.gen.tr/uriner-sistem-anatomisi.html Sun, 23 Sep 2018 03:58:40 +0000 Üriner Sistem Anatomisi, Üriner sistemi (boşaltım sistemi) böbrekler, üreter, mesane (idrar kesesi)  ve üretradan oluşturmaktadır. İdrar böbrekte üretilir. Üreter vasıtasıyla mesaneye iletilir. Mesane vücutta üretilen Üriner Sistem Anatomisi, Üriner sistemi (boşaltım sistemi) böbrekler, üreter, mesane (idrar kesesi)  ve üretradan oluşturmaktadır. İdrar böbrekte üretilir. Üreter vasıtasıyla mesaneye iletilir. Mesane vücutta üretilen idrarı depolanmayla görevlidir. Mesanede toplanan idrar belli bir yeri doldurunca (yaklaşık 150ml'ye ulaşınca) idrar hissi oluşturur. Mesanedeki idrar, üretra vasıtasıyla istemli olarak dışarı atılır.

Üriner sistem anatomisi

Böbreğin yapısı: Böbrekler batın boşluğunun arka tarafında bulunan iki adet kırmızı-kahverengi renge sahip; derinde yerleşik ve iyi biçimde korunan organlardır. Yapı olarak her bir böbrek iki bölümden oluşmuştur: Korteks ve medulla.
Korteks: Dış kısım da denilen korteks, ve İdrarın oluştuğu bölümdür.
Medulla: İç kısım da denilen medulla, çok küçük, değişik büyüklükte kanallardan oluşan ve idrarı böbrekten üretere iletimini sağlan bölümdür.
Normal şartlarda böbrek ağırlığı erkeklerde yaklaşık 150 gram, bayanlarda yaklaşık 135 gram kadardır. Uzunluğu 10-12 cm, eni 5-7 cm ve kalınlığı ise 3 cm'dir. Ebatlar cinsiyete olduğu kadar genel vücut yapısına da bağlıdır.
Böbreğin üç temel görevi vardır.
Boşaltım: Kanı temizler, çıkan atık maddelerle idrarı üretir. Vücutta biriken zararlı ve atık maddeleri idrar olarak vücuttan uzaklaştırır.
Düzenleyici fonksiyon: Su, kan basıncı ve asit- baz dengesi gibi vücudumuz için yaşamsal önemi olan fonksiyonları düzenler.
Hormonların salgılanması: Vücut kemiklerinin güçlenmesi ve kan yapımında görevli bir takım önemli hormonların yapım yeri böbrektir.

Üreter: Böbrekler ile mesane arasındadırlar. Her bir böbrekten idrar torbasına uzanan birer adet üreter vardır. Yetişkinlerde yaklaşık 22-30 cm uzunluğundadır. Boru biçiminde kas liflerinden oluşmuş bir yapıdır. Böbrekte oluşan idrarın mesaneye ulaştırılması, üreterin kaslarının yukarıdan aşağıya doğru dalga şeklinde kasılması neticesinde gerçekleşen aktif bir olaydır.
Üreterin üç adet dar yeri vardır:
 • Böbreğin çıkışından hemen sonra,
 • Kalça hizasındaki büyük damarlar komşuluğunda,
 • İdrar torbasına girmeden önce,
Bu üç yerde üreterin çapı küçüldüğü için idrar yolu taşları takılabilir. Taş takılınca kıvrandırıcı ağrılara sebep olabilir ve idrarın böbrekten idrar torbasına geçmesi zorlaşır. Üreter, taşın sebep olduğu engeli aşmak için daha güçlü kasıldığında ağrılar da dayanılmaz olur.
İdrar torbası (mesane): Vücuttan atılacak olan idrarın depolandığı yerdir. Mesane yoğun kas liflerinden oluşmuştur. İdrar torbası dolduğunda yaklaşık 500 ml'lik kapasiteye sahiptir. Mesane de genişleme ve güçlü kasılma özellikleri vardır. Kasıldığı an, idrar mesaneden üretraya geçer.
Üretra: Kanal biçimindedir, idrarı mesaneden dışarı atar. Erkek ve bayanlarda farklı yapıya sahiptir. Bayanlarda kısadır ve düz seyreder. Bundan dolayı kadınlarda üretradan taşın geçmesi, erkeğe göre daha kolaydır. Erkeklerde ise uzun ve iki kez kıvrılma yapar ve daralır. Bu sebeple taş bu bölgelerde takılabilir. İdrarda tıkanmaya sebep olabilir ve şiddetli sancı görülür.
]]>
Üretra Darlığı Lazer Tedavisi https://www.bobrek.gen.tr/uretra-darligi-lazer-tedavisi.html Sun, 23 Sep 2018 15:30:33 +0000 Üretra darlığı lazer tedavisi, Üretra darlığı enfeksiyonlardan vaya darbe gibi sebeplerden oluşabilen idrar kanalının darlığıdır. Üretra darlığı hastaları oldukça güç durumda bırakmaktadır. Bu hastalık idrar yaparken Üretra darlığı lazer tedavisi, Üretra darlığı enfeksiyonlardan vaya darbe gibi sebeplerden oluşabilen idrar kanalının darlığıdır. Üretra darlığı hastaları oldukça güç durumda bırakmaktadır. Bu hastalık idrar yaparken zorluk yada ağrı gibi belirtilerle kedini göstermektedir. İdrar kanalı darlığının farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 

Üretra darlığı belirtileri:
 • İdrar yaparken yavaşlama.
 • İdrar yaparken ağrı duyma.
 • İdrarın çatallanması ve saçılması.
 • İdrar yaptıktan sonra damlamaların devam etmesi.
Üretra darlığı lazer tedavisi için  kullanılan lazerler:

Üretra darlığı tedavisinde soğuk bıçak en yaygın tedavi seçeneği olmasına karşın, Lazer teknolojisinin yaygınlaşması soğuk bıçak tedavisinin yerini almaktadır. Burada çeşitli lazer teknolojilerinin kullanılması bıçaklı tedaviye göre avantajları çok daha fazladır. İntenral üretrotomi tedavileri günümüzde uygulanmaya başlanılmıştır, uygulama yapan doktorlar lazer tedavisini bıçaklı ameliyatlara göre daha çok tercih etmektedirler.
Değişik teknik özellikleri olan bu lazerler tipleri şunlardır.

Karbon dioksit, argon, neodmiyum-ytrium aluminyum garnet,  potasyum titanil fosfat (KTP), holminyum, yağ ve excimer bulunmaktadır.
Bu lazer tipleri çeşitli seviyelerde yakma meydana getirerek değişik derinliklerde penetrasyonuna sebep olmaktadırlar. Lazer tedavilerinin her birinde kendisine has avantajları bulunurken dezavantajı da bulunmaktadır. Her üretra darlığı hastalığı lazer tedavisine yanıt vermeyebilir. Bunu uzman ürologların detaylı muayeneleri sonucunda karar verilmektedir. Lazer tedavileri çok yaygın olmadıkları için tedaviye başlanılmadan önce dikkati araştırmalar yapılmalıdır. Hastahanenin teknik donanımı doktorların tecrübeleri çok önemlidir. Çünkü cinsel fonksiyon kaybının olmaması için çok dikkat edilmelidir. 

Karbon dioksit lazer: Bu lazer teknolojisinde  lazerin sadece gaz sistoskopiyle kullanılma zorunluluğu olması sebebiyle, hastada gaz embolisi gelişimi riski taşımasıdır.

KTP ve holmiyum: Yağ lazer ile yapılan internal üretrotomi tedavileri genel olarak birbirlerine benzer etkilere sebep olmaktadırlar. Özellikle kısa ve çok derin olmayan darlıkların tedavisinde olumlu neticeler elde edilmektedir. Genel anlamda tedavilerde lazer seçeneğinin kullanılması diğer operasyonlara nazaran daha iyi sonuçlar vermektedir. Fakat bunun için hastalığın lazer tedavisine uygun olması gerekmektedir.
]]>
Böbrekte Su Birikmesi https://www.bobrek.gen.tr/bobrekte-su-birikmesi.html Sun, 23 Sep 2018 21:09:21 +0000 Böbrekte Su Birikmesi, Böbrekler vücutta oluşan zehirli maddelerin dışarı atılmasında filtre vazifesi görmekte olup vücuda yarar sağlamayan maddelerin dışarıya atılmasına imkan sağlamaktadır. Böbrekler zararlı olan Böbrekte Su Birikmesi, Böbrekler vücutta oluşan zehirli maddelerin dışarı atılmasında filtre vazifesi görmekte olup vücuda yarar sağlamayan maddelerin dışarıya atılmasına imkan sağlamaktadır. Böbrekler zararlı olan maddeleri süzerek idrar yoluna karıştırır ve dışarıya atar. Böbrekler vücutta gerekli olan maddelerin dengede tutulmasına imkan sağlar ve vücutta suyun, mineralin, proteinin, glikozun dengede tutulmasıyla görevlidir. Böbreklerin salgılamış olduğu hormonlar vasıtasıyla tansiyonun dengede tutulması sağlanır. Böbrek şişmesiböbreklerin normal olan büyüklüğüne göre anormal bir biçimde şişkinlik oluşturma, büyüme belirtisi göstermesi durumuna verilen isimdir. Böbrek şişmesi her yaştan olan bireylerde görülme olasılığı olmaktadır.

Böbrekte su birikmesi, şişmesi herhangi bir yaş gözetmeksizin sinsice ortaya çıkabilir. Böbrek şişmesi farklı sebeplere bağlı olarak gelişme gösterebilmektedir. Çoğunlukla böbreklerde idrarı toplayan sistemin işlevini yitirmesiyle böbreklerde şişkinlik meydana gelebilir. İdrar, üretildikten sonra depolandığı yerde idrar birikimi olduğu için böbrek dokusuna aşırı derecede baskı yapar ve bu yüzden şişkinlik ortaya  çıkabilir, böbreklerin çalışmasında bozulmalar meydana gelir.

Böbreklerde idrar birikmesi hastalığı diğer bir ismi ile hidronefroz ve nefridoz olarak da bilinmektedir. Hidronefroz hastalığı idrarın börekten idrar torbasına aktarıldığı sırada aktif olarak görev yapan pelvisinin doğuştan ya da daha sonradan çeşitli nedenlerle  fonksiyonunu yapmaması neticesinde meydana gelmektedir. Pelvisinin fonksiyonunu yerine getiremediği için böbreklerde idrar birikmesi rahatsızlığı oluşmaktadır.

Hidronefroz hastalığı sebeplerini temel olarak ikiye ayırabilir. Birincisi doğuştan olmasıdır. Anne karnındayken böbrek ve pelvis şekillenmesi sırasında ortaya çıkan çeşitli aksaklıklardan dolayı bu rahatsızlık meydana gelebilmektedir. İkincisi ise bu rahatsızlığın ilerleyen yaşam sürecinde böbreklerde ve idrar yollarında oluşan hasarlar neticesi meydana gelmesidir. En fazla da böbreklerde oluşan taş, prostat kanseri gibi idrar yolu rahatsızlıkları neticesinde oluşabilmektedir.


Glomerül hastalığı, kandan idrarın içine albumin adı verilen yüksek miktarlarda proteinin sızması ile neticelendiğinde nefrotik sendrom görülür. Bu da albümin kan damarlarında sıvı tuttuğundan dolayı gelişen su toplaması ile kanda ve vücutta albümin düzeyinin düşmesi ile neticelenir. Kandaki albümin düzeyi düştüğünde sıvılar vücuttaki dokulara daha kolay sızar ve şişmelere sebep olur.

Nefrotik sendrom erkeklerde bayanlardan daha sık görülür. Genellikle 2-6 yaşları arasında gelişir ve yirmili yaşların başlarına kadar nüksedebilir. Bebeklerin ilk senesinde anneden geçen enfeksiyondan dolayı doğuştan olan nefrotik sendrom da görülebilmektedir. Komplikasyonlar arasında kanama sorunları, kan pıhtısı ve enfeksiyonlara karşı zayıflık (karın zarı iltihabı, zatürree ve idrar yolu enfeksiyonu gibi) olabilir.

Nefrotik sendromun, özellikle on yaşından küçük çocuklarda çok sık rastlanan sebeplerinden biri minimal-change rahatsızlığıdır. Minimal-change hastalığı olan birçok çocuk tedaviye çok iyi cevap vermektedir. Daha ender rastlanan ve daha ciddi olan böbrek iltihabı ve nefrotik sendromları tedaviye çok iyi cevap vermez.

]]>
Böbrek Taşı Düşürmeye Ne İyi Gelir https://www.bobrek.gen.tr/tas-dusurmeye-ne-iyi-gelir.html Mon, 24 Sep 2018 04:17:24 +0000 Böbrek Taşı düşürmeye ne iyi gelir, Bazı yöntemlerle böbrek taşı olan hastalar eski sağlıklarına kavuşabilirler. Böbrek taşı idrar içerisine kalsiyum oksalat veya ürik asit gibi madde ve bileşenlerin normalden fazla o Böbrek Taşı düşürmeye ne iyi gelir, Bazı yöntemlerle böbrek taşı olan hastalar eski sağlıklarına kavuşabilirler. Böbrek taşı idrar içerisine kalsiyum oksalat veya ürik asit gibi madde ve bileşenlerin normalden fazla olması sonucu böbreklerden süzülme işlemindeki sorunlar sonucu oluşur. Bu gibi durumlarda derhal doktora başvurmak gerekir. Çünkü bu gibi durumlar geçici olmamakla birlikte taşların sayısı ve büyüklüğü de artabilir. Taş düşürmeye ne iyi gelir, bunu bilen hasta bu yolları izleyerek taş artışını sonlandırır ve aynı düzlemde taş düşürme haline zemin hazırlar. Taş biriktirme ve taş düşürme hali hazırda çok sancılı ve ağrılı bir süreçtir. Bu nedenle aşağıdaki yolları izlerken ağrılar yaşamanız olağandır. Bu yolların birini izlemek yeterli değildir; o yüzden yapabileceğiniz hepsini izlemek yararınıza olacaktır. 

Taş düşürmeye ne iyi gelir

Gilaburu suyu tüketmek: Sadece aktarlarda bulabileceğiniz bir tür meyve suyudur. Gün içerisinde ortalama 2 su bardağı içmeniz önerilir. Biri sabah kahvaltıdan önce, diğeri ise gece yatmadan önce. Litresi ortalama 2-3 TL arasındadır. Bazı durumlarda ve kişilerde işe yaramayabilir. O yüzden gilaburu suyunun bütün taş düşürme olaylarına iyi geldiği söylenemez.

Yoğurt suyu: Yoğurt bekletildiğinde üzerinde biriken suyun tüketilmesidir. Ayran ve yoğurt gibi tüketimlerde de işe yarayabilir. Hazmı ve sindirimi kolaylaştırdığı için taş düşürmeyi gerçekleştirir ve yeni taş oluşumunu da büyük oranda engeller.

Amuda kalkmak: Uygulanan egzersiz hareketlerinde amuda kalkmak hepsini olmasa da küçük taşların düşmesini sağlar. Zaten böbrek taşı olan hastalar doktor tavsiyesi üzerine bazı egzersizleri yapmalıdırlar. Bu egzersizler hem böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur hem de ağrıları minimum seviyeye indirir.

Limon suyu: Suyu içerisine limon sıkarak tüketmek ya da doğal limonata tüketmek taş oluşumunu engeller ve taşların düşmesine neden olur. Limon içerdiği asitler sayesinde taşların kaybolmasına zemin hazırlar. Evde hazırlanan doğal ve şekersiz limonatalar tercih edilmelidir.

Su içmek: Böbrek taşı olan hastalar gün içerisinde en az 3 litre su içmelidirler. Bu böbrekte olan birikimleri sınırlayacak ve taşların küçülüp düşmesine ortam hazırlayacaktır. Çalışma ve sıcaklığın yüksek olduğu zamanlar daha fazla su tüketmek gerekir. Bir insan böbrek taşı hastası olmasa bile gün içinde 2 litreden fazla su içerse taş hastalığına yakalanma riski oldukça düşük olacaktır.

Sıcak duş almak: Hem ağrıları azaltmak hem de taş düşürmek için tercih edilmesi gereken yollardan birisidir. 
]]>
Renal Kolik https://www.bobrek.gen.tr/renal-kolik.html Mon, 24 Sep 2018 23:15:11 +0000 Renal Kolik, genellikle böbrek taş rahatsızlığına bağlı olarak gelişen, acil servislerde teşhis ve tedavisi yapılan, şiddetli ağrı ile kendini belli eden, sık karşılaşılan bir ürolojik durumdur. Bir kişinin tüm hay Renal Kolik, genellikle böbrek taş rahatsızlığına bağlı olarak gelişen, acil servislerde teşhis ve tedavisi yapılan, şiddetli ağrı ile kendini belli eden, sık karşılaşılan bir ürolojik durumdur. Bir kişinin tüm hayatı boyunca renal kolik atağı geçirme tehlikesi %1-10 arasıdır. Renal kolik, hastaların yaşadıkları ve insana en çok ağrı veren, zayıf düşürücü tecrübe olarak tarif edilmektedir. Hastaların birçoğunda böbrek taşı hastalığı ya da renal kolik geçirme öyküsü vardır. Ağrı tipik şekilde kosto-vertebral açıda, künt, devamlı ve kıvrandırıcı bir ağrı şeklinde hissedilir. Bu sızı sıklıkla kot altından göbeğe veya karın alt kısmına doğru yayılabilir. Şiddetli yan ağrısına, bulantı ile kusma, psikomotor ajitasyon, kosto vertebral acı hassasiyeti eşlik edebilir. Üriner taş hastalığına, idrar yolu enfeksiyonu eşlik etmedikçe ateş olmaz Üreter alt uç taşlarında hastalarda pollaküri ve aniden sıkışma duyma olabilir ve bu hastalarda sızı, labialara ve skrotuma kadar ulaşabilir.

Yan sızısının ayırıcı tanısında böbrek ile üreter taş hastalığı ilk sırada bulunurken, aynı belirti ile bulguları sergileyen pek çok hastalık bulunur. Piyelonefrit, üreteropelvik bileşke darlığı, büriner sistem hastalıkları ve üretere dışarıdan baskı yapan intestinal, jinekolojik, retroperitoneal ile vasküler patolojiler de benzer  tabloyu sergileyebilir. Taşa bağlı akut obstruksiyon neticesi oluşan kolik ağrı, devamlı olur, pozisyon ile değişmez, ağrı şiddeti artıp azalmaz. Öbür sebeplere bağlı ağrılar böbrek kapsülünün gerilmesi ile oluşur. Bu hastalarda tablo, renal kolik kadar şiddetli değildir.

Renal Kolik Patofizyoloji: Üreteral obstruksiyon sonrasında intraluminal basınç artışı, mukozada sonlanan sinir ucunu gererek uyarır ve böylece kolik ağrıya neden olur.

Tanı: Renal kolik olduğu düşünülen hastalarda iyi bir anamnez alınıp detaylı fiziksel muayene yapıldıktan sonra görüntüleme metotlarına başvurulur.

Renal Kolik Fizik muayene: Tipik renal kolik sızısı belde sebat eden ve kasığa kadar uzanan bir ağrıdır. Üreter üst uç taşlarında ağrı aynı tarafın testisine yayılabilir. Sağ üreter taşlarında apandisit, orta üreter taşlarında klinik, sol üreter taşlarında ise divetikülit ile karışabilir.

Renal Kolik Görüntüleme Yöntemleri:

 • Direkt Üriner Sistem Grafisi
 • Ultrasonografi (USG)
 • Kontrastsız Bilgisayar Tomografi
 • İntravenöz Piyelografi (İVP)
 •  Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)

Renal Kolik Tedavisi: Tedavi temel şekilde ağrının etkili bir biçimde giderilip, kontrol altına alınması ve obstruksiyonun renal fonksiyon kaybına sebep olmadan giderilmeyi amaçlamaktadır. Bilhassa soliter böbrekli hastalarda ya da bilateral üriner obstrüksiyona ile anüriye neden olan açan taşlar acil dekompresyon gerektir.

Alternatif Tıp: bu hastalıkta alternatif tedavi metotları da uygulanmaktadır. Akupunktur, renal kolik tedavisi için Çin’de sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Transkütan elektrik sinir stimülasyonu ile subkütan paravertabral kısmi anestezik ajan enjeksiyonu benzeri metotların da etkili olduğunu bildiren çalışmalar bulunmaktadır.

Tıbbi tedaviye rağmen ağrısı kontrol edilemeyen, obstruksiyona sebep olup, renal işlevlerin bozulduğu durumlar için, acil drenaj endoskopik üreteral stent yerleştirilme veya perkütan nefrostomiyle sağlanır. 

]]>
Böbrek Titremesi https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-titremesi.html Tue, 25 Sep 2018 06:59:54 +0000 Böbrek Titremesi; Genellikle enfeksiyona dayalı böbrek rahatsızlıkları, böbrekte küçülme ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda ortaya çıkan böbrek seğirmesi olarak da bilinen rahatsızlık. Kendi başına bir hastalık olara Böbrek Titremesi; Genellikle enfeksiyona dayalı böbrek rahatsızlıkları, böbrekte küçülme ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda ortaya çıkan böbrek seğirmesi olarak da bilinen rahatsızlık. Kendi başına bir hastalık olarak literatürde yer almamakla birlikte başka bir hastalığın belirtisi olarak görülmektedir. Titremeye yol açan sebepler tahlil ve ultrasonografi ile teşhis edilir. 

Böbrek titremesi yapan başlıca hastalıklar

Böbrek Çürümesi; Böbreğin elektrolit ve su dengesinin bozulduğu durumlarda ortaya çıkar. İlk belirtileri arasında idrara çıkma ihtiyacı duyulurken çok az idrara çıkma ya da idrarı hiç yapamama, kusma, vücutta şişlik ve böbrek titremesi vardır. Kaza sonucu böbreğe darbe alma, böbreğe yeterli oksijen gitmemesi, kan akışında yaşanan bozulmalar, sürekli antibiyotik kullanımı böbrekte çürümeye yol açan faktörler arasında yer alır. 
Böbrek Yetmezliği; Böbreklerin çalışma hızının yavaşlaması ve işlevlerini yerine getirememesi ile ortaya çıkan ve böbrek yapısında anomalilere sebep veren rahatsızlıktır. Diyabet, yüksek tansiyon, sigara kullanımı, antibiyotik tedaviler böbrek yetmezliğine neden olabilir. Belirtileri arasında kusma, geceleri yoğunlaşan kas seğirmeleri, böbrekte titreme, iştahsızlık, şişkinlik, ciltte kuruluk, kaşıntı, halsizlik, geceleri sık idrara çıkma yer alır. Erken müdahale edilmezse organ kaybı ile sonuçlanabilir. 
Böbrek Enfeksiyonları; İdrar yolu enfeksiyonlarının gelişerek böbreklere sıçraması ile ortaya çıkan virüs ya da bakteri kaynaklı enfeksiyonlar olarak değişen hastalık tablosudur. Böbreklere sıçrayan enfeksiyonlar yüksek ateş, kaslarda seğirme, böbrekte titreme, karın ağrısı, idrar yaparken yanma hissi, idrarda kan ve ağrı ile kendini gösterir. Böbrek enfeksiyonları tedavi edilmez ya da çok sık tekrarlarsa böbrek yetmezliğine neden olabilir.  
Böbrek İltihabı; Nefrit olarak da bilinen hastalık karın ve sırt ağrısı, böbreklerde titreme, kokulu idrar ile kendini gösterir. İdrar yolu enfeksiyonları, böbrekte taş varlığı, kan dolaşımındaki bozukluklar nefrite neden olabilir. 

Böbrek titremesine neden olan birçok hastalık vardır kesin tanısı ancak kan ve idrar tahlilleri ile USG(ultrasonografi) gibi yöntemlerle ortaya çıkarılabilir. Zamanında müdahale çok önemli olup ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık türüdür.
]]>
Böbrek Yetmezliği Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-yetmezligi-olan-hastalar-kac-yil-yasar.html Tue, 25 Sep 2018 07:44:28 +0000 Böbrek yetmezliği olan hastalar kaç yıl yaşar sorusuna cevaplar içeren bir makale sunuyoruz. Kronik böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonlarının daimi olarak kaybıdır. Bu sıhhat sorunu hasta olanların hayat kalitesini bozmakta ve Böbrek yetmezliği olan hastalar kaç yıl yaşar sorusuna cevaplar içeren bir makale sunuyoruz. Kronik böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonlarının daimi olarak kaybıdır. Bu sıhhat sorunu hasta olanların hayat kalitesini bozmakta ve normal hayat ömrü beklentisini mühim derecede azaltmaktadır. Müzmin böbrek yetmezliğinin rehabilitasyonunda tatbik edilen yöntemler hemodiyaliz(kan diyalizi), periton diyalizi ( karındaki diyalizi) ve böbrek naklidir. Periton diyalizi ve böbrek nakli birtakım gelişmelere nazaran halen hasta olanların az bir bölümünde uygulanabilmektedir. Böbrek nakli genç yaştaki hasta kişilerde kudretli iyileştirme yolu olması nedeni ile böbrek veren sıkıntısı bu iyileştirme şeklinin uygulanmasını kısıtlamaktadır. Son zamanlarda ülkemizde müzmin böbrek yetmezliği hastalarının %70 inde tatbik edilen iyileştirme yolu hemodiyalizdir. %30 hastada ise periton diyalizi ve böbrek nakli tatbik edilen iyileştirme yoludur. 

Beklenen yaşama süreleri

Böbrek nakli tatbik edilen hasta olanların hayat ömrü beklentileri öbür tedavileri uygulayan hastalar ile karşılaştırıldığı zaman 2-3 kat uzundur. Bunun nedeni diyaliz tedavisiyle böbrek fonksiyonlarının sadece %5'inin gerçekleştirilebilmesidir. Diyaliz tedavilerinin mühim komplikasyonları mevcuttur. Diyalizin en mühim yan tesiri kalp ve damar sisteminde meydana getirdiği damar sertliği ve kireçlenmedeki artıştır. Konu ile alakalı yayınlanmış makalelerde ki bilgiler incelendiğinde 0-19 yaş grubunda ki böbrek yetmezliği hastaları arasında diyaliz hastalarının aşağı yukarı 26 sene durumda olan yaşama süreleri nakil durumda olan hasta kişilerde 39 senedir. 20-39 yaş grubunda diyaliz tedavisi gören bir hastanın yaşama süresi 14 sene iken, böbrek nakli tatbik edilen hasta kişilerde yaşama süreleri 31 senedir. 40-59 yaş arası hasta kişilerde ise bu oranlar diyalizde 11 sene iken nakil akabinde 22 senesine çıkmaktadır.Toplumsal, kültürel, uygun fiyat avantajları ve hayat kalitesinde ki artışta göz önüne alındığında böbrek naklinin ne derece önemli olduğu öne çıkmaktadır. Bu deneyim kazanma sürecindeki operasyonlardaki düşük başarılı olma oranları bu konuyla alakalı ileri çalışma politikaları oluşturulmasını gerektirir. Damar yolu Cerrahisi (diyaliz için fistül, greft ve katater cerrahi operasyonları ) Kalp ve Damar Cerrahisi çalışmalarının üstünde özel bir iş sahası haline gelmektedir. Bu konuyla bir çok kez uğraşmak durumunda olmayan bireylerin bu operasyonları yapması hastalara kayıp verebilmektedir. Genelikle diyaliz hastalarının önce fistül operasyonları cerrahi teknik olarak basit ameliyatlar olmakla beraber hasta için çok fazla mühimdir. Nedeni ise el bileğinde yapılmış durumda olan ameliyatlar hasta için ek olarak konforlu bir fistül seçeneğidir. Bununla beraber bu önce operasyonlardaki başarısızlıklar hasta olanların günlerce kataterlerle diyalize girmesini mecburi duruma getirir. Bu uzunca süre katater tüketimi fazla riziko ve ölüme varan sıkıntıları oluşturur. Bu nedenlerle damar yolu operasyonları deneyimli cerrahlar aracılığıyla yapılmalıdır. Diyaliz cerrahisi ile ilgili çalışmayı talep eden damar cerrahları, bu konuyla alakalı deneyimli cerrahların gözetiminde tecrübelerini artırmalıdır.

Böbrek Yetmezliği Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar
Bu operasyonlarda başarılı olma seviyesini artırmak için cerrahi tecrübeler ve ileri görüntüleme yöntemlerine gereksinim vardır. Ameliyatlardan  önce hastanın kolundaki damar sisteminin renkli Doppler Ultrasonografi ile incelenmesi harekat başarısını artırmaktadır. Bu incelemenin ideal olarak ameliyatı yapacak damar cerrahının seçmesi önemlidir. Renkli Doppler incelemesi bununla beraber cerrahi operasyon sonrası fistül ve greftlerin çalışmasının denetimi ve takibinde kullanılmaktadır. Nedeni ise ameliyatı yapmak bu damar yollarının takibi ve gelişen sorunların erken tanısı kadar çok fazla mühimdir. Er]]> Böbrek Taşı Boyutları https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-tasi-boyutlari.html Tue, 25 Sep 2018 09:53:55 +0000 Böbrek taşı boyutları, ABD'de hastaneye yatan her 1000 hastanın 1'inde yatış sebebi böbrek taşıdır. Yapılmış olan otopsilerde ise taş olaylarına % 1 sıklıkta rastlanmıştır. Bunun için yönelik böbrek taşlarının ek ola Böbrek taşı boyutları, ABD'de hastaneye yatan her 1000 hastanın 1'inde yatış sebebi böbrek taşıdır. Yapılmış olan otopsilerde ise taş olaylarına % 1 sıklıkta rastlanmıştır. Bunun için yönelik böbrek taşlarının ek olarak genel bir yaklaşımla idrar yolu taşlarının kocaman bir kısmı sessizdir. Yani hastayı huzursuz edici rastgele bir belirti meydana çıkarmaz. Kimyevi yapılarına yönelik, birbirinden çeşitli böbrek taşlarına rastlanabilir. Kimyevi yapısı "Kalsiyum oksalat ", "Kalsiyum fosfat ", "Amon-yumürat ", "Sodyum ürat ", "Ürik asit ", "Sistin ", "Ksantin ", "Kalsiyum karbonat ", "Amonyum fosfat" ve "Magnezyum fosfat" meydana gelen taşlar vardır. Kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat, amonyum fosfat,magnezyum fosfat, kalsiyum oksalat taşlarını, çekilen kolay bir böbrek röntgeninde rastlamak olabilir.

Diğer taşların görülebilmesi amaçlı "întravenöz piyelografi" [1VP] denilen özel bir formülle, böbreklerin röntgeninin çekilmesi gerekiyor. % 80 vaka da böbrek taşı tek tarafta oluşur. Sağ böbrekte ek olarak sık sık taş oluşmaktadır. Erkeklerde kadınlara nispeten 2 kat fazla olarak böbrek taşma rastlanmaktadır. % 60 vakada böbrekte tek bir taş bulunmaktadır. Böbrek taşı 0.5 cm 'den 5 cm 'ye denli büyüklükte olabilmektedir. İdrar içerisinde ürat, fosfat, oksalat benzeri kristalloid-ier erimiş kapasitededir. Normalde idrar yolu idrar ile ıslanmaz. Fakat idrar yollarında gelişecek meydana gelen bir inflamasyon, buraların idrarla ıslanabilmesine neden olabilir. Islanabilen bu normal olmayan yüzeylere ise idrar içerisinde bulunan kristalloidler çökmeye ye böylelikle taş oluşmaya başlar. Üre, azot, salisilik asit benzeri idrar içerisinde bulunabilen birtakım maddeler, "Hidrotrop madde-ler"dir. Bu maddeler kristalloidlerin idrar içerisinde erirliklerini artırırlar, bunun için bağlı olarak da bu kristalloidlerin çöküp taş oluşturmalarına engel olurlar. İdrar içerisinde Nükleik asit, Kondroitin sülfürik asit benzeri kolloidler bulunmaktadır. Bu kolloidlerin yokluğunda böbrek taşlan oluşmaktadır.

Böbrek Taşı Boyutları
İdrar içerisinde bulunan kristalloidlerin normalden fazla miktarda yoğunlukta bulunmaları ya da arkadaşımızın su kaybı sebebiyle yüklü idrar çıkarması, böbrek taşlarına hazırlayıcı bir etkendir. İdrar alkali olduğunda fosfat taşları oluşur, asit idrarlarda ise böbreklerde sistin ve ürat taşları oluşur. Böbrek taşı olaylarının % 4'ünün sebebi ise Gut sağlık sorunudur. Taş olaylarının % 5'inde ise ailesel yönelme saptanmaktadır. A vitamini eksikliği, idrar yollarındaki darlıkların sebep olduğu idrar akışı yavaşlaması, uzunca zaman yatalak olmak, müzmin kemik iltihaplan, hiper paratiroidizm, D vitamini fazlalığı böbrek taşlarının oluşumuna neden olan çeşitli etkenlerdir. Böbrek taşları genellikle böbrek kaliksleri içerisinde oluşurlar. Böbrek taşı idrar akışıyla dışa atılma yöntemine girdiğinde, idrar yöntemlerini rastgele bir kısımdan tıkayabilir. Bunun sonucu genel olarak tıkanmanın gerisinde idrar birikebilir. Bu durum da böbrek ve idrar yollarında infeksiyonların oluşmasına yol açabi-bilir. Taş, idrar yolu içerisinde davranış ederken kanamaya da sebep olabilir .Böbrek taşlarının kocaman bir çoğunluğu hastayı huzursuz etmez. Beürti verdiğinde ise, en mühim bulgular ağrı ve Hematüridir. Ağrı, böbrek taşının idrar yolu içerisinde ilerlemesi sonucu idrar yollarında gelişen spazma bağlıdır. Ağrı küt olabileceği benzeri, "Kolik" denilen çok fazla kuvvetli, batıcı bir ağrı özelliğinde de olabilmektedir. Kolik ağrısı çok fazla şiddetlidir, hasta kıvranır, yüzü solar, ter döker. Ağrı tüm karına yayılabilir. Bulantı ve öğürme ağrı sonucu gelişebilir. Taşın idrar yolunu zedelemesi sonucu idrarda kan çıkabilir [hematüri).
]]>
Böbreğe Kateter Takılması https://www.bobrek.gen.tr/bobrege-kateter-takilmasi.html Tue, 25 Sep 2018 16:03:28 +0000 Böbreğe katater takılması, burada amaç hastanın idrarını boşaltmasının sağlanması, mesane distansiyonuna bağlı olan rahatsızlığın hafifletilmesi, steril idrar örneği alınması, yapılacak cerrahi işlemlerde Böbreğe katater takılması, burada amaç hastanın idrarını boşaltmasının sağlanması, mesane distansiyonuna bağlı olan rahatsızlığın hafifletilmesi, steril idrar örneği alınması, yapılacak cerrahi işlemlerde idrar sızıntısının engellenmesi, saatlik idrar çıkışını izlemek, postoperatif idrar retansiyonun önlenmesi, mesanenin devamlı ya da aralıklı şekilde yıkanması için ve inkontinansı bulunan hastaların bu alanın korunmasıdır. Böbreğe katater takılması üriner sistemde mesaneye uygulanır. İdrar yolların takılan katater böbreğe doğru ilerletilir. Bu uygulama 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

Geçici mesane kataterizasyonu: Bu bir defa uygulanan türdür. Çoğunlukla nelaton katater kullanılarak 5-10 dakikada yapılır. Mesane yetersizliği olanlarda, distansiyon varlığında, steril idrar örneği alınması için, idrardan sonra rezidüel idrar olduğunun belirlenmesi için yapılmaktadır.

Kalıcı mesane kataterizasyonu: Bu uygulamadan katater belirli bir süre mesanede kalmaktadır. Burada foley katater kullanılmaktadır. Üretral darlıkta, prostat, yoğun bakımda olan hastaların idrar takibi sırasında kullanılır.

Böbreğe katater takılmasında kullanılan katater uzunlukları

 • Yeni doğanda 6 Fr
 • 1-3 yaş arası çocuklarda 6-8 Fr
 • 4-10 yaş arası çocuklarda 8-10 Fr
 • 12-16 yaş arası çocuklarda 10-12 Fr
 • Kadınlarda 14-16 Fr
 • Erkeklerde ise 16-18 Fr uzunluğunda katater kullanılır.
Böbreğe Kateter Takılması

Böbreğe katater takılmasında nelere dikkat edilmelidir

Katater takılmadan evvel, hijyen durumu, anatomik deformasyon, enfeksiyon açısından hastalarda perine muayenesi yapılır.

Katater takıldıktan sonra ise; kataterin yerinde olduğu kontrol edilmeli, ilk takıldığında glop açısından gelen idrarın miktarı değerlendirilmeli, idrarın akış hızı ve kataterdeki tıkanıklık değerlendirilmelidir. Hastadaki ağrı, kaşıntı yanma ve yanma gibi yakınmalar izlenmelidir. Mikroorganizmaların mesaneden taşınma riski olduğundan, böbreğe katater takılması gerekli olduğu zamanlarda uygulanmalıdır. Herhangi bir komplikasyon olmadığı takdirde belirli aralıklarla bile katater değiştirilmemelidir. Bu hastanın durumuna göre yapılmalıdır. Kalıcı katater uygulaması yapılan hastalara ve yakınlarına, idrar torbasının oynatılmaması, sondanın çekiştirilmemesi, kendi başına torbanın boşaltılmaması, ağrı gibi yakınmalarda hemşireye bilgi verilmesi gibi konular hakkında bilgilendirme yapılmalı ve eğitim verilmelidir. Hastaların günlük temizlik kurallarına uyması tavsiye edilir.

]]>
Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-tasi-ameliyati-riskleri.html Wed, 26 Sep 2018 08:13:31 +0000 Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri, böbrek taşı boyutu 2 cm’den büyük ve birden fazla ise veya yaklaşık 3 seanslık ESWL (Şok Dalga Litotripsi) ile kırılamayan sertlikteki ve henüz üretere geçmeyen taşlara sa Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri, böbrek taşı boyutu 2 cm’den büyük ve birden fazla ise veya yaklaşık 3 seanslık ESWL (Şok Dalga Litotripsi) ile kırılamayan sertlikteki ve henüz üretere geçmeyen taşlara sahip hastalara genel anestezi altında ameliyat uygulanmaktadır. Ancak PNL, 1 cm'den büyük böbrek alt kutup taşları olan kişilere de yapılabilmektedir. Taş ebatları böbrek taşı ameliyat için kısıtlayıcı bir faktör olmayıp, tüm böbreği kaplayan yaklaşık 88 cm'lik taşlara dahi böbrek taşı ameliyatı güvenle uygulanabilir.

Bu yöntemde hasta genel anestezi altındayken böbreğe ciltten bir iğne ile delik açılır. Ardından bu delik, nefroskopun girebileceği kadar genişletilir. Taş veya taşların ebatlarına göre  ya tam parça halinde çıkarılır ya da lazer, ultrasonik veya pnömotik (havalı çekiç gibi çalışan) taş kırma makineleri ile çıkarılmadan önce küçük parçalara ayrılır. Daha sonra bütün taş parçacıkları dışarı alınır. Bazen idrarın böbrekten çıkmasını sağlamak amacıyla JJ-stendi veya perkütan nefrostomi tüpü yerleştirilir.

Böbrek Taşı Ameliyatının Riskleri Nelerdir

Böbrek taşı ameliyatı, her boyuttaki taşların tek seferde ve etkin şekilde çıkarılması için güvenli ve başarılı bir işlemdir ancak, taşa doğrudan deriden ulaşıldığı için bazı sakıncaları vardır. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanların, ameliyat öncesi bunları kullanmayı bırakması gerekir. Hamilelik gibi veya böbreğe girişi engelleyen her özel durumun doktorla konuşulması çok mühimdir. Bu durumda PNL yapılması mümkün olmayabilir. 

Bu ameliyat genel anestezi altında yapıldığından tüm ameliyatlarda olduğu gibi anestezi riski taşımaktadır. Yine diğer böbrek taşı tedavi yöntemleri olan ESWL (Şok Dalga Litotripsi) ve Üretoroskopi ile karşılaştırıldığında komplikasyon riski daha yüksektir. Bunlardan en sık görülen komplikasyon kanama ve yüksek ateştir. Yapılan araştırmalarda, bu amaliyat neticesinde kan vermeyi gerektirecek kadar kanama olma ihtimalinin %1-10 arasında olduğu; durmayan kanama oluşması ve bu nedenle anjiyografi yaplması gerekliliğinin ise %0.5 ten az olduğu saptanmıştır. Özellikle kaburga üzerinden girilerek yapılan cerrahi müdahalelerde, akciğer boşluğuna sıvı dolması riski bulunmaktadır. Bu durumda akciğer boşluğuna bir tüp yerleştirmek gerekebilir. Bu nedenle kaburga üzerinden giriş yapılmayarak, akciğer zarı yaralanma riskini alınmayabilmektedir. Ameliyat öncesinde çevre organlar ile böbreğin komşuluğunu değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi çekilmesi önemlidir. Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatta da enfeksiyon kapma olasılığı bulunmaktadır. Bu riski en aza indirgeyebilmek için  ameliyat öncesi idrarda mikrop varlığını araştırılmalı ve ameliyat sırasında profilaktik antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Bu ameliyat esnasında böbreğe giriş işlemi röntgen cihazı ile yapıldığından, özellikle çok zayıf hastalarda bağırsaklar ve çevre organlarda yaralanma görülebilir. Bu nedenle çok zayıf hastalarda ameliyat pozisyonu olan yüzüstü yatar pozisyonda BT çekilmesi ve ameliyattan önce bağırsak temizliği yaptırılması riskin indirgenmesi bakımından önemlidir. Bu ameliyat ciltte iz bırakması ve hastanede uzun süre kalma ihtimalleri bakımından da diğer yöntemlere nazaran daha risklidir. Her hasta tüm olası ameliyat riskleriyle ilgili bilgilendirilmelidir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri

Yukarıda sayılan risklere sahip olmasına rağmen bu ameliyat diğer yöntemlerin işe yaramadığı tüm durumlarda böbrek taşlarından tek seferde kurtulmak için gereklidir. Geçmişte yapılan bir çalışmada tüm böbreği kaplayan taşları olan hastalara ameliyat yapılmadan izlendiğinde bu hastaların %36 sının 10 sene içerisinde hayatını kaybettiği görülmüştür. Diyaliz tedavisinin gelişmesiyle birlikte yapılan bir başka çalışmada ise benzer büyüklükteki taşların ameliyat edilmediğinde %28 diyaliz ihtiyacı ve %18'e varan ölüm oranları saptanmıştır. Bu nedenle Amerikan Üroloji Derneği 2]]> Böbrek Transplantasyonu https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-transplantasyonu.html Wed, 26 Sep 2018 14:46:33 +0000 Böbrek transplantasyonu, böbrek fonksiyonlarının böbrek yetmezliği ya da bazı hastalıklar nedeniyle zaman içinde kaybedilmesi nedeniyle hastanın tedavi edildiği böbrek naklidir. Böbrek yetmezliği olan hastalar yaşam Böbrek transplantasyonu, böbrek fonksiyonlarının böbrek yetmezliği ya da bazı hastalıklar nedeniyle zaman içinde kaybedilmesi nedeniyle hastanın tedavi edildiği böbrek naklidir. Böbrek yetmezliği olan hastalar yaşamına devam edebilmek için diyalize ya da böbrek nakline ihtiyaç duyarlar. Böbrek vücutta önemli görevler üstlenmiştir. Her böbrekte 1-1,5 milyon nefron denilen süzme birimleri vardır. Bunlar vücuttaki zararlı maddelerin atılması için kanı süzerek idrarı oluşturur. Böbrek bu görevini yerine getiremediğinde, kanda üre ve kreatinin değerleri yükselir. Bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi çeşitli yakınmalar oluşur. Bunların şiddeti giderek artar. Hastalarda el ve ayaklarda şişkinlik, göz çevresi şişkinliği, idrarda azalma, solunum güçlüğü çekilmesi, yorgunluk gibi etkiler oluşur. Bunların şiddeti artıkça böbrek yetmezliği oluşur.

Böbrek transplantasyonu nasıl gerçekleştirilir

Böbrek yetmezliğinde tercih edilecek en iyi tedavi böbrek transplantasyonu yani böbrek naklidir. Nakil canlıdan ya da kadavradan yapılabilir. Canlıdan yapılan böbrek naklinde kan bağı olan anne, baba, kardeş gibi vericilerden ya da kan bağı olmayan eş, duygusal yakınlığı olanlar gibi vericilerden oluşur. Bunun yanında çapraz nakil uygulanabilir Bu tür böbrek naklinde dokuları karşılıklı uyan alıcı ve vericiler birbirleriyle yer değiştirmektedir. Böbrek nakli yapılmadan önce alıcı ve verici detaylı bir değerlendirmeden geçirilir. Bu süreç belli bir zaman alır. Çünkü böbrek naklinden sonra cerrahi prosedürü, başarıyı olumsuz etkileyebilecek tüm hastalıklar, etkenler araştırılır. Hastalara nakilden sonra bağışıklık sistemini baskılama amacıyla ilaçlara başlanır. İlaçların kullanılması kanser, enfeksiyon gibi hastalıkların oluşma riskini arttırır. Bu yüzden alıcı ve vericinin değerlendirme aşaması oldukça önemlidir. Günümüzde doku uyumu olmadan ya da kan grubu uymadan yapılan böbrek nakillerinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Canlı vericilerin yaşamı bu nakilden etkilenmez. Çünkü insan tek böbrekle sağlıklı bir yaşam sürebilir, çocuk sahibi olabilir, çalışabilir.

Kadavradan yapılan böbrek nakillerinde, kadavranın beyin ölümü gerçekleşmelidir. Bu beyin fonksiyonlarının tam olarak ve geri dönüşümsüz kaybedilmesidir. Buna uzman doktorlar karar vermektedir. Ölen kişinin organlarımı bağışlamak istemiyorum şeklinde bir vasiyeti bulunmuyorsa, aileden en yakınların onayı alınarak yani anne, baba, eş, evlat gibi kişilerin onayıyla beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları alınabilir.

Böbrek Transplantasyonu

Canlı vericiden alınacak böbrek, açık yöntemle ya da son yıllarda giderek artan laparoskopik yöntemle çıkarılır. Bu yöntemlerin birbirilerine karşı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak ikisinin de başarı oranı aynı seviyededir. Böbrek naklinde vericiden alınan böbrek sağdan alındıysa sola, soldan alındıysa sağa yerleştirilmektedir. Böylece damarlara ve mesaneye kolay ulaşılır.

Böbrek transplantasyonu sonrası

Başarılı bir böbrek transplantasyonu sonrasında, hasta normal yaşamına daha sağlıklı şekilde devam eder. Beslenmesi ve sıvı alımı normal şekilde gerçekleşir. Böbrek naklinden önce diyalize giren hastalar, nakilden sonra diyalize girmekten kurtulur. Hastaların nakilden sonra rutin kontrollere gitmesi gerekir. İlaçlarını düzenli olarak, doktorun önerdiği dozlarda kullanmaları gerekir.

Böbrek nakli sonrası çeşitli sorunlar olabilir. Vücudun böbreği kabul etmemesi, enfeksiyonlar, kolesterol ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi için kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkan sorunlar yaşanabilir. Günümüzde böbrek plantasyonu alanında kazanılan deneyimler, ilerlemeler başarı oranını yükseltmiş, sorunları da azaltmıştır.

]]>
Böbrek Fonksiyon Testleri https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-fonksiyon-testleri.html Thu, 27 Sep 2018 08:47:33 +0000 Böbrek Fonksiyon Testleri, İnsan vücudunda böbrek organının ana vazifesi zararlı maddeler ve aşırı suyun vücuttan atılabilmesi için idrar meydana getirmektir. Bu sayede kan basıncı ve kan yapımı kontrolü sağlarken, kem Böbrek Fonksiyon Testleri, İnsan vücudunda böbrek organının ana vazifesi zararlı maddeler ve aşırı suyun vücuttan atılabilmesi için idrar meydana getirmektir. Bu sayede kan basıncı ve kan yapımı kontrolü sağlarken, kemik yapımına da katkı sağlamaktadır. Bir diğer görevi ise su, sodyum, potasyum, hidrojen, bikarbonat, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi maddelerin vücutta dengeli bulunmasını sağlamak, diğer bir deyişle sıvı-mineral dengesini kurmaktır. Üre, ürik asit, kreatinin gibi metabolizma artıklarının; İlaç, toksin ve metabolitlerin detoksifikasyonunu ve vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Kan basıncının ayarlanması için var olan hormon benzeri etkiye sahip, Renin-anjiotensin sistemi,  renal prostaglandinler ve renal kallikrein-kinin sistemleri ile hayati önem taşımaktadır. Ekstrasellüler (hücre dışı) sıvı hacminin düzenlenmesine; eritropoietin, D vitamini ile metabolizmaya yardımcıdır. Peptit hormonları ve bazı hafif zincirler, beta2-mikroglobülin gibi küçük molekül ağırlıklı proteinlerin yıkımını sağlar ve  glukoneogenez, lipid metabolizmasına yardımcıdır.

 • Akut ya da kronik böbrek yetmezliği; 
 • Sıvı-elektrolit dengesizliği; 
 • Hematolojik sistem bozuklukları ve kardiyovasküler sistemde olumsuzluklar;
 • Hipertansiyon;
 • Solunum sisteminde görülen Asidoz sebepli kussmaul solunum ve Hiperventilasyon neticesinde  parsiyel karbondioksit basıncı düşmesi; 
 • İştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, üremik toksinler, ağızda amonyak kokusu olması, bağırsaklarda kanama ve iritasyon, kanda pıhtılaşma sorunu, Konstipasyon olması;
 • Sinir sisteminde Konfüzyon ve farklı seviyelerde bilinç kaybı, Hallüsinasyonlar ve ileri derecede kişilik değişiklikleri; 
 • Halsizlik, cilt renginde toprak rengine dönüklük ve solma, deride üre kristalleri nedeniyle kaşıntı olması ve inatçı hıçkırık nöbetleri şikayetleri;

Böbrek Fonksiyon Testleri

gibi durumlarda böbrek fonksiyon testleri (idrar ve kan analizleri olarak iki farklı grup test) yapılmaktadır.

Kan Testleri:

Serum Na, K, Cl, HCO3, kreatinin ve üre azotu (BUN) düzeyleri böbrek fonksiyonlarını incelemek üzere için en çok yapılan testlerdir. BUN kandaki üre azotu olup; fazla protein alımı, aminoasit infüzyonu, hızlı katabolizma, tetrasiklin ya da steroid (kortizon) alımı, akut rahatsızlıklar gibi nedenlerle böbrek hastalığı henüz başlamadan kanda artabilir. Normalde BUN / kreatinin oranı 10/1'dir. Bu değerin 10'dan büyük olduğunun saptanması, Ekstrasellüler  sıvı hacminde azalışın bir bulgusu olabilir. Yine bu değerin orantılı artışı böbrek yetmezliği göstergesi sayılmaktadır.

Sağlıklı bir insandaki parametreler ve ölçüm sonuçlarının normal değeri aşağıdaki gibi olmalıdır.

Na 135-145 mEq/lt 

K 3,5-5 mEq/lt 

Cl 95-105 mEq/lt 

HCO3 22-26 mEq/lt 

Kreatinin 0,5-1,2 mEq/lt 

BUN 10-20 mg/dl 

Üre 20-40 mg/dl

İdrar Analizi :

Renal (böbreklerle ilgili) ya da sistemik bir hastalık varlığını, türünü ve gidişatını tahminde kullanılan basit, ancak oldukça önemli bir testtir.

Dansite: Sağlam böbrekte dansite 1008-1030'tür. 

İdrar pH'ı: Genellikle asittir (pH 5-6). 

Osmolarite: Erimiş partiküllerin sayısıyla orantılıdır. 

Proteinüri: Duyarlı yöntemler kullanılırsa, 150 mg/gün proteinüri bulunabilir.

Hücresel elemanlar: Eritrosit, lökosit, eozinofil, tübül veya yassı epitel hücresi, bakteri, mantar veya malin hücreler içerebilir.

Silendirler: Eritrosit, Balmumu, Granüler, Lökosit ve geniş silendir olmalarına göre farklı değerlendirilir.

Bakteriüri: Bir sahada 10'un üzerinde canlı bakteri görülmesi gerçek bir enfeksiyonun belirtisidir. 

Kristaller: Sistin kristalleri sistinüri tanısında önemlidir. Yuvarlak görünümdeki tübül epitelleri renal enfeksiyonda görülebil]]> Yoğurt Böbrek Taşı Yaparmı https://www.bobrek.gen.tr/yogurt-bobrek-tasi-yaparmi.html Fri, 28 Sep 2018 05:44:01 +0000 Yoğurt böbrek taşı yapar mı, Beslenme alışkanlıklarına ilgi gösterildiği durumlarda böbrek taşlarının oluşma ya da şu anki taşların büyüme rizikoları azaltılabiliyor. Böbrek taşlarının yapısında yer alan kalsiyum, Yoğurt böbrek taşı yapar mı, Beslenme alışkanlıklarına ilgi gösterildiği durumlarda böbrek taşlarının oluşma ya da şu anki taşların büyüme rizikoları azaltılabiliyor. Böbrek taşlarının yapısında yer alan kalsiyum, oksalat, ürat ve sistin benzeri maddelerin bir bölümü beden içerisinde üretilirken, bir bölümü beslenme yöntemiyle alınıyor. Bu maddeler fazla miktarda miktarlarda alındıklarında idrarla atılırken idrar yollarında kristaller şeklinde çökebilmektedir. Edinilen sıvının eksik olması ve bunun sonucu olarak idrarın daha yüklü duruma gelmesi de bu çökme olayını kolaylaştırıyor. Buna bağlı olarak bünyesi böbreklerde taş oluşmasına uyumlu kişilerin bu maddeleri içeren besinleri tüketirken bilinçli olmaları gerekmektedir. Bununla Birlikte idrar yollarında taşların çökmesine mani meydana gelen sitrat benzeri maddelerden zengin besinlerin ise tam aksine tüketiminin arttırılması da böbrek taşlarının oluşum rizikosunu büyük oranda azaltıyor. Böbrek taşlarının oluşumunda genetik etkenler, eksik sıvı kullanımı ve kullanılan birtakım ilaçlar benzeri birçok etkenler etkilidir, birtakım besinlerin fazla tüketilmesinin de ayrı bir ehemmiyet taşıdığına dikkat çekerek, kilolardan kurtulmak amaçlı uygulanan fazla yüksek proteinli, az karbonhidratlı diyetlerde edinilen fazla yüksek hayvansal proteinler taşların oluşumunu kolaylaştırıyor. Zira idrarda kalsiyum, oksalat ve ürat atılımı çoğalıyor ve idrardaki koruma amaçlı madde sitrat azalıyor. Buna bağlı olarak bilhassa bünyesi böbrek taşı oluşumuna yatkın kişilerin beslenme tarzlarına ayrı bir dikkat göstermeleri gerekmektedir .


Neler tüketmek gerekir

Protein tüketiminde aşırıya kaçmayın: Kırmızı et, sakatat, tavuk ve deniz mahsulleri benzeri hayvansal proteinlerin fazla miktarda tüketilmesi böbrek taşı oluşumunu tetikliyor. Bu çeşit hayvansal proteinleri fazla miktarda tüketenlerin idrarlarında kalsiyum, oksalat ve ürat benzeri maddelerin ölçüsü artarken taşların oluşumuna karşı koruma amaçlı bir madde sitratın ölçüsü azalıyor. Bu sebeple kilolardan kurtulmak amaçlı yapılmış olan fazla yüksek proteinli, az karbonhidratlı diyetler taş oluşumunu kolaylaştırıyor.
Yoğurt Böbrek Taşı Yaparmı
Kalsiyumu kısıtlamanıza gerek yok: Taşların büyük kısmı kalsiyum içeriyor olsa bile diyetteki kalsiyum alımının kısıtlanması oksalatın bağırsaklardan daha çok miktarda emilimine neden olarak taşların oluşum rizikosunu çoğaltıyor. Bu sebeple yemekler esnasında süt, peynir ve yoğurt benzeri kalsiyumdan zengin besinlerin uygun miktarlarda kullanımı riski arttırmadığı benzeri eşliğinde oksalattan zengin besinler de yeniyorsa riski azaltıyor.
Oksalattan zengin besinleri ölçülü tüketin: Taşların büyük bir çoğunluğu bununla birlikte oksalat içeriyor. Ispanak benzeri koyu yeşil yapraklı sebzeler, bamya, çilek, domates, armut, kuruyemiş, çay, kahve ve çikolata benzeri birçok yiyeceğin içerisinde bol miktarda yer alan oksalat maddesi bununla birlikte beden içerisinde de üretiliyor. İdrarla atılan oksalatın yüzde 10-15'den daha azı diyetle edinilen oksalat meydana geldiği amaçlı bu konuyla alakalı sert bir rejim yapılmasına gerek yok. Fakat bu çeşit yiyeceklerin uygun miktarlarda tüketilmesinde yarar var.
Tuzluğu sofradan kaldırın: Fazla miktarda tuzlu beslenenlerde de idrarla kalsiyum atılımı çoğalıyor 
Limon ve portakal suyu için: Bilhassa idrardaki sitrat maddesi taş oluşumuna karşın koruma amaçlı tesire sahip bir madde. 
]]>
Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-agrisi-nasil-gecer.html Fri, 28 Sep 2018 12:17:03 +0000 Böbrek ağrısı nasıl geçer, karnın arka tarafında, kaburgaların altında yer alan böbreklerde bazı zamanlarda ağrıya neden olan sorunlar ortaya çıkabilir. Vücuttaki toksinleri dışarıya atma, hormon dengesini koru Böbrek ağrısı nasıl geçer, karnın arka tarafında, kaburgaların altında yer alan böbreklerde bazı zamanlarda ağrıya neden olan sorunlar ortaya çıkabilir. Vücuttaki toksinleri dışarıya atma, hormon dengesini koruma, kanda asit baz ve elektrolit dengesini sağlamada önemli görevler üstlenen böbreklerde ortaya çıkan ağrılarda, hastaların sağlık kuruşlarındaki dahiliye bölümündeki üroloji ve nefroloji bölümüne gitmelerini tavsiye ederiz. Böbreklerde ağrıya neden olacak çeşitli sorunlar vardır. Bunların arasında en yaygın olanları böbreklerdeki kum ve taş oluşumları, böbrek iltihabı, böbrek apsesi, böbrek büyümesi, böbrek kanseri, kanama, idrar yollarındaki iltihaplanma gibi rahatsızlıklardır. Bu nedenle böbrek ağrısının nedenleri belirlenmeli ve buna uygun tedaviye başlanması gerekir.

Böbrek ağrısı genellikle kaburgaların altından başlamakta ve kasıklara doğru yayılmaktadır. Ağrı en fazla bel bölgesinde hissedilir. Bu yüzden bel ağrısıyla karıştırılma olasılığı bulunmaktadır. Eğer böbrek ağrısı taş nedeniyle oluşursa, bu durumda taşın yerleşimine göre cinsel bölgede bile ağrı hissedilebilir. Böbreklerde ortaya çıkan ağrıların evde tam anlamıyla geçirilmesi oldukça zordur. Ancak zamansız başlayan ağrılarda ya da ağrının olmaması amacıyla bazı önlemler alınabilir. En önemlisi böbreklerin sağlığını zamanında alınacak önlemlerle korumaktır. Çünkü böbreklerdeki sorunlar oluştukça, bunlar ilerledikçe sonuçta tek tedavi seçeneği böbrek nakli olacaktır.

Böbrek ağrısı nasıl geçer

Böbreklerin sağlıklı olması, işlevini rahat yapması için öncelikle bol miktarda su içilmelidir. Su içilmesi özellikle böbrekte kum ve taş düşürürken oldukça yararlı olacağından, bu sebeplerle oluşan ağrıların hafifletilmesinde etkili olur.

Böbreklerin, ayakların sıcak tutulması ağrının hafifletilmesinde etkili olur. Özellikle sırtın üşütülmesi bile, ağrının şiddetini arttırabilir.

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer

Böbrek ağrısının hafifletilmesi, özellikle böbrek taşı oluşumunun azaltılması amacıyla taze limonla yapılan limonatanın düzenli içilmesi tavsiye edilir.

Ağrı sırasında böbreklerin üzerine sıcak su torbası konulabilir.

Ağrının olduğu dönemlerde özellikle hazır gıdalardan, tuzlu besinlerden uzak durulmalıdır. Bol sebze ve meyve, tahıllı ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Düzenli egzersiz yapılmalı, alkol ve sigaradan uzak kalınmalıdır. Böbrekler herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ağrıya neden olduğunda, çalışırken zorlanmaması için, beslenmeden günlük yaşam tarzına kadar önlemler alınmalıdır. Böbrekleri yormayacak şekilde bir düzen kurulmalıdır. Kan basıncına dikkat edilmelidir.

Böbrekteki sorunlara göre, böbrek ağrısı için bitkisel ürünlerden de yararlanılabilir. Kaynamış tarçınla hazırlanan çayın içilmesi, böbrek tıkanıklığındaki ağrılar için kaynatılan nohut suyu içilmesi, kuru mısır püskülü çayı, taze fasulye kabuklarıyla hazırlanan çayın içilmesi böbrek ağrısı için hafifletici etkiye neden olur. Bunların tatlandırılmadan, günde 1 fincan içilmesi tavsiye edilir.

]]>
Böbrekte Leke Görülmesi https://www.bobrek.gen.tr/bobrekte-leke-gorulmesi.html Fri, 28 Sep 2018 22:56:13 +0000 Böbrekte leke görülmesi, böbreklerin aşırı derecede hasar aldığı anlamına gelmektedir. Böbreklerin üzerinde oluşan lekeler böbreklerde oluşan birçok rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Böbrek lekelerinin Böbrekte leke görülmesi, böbreklerin aşırı derecede hasar aldığı anlamına gelmektedir. Böbreklerin üzerinde oluşan lekeler böbreklerde oluşan birçok rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Böbrek lekelerinin oluşması genellikle böbrek yetmezliği, böbreklerde kist oluşması gibi olumsuz belirtilerle kişileri karşı karşıya bırakan durumlar olarak bilinmektedir. Böbrekte leke görülmesi genel anlamıyla böbreklerin üzerinde oluşan lekelerin tamamen böbreklere yayılmasıyla birlikte böbreklerin fonksiyonlarını yitireceği anlamına gelmektedir. Böbrekte leke görülmesi böbrek üstü bezlerinin hasar almasıyla oluşmaktadır. Böbrek üstü bezleri idrar yollarının tıkınmasına bağlı olarak yada böbrek taşlarının idrar kanallarını tıkamasıyla zarar görebilmektedir. Böbreklerde oluşan lekeleri kişiler hiçbir şekilde fark edemezler. Ancak herhangi rahatsızlıkla karşı karşıya gelip de böbrek taraması yaptırılana kadar. 

Böbrekte leke görülmesi böbreklerin olumsuz olarak etkilenmesine bağlı olarak gelişim gösterdiği için kişilerin sağlığı açısından bir hayli zarar oluşturacaktır. Böbrekler vücutta filtre görevi görüp vücut sistemimizin düzenli olarak çalışmasını sağlar, vücutta oluşturulan kötü atıkların süzülerek kandan arındırılmasını sağlar ve böbreklerin en önemli görevi idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olmasıdır. Böbrekte leke oluşan kişilerin vermiş olduğu bazı belirtiler meydana gelebilir yani böbreklerin leke oluşturmasıyla birlikte zaman içerisinde oluşan lekelerin bütün böbrek kısımlarına yayılarak kişilerde belirtiler göstermesine neden olacaktır. Böbrekte leke görülmesi sıklıkla karşılaşılmakta olan bir durumdur fakat bu belirtinin teşhisi bütün hastalarda çok geç belirmektedir. Yani böbreklerde oluşan bütün rahatsızlıklar seneler içerisinde daha fazla ilerleme göstererek kişilerin vücut sisteminin olumsuz etki göstermesine kadar belirti göstermeden saklanır. Bu oluşumların meydana gelmesiyle böbreklerin iflas etmesi bile gerçekleşebilir. Böbreklerde herhangi bir sıkıntının oluşmasıyla yada kişilerin böbrek bölgelerinde herhangi bir ağrı hissetmesiyle hemen uzman bir doktora başvurması gerekmektedir.

Böbrekte Leke Görülmesi
Böbrekte leke görülmesi zaman içerisinde ilerlemeye bağlı olarak kişilerde birtakım sıkıntılar meydana getirebilir. Bu sıkıntılar genellikle böbrek bölgelerinde ağrıların oluşmasıyla birlikte görülen yüksek ateşlenmeler, yüksek tansiyon oluşması, sürekli olarak kişilerde oluşan halsizlik belirtisi, yorgunluk oluşması gibi belirtiler meydana gelebilir. Böbrekte leke görülmesi genel olarak bu belirtileri oluşturur fakat herkeste aynı belirtiler oluşacak diye bir durum söz konusu olmamaktadır. Vücut direnci sağlam olan kişilerde hiçbir belirti vermeden son evreye gelene kadar ortaya çıkmaz yani böbrekler iflas edene kadar belirmez. Böbrekte leke görülmesinde teşhis oldukça önemli olmaktadır. Böbreklerde yapılan teşhisin giderilmesi bazen tıbbi ilaçlarla mümkün olabilmektedir. Ama genellikle tıbbi olarak tercih edilen bitkisel ilaçların kullanımı daha fazla önerilir. Böbrekte leke görülmesi eğer böbreği çok fazla etkilememiş ise eski haline gelebilir. Fakat ilerleme fazlaysa lekelerin giderilmesi için böbrek nakli uygun görülecektir ve bu tedavinin yapılması uzman doktorlar sayesinde gerçekleşecektir. Böbreklerde oluşan rahatsızlıklar, böbrekte leke görülmesi gibi belirtiler ciddiye alınması gereken durumlardandır. 
]]>
Böbrek Değerleri https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-degerleri.html Sat, 29 Sep 2018 01:17:14 +0000 Böbrek değerleri, böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirip getirmediğini ortaya koyan verilerdir. Bunun belirlenmesi için kreatinin testi yapılır. Özellikle böbreklerin yeterince çalışmadığı düşünülüyorsa, Böbrek değerleri, böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirip getirmediğini ortaya koyan verilerdir. Bunun belirlenmesi için kreatinin testi yapılır. Özellikle böbreklerin yeterince çalışmadığı düşünülüyorsa, doktorların ilk isteyeceği test budur. Böbrek bozukluğu bulunan hastalarda genellikle halsizlik, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu, idrarın miktarında ve renginde değişiklik olması gibi etkiler görülür. Vücutta ödemden kaynaklanan el ve ayaklarda şişlikler, göz altlarında şişlikler de yaygın belirtiler arasındadır. Bunlar böbrek değerlerinin bozulduğunu gösterir. Bu nedenle kreatinin testi yapılarak değerler kontrol edilmelidir.

Böbrek hastalıkları olduğunda hastalarda kreatinin testinin yanında BUN testi ile mikro albümin testi beraber yapılabilir. Böbreklerde fonksiyon bozukluğu bulunuyorsa, kreatinin değeri de yüksek çıkar.

Böbrek Değerleri

Kreatinin testinde böbrek değerleri

Kanda yapılan kreatinin testi böbrek fonksiyonlarını değerlendirmede kullanılmaktadır. Böbrek hastalıklarında kreatinin değeri yükselir. Bu testte normal kabul edilen değerler ise;

Kord                    0,60 - 1,20 mg / dl

Prematüre           0,30 - 1,00 mg / dl

0-7 gün               0,30 - 1,00 mg / dl

7 gün ile 3 yaş    0,20 - 0,40 mg / dl

4 ay - 5 yaş         0,30 - 0,70 mg / dl

6 - 12 yaş            0,50 - 1,00 mg / dl

13 - 15 yaş          0,50 - 1,20 mg / dl

15 yaşından sonra erkeklerdeki normal kreatinin değeri 0,50 - 1,40 mg / dl

15 yaşından sonra kadınlardaki normal kreatinin değeri 0,50 - 1,30 mg / dl

]]>
Böbrek Küçülmesi Neden Olur https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kuculmesi-neden-olur.html Sat, 29 Sep 2018 23:33:00 +0000 Böbrek Küçülmesi Neden Olur, Hayatımızda oldukça fazla karşılaştığımız böbrek küçülmesi sorununun herkeste görülme ihtimali vardır. Bu sorun kişilerde meydana geldiği zaman çok büyük belirtilerle hastalığını Böbrek Küçülmesi Neden Olur, Hayatımızda oldukça fazla karşılaştığımız böbrek küçülmesi sorununun herkeste görülme ihtimali vardır. Bu sorun kişilerde meydana geldiği zaman çok büyük belirtilerle hastalığını kişide hissettirmektedir. En çok görülme grubu da daha önceden böbrek ameliyatı geçirmiş olan kişilerdir. Bunun yanında böbreklerinde herhangi bir problem olan kişilerde böbrek küçülmesi ve buna ağlı olarak böbrek yetmezliği problemlerinin ortaya çıkması muhtemel bir durumdur. Böbrek küçülmesi probleminde meydana gelen sorunlar erken teşhis edildiğinde meydana gelebilecek riskler ortadan çok daha rahat bir şekilde kaldırılabilir.  Fakat bu sorun genellikle kişilerde  oldukça geç anlaşılmaktadır. Bunun nedeni diğer böbrek hastalıklarıyla aynıdır. Yani insan vücudunda bulunan iki böbrekten biri vücudun ihtiyaçlarını giderdiği için kişinin böbreğinde görülen küçülme belirtilerini ilk başlarda göstermez. Blirtilerini oldukça geç hisseder ve sorunları oldukça geç fark eder. Bu durumda hastalık biraz daha artmış ve böbreğin daha fazla hasar görmesine neden olmuştur. Böbrek küçülmesi problemi olan kişiler işte bu aşamada hastalığın farkına vararak doktora giderler. 

Nedenleri: 

 • Böbrek küçülmesi sorunun en büyük nedeni tabi ki kişinin kullandığı alkollü içecekler ve tütün ürünleridir. Bir sigaranın vücudun tüm organlarını etkilediği gibi böbreklerinde bu durumdan etkilenmesi oldukça muhtemeldir. Bu nedenle bu gibi zararlı maddelerin kesinlikle kullanılmaması eğer kullanılıyorsa acilen bırakılması gerektiğini bir kezde ben söylemek isterim.
 • Böbrek küçülmesi, kişilerin böbreğinde bulunan böbrek üstü bezleri ameliyatı sonrasında aniden etkilerini göstererek ortaya çıkabilir. Genellikle kişilerde yapılan böbrek ameliyatları sonrasında kişinin vücuduna bağlı olarak bu sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle her türlü böbrek ameliyatı sonrasında hastanın bir süre kontrol altında olması gerekmektedir.
 • Son olarak diğer bir nedeni ise özellikle kilo problemi olanlarda görülen yüksek tansiyon sorunudur. Yüksek tansiyon bu gibi böbrek hastalıklarının meydana gelmesi için uygun bir zemin oluşturur. Bu nedenle sizlerde tansiyon hastası iseniz bu gibi kontrolleri yaptırmanız önerilir.
Böbrek Küçülmesi Neden Olur

Belirtileri:

 • Böbrek küçülmesi neden olur sorusunun en büyük cevabı tabi kide  kişinin böbreklerinin  görevini yapamamasına bağlı olarak kişide en çok ayaklarda olmak üzere şişmeler görülür. Bu şişmelerin nedeni ise tabi ki vücuttan atılamayan suların birikimidir. Bu nedene oluşan şişmeler böbrekler görevini yaptıkça kendiliğinden düzelecektir. 
 • Diğer belirtisi ise kişinin sürekli olarak kan basıncının düşmesi ve buna bağlı uzuv uyuşmasıdır.  Bu durumda doktorunuza bu şikayetinizi bildiriniz.
 • Böbrek küçülmesi sorunu ile meydana gelen diğer belirti ise tabi ki kişide görülen aşırı sinirlilik halleri, sürekli uyku halleri ve dikkat bozukluğu sorunlarıdır. Bu sorunlar nedeni ile kişi sosyal hayatında ya da aile hayatında birçok olumsuzluklarla karşı karşıya gelir.
 • Bunun yanında kişinin sık sık idrara çıkması ve idrar miktarının düşük olması gibi bir belirtide yine böbrek küçülmesinin bir belirtisidir. 
]]>
Böbrek İltihabı https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-iltihabi.html Sun, 30 Sep 2018 03:37:37 +0000 Böbrek iltihabı, bakteriyel bir rahatsızlık olan böbrek iltihabı idrar yolu aracılığıyla beyaz kan hücrelerine ulaşan devamında böbrek ya da boşaltım sistemine konumlanan bakteriler sebebiyle ortaya çıkar. Böbrek iltiha Böbrek iltihabı, bakteriyel bir rahatsızlık olan böbrek iltihabı idrar yolu aracılığıyla beyaz kan hücrelerine ulaşan devamında böbrek ya da boşaltım sistemine konumlanan bakteriler sebebiyle ortaya çıkar. Böbrek iltihabı akut ve kronik olmak üzere iki gruba ayrılır. Akut böbrek iltihabının tedavisi daha kolaydır. Kronik böbrek iltihabında uzun süre tedavi gerektirir. Her iki böbrek iltihabının farklı nedenleri olabilir. Ancak genel olarak diyabet, böbrek ve idrar yolunda gerçekleşmiş operasyonlar ve Akdeniz ateşi böbreklerde iltihap gelişmesine neden olabilir.

Akut böbrek iltihabı: Aniden başlayan belirtilerle kendini gösterir. İyi bir beslenme ve doktorun reçete ettiği ilaçlarla iltihaba yol açan bakteriler ortadan kaldırılarak yaşanan şikayetler giderilir. Ateşli enfeksiyon hastalıkları, böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu akut böbrek iltihabına yol açan nedenler olarak gösterilebilir.

Kronik böbrek iltihabı: Akut olarak seyreden iltihaba göre çok daha ciddidir. Fark edildiği anda tedaviye başlanması gerekir. Eğer tedavide geç kalınırsa böbrek yetmezliği başta olmak üzere çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. 

Böbrek İltihabı Tehlikeli midir

Böbrekleri fonksiyonel olarak etkileyen böbrek iltihabı zamanında tedavi edilmezse tehlikeli sonuçlara yol açabilir. En büyük tehlikesi de böbrek yetmezliğine sebep olabilmesidir. Böbrek yetmezliğine sebep olduğunda hasta diyaliz makinesine bağlanarak vücudundaki zararlı maddeler makine tarafından temizlenir. Böbrek yetmezliği kan basıncının artması sebebiyle oluşur. Tansiyonun artması direkt olarak böbreği etkilemeye yeterlidir. İlaç kullanılarak tansiyon kontrol altına alındığında böbrek hasarı riski azaltılabilir. 

Böbrek İltihabı Belirtileri

Böbrek iltihabı belirtileri türüne göre değişir. Akut türde farklı bir hastalıktan etkilenerek oluşmuştur ve kısa sürede belirtiler kontrol altına alınabilir. Diğer türde hayati risk yaratacak sonuçlar yaşanabilir. Böbrek iltihabı belirtileri;
 • Ateş yükselmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İdrara çıkma sayısında artış
 • İdrar yaparken ağrı hissi
 • Aniden idrar yapma hissi
 • Titreme
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Kan basıncı sorunları
 • Kalp ritminde artma
 • Vücutta su kaybı
 • Bel ağrısı
Böbrek İltihabı Nedenleri

Böbrek iltihabı erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Erkeklerin idrar yolu kadınlara nazaran daha uzundur bu nedenle kadınlarda daha sık görülür. Özellikle 30-40 yaş arası kadınlarda daha fazla rastlanır. Böbrek iltihabına E. Coli adı verilen bakteriler sebep olur. Bakteri anüse oradan da idrar yoluna geçerek idrar torbasına yerleşir. İdrar torbasına yerleşen bakteri bölgede iltihabın oluşmasına sebep olur. Bakteri zamanla yukarı doğru çıkarak idrar torbasıyla böbrekleri birleştiren üniterden böbreklere geçerek iltihap böbreklerde de hakim olur. Bakteri haricinde iltihap böbreklerde yapısal değişiklikler sebebiyle de oluşabilir. Böbrek iltihabı nedenleri şu şekilde sıralanabilir;
 • Böbrek yetmezliği
 • Gebelik 
 • Şeker hastalığı
 • Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bir hastalığın varlığı
 • Daha önceden geçirilmiş idrar yolu enfeksiyonu varlığı
 • İstemsiz idrar kaçırma problemi
Böbrek İltihabı Tedavisi

Akut olarak gelişen böbrek iltihabı antibiyotik ilaçların kullanılması ve sıvı alımının arttırılmasıyla kontrol altına alınabilir. Akut olarak tekrarlarsa özellikle çocuklarda idrar borusunda yapısal bozukluk ya da idrarın idrar kesesinden geri gittiğinin göstergesi olabilir. Bu gibi olasılıklarda cerrahi uygulama ile problemler çözümlenebilir. 

Böbrek iltihabı tedavisinde hastalığın türünün çok iyi araştırılması gerekir. Bazı vakalard]]> Böbrek https://www.bobrek.gen.tr/bobrek.html Sun, 30 Sep 2018 17:46:55 +0000 Böbrek, bel bölgesinin her iki yanında karnın arka çeperinde bulunan fasulyeyi andıran organlarımızdır. Bunların her biri 10 cm boyunda, yaklaşık 150 gram ağırlığındadır. Böbreklerin üzerinde oldukça önemli h Böbrek, bel bölgesinin her iki yanında karnın arka çeperinde bulunan fasulyeyi andıran organlarımızdır. Bunların her biri 10 cm boyunda, yaklaşık 150 gram ağırlığındadır. Böbreklerin üzerinde oldukça önemli hormonları salgılayan böbrek üstü bezleri bulunur. Böbreklerle bağlantısı olan sinirler, atardamarlar, toplardamarlar ile idrar kanalı bilum karın bölgesinden giriş yapar. böbreğin kendi dokusunun içinde ortalama 1 milyon nefron yani mikroskobik kılcal damar yumağı vardır.

Bir insanın yaşamına böbreksiz devam etmesi mümkün olmaz. Buna ancak 2-3 hafta dayanabilir. Böbrekler iç salgı bezlerinden salgılana hormonlarla, böbrek üstü bezinden salgılan hormonlar, hipofiz ile sinir sisteminde bulunan sinirlerle çalışma sistemini sağlar. Kanda bulunan zararlı maddeleri, vücutta biriken fazlalık suyu idrar kanalına gönderirler. İdrar kanalları 20-25 cm uzunluğunda olup, sonunda idrar torbasına açılır. İdrarla dolan torba, uyarıcı hormonların yardımıyla bunu organizmaya iletir. Bu sayede kişi idrarı boşaltma ihtiyacı duyar.

Böbrek hangi görevleri üstlenmiştir

 • Kandaki asit baz dengesinin sabit bir şekilde tutulması
 • Vücudun elektrolit ve su dengesinin düzenlenmesi
 • Vücuttaki atık maddelerin idrarla dışarıya atılması

Böbrek dokusu nasıldır

Böbrek dokusu içinde % 80 oranında su, % 15 kadar protein, % 4 su ile % 1 inorganik tuzlar yer alır. Böbrekler vücudun ağırlığının binde elli birini oluşturur. Böbrek yapısında kanı süzmeye yarayan iki milyar kadar böbrek cisimciği bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan tubulus adı verilen idrarın yoğunlaştığı borucuklar ise, 100 km uzunluğundadır. Her böbrekteki iç emilim yüzeyi ise, 20 m2 civarındadır. Böbreklerin içinde günde 1500 litre kan geçmektedir. Kan miktarının içinden yaklaşık 180 litre sıvı süzülmektedir. İlk süzülen ve ilk idrar denilen sıvının çoğunluğu tekrar emilerek, vücutta 0,5-4 litre arasında idrar şeklinde atılır.

Böbreklerin görevlerini yapması için 30 litre oksijen harcamaları gerekir

Böbreklerde her gün süzülen ilk idrardaki 1 kg sofra tuzu, 170 gram şeker, 170 litre su, 500 gram sodyum bikarbonat ile 11 gram protein ve metabolik maddeler tekrar geri emilir. Böbreklerden idrarla birlikte ise, 5 gram sodyum, 1,7 gram kreatinin, 27 gram üre ile metabolik maddeler atılır. Böbrekler bu görevini yaparken her gün 30 lt oksijene gereksinim duyar.

Böbreklerin çalışması sırasında dakikada 100 kalori ısı enerjisi oluşmaktadır. Vücutta kalbin bir dakikada attığı kanın  yaklaşık % 20 kadarı böbreklere ulaşır. 100 gram böbrek dokusunun içine dakika 150 cm3 kan gitmektedir. Böbreklere kanı götüren atardamarların çapı 13 mm kadardır. Esnek idrar kesesinin içine dörtte bir kadar idrar gittiğinde çapı 8 cm kadar olur. Yarım litre idrar girdiğinde de 10 cm çağına ulaşır. Bu aşamada oluşan basınç cm2 de 12 gram kadardır.

Böbrekler nasıl çalışır

Vücuttaki sıvıların yapısını kontrol altında tutarak, kimyasal maddelerin zararlı olanlarını idrarla dışarıya atan böbreklerin bu görevini yerine getirebilmesi için, bol su içilmesi gerekmektedir. Kişinin bu görevlerin yerine gelmesi için içmesi gereken suyun miktarı beyindeki hipotalamus bölgesinde belirlenir. Vücuttaki sıvının % 1 oranında azalması halinde, hipotalamus susuzluk hissinin duyulmasını sağlayacak sinyaller üretir. Bu sayede kişiler su içmeye başlar. Aynı zamanda tükürük bezleri de susuzluk hissini uyandıran yapılardır. Yeteri miktarda salgı yapmayarak, ağız kuruluğu ile susama hissi uyandırırlar. Vücutta % 10 civarında sıvı kaybı olduğunda, hücreler görevlerini tam olarak yapamadığından ölüm kaçınılmaz olur. İnsan vücudu yağ ve protein eksikliğinde bir süre depolarını kullanarak yaşamına devam edebilir. Ancak susuzluk çok farklıdır. Beyin böbreklere su tutuma talimatı vererek, sidiğin yoğunlaşmasını ve hacminin azalmasını sağlar. Böbreklerde vücudun su oranını kontrol altına alan hassas bir denge bulunmaktadır. 1 litre su içildiği zaman, idrarda bu oranda]]> Böbrek Kisti Neden Oluşur https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kisti-neden-olusur.html Sun, 30 Sep 2018 20:04:20 +0000 Böbrek Kisti Neden Oluşur, En yaygın böbrek kisti, iyi huylu böbrek kistidir. Elli yaş ve üzeri kişilerde,  %50 civarında bir ya da daha fazla böbrek kisti bulunmaktadır. Erkeklerde böbrek kisti oranı kadınlara oranla daha Böbrek Kisti Neden Oluşur, En yaygın böbrek kisti, iyi huylu böbrek kistidir. Elli yaş ve üzeri kişilerde,  %50 civarında bir ya da daha fazla böbrek kisti bulunmaktadır. Erkeklerde böbrek kisti oranı kadınlara oranla daha sıktır. Bu kistler basit kistler olarak adlandırılmaktadır ve anne karnında böbreğin gelişmesini sağlayan kanalların kalıntılarından oluşmaktadırlar. İçi şeffaf sıvı ile dolu alan kistler, böbrek taşları ve hipertansiyonda yapılan kontrol değerlendirmelerinde tesadüf eseri ortaya çıkmaktadırlar. Ve, az oranda da olsa kistin tümöre dönüşme risk oranı düşüktür. Polikistik böbrek hastalığından en şiddetli etkilenen organlar böbreklerdir ancak, bu hastalık sadece böbreklerinizle sınırlı olmamaktadır. Böbrek kisti rahatsızlığı, karaciğerinizde, pankreasınızda, beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi saran zarlarda ve seminal veziküllerde kist oluşmasına neden olabilmekte ve başka komplikasyonlar da oluşturabilmektedir.

Böbrek hastalığı sonucu gelişen yüksek kan basıncı yani tıp diliyle hipertansiyon,  polikistik böbrek hastalığı bulunan insanlar için, dikkat edilmesi gereken ve en fazla risk taşıyan faktördür. Polikistik böbrek hastalığı  bulunan insanlar için,  hipertansiyondan kaynaklanan komplikasyonlar  ölüm sebeplerinin en başında gelmektedir. Bunun yanı sıra böbrek yetmezliği de polikistik böbrek hastalığına sahip kişilerde çok yaygın olmaktadır. Bu hastalığın ilk sebebi, anormal genler olmaktadır ve hastalığın etkisi altında bulunan bir kişide böbrek kisti oluşumunu önlemek ya da  bu oluşumu geri çevirmek ise mümkün gözükmemektedir. Bunun dışında, polikistik böbrek hastalığı  şiddet düzeyi açısından çok çeşitlilik göstermekle beraber  bazı komplikasyonların önlenmesi ise mümkün olmaktadır. Böbrek kistinin belli bir sebebi bulunmamaktadır ancak, önceden alınan bazı tedbirlerle böbrek riskini en aza indirmek mümkündür. Böbrek Kisti Neden OluşurDüzenli olarak yapılan doktor kontrolleri ile hasta, yüksek kan basıncı gibi komplikasyonların böbreklerinize vereceği zararı azaltacak tedavi yöntemlerine yönlendirebilmektedir. Böbreklerimizin sağlıklı olmasına yardımcı olarak henüz hastalanmamışken bol bol su tüketmekte ve erken teşhis için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmekte fayda vardır. Bunların yanı sıra düşük proteinli beslenme düzeni de böbrekteki yükü azaltmaya yönelik alınacak tedbirlerdendir.  

]]>
Böbrek Ağrısı Neden Olur https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-agrisi-neden-olur.html Mon, 01 Oct 2018 03:59:10 +0000 Böbrek ağrısı neden olur, böbrek ağrısı sebepleri farklı olabilir. Böbrek ağrısı hafiften, kasıkları etkileyecek derecede şiddetli olabilir. Ancak hepsinin önemsenmesi gerekir. Çünkü altında yatan ciddi sorunl Böbrek ağrısı neden olur, böbrek ağrısı sebepleri farklı olabilir. Böbrek ağrısı hafiften, kasıkları etkileyecek derecede şiddetli olabilir. Ancak hepsinin önemsenmesi gerekir. Çünkü altında yatan ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu ağrılar ciddi bir enfeksiyondan, böbrekleri etkileyen hastalıklara kadar sebeplerden kaynaklanabilir. Genellikle böbrek ağrısı ve bel ağrısı birbirine karıştırılan ağrılardır. Ancak herkes böbreklerin alt kaburgaların altında, karnın arkasında olduğunu öğrenirse, bel ağrısıyla bağlantılı olmayacağını anlayabilir. Böbrek ağrısı tek taraflı, ateş ve halsizlikle birlikte kendini gösteren, hareketle artan ve azalan etkidedir. Böbreklerin sağlıklı olması için, bol su içilmesi, tuzlu ve hazır besinlerden kaçınılması, alkol ve sigara kullanılmaması, tansiyonun dengelenmesi, egzersiz yapılması tavsiye edilir.

Böbrek ağrısına neden olan rahatsızlıklar nelerdir

İdrar yolları enfeksiyonu: Vücutta üriner sistemin bir parçasını etkisi alan idrar yolları enfeksiyonu, böbreklere ulaşırsa ağrıya neden olur. Kadınlar bu tür enfeksiyonlarda daha fazla risklidir. Bu nedenle enfeksiyonun böbreklere ulaşmadan tedavisi yapılmalıdır. Antibiyotik tedavisi ile önlenebilen bu rahatsızlığı ihmal etmemelisiniz.

Böbrek enfeksiyonu (Piyelonefrit): Mesaneyi ve idrar yollarını etkileyerek, böbreklere kadar etki yapan bir enfeksiyondur. Tedaviye iyi yanıt verir. Ancak tedavi edilmediği takdirde, böbreklerde kalıcı hasar bırakır ve kanla vücuda yayılarak yaşamsal riske neden olur. Böbreklere ulaşan enfeksiyon sırt ve yan ağrısına neden olur ve ateş yükselmesi yapar. İdrar yolu kıs olan kadınlar bu konuda daha fazla risk taşır. Suyun yeterince içilmesi, genital bölge temizliği enfeksiyondan korunmak amacıyla uygulanmalıdır.

Böbrek Ağrısı Neden Olur

Böbrek taşı: Böbreklerde hareketsiz olan taşlar ağrı etkisi yapmazken, idrar yollarına ilerleyen taşlar şiddetli böbrek ağrısına neden olur. Bu ağrıların şiddeti de oldukça fazladır. Sürekli olmasa da, kişilerin oldukça rahatsız olmasına neden olur. Böbrek ağrısıyla birlikte bulantı ve kusma etkisi de görülür. Eğer tedavi edilmezse, böbreklerde enfeksiyon oluşması söz konusudur.

Damar sertleşmesi (Arteriyoskleroz): Zamanla esnekliğini kaybeden atardamarlar, kalınlaşma ve daralma etkisi gösterir. Vücudun her yerinde böyle sorunlar yaşanabilir. Bu şekilde damarlarda sertleşme olduğunda, böbreklere yeteri kadar kan gitmeyeceği için, böbrek ağrısı ve hastalıkların oluşması muhtemeldir. Özellikle damarlardaki tıkanma yüksek tansiyon sorunu yaşanmasına neden olur. Bu tür sorunlar geç fark edildiğinden, hastalardaki etkisi daha fazla olur.

Polikistik böbrek hastalığı: Böbreklerde kist oluşumları meydana gelir. Bu genetik bir rahatsızlık olduğundan, ailesinde polikistik böbrek hastası olan kişiler mutlaka değerlendirilmelidir. Çoğunlukla içi su dolu kesecikler şeklinde oluşan kistlerin kanser riski olmaz. Ancak yüksek tansiyon sorunlarına neden olacağından, mutlaka önemsenmelidir. İleri yaşlarda hastalarda böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu rahatsızlık hastalarda künt böbrek ağrılarına neden olur.

At nalı böbrek: Böbrekler normalde ayrı olur. Ancak bazen doğuştan at nalı şeklinde olabilirler. Bu kişilerde bazı sorunların yaşanmasına neden olur. Özellikle idrar çıkışında sorunlara neden olur, tıkanıklıklar oluşur. Bunların etkisiyle böbrek ağrıları ortaya çıkar.

Böbrek kanseri: Kötü huylu tümörlerin neden olduğu böbrek kanseri, şiddetli böbrek ağrısı çekilmesine neden olur. Hastaların mutlaka tedaviye alınması gerekir. Erken teşhis edilirse, tümörün cerrahi olarak alınması sayesinde iyileşme sağlanabilir.

Böbrek büyümesi (Hidronefroz): Böbrek içinde idrarı toplayan sistemdeki büyüme nedeniyle idrar miktarının artması ve bunun sonucunda bask]]> Böbrek Kisti Belirtileri https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kisti-belirtileri.html Mon, 01 Oct 2018 08:58:09 +0000 Böbrek kist belirtileri, Böbrek dokusunu tutan toplayıcı sistemle ilişkili olabilen, duvarı epitel doku ile dolu kitlelerdir. Doğuştan olabildiği gibi sonradan ortaya çıkmış olabilir. Konjenital Böbrek Böbrek kist belirtileri, Böbrek dokusunu tutan toplayıcı sistemle ilişkili olabilen, duvarı epitel doku ile dolu kitlelerdir. Doğuştan olabildiği gibi sonradan ortaya çıkmış olabilir. 

Konjenital Böbrek Kistleri; doğuştan itibaren olan böbrek kistlerine denir. Otozomal Resesif Polikistik  Böbrek Hastalığı belirtilerin çocukluk yaşında görülenine denir. 

Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı; klinik olarak belirtilerinin erişkin yaşta görülen tipine denir. Edinsel Basit Kistik Hastalık, sonradan ortaya çıkan böbrek kistlerine denir. İstatistiklere göre  elli yaşın üzerindeki toplumun hemen hemen yarısında bir veya daha fazla sayıda böbrek kisti bulunur. 

Basit Böbrek kistleri; Genel olarak belirti vermezler. Kontrollerde tesadüfen ortaya çıkarlar. Böbrek kistleri çok büyüyerek böbrek basısı yapıp idrar akışını engelleyebilir veya böbrek parankimini sıkıştırarak harap edebilir. Hastalarda genel anlamda belirti görülmezken zamanla sırt ağrısı  ya da  yan ağrısı görülebilir. Kistler de zamanla kanama meydana gelebilir. Aynı zamanda hastalarda belirti olarak bulantı, kusma, mide–barsaklarla ilgili rahatsızlık belirtileri görülebilir. (Yanma, ekşime, karı ağrısı, hazımsızlık, kabızlık vb). Enfekte olan kistler de şiddetli yan ağrısı, halsizlik, bulantı, kusmaya yol açabilir. Basit böbrek kistleri kanserleşme meydana gelmez, kistler çok büyüyerek ağrı ve bası gibi semptomları ortaya çıkarırlar. Kistler ağrı ve bası gibi semptomları yapmıyorsa cerrahi müdahaleye gerek kalmaz. Eğer kistler bası semptomları yaparsa cerrahi olarak kistin dekortikasyonu (Kist duvarının alınarak kistin boşaltılması) durumu uygun olur. Kistlerin oluşumunu engellemek için kistler ultrasonografi altında kist sıvıları boşaltılıp, kist içi boşluğa alkol vb maddeler enjekte edilerek tekrarlaması engellenmeye çalışılmaktadır. Günümüzde ideal yaklaşım laparaskopik kist eksizyonu işleminin uygulanmasıdır. Kanserleşme riski böbrek kistlerinin bir kısmında vardır. Kistik sınıflandırılma önemlidir. Bu kistik sınıflamaya Bosniak sınıflaması denir.            

Böbrek Kisti Belirtileri

Tip I : Kist duvarı keskindir, sınırlıdır, düzgün ve incedir. Kist içerisinde odacıklar mevcut değildir. Kanserleşme risk durumu yoktur.

Tip II : Kist içerisinde küçük odacıklar mevcuttur. Kist duvarları incedir, küçük kalsifikasyonlar(kireçlenmeler) mevcuttur. Kanserleşme risk durumu yoktur.

Tip III : Kist içerisinde yaygın kalsifikasyonlar ya da kalın septalar vardır. Kanserleşme riski mevcuttur. Tespit edildiği zamanla cerrahi müdahale ile alınması gerekir.

Tip IV : Kist içerisinde tümör varlığı mevcuttur. Cerrahi müdahale ile çıkartılması gerekir.

Günümüzde radyolojik tetkiklerin kullanımın yaygın olması ve insanların belli aralıklarda tetkiklerini yaptırarak sağlık probleminin araştırmaları böbrek kistlerinin daha çabuk tespit edilmesine yol açmıştır.Özellikle son yıllarda teknolojinin iyi kullanımı ile check up programlarında böbrek ultrasonlarının daha çok yapılması böbrek tümörlerinin çok erken dönemlerde yakalanmasını sağlamıştır. Ameliyat edilen böbrek tümörlerinin büyük bir kısmı çok erken evrede olmaktadır. Erken dönemde cerrahi müdahale olan böbrek tümörlerinin tekrarlanma ihtimalide çok az olmaktadır. Böbrek hastalıklarının erken tanısı için belli aralıklarla  en azında   3 yıl aralıklarla yapılması böbrek ultrasonu açısından çok iyi olacaktır.                                                              

Erişkin tip polikistik böbrek hastalığı: Klinik belirtileri ;Hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği, idrardan kan gelmesi, böbreklerde büyüme, beyin kanaması şeklinde gösterir. Genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başlar. Böbrek kisti haricinde hastanın birçok organında( karaciğer, dalak ve pankreasında da) kistlere rastlanı]]> Böbrek Kanseri https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kanseri.html Mon, 01 Oct 2018 20:46:52 +0000 Böbrek kanseri, böbrek kanseri böbrekte oluşan kötü huylu kistlere verilen genel bir isimdir. Böbrek kanseri genellikle ileri yaşlarda görülen bir kanser türüdür. Bazen ailesel olarak geçenler daha etken yaşlarda görülebilir. Böbrek kanseri, böbrek kanseri böbrekte oluşan kötü huylu kistlere verilen genel bir isimdir. Böbrek kanseri genellikle ileri yaşlarda görülen bir kanser türüdür. Bazen ailesel olarak geçenler daha etken yaşlarda görülebilir. Erkeklerde bayanlara oranla daha sık görülen bir kanser türüdür. Erken teşhis edilip kistin alınması ile böbrek kurtarılabilir ve tamamen iyileşme sağlanabilir aksi taktirde böbreğin tamamen alınması gerekebilir ve ileri ki dönemlerde ölümlere bile sebep olabilir. Kist büyüdükçe kansere lenf bezleri karaciğer kalın bağırsak ve pankreasa da yayılabilir. Bunun yanı sıra kanser lenf yoluyla yayılarak vücudun başka alanlarına da yerleşebilir. Diğer pek çok kanser türünde de olduğu gibi böbrek kanserinin de sebebi tam olarak anlaşılamamıştır. fakat böbrek kanserli kişiler ile yapılan araştırmalar incelendiğinde bazı risk grupları ortaya çıkmıştır. Yüksek tansiyonlu kişiler, aşırı kilolular, sigara kullananlar daha riskli gruplardır. Tümör küçük boyuttayken erken dönemde kanser belirtileri oluşmayabilir teşhis edilir ise tedaviye başlanır. Erken teşhis edilmesi ile kanser önlenebilir fakat gecikmesi durumunda kesin tedavi söz konusu olmaz şikayetler kendini göstermeye başlayınca zaten kist büyümüş ve kanser başlamıştır bu durumda iştahsızlık ani ateş basmaları böbrek bölgesinde ağrı kanlı idrar gibi belirtiler baş gösterir. Böbrek kanseri tanısı genellikle başka nedenler ile yapılan radyolojik taramalar sonucu kendisini gösterir. Fakat böbrekte görülen kistin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu tespit edebilecek tam bir yöntem yoktur bu neden ile kanser tetkikleri yapılır ve o şekilde tedaviye başlanır.


Böbrek Kanseri
Böbrek kanseri,  böbrek kanseri teşhisinden sonra tedavi aşaması başlar bu aşama uzun ve zor bir süreçtir. Böbrek kanserinin tedavisi hastanın yaşı genel sağlık durumu ve kanser hücrelerinin yayılmış olduğu alana göre düzenlenir. Böbrek kanserleri için çeşitli tedavi yöntemleri vardır ve hastalığın derecesi ve hastanın durumuna göre bu tedaviler uygulanır. Erken evrelerde böbrek cerrahi yöntemler ile alınır ve kanser hücreleri vücuttan atılmış olur. Böbreğin çıkarılması kanserin büyüklüğüne ve yayıldığı alana göre değişir böbreğin bazen tamamı alınırken bazen sadece kanser hücrelerinin yayıldığı alan alınır. Böbrek alınırken diğer böbrek sağlam ise hastanın hayatı çok da olumsuz etkilenmez ve kısa sürede kendini toparlar. Eğer kanser hücreleri böbrek kılıfının dışına çıkmış ise böbrek alındıktan sonra da bu kanserli hücrelerin öldürülmesi için ışın tedavisi uygulamak gerekir. Işın tedavisinde vücuda verilen yüksek enerjili ışınlar ile kanser hücrelerinin etkisiz hale getirilmesi amaçlanır. Bölgesel bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin yanı sıra kemoterapi hormon tedavisi biyolojik tedavi de uygulanabilir.
]]> Böbrek İflası https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-iflasi.html Tue, 02 Oct 2018 07:51:58 +0000 Böbrek iflası, günümüzde birçok insanda görülen ve birçok şekilde kendisini gösteren bir sorundur.  Genellikle çocuklarda bu hastalık görülememektedir. Fakat istisnalar görülebilmektedir. Böbrek iflası, ilk önce böb Böbrek iflası, günümüzde birçok insanda görülen ve birçok şekilde kendisini gösteren bir sorundur.  Genellikle çocuklarda bu hastalık görülememektedir. Fakat istisnalar görülebilmektedir. Böbrek iflası, ilk önce böbreklerin yavaşlaması ve insan vücudundaki görevleri yerine getirmemesi ile başlayan bir durumdur. Bu durum insanların oldukça büyük ve hayati tehlikeler yaşamasına neden olabilmektedir. Böbrek iflasında hastalara bazı tedaviler uygulanmaktadır. Daha sonra tedavilerden sonuç alınmaz ise hastaya sağlıklı böbrek aranır. Bu böbrek kişiye uygunluk sağlamalıdır.  Aksi halde bu böbrekte kişide görev yapmaz.  Bilindiği gibi böbrekler; su, mineral, tuz ve diğer maddelerin vücutta dengesini ayarlayan bir organdır. Bu organın iflası ile vücudun su dengesi ve diğer maddelerinin dengesi bozulur. Bu durum ise vücuttaki tüm organların olumsuz yönde etkilenmesine ve onlarında görev yapmamasına neden olur. Bu nedenle böbreklerin en küçük sorunlarında bile farklı organlar etkilenmektedir.  

Böbrek iflası teşhisi nasıl konur

Bu teşhis hastanın baş dönmesi, mide bulanması ya da kusma gibi problemler ile doktora gitmesiyle doktorunuzun yapacağı bazı testler ile ortaya çıkmaktadır. Bu aşamadan sonra doktorunuz sizlere gerekli tedavileri uygulayacağını söyleyecektir.  Bu durumda doktorunuzun yapacağı ilk test tabi ki idrar testidir. Bu testin ardından ise kan testleri ile bu durumu tam olarak belirleyebilirler.

Böbrek iflası ile yenmemesi gereken bazı yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler genellikle kişilerin en çok sevdiği yiyecekler çıkmaktadır. Bu durum tabi ki de direk olarak şanstır. Bu hastalık ile kişinin potasyumdan kesinlikle kaçması gerekmektedir. Potasyum böbreklere çok daha fazla yükleneceğinden bu mineralin bulunduğu domates, patates, muz, ıspanak,  gibi gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Aksi halde vücudun böbreklere yüklenmesi nedeni ile kişi kendini rahatsız hisseder ve sorunlar meydana gelebilir.  Böbrek iflası durumunda kişi tuvalete çıktığında çok az idrar ile karşılaşabilir. Bu durum böbrek iflası durumunda ve bu hastalığa yakalanmadan önceki belirti olarak kabul edilebilmektedir .  Sürekli olarak kişide görülen kas krampları, hıçkırık ve karın boşluğu ağrısı gibi durumlar genellikle böbrek iflası durumu yaşayan kişilerde ya belirti ya da hastalığın rahatsızlığı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu hastalığın görüldüğü kişiler kesinlikle zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Böbrek İflası

Böbrek iflası sorunundan uzak durmanın en iyi yolu tabi ki düzenli bir beslenme programı yapmaktır. Bu plan sadece böbrekleriniz için değil birçok problemin çözümü için gerekli olan durumlardandır. Öyle ki bu şekil beslenme planı böbrek iflası olan kişilerde yapılması gereken en önemli durumlardandır.  Bunun yanında diyabet hastaları böbrek iflası durumuna dikkat etmelidir. Bu kişiler ilk risk grupları olarak değerlendirilmektedir.  Bu hastalar genellikle çok fazla ilaç kullandıkları için doktorunun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalıdır. Böylelikle kişinin bu sorunu yaşama ihtimali oldukça düşmektedir.  Son olarak risk grubu olan sigara mağdurları bu hastalıktan korkmalıdırlar. Çünkü sigara sadece böbreklere değil vücudun diğer organlarına da zarar vermektedir.

]]>
Böbrek Fonksiyonları https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-fonksiyonlari.html Tue, 02 Oct 2018 17:30:37 +0000 Böbrek Fonksiyonları; Bel omurlarının her iki yanında yer alan böbrekler, kanı filtre ederler. Kanı filtre etmekten sorumlu 2.400.000 süzme ünitesi vardır. Bu süzme üniteleri Nefron olarak adlandırılır. Kan böbrek atardamarlar Böbrek Fonksiyonları; Bel omurlarının her iki yanında yer alan böbrekler, kanı filtre ederler. Kanı filtre etmekten sorumlu 2.400.000 süzme ünitesi vardır. Bu süzme üniteleri Nefron olarak adlandırılır. Kan böbrek atardamarlarından girerek böbrek kanallarındaki nefronlarda süzülür ve süzülen sağlıklı kan böbrek toplar damarlarından vücuda geri verilir.  Nefronların sayısı yaşlanma ile birlikte azalmaya başlar. 
Böbrekler herhangi bir zamanda vücuttaki kanın yüzde 22'sini tutabilirler. Dakikada 1,1 litre kan böbreklerden geçerek temizlenmektedir. Normal bir insanda 5 litre kan olduğunu düşünürseniz tüm vücuttaki kanın 5 dakika gibi bir süre içerisinde böbreklerden geçerek temizlendiği anlamına gelir. Kanın temizlenmesi işlemi vücudun fizyolojik sistemini korumaya ve iç ortamın sabitliğini sağlamaya yarar. Böbrekler yoğun bir hücresel solunum metabolizmasına ve önemli bir metabolik esnekliğe sahiptir. 
Kandan süzülen zararlı maddeler ise idrar olarak böbreklerden dışarı atılır. Bu zararlı maddeleri Günlük ortalama böbreklerden atılan idrar 1 litre civarındadır. Sağlıklı bir kişide idrar, steril, berrak ve hafif asidik olmalıdır. 
Bu açıdan böbreklerin en birinci ve önemli görevi kanı süzmektir. Kanı süzerken yerine getirdiği bir takım hayati fonksiyonları daha vardır.

Böbreklerin vücuttaki hayati fonksiyonlarından bazıları şunlardır; 
 • Vücudun sıvı-iyon dengesini ayarlamak
 • Asit- baz dengesini sağlamak
 • Vücuttaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan kandaki zararlı maddelerin idrarla vücut dışına atılmasını sağlamak
 • Böbreklerden salgılanan ''Renin'' adlı özel madde ile kan basıncını düzenlemek, 
 • D vitamininin aktif formu olan dihodroksivitamin D salgılayarak kemik mineral yapısını dengede tutmak 
 • Böbreklerden salgılanan ''eritropoetin'' ile kan yapımını düzenlemek
 • Su ve elektrolit dengesinin sağlanması
 • Sodyum dengesini düzenlemek
 • Vücudun tüm organlarıyla düzenli ve uyum içerisinde çalışmasını sağlamak
 • Kanın ph dengesini ayarlamak 
 • Ürik asit, üre ve aşırı potasyumun vücuttan atılmasını sağlamak
Böbrekler bu fonksiyonları yerine getiremediği zaman, kandan atılması gereken maddeler dışarı atılamayacak, zararlı maddeler kanda birikerek rahatsızlıklara neden olacaktır. Ya da kandaki rahatsızlıklar böbrekleri iflasa sürükleyecektir. Böbrek fonksiyonlarının bozulmasıyla idrar yapmada bozukluklar, idrar yapamama, sık idrara çıkma ya da altına kaçırma gibi belirtiler görülebilir. Vücutta sıvı birikmesi, ödem, kan basıncı yükselmesi, baş dönmesi, kulak uğultusu, iştahsızlık, bulantı, kusma, burun kanaması, ağızdan ya da dışkı ile birlikte kan gelmesi yine böbrek fonksiyonlarında bozukluk olduğunun göstergeleridir. 
Böbrek Fonksiyonları

Böbrek fonksiyonlarının bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan başlıca hastalıklar şöyledir; İdrar yolu iltihaplanması, böbrek yetmezliği, böbreklerde taş oluşması, tebüler hastalıklar, kongenital hastalıklar, damarsal böbrek hastalıkları, şeker kemik minaral yapısında bozulmalar sayılabilir. 

Böbrekler hayati organlardır ve bu yüzden senede bir defa idrar muayenesi ve genel sağlık kontrolü yapılmalıdır. Bilinçsiz ilaç kullanımı böbrek hastalıklarına yol açabileceğinden doktor önerisi olmadığı sürece ilaç kullanmaktan kaçınılmalıdır. Düzenli olarak kan basıncı ve kolestrol düzeyleri kontrol edilmelidir.  
]]>
Böbrek Hastalığı Belirtileri https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-hastaligi-belirtileri.html Wed, 03 Oct 2018 11:41:45 +0000 Börek Hastalığı Belirtileri, İnsan vücudu için oldukça önemli olan böbrek, bazı insanlarda hastalanmaya başlamaktadır. Öyle ki birçok böbrek hastalığının yanı sıra bu hastalıkların birçokta belirtisi bulunmaktadı Börek Hastalığı Belirtileri, İnsan vücudu için oldukça önemli olan böbrek, bazı insanlarda hastalanmaya başlamaktadır. Öyle ki birçok böbrek hastalığının yanı sıra bu hastalıkların birçokta belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler kimi zaman böbrek ile alakası olmayan organların verdikleri tepkiler ile meydana gelmektedir.  Bu tepkiler ile hastalar genelikle doktora farklı şikayetler ile gitmektedir. Böbrek hastalıkları, çeşitlerine göre farklı belirtiler meydana getirmektedir. Bu belirtiler hastalık ile ilgili birçok sorunu meydana getirerek kişide büyük sınırlamalar meydana getirebilir.  Böbrek hastalıklarının ilk etkisi vücudun sıvı dengesi üzerinde değişiklikler göstermektedir.  Vücudun sıvı dengesi en küçük böbrek hastalığında bile değişiklikler göstererek birçok sorunu meydana getirir. 

 • Böbrek hastalığı belirtileri kişide böbreğin görevlerini yapmaması nedeni ile kişide sorunlar meydana getirmektedir. Kişinin kanındaki zararlı maddeler böbrek hastalığı nedeni ile artarak kişide kan sorunlarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu sorunlar ise müdahale edilmediği zaman çok daha büyük problemlerin oluşmasına neden olabilmektedir. 
 • Böbreklerimiz nefes aldığımız zaman aşağı doğru hareketler göstermektedir. Bu durum genellikle böbrek hastası olan kişilerde börek ağrılarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu durum kişinin nefes alması ile birlikte ağrı yavaşça böbreklerde belirebilir. Bu ağrı bazen sağ ya da sol böbrekte kendisini gösterebilmektedir. 
 • Böbrek hastalıkları genellikle kişide aynı belirtiler göstermektedir. Bu durum böbrek hastalıklarının teşhisini zorlaştırmaktadır. Kişide görülen sürekli olarak gerçekleşen mide bulantısı genellikle bu durumların meydana gelmesinde belirti olarak kendisini göstermektedir. Eğer sizlerde garip olan mide bulantıları hissederseniz doktorunuz ile kısa bir sürede görüşmelisiniz.
 • Bunların yanında böbrek hastalığı belirtileri arasından fazla görülen bir durum olan el ve ayaklarda görülen şişlikler birçok sorunun ortaya çıkmasında ve kişileri bu durum ile oldukça rahatsız etmektedir.  Bu şişlikler zaman zaman azalma ya da artma gösterebilir.
 • Diğer bir belirti ise  tabi ki kişinin karın bölgesindeki sürekli olarak devam eden ağrılardır. Bu ağrılar insanların sosyal hayattan geri bırakarak ve bunun yanında kişilerin yaşam kalitesini düşürecek sorunlara neden olmaktadır. Böbrek hastalığı sorunu olan kişiler hastalığın türü fark etmeksizin bu tür sorunlar ile insanlara zor durumlar yaşatabilir. 
 • İdrarın kanlı bir şekilde gelmesi ve normalden daha az idrar gelmesi olası bir böbrek hastalığı riskini de oluşturabilmektedir. Bu durum genel olarak böbrek yetmezliği, böbrek iflası, böbrek küçülmesi gibi problemlerin belirtisi olarak değerlendirilmektedir.  Fakat her ne şekilde olursa olsun uzman doktorların bazı testleri yapmadan bu duruma herhangi bir teşhis koymak doğru değildir. Bu gibi hastalıklar kişide yapılan idrar ya da kan testleri yapmadan herhangi bir şey söylenemez.
Böbrek Hastalığı Belirtileri
İşte bu gibi belirtiler genellikle böbrek hastalığı belirtileri olarak değerlendirilmelidir. Birçok insanda bu belirtiler kişilerin böbrek sorunları yaşamasının ya da yaşayacağının belirtileri olabilir. Bu nedenle belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda doktorunuza başvurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.  
]]> Böbrek Küçülmesi https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kuculmesi.html Wed, 03 Oct 2018 13:50:50 +0000 Böbrek küçülmesi, genellikle yapılan bazı ameliyatlar sonrasında kişilerde görülebilmektedir. Bu durumun yanında bazen böbrekte görülen farklı hastalıklar böbrek küçülmesi sorununu meydana getirmektedir. Bu durum kişi Böbrek küçülmesi, genellikle yapılan bazı ameliyatlar sonrasında kişilerde görülebilmektedir. Bu durumun yanında bazen böbrekte görülen farklı hastalıklar böbrek küçülmesi sorununu meydana getirmektedir. Bu durum kişinin yaşına  ya da cinsiyetine göre herhangi bir değişiklik meydana getirmeden görülebilmektedir. Genellikle böbrek  ameliyatları sonrasında kişilerde belirtiler gösteren bu durum çok fazla tehlike oluşturmaz. Fakat böbrek küçülmesi problemi her iki böbrekte de görülüyorsa işte bu halde bu sorun sizin için daha tehlikeli bir hal almıştır. Bunun yanında böbrek küçülmesi sorunu böbrek yetmezliği sorunu olan insanlarda sık karşılaşılan bir durumdur .Çünkü böbrek hastalıkları bu gibi sorunları meydana getirerek vücut üstündeki etkilerini bizlere gösterebilir. Genellikle ilaç tedavilerle tedavi edilen bu hastalık yapılan işlemlerle etkilerini ortadan kaldırabilir. Bunun için tek yapmanız gidebildiğiniz kadar erken doktora gitmektir. Birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis çok önemlidir. Çünkü yapılan erken teşhis bu kişilerde böbrek küçülmesinin diğer organlara zarar vermeden ya da böbrekte farklı sorunları meydana getirmeden ortadan kaldırılmasına olanak sağlar.

Böbrek küçülmesi sorununa sadece yapılan doktor tedavileri ile saptanabilir. Aksi halde kişinin bu durumu dışarıdan anlaması mümkün değildir. Doktorun yapacağı bazı testler ve hastanın şikayetleri bu durumun kesinliğini ortaya koyacaktır. Bu nedenle bu hastalıktan şüphe duyan kişilerin kimseyi dinlemeden doktora başvurması en mantıklı ve en doğru harekettir.  Böbrek küçülmesi sorununda kişide birçok belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerden en fazla görüleni tabi ki vücudun sıvı dengelerinden biri olan idrardır. Kişinin sık sık idrara çıkması ve idrar sırasında idrarın az olduğunun görülmesi böbrek küçülmesi probleminin olduğunun göstergesidir. Fakat bu durum diğer böbrek hastalıklarında da görüldüğü için net bir bilgi elde edilemez.  Bunun yanında kişide görülen iştah bozukluğu ve mide bulantısı yine böbreklerde oluşan bu gibi sorunların bir belirtisi niteliğindedir. Böbreğin, vücuttaki sıvı dengesini sağlamasından dolayı bu durum farklı sorunlara neden olarak insanları zor durumda bırakmaktadır. Kişide görülen  dikkat dağınıklığı bile kişinin böbrek küçülmesi gibi bir sorununun olduğunun göstergesidir.

Böbrek Küçülmesi
Böbreklerde görülen yapısal bozuklukların yanı küçülmelerin bazen birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenle böbreğinizi etkileyecek durumları doktorunuzla paylaşırsanız tedaviniz sürecinizde doktorunuzun sizi daha iyi yönlendirmesini sağlamış olursunuz. Aksı halde doktorunuzun yaptığı işlemlere rağmen hastalığınızın iyileşme süreci kısalma göstermez. Kişinin gereğinden çok az su içmesi durumu bu nedenlerden birine örnek olarak verilebilir. Özellikle yaz aylarında vücudun sürekli su kaybetmesi bu gibi böbrek sorunlarının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Böbrek küçülmesi tehlikeli olduğu an iki böbrekte görülen küçülmeler kişinin acil bir müdahaleye ihtiyacının olduğunun bir göstergesidir. Kişi bu durumda gerekli işlemleri yapmaz ise farklı organları da bu durumdan etkilenerek çok daha büyük problemler yaşayacaktır.
]]> Böbrek Enfeksiyonu https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-enfeksiyonu.html Thu, 04 Oct 2018 02:34:20 +0000 Böbrek Enfeksiyonu, Bu enfeksiyon çeşidi idrar yolu ya da mesaneden başlayıp böbreklere doğru ilerleme gösteren bi çeşit idrar yolu enfeksiyonudur denilebilir. Önemli bir sorun olduğu için acil tıbbi müdahaleyi zoru Böbrek Enfeksiyonu, Bu enfeksiyon çeşidi idrar yolu ya da mesaneden başlayıp böbreklere doğru ilerleme gösteren bi çeşit idrar yolu enfeksiyonudur denilebilir. Önemli bir sorun olduğu için acil tıbbi müdahaleyi zorunlu kılmaktadır. Eğer tedavisi olması gereken şekilde gerçekleştirilmez ise kalıcı olarak böbreklere zararı olabilir veya enfeksiyonun oluşumuna neden olan bakteriler kan dolaşım sistemine katılarak bedene yayılarak daha mühim enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Böbrek enfeksiyonunun tedavi aşamasında çoğu kez antibiyotik ilaçlar tercih edilmektedir ve genellikle bir zaman hastanede yatmak gerekmektedir.

Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

 • Ateşin yükselmesi
 • Sırtta ve sırtın yan bölgelerinde ağrı hissi olması
 • Kasık bölgesinde ağrı hissi  oluşması
 • Karında ağrı hissi olması
 • İdrar yapma olayının sıklaşması
 • Birden idrara çıkma isteğinin olması
 • İdrara çıkma esnasında idrarda yanma ve ağrı hissi oluşması
 • İdrarda iltihap tespit edilmesi ya da idrar rengine kanında karıştığını görmek

Böbrek  Enfeksiyonunun Nedenleri

Bu rahatsızlığın nedeni idrar yolundan beden ulaşan bakterilerin idrar kanalı vasıtası ile ilerleme göstererek artmaya başlamasıdır. Bedenin herhangi bir yerinde oluşan bakteri çeşitleri kan vasıtası ile yayılma göstererek böbreklere kadar gelebilir. Bu pek sık görülen bir durumdur diyemeyiz. Fakat yapay olarak kullanılan eklem veya yapay kalp kapakçığının enfeksiyona maruz kalması durumunda bu bakteriler kan dolaşım sistemine ulaşarak böbreklere kadar ilerler. Bazı gerekli  durumlarda böbrekte cerrahi işlem uygulanması neticesinde enfeksiyon kapılma ihtimali de vardır.

Böbrek Enfeksiyonu

Böbrekte Enfeksiyon Gelişme Riskini Artıran Etmenler

Bayanın anatomik yapısı: Bayan hastalarda erkeklere göre böbrekte enfeksiyon görülme ihtimali daha fazladır. Bir bayanın üretra boyu erkeklerinkine göre daha kısa olduğu için bakterilerin beden girip mesaneye ulaşması daha rahattır. Bayanların vajina ve anüsünün üretraya olan mesafesi bakterilerin mesaneye ulaşabilmesi için daha fazla imkan sağlar. Bakteriler mesaneye girdikten sonra böbreklere doğru ilerlemeleri gerçekleşebilmektedir.

İdrar Yollarında Tıkanıklık: İdrarın dışarı çıkmasını engelleyen böbrekteki taş oluşumu, idrar kesesindeki yapısal sorunlar, baylarda büyüme eğilimi gösteren prostat bezi sorunlar idrarın tam olarak boşalmasına engel teşkil ederek böbrekte enfeksiyon görülme riskini tetiklemektedir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Şeker ve HIV virüsü gibi nedenlerle  bağışıklık sistemi zayıflar ve enfeksiyon riski de artmış olur.

Mesane Etrafındaki Sinirlerde Hasar Olması: Sinirlerde ya da omurilikte oluşan hasarlar enfeksiyon gelişmesi halinde bu enfeksiyonun erken teşhis edilmesine engel olarak böbrekte gelişen enfeksiyonun rahat bir şekilde yayılmasına sebep olabilmektedir.

Böbrek Enfeksiyonu Tedavi Edilmez İse Ne Olur

Kalıcı olarak böbrek hasarına yani kronik böbrek yetmezliğine sebep olmaktadır. Eğer hamilelik döneminde böbrekte enfeksiyon oluşmuşsa ve tedavi edilememişse bayanın düşük doğum ağırlığı tehlikesi olabilir.

Böbrekte Enfeksiyon Oluşmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Eğer kişide idrar yolu enfeksiyonu tespit edilmişse bu rahatsızlık tedavi edilerek böbrek enfeksiyonu olma riski de düşürülmüş olur. Bu sebeple özellikle idrar yolu enfeksiyonlarını düşürmek için şu önerilere uyulmalıdır:

 • Sıvı tüketmek idrar esnasında bedenin bakterilerden arındırılmasına destek olduğu için bol miktarda sıvı tüketilmelidir.
 • İdrar geldiği zaman geciktirme yapılmadan hemen idrara çıkılmalıdır.
 • İlişki yaşanması durumunda mesanenin hijyenini sağlamak açısından en yakın sürede idrara çıkılmalıdır.
 • Lavaboya gidildikten sonra önden arka kısma doğru temizleme işlemi yapılarak]]> Bebeklerde Böbrek Yetmezliği https://www.bobrek.gen.tr/bebeklerde-bobrek-yetmezligi.html Fri, 05 Oct 2018 00:51:47 +0000 Bebeklerde böbrek yetmezliği, yetişkin insanlara oranlar biraz daha fazla görülen bir durumdur. Bu durum genellikle bebeğin idrarında görülen değişiklikle ile birlikte görülmektedir. Böbrek yetmezliği insanlarda yaşa ya da Bebeklerde böbrek yetmezliği, yetişkin insanlara oranlar biraz daha fazla görülen bir durumdur. Bu durum genellikle bebeğin idrarında görülen değişiklikle ile birlikte görülmektedir. Böbrek yetmezliği insanlarda yaşa ya da cinsiyete bakılmaksızın meydana gelen bir hastalık olduğu için bu durum bebeklerde de görülebilen bir durumdur. Böbrek yetmezliği sorunu bebeklerde genellikle iki böbreğin az çalışması nedeni ile meydana çıkan bir durumdur. Bu durumda bebek üzerinde birçok belirti sayesinde bebeğinizde böbrek yetmezliği problemini fark edebilirsiniz. Günümüzde yapılan araştırmalara göre birçok bebeğin bu durumdan olumsuz olarak etkilendiği belirlenmiştir. Bu gibi durumlarda ailenin durumu geç fark etmesi nedeni ile genellikle sorun büyümüş bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Vücutta birçok görev yapan ve bu durumdan dolayı büyük önem taşıyan böbrekler, vücuttaki kan temizliği ve vücut gelişimini bile etkileyen durumlardandır. Bu nedenle böbrekler bebeklerde çok daha fazla önemsenmesi gereken organlar arasındadır. Vücudun sıvı dengesini düzenleyen bu organın en küçük hastalığında bile farklı belirtiler bebeğinizde gözlemlenebilir.

Bebeklerde görülen böbrek yetmezliği bazen kronikleşmiş bir hal alabilmektedir. Bu nedenle durumun erken teşhisi bebeğiniz için çok büyük önem taşımaktadır. Aksi hallerde bebeklerde böbrek yetmezliği kronik bir hal alarak önlenemez sorunları meydana getirebilir. Üstelik bu gibi durumlarda böbrek yetmezliği iyileştirilse bile tekrar bebeğin karşısına çıkabilir. Üstelik bu sorun kronikleştiğinde böbrekler ile birlikte başka organlarında zarar görmesine neden olabilir. Bebeklerde böbrek yetmezliği sorununa en büyük neden olarak tabi ki doğumsal sorunlar gösterilebilir.  Bu gibi sorunlar bebeklerdeki sorunların en genel nedenidir. Bebeklerde görülen böbrek problemlerinin bir çoğu doğuştan meydana gelmektedir. Bu durumun daha sonradan oluşması çok daha nadır bir şekilde görülmektedir. Diğer bir neden olarak bu hastalığa verilebilecek örnek ise tabi ki enfeksiyonel sorunlardır. Bebeğin idrar yollarından bulunan enfeksiyon geri kaçan idrar sorunlarında dolayı böbreğe bulaşarak böbrek üzerinde yaraların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bebeğinizde belli sürelerde idrar testlerini yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Bebeklerde Böbrek Yetmezliği
Bebeklerde böbrek yetmezliği belirtileri

Bebeklerde görülen böbrek yetmezliğinin en büyük belirtisi tabi ki yetişkinlerde görülen belirtilerle aynı olarak ellerde ve bacaklarda görülen şişmelerin yanında göz kenarlarında görülen şişliklerdir. Bu durum hem yetişkinlerde hem de bebeklerde görülen böbrek yetmezliği sorunlarının en büyük belirtileri arasındadır. Diğer bir belirti ise bebekte görülen halsizlik sorunlarıdır. Bebeğin erken yorulması ve durgun bir hal alması böbrek sorunlarının olduğunun bir belirtisi olabilir. Bu nedenle bu durumda da bir tedaviyi bebeğe çok görmemek gerekmektedir. Bu hastalık ilk zamanlar bebeklerde belirti göstermeyebilir. Bunun nedeni bebeğin iki böbreğe sahip olmasıdır. Bu nedenle bir böbrekte oluşan sorun diğer böbreğe yansımaz ve diğer böbrek görevini yapar. Böylece hastalık belirtisi bebekte vücudun dışında etkilerini göstermez. 
]]>
Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 05 Oct 2018 17:46:07 +0000 Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir, Böbrek Ağrıları genellikle karın ağrılarının yanında olup zamanla kasıklara doğru yayılan ve bazende karının tam ortasına kadar inebilen bir ağrı olmaktadır. Bazen şiddetli ve ani olarak Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir, Böbrek Ağrıları genellikle karın ağrılarının yanında olup zamanla kasıklara doğru yayılan ve bazende karının tam ortasına kadar inebilen bir ağrı olmaktadır. Bazen şiddetli ve ani olarak görülebilen bu ağrıların bir çok nedenleri olmaktadır. Böbrek iflası, susuz kalması, taş, kum ve iltihap olması bu ağrıların en başında gelen sebeplerden biridir.  Böbrek ağrısına ne iyi gelir diyecek olursak eğer böbrekleri rahatlatmak ve kanı temizleyen bitkiler tüketilmelidir. Böbrek ağrısına iyi gelen uygulamalar arasında yağ, tuz ve et bulunmayan bir diyet uygulamak yerinde olacaktır. Böbrek ağrılarının bir diğer nedeni ise  böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan zararlı maddeler olarak görülmektedir. Bu nedenle su ve tuz metabolizması bozulur ve böbrekler işlemini kaybeder ve doğru şekilde çalışmadığı için iflasa uğrar sancı ve ağrılar artış gösterir. Fakat bu tür böbrek ağrıları tedavi yöntemi ile geçmemektedir ancak o an sadece geçmesi için uygulamalar yapılabilmektedir. Böbrek ağrısına iyi gelen ilk şey bol miktarda su tüketmektir. Bunun yanı sıra bira tüketimi yapılabilir bira böbrekleri temizleyen yöntemler arasında yer almaktadır. Bira zararlı diyebilirsiniz fakat uzmanlar böbrek ağrısı çeken kişilere bira tüketimi vermektedir. Nedeni ise bira çok iyi bir idrar söktürücüdür. Böbrek taşı ve kumların kolaylıkla vücuttan atılmasını sağlar.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir
Böbrek ağrısına ne iyi gelir dersek eğer bu birazda sizin elinizde olmaktadır. Örneğin kış aylarında ayakları sıcak tutmak, üşütmemek böbrek ağrılarının oluşumunu engellemektedir. Böbrek ağrısına sıcak su kompresleri uygulanarak daha fazla sancının oluşumuna engel olur. Ayrıca evde taze limondan limonata yapılarak tüketilmesi kum ve taş oluşumunu engelleyerek sancıları da engellemiş olursunuz. Böbrek ağrısına iyi gelen ürünler ise şöyle sıralanmaktadır:
 • Avokado yaprağı
 • Pirinç
 • Karpuz
 • Isırgan otu
 • Buğday ekmeği
 • Fasulye
 • Kereviz
 • Nar
 • Domates suyu
Lif açısından zengin olan taze mevsim sebze ve meyveleri tüketmek böbreklere iyi gelen şeyler arasında olmaktadır. Düzenli meyve ve sebze tüketimi böbreklerin rahatlamasını sağlayarak ağrılar kolaylıkla atlatılır. İçinde potasyum olan avokado yaprağı tüketmek böbrek taşının rahatlıkla atılmasını sağlayarak taş sayesinde oluşan ağrı ve sancıların giderilmesini sağlamaktadır. Sodyum böbreklerin işleyişi için kan basıncını düzenleyen çok önemli bir mineral olmaktadır. Fakat aşırı şekilde tüketilmemelidir. Böbrek ağrılarını en aza indirmek için süt ürünleri tüketmenizde oldukça fayda olmaktadır. Böbrek ağrısı çekenler özellikle konserve ve hazır soslardan oldukça uzak durmalıdır çünkü içerisinde sodyum bulunmaktadır ve sodyum böbrek sancılarını arttırır. Taze nar yenilmesi ve üzüm suyunun içilmesi, tatlı badem tüketilmesi, fındık ve kereviz gibi besinlerin yenilmesi faydalı olup böbrek ağrılarını gidermekte kullanılır.  Birde böbrek ağrısı için sizlere tavsiyem Bir litre suyun içerisine bir çorba kaşığı karabaş otu eklenir ve  bir su bardağı arpa katılıp kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra süzülerek günde 3 defa yani sabah öğle ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilmelidir. Böylece çekilmiş olan sancı ve ağrılar yavaş yavaş yok olmaya başlayarak sizi rahatlatmış olur.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir sorusuna geçmiş den günümüze kadar gelen büyüklerimize sorduğumuzda aldığımız tarif oldukça etkili olmaktadır. Yarım litre kaynatılmış ve ılımış suyun içerisine kıyılmış iki iri baş kuru soğan katılıp 7-8 saat bekletilir ve daha sonra günlük tüketilir. Günde 3 öğün aç karnına birer kahve fincanı tüketilmelidir.  Fakat hiçbir şekilde yiyerek ve içerek tedavi edilme imkanı olmayan kişi içinde oldukça etkili bir çözüm bulunmaktadır. Örneğin bir lahananın geniş olan yaprakları kaynar su buharında yumuşatıldıktan sonra böbr]]> Böbrek Neden Ağrır https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-neden-agrir.html Fri, 05 Oct 2018 21:22:05 +0000 Böbrek Neden Ağrır, İnsanlarda görülen böbrek ağrıları günümüzde birçok insanda görülen ve bu insanlarda çok büyük problemlere yol açan sorunlarından biridir. Bu sorun genellikle böbrekte oluşan bazı hastalıklard Böbrek Neden Ağrır, İnsanlarda görülen böbrek ağrıları günümüzde birçok insanda görülen ve bu insanlarda çok büyük problemlere yol açan sorunlarından biridir. Bu sorun genellikle böbrekte oluşan bazı hastalıklardan dolayı meydana gelmektedir. Çünkü böbrek hastalıkları genellikle ağrılı belirtiler göstererek kişilerde sorunlara neden olan bir durumdur. Bu nedenle kişinin böbreğinde görülen en küçük hastalık bile kişide şiddetli ağrılara ve şiddetli belirtilere yol açarak sizleri zor durumda bırakabilir.  Böbrek ağrılarına doktor tedavilerinin yanında bitkisel yöntemler ile müdahale edebilirsiniz. Eğer bitkilere karşı herhangi bir alerjiniz bulunmuyorsa doğru bitki çayları ile bu ağrılarınızı azda olsa hafifletebilirsiniz. Böbrek ağrılarının birçok nedenle bulunmaktadır. Bu nedenlerden en büyüklerini şimdi sizlerle paylaşacağım. Böylece böbrek neden ağrır sorusunun cevabını kısa ve öz bir şekilde almış olacaksınız.

Tabi ki tahmin ettiğiniz gibi böbrek neden ağrır sorusuna verilecek birçok cevap vardır. Böbrekler insan vücudunda oldukça büyük hassaslık gösteren bir organdır. En küçük şeylerde bile etkilenen böbreklerin ağrıma nedenlerinden biri sürekli olarak kullanılan kimyasal ve tıbbi ilaçlardır. Bu ilaçlar çoğu zaman kişilerin  böbreğinin vücut için yetmemesine neden olarak kişilerde çok büyük ağrılara neden olur. Bu ağrılara müdahale edilmediği zaman kişide çok daha farklı sorunlar meydana gelerek kişinin hastanelere düşmesine neden olabilmektedir. Bunun yanında insanlarda görülen böbrek ağrısının en çok görülen nedenlerinden biri ise böbrek taşlarıdır. Böbrek taşları genellikle vücuda alınan bazı minerallerin böbrek içerisinde birikerek bazı kanalları tıkaması ile ağrıların oluşmasına neden olmasıdır. Böbrek taşı sorunu günümüzde her 10 kişide 2 sinde bulunan bir hastalıktır. Bu denli yayılma göstermiş bu hastalığın tek sorunu kişide oluşturduğu şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar çoğu zaman kullanılan hafif ağrı kesiciler ile dindirilebilir. Fakat her ne şekilde olursa olsun kullanacağınız ağrı kesicileri doktorunuza bildiriniz ve doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alınız. Böbrek neden ağrır sorusu bu şekilde cevaplanabilir. Fakat bu durumun birçok nedeni olduğu için bizde birkaç nedeninden daha bahsedelim. Bu durum sizler için yararlı olacaktır.

Böbrek Neden Ağrır
Böbrek ağrısı, bazen böbreklerden başka organların meydana getirdiği sorunlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Öyle ki diğer organların herhangi bir hastalığa yakalanması durumunda böbrekler bu durumdan etkilenerek sizleri zor durumda bırakmaktadır.  Bazen kişinin yaptığı fazla egzersizlerde de böbrek yorularak ağrılar meydana getirebilir. Fakat bu durum genellikle kısa süren ağrılar için geçerlidir. Günden fazla süren ağrılarınızda doktora gitmeniz kesinlikle tavsiye edilmektedir.  Böbrek ağrısının nedenleri oldukça fazladır. Bu nedenle börekteki ağrının nedenini bulmak oldukça zordur. Bu ağrılar sadece doktorunuzun yapacağı testler sonucunda ortaya çıkabilmektedir.  Son olarak böbrek ağrısının diğer nedeni ise kişide oluşan idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar kişinin böbreğine zaman zaman kaçan idrarın enfeksiyonu böbreklere bulaştırmasıdır. Bu durum yine kişiye uygulanacak olan küçük tıbbi tedaviler yardımı ile ya da kişinin kullandığı bitkisel ilaçlar ile kolaylıkla çözülebilir. 
]]>
Böbrek Reflüsü https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-reflusu.html Sat, 06 Oct 2018 05:56:12 +0000 Böbrek reflüsü, müdahale edilmediği zaman diğer organlara da zarar vererek kişiyi zor durumlarda bırakan hastalıklardan biridir. Bu durum kişide aniden değilde yavaş yavaş gelişen sorunlardan biridir. Kişide görülen böb Böbrek reflüsü, müdahale edilmediği zaman diğer organlara da zarar vererek kişiyi zor durumlarda bırakan hastalıklardan biridir. Bu durum kişide aniden değilde yavaş yavaş gelişen sorunlardan biridir. Kişide görülen böbrek reflüsü direk olarak vücutta farklı belirtiler meydana getirerek kendisini ortaya çıkarır.  Böbrek reflüsü en kısa ve en anlaşılır şu şekilde tanımlanmaktadır: Kişinin idrar kesesi içerisinde bulunan idrarın geri tepkiyerek kişinin böbrekleri içerisine tekrar kaçması problemidir. İşte bu durumlarda kişi enfeksiyon riskleri ile karşı karşıya gelerek çok büyük ve şiddetli ağrılarla karşılaşabilmektedir. Oluşan bu durum kişide görülen idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların en büyük nedenidir. İdrar kesesinden içeri kaçan idrar kişinin böbreklerinde enfeksiyon sorununun oluşturur ve kişi bu durumdan dolayı farklı hastalıklarla karşı karşıya gelebilir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu durumu kronik bir hal almış gibi olan kişilerin kesinlikle reflü testlerinden geçmeleri önerilmektedir.

Böbrek reflüsü nedenleri

Bu durumun en büyük nedeni idrar torbası üzerinde bulunan böbrek ile mesane tünelinin kısa olmasıdır. Bu durum insanlarda genellikle doğuştan olmaktadır. Bunun yanında bu durum bazen sonradan da gelişebilmektedir. Bu durumlarda kişide böbrek reflüsü yanı diğer adı ile VUR oluşma riski oldukça fazladır. 

Bu durumun diğer bir nedeni ise böreğin ve mesanenin yapısal bozukluklarıdır. Bu gibi bozukluklarda kişini mesanesinde bulunan tünel kişinin işemesi durumunda kasılarak kapanır. İşte bu kapanmanın tam olarak yapılamaması kişinin böbreklerinde reflü sorununun meydana gelmesine neden olabilmektedir.  Bu durumun gerçekleşmesi reflünün oluşması için bir neden olarak görülebilir.

Böbrek Reflüsü
Kişide bulunan idrar yolu enfeksiyonu bazen böbrek reflüsü gibi sorunların meydana gelmesine neden olabilecek durumlardandır. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu olan kişiler reflü kontrolü yaptırarak durumu kontrol altında tutabilirler. 

İşte bu nedenlerden dolay kişilerde böbrek reflüsü sorunu görülmektedir. Üstelik bu reflülere doktor muayenesi ihmal edildiğinde çok büyük problemler meydana gelerek sizleri zor durumlara düşürecektir. Zamanla reflü durumu artacaktır ve kontrol edilemeyen bir hal alacaktır. İşte bu durumla karşılaşmamak için kesinlikle bu durum önemsenmelidir. Kişide oluşan en küçük şüphelerde bile doktorunuza başvurmanız sizlere çok büyük faydalar sağlayacaktır.  Böbrek reflüsünün görüldüğü kişilerde idrar bir kez etkilendikten sonra bu durumun düzenlenmesi oldukça zordur. Fakat günümüzde gelişen tıpla birlikte bu durum olukça kolay bir hal almıştır. Börek reflüsü bazen çok arttığında kişide yüksek ateş ve bunun yanında terleme durumlarına neden olabilir. Bu durum hastalığın en ilerlemiş halidir. Bunun yanında kişinin idrarını yaparken renkte ve kokuda farklılıklar olması direk olarak böbreklerden kaynaklanan bir sorunun olduğunun göstergesidir. Bu durumda sorunu doktorunuzla paylaşmanız yapacağınız en doğru şeydir.   
]]>
Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kisti-bitkisel-tedavi.html Sat, 06 Oct 2018 16:50:16 +0000 Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi, Böbreğin yapısında iç kısmında sıvı halinde bulunan ve çeşitli şekilde tek veya bir çok sayıda keselerin olmasıdır. Böbrek kistleri yuvarlak keseler içinde böbrekte oluşan sıvılar halinde ol Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi, Böbreğin yapısında iç kısmında sıvı halinde bulunan ve çeşitli şekilde tek veya bir çok sayıda keselerin olmasıdır. Böbrek kistleri yuvarlak keseler içinde böbrekte oluşan sıvılar halinde olmaktadır.  Böbrek kistleri iki guruba ayrılmaktadır. Basit kist ve polikistik olarak bilinir. Basit kist genel olarak böbreğin üst kısmında sonradan oluşmuş 5-10 cm büyüklüğünde kistler olmaktadır. Sebebi ise böbreğin süzücü kanalının tıkanmasıyla geride idrar birikmesiyle oluşmaktadır. Çok büyümedikçe belirti olmamaktadır,büyümeye bağlı olarak karın yada yan ağrısı yapar. Böbrek kistin de ultrasaund la kesin teşhis konulabilmektedir. Böbrek testinde yapılan ve ortaya çıkan sonuçta 5 cm büyük kist için tedaviye geçilmektedir. Kist tedavisinde iğne ile boşaltılması sonuç olmamaktadır ve bu kendini yenilemektedir. Ancak kistin  kapsülüyle birlikte çıkarılması kesin sonuç olabilmektedir. Böbrek kistleri böbrek fonksiyonlarını bozabilen ve ciddi bozukluklar ile karşılaşılabilmektedir. Böbrek kistlerinin görülme yaşı yerleşim yeri ve diğer belirtilerine göre değişebilmektedir. Kist aileden gelen genetik bir şekilde oluşmuş ise bir zararı olmayabilir. Böbrek kistleri çok büyümediği sürece cerrahi tedavi gerektirmemektedir. Böbrek kisti bitkisel tedavi denilince akla dondurma, su, kahve, çay, süt, çorba ve meyve suları gelmektedir. Böbrek kisti olan kişide sıvıyı dışarı atamama sıkıntısı olmaktadır. Bu nedenle bol miktarda su tüketilmelidir ki kişi sık bir şekilde idrara çıksın. 

Böbrek hastalarının alacağı sıvı miktarı günlük çıkarılan idrar miktarına oranlı olmalıdır. Ayrıca kist oluşumunda su oranlı kullanılmalıdır. Böbrekte kist olan kişiler sofra tuzu ve sodyumlu yiyeceklerden kaçınmalıdır. Ciklet ve limon derileri ile ağız nemlendirilir. Susuzluğunuzu giderecek miktarda su içilmelidir. Böbrek kisti bitkisel tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır:
Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi
 • Mısır püskülü tüketilmelidir.
 • Bayır turpu tüketilmelidir.
 • Ebe gümeci.
 • Salatalık çekirdeği.
 • Taze üzüm.
 • Burçak unu.
Kavun, karpuz, kere tohumu süt veya kaynatılmış su ile kullanılmalıdır. Ayrıca bunların yanı sıra böbrek kistleri için bol bol meyve ve çerez tüketilmelidir.  Fakat böbrek kisti için bitkisel tedaviler uygularken doktor kontrolü altında olunmalıdır. Bitkiler hastalık botunca düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Belirli saatlerde ve belirli günlerde alınmalıdır. Fakat fazla tüketilerek erken sonuç alınmamaktadır aksi halde yanlış bir yol olmaktadır. Mısır püskülü mısırın çiçeklendiği dönemde olup böbrek organının  işlevlerini hızlandırmakta ve kistlerin küçülüp iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca mısır püskülü sık bir şekilde idrara çıkarttığı için böbreklerdeki mikropları idrar yolu ile sökmektedir.  Mısır püskülünü kaynatılmış suyun içine atıp bir kaşık yardımı ile ezilerek suya iyice karışması sağlanmalıdır ve daha sonra tüketilmelidir. Bayır turpu karaturp olarak adlandırılmaktadır. Bu turp özellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. C vitamin deposu olan bu bitki sindirim sistemini hızlandırmakla beraber idrar yollarında ki iltihapları yani kistleri hızlı bir şekilde kaybeder. Böbrek kisti bitkisel tedavi olarak yapamadığınız yöntemler doktorlar tarafından anlatılmalıdır. Bitkisel tedavi yöntemlerini kendiniz evde uygulayabilirsiniz ve en kısa sürede kistlerden kurtulunabilir. Böbrek kisti bazen tetikleyici olabilir bu nedenle kist şüphesi olan kişiler kesinlikle alkol veya asitli içecekler içmemelidir. 
]]>
Böbrek İltihabına Ne İyi Gelir https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Sun, 07 Oct 2018 09:07:54 +0000 Böbrek iltihabına ne iyi gelir, tedavisi uzun süren ağrılı  bir hastalıktır. Hamileliğin, prostatın, zehirlenme ve sindirim yollarından vücuda giren bulaşıcı hastalık mikroplarının sebep olduğu iltihaplar,  b Böbrek iltihabına ne iyi gelir, tedavisi uzun süren ağrılı  bir hastalıktır. Hamileliğin, prostatın, zehirlenme ve sindirim yollarından vücuda giren bulaşıcı hastalık mikroplarının sebep olduğu iltihaplar,  böbreklerde  kalıcı zarar verme boyutuna kadar ulaşır.

Mikroplar kan, idrar ve böbrek yoluyla iltihaba sebep olabilir. Böbrek ile bulaşan iltihaplar acil ve müzmin iltihaplar olarak iki farklı durumu vardır.

Hastalığın belirtileri:

 • Yüksek tansiyon
 • İdrarda iltihap hücrelerinin bulunması
 • Zayıflık, kilo alamama, çabuk yorulma
 • Kansızlık
 • Üre yüksekliği

Böbrek iltihabı hastalığının tedavisine,  tomografi ve ultrason tetikleri, kan ve idrar tahlillerinden sonra tanı konularak başlanır.

Yatak istirahati ile antibiyotik kullanımı başlayan hastanın bol  miktarda  su ve sıvı yiyecekler  tüketmesi gerekmektedir.

İlaç tedavilerinin ardından  iltihaplara iyi gelen  yöntemlerden biri de bitkiler ve bitki kürleridir.  Bağırsak sorunlarına da iyi gelen muzu çok  yemek  böbreklerdeki  iyileşmeye  yardımcı olacaktır. Bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin doktorlarına danışarak bitkilerden şifa bulması mümkündür.

Böbrek İltihabına Ne İyi Gelir

Böbrek iltihaplarına iyi gelen bitkisel kürler :

 • 1 bardak kaynayan suyun içerisine 5 gram kiraz sapı konulur ve 10 dakika bekledikten sonra günlük 3 bardak tüketilir.
 • 1 litre kaynayan suyun içerisine adaçayı, koca yemiş, mersin ve funda yaprağı birer tutam atılır, 20 dakika demlendikten sonra süzülür ve aç karnına günde 3 bardak içilir.
 • 1 bardak kaynayan suyun içerisine 4 gram kadar ardıç tohumu konulur. 10 dakika demlendirilir. günde 3 bardak  içilmesi önerilir.
 • 20 gram kadar mısır püskülü, kaynayan 1 bardak suyun içerisine konur. 5 dakika süreyle kısık ateşte demlenen çay günde 2 kez hazırlanarak tüketilir.
 • zencefil, hibiskus  ve adaçayı kaynatılıp çay gibi demlendikten sonra  içilir.
 • marul tohumu öğütülerek toz  haline getirilir. günde 5 grama yakın tüketilir.

Yaban mersini çayı, ısırgan otu, kızılcık, limon da böbreklere iyi gelen önemli bitkilerdendir.

Alternatif tıp alanında önerilen bu kürler   böbrek iltihabının yanı sıra idrar yolları enfeksiyonu, idrar kesesi iltihapları gibi hastalıkların tedavisi için de uygulanır.

]]>
Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-sancisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 07 Oct 2018 13:44:16 +0000 Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir, Ülkemizde oldukça fazla insanda görülen börek ağrıları artık insanlar için çekilmez ağrılar haline gelmiştir. Böbrek ağrısına iyi gelen durumları kendi üzerinizde uygulayabilmeniz iç Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir, Ülkemizde oldukça fazla insanda görülen börek ağrıları artık insanlar için çekilmez ağrılar haline gelmiştir. Böbrek ağrısına iyi gelen durumları kendi üzerinizde uygulayabilmeniz için öncelikle böbreklerinizde meydana gelen böbrek ağrılarının nedenlerini doktorunuzdan öğrenmeniz gerekmektedir. Nedeni bilinmeyen böbrek ağrılarında kesinlikle kendiniz bilmeden müdahalelerde bulunmamalısınız. Aksi halde uygulayacağınız en küçük yanlış tedavi daha büyük böbrek sorunları ile karşınıza çıkabilir.  Böbrek ağrıları,  genellikle karın bölgesinin yanlarında görülen ve genellikle kişilerde kasıklara doğru inen bir ağrıdır. Bu ağrılar bazen öyle şiddetlenir ki kişinin kasıkları bile bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenerek ağrılar meydana getirebilir. 

Böbrek ağrısına iyi gelen en önemli şey doğru ve düzenli olarak yapılan egzersizlerdir. Yapılan egzersizler genellikle hafif olmalıdır. Ağır egzersizlerden böbrek sancıları olduğu zamanlar ara verilmesi gerekmektedir.  Bu egzersizler böreklerinizin hareketini sağlayarak ağrılarınızın azalmasını sağlar. Bunun yanında kişinin uzman bir kişi yardımı ile bir diyet programı hazırlaması ve böbreğin daha az yorulmasını sağlayacak programlar hazırlaması ile böbrekteki sancı daha da azaltılabilir. İçerisinde potasyum bulunan besinlerden uzak durmak sizleri birçok böbrek ağrısından koruyacaktır. Bu mineralin bulunduğu yiyecekler çoğu zaman böbrekleri yorarak ağrılar meydana getirmektedir. Bu durum işte bu şekilde önlenebilir. Vücudunuzu havanın soğuk etkilerinden koruyarak özellikle karın bölgelerini soğuktan koruyarak böbrek ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz. Soğuk hava böbreklerinizi olumsuz olarak etkileyerek ağrılar meydana getirebilir. Bu durumda daha sıcak ortamları tercih etmelisiniz.

Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir
Böbreklerde oluşan sancılara çoğu zaman uygulanana sıcak su torbası uygulamaları oldukça fayda sağlamaktadır. Bu durum genellikle hızlı bir etki gösterir fakat sıcak uygulamadan sonra ağrılarınız tekrar başlayabilir. Uzun süren ağrılarınızda doktoruna görünmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.  Tüm bu uygulamaların yanında böbrek sancılarına iyi gelen bitkiler bulunmaktadır. İçilen bitkisel ürünler direk olarak böbreğe etki ettiğinden dolayı oldukça hızlı sonuçlar gösterebilmektedir. Bu nedenle bazı bitkilerden yardım alabilirsiniz. Örneğin bu gibi durumlarda en çok kullanılan bitki  pirinçtir. Pirinç vücut için gerekli enerjinin sağlanması için uygun bir besindir. İçerisinde bol potasyum bulunan besinlerin yerine bu gibi enerji verici besinlerin tercih edilmesi sizler için çok daha iyidir. İşte bu durumlar böbrek sancısı çeken insanlar için oldukça önemli şeylerdir. Söylenenlerin uygulanması halinde kişideki böbrek sancılarında kesinlikle azalmalar görülebilmektedir. Bu nedenle doktor tedavilerinin yanı sıra bu söylenenleri uygulayarak sancıları çok daha hızlı bir şekilde azaltabilirsiniz.
]]>
Böbrek Kanseri Tedavisi https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kanseri-tedavisi.html Sun, 07 Oct 2018 15:42:11 +0000 Böbrek kanseri tedavisi, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve kanserin yayılma evrelerine göre kanserin hangi derecede olduğu belirlenmektedir. Böbrek kanserlerinin tedavi edilmesinde cerrahi müdahale standart metot olmaktad Böbrek kanseri tedavisi, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve kanserin yayılma evrelerine göre kanserin hangi derecede olduğu belirlenmektedir. Böbrek kanserlerinin tedavi edilmesinde cerrahi müdahale standart metot olmaktadır. Büyüklüğü ve sayısına göre ise kanserin tedavisi değişmekte, radikal operasyon ile böbrek, böbrek üstü bezi ve etrafındaki zar ve yağ tabakaları ile birlikte tamamen çıkartılmaktadır.  Bunun yanı sıra, yalnızca tümörün çıkarılması da gerebilmektedir. Yapılan cerrahi müdahaleye göre hasta birkaç gün sonra taburcu olabilmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra kontrollere mutlaka gidilmelidir. Çıkarılan örnekler incelenerek tümörün cinsi, karakteri ve yayılım derecesi belirlemektedir. Tümör kılıfın dışına çıkmışsa ya da başka bir yerde bulunuyorsa ek bir tedavi gerekebilmektedir. Böbreğe kan götüren damara özel maddeler enjekte edilerek tıkanmasının sağlanması yöntemine Arteriyel embolizasyon adı verilmektedir. Bu işlem sonucunda tümör küçülmektedir.

Ek tedavi Yöntemleri

Radyasyon tedavisi:  Radyoterapinin etkisi kanser türlerine göre değişiklik göstermektedir ancak, kanseri radyasyon tedavisinin az etkilediği kanserlerden biridir.  

Biyolojik tedavi: Bu tedavide kullanılan, savunma sisteminin silahları diyebileceğimiz maddelerdir. Bu yöntemde amaç, vücuda dışarıdan, vücuda verilmek için biyolojik yapının daha iyi kullanılması ve güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ve kanseri yayılmış hastaların yaklaşık %20 kadarı da bu tedaviye yanıt vermektedir. Biyolojik tedavi, doktor tarafından belirlenen programa göre olmaktadır. Yan etkileri olduğu için dikkatli ve deneyimli merkezlerde uygulanmalıdır.

Kemoterapi:  Kanserli hücreleri öldürmek için ilaç kullanılması işlemine Kemoterapi adı verilmektedir. Böbrek kanserinde etkisi çok sınırlıdır.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Hormon tedavisi: İlerlemiş böbrek kanserlerinde kullanılılan hormon tedavisi, Progesteron böbrek kanserinde en sık kullanılan yöntemdir.  Bu tedavi yöntevi günümüzde tedavi edilmemektedir.

Deneysel Tedavi yöntemleri:

Tolenfosit tedavisi: Tümörlü hastanın kan hücrelerinin bir kısmının tümör hücrelerine karşı daha etkili savaşacak düzeye getirilerek tekrar hastaya verilmesi yöntemine dayanmaktadır ve halen deneysel olarak uygulanabilmektedir.

Allojenik Kök Hücre Nakli:  Yeni bir tedavi yöntemidir. IL-2 tedavisne yanıt vermeyen olgularda kullanılan tedavi yöntemidir ve riskli bir tedavi yöntemidir. 

Aşı Tedavisi: Tetenoz, çiçek ve çocuk felci aşıları gibi hastaya verilen maddeler hastalığı tedavi edebilmektedir ve burada bağışıklık sistemini aktif hale getirme söz konusudur.

Talidomid: Böbrek tümörünün yeni damar oluşturma özelliğine karşı kullanılan bir ilaçtır ve  deneysel aşamada olan çalışmalarda kısmi cevap alınabilmektedir.

]]>
Böbrek Nakli https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-nakli.html Mon, 08 Oct 2018 11:33:40 +0000 Böbrek Nakli, hasarlı veya çalışamaz durumdaki böbreğin, uygun donörün böbreğiyle değiştirilmesidir. Böbrek nakli, bir organ nakli çeşididir. Böbreği yeterince kan süzemeyen insanlara, diyaliz tedavisi uygulanır, böbreğin Böbrek Nakli, hasarlı veya çalışamaz durumdaki böbreğin, uygun donörün böbreğiyle değiştirilmesidir. Böbrek nakli, bir organ nakli çeşididir. Böbreği yeterince kan süzemeyen insanlara, diyaliz tedavisi uygulanır, böbreğin işlevinin daha çok yitirilmesi durumunda da uygun böbrek vericinin bulunmasıyla böbrek nakli gerçekleştirilir.

Böbreğin Önemi Nedir  

Böbrek, vücuttaki en hayati organlardan biridir. Kandaki atıkların kandan uzaklaştırılmasında, kanın temizlenmesinde ve atıkların idrar olarak dışarıya atılmasında görevlidir. Bu süzme işlemi gerçekleşmezse canlı yaşayamaz. Ayrıca vücutta sıvı elektrolikit dengesini sağlar, kan basıncında da etkilidir. Aynı zamanda savunma mekanizması olarak alyuvar yapımını da uyarmaktadır.

İlk Böbrek Nakli 1956 yılında Dr. Muray tarafından gerçekleştirilmiştir. 

Böbrek nakline ihtiyaç duyan hastalarda, böbrek yetmezliği sorunu gözlemlenir. Böbrek işlevini yerine getiremez. Böbrek yetmezliği yaşayan insanlara tedavi 2 şekilde uygulanır: Diyaliz ve Böbrek Nakli.

Diyaliz, böbreklerin görevini yerine getiren yapay bir kan süzme aracıdır. Bu tedaviyi kullanan hastalar, haftanın en az 3 günü diyaliz makinesine bağlanmak zorundadırlar. Bu şartlar altında bile, yoğun bir diyaliz çalışması olsa da, bir diyaliz makinesi böbreğin süzme gücünden 10 kat daha düşük güçte kan süzer. Dolayısıyla böbrek yetmezliği yaşayan insanlarda kesin ve en etkili çözüm uygun verici bulunması haline Böbrek Naklidir.

Böbrek Nakli
Böbrek Nakli için öncelikle hastaların 1.dereceden yakınlarından uygun böbrek aranır. Doku uyuşmazlığı sebebiyle bulunamaz ise, daha sonra hastanın 2.-3. derece yakınlarından ve onların çocuklarından da böbrek nakli yapılabilir.

Son verilere göre, ülkemizde 60 bin civarında böbrek yetmezliği taşıyan hasta, böbrek nakil sırasında beklemektedir. Bu hastalar, bekledikleri süre içerisinde diyaliz tedavisi almaktadırlar. 

Böbrek Nakli için, sadece canlı insanlardan değil, kadavralardan da faydalanılabilir. Ülkemizde yapılan böbrek nakillerinde vericilerin %3 lük kısmı ölü kadavralardan oluşmaktadır.

Böbrek Nakli sonrasında, hasta yaşam kalitesi artmış olarak hayatına devam edebilir, nakilden sonraki süreçte de ilaç tedavisi devam eder.

Böbrek nakli Ameliyatı ortalama olarak 3-4 saat sürmektedir. 

Böbrek Nakillerinde, büyük oranda başarı sağlanmıştır, nakil sırasında ölüm riski son araştırmalara göre 3000'de 1 gibi düşük bir orandır.Ortalama 1 haftada  nakil edilen böbrek, fonksiyonel olarak çalışmaya başlar.
]]>
Böbrek Kumu Nasıl Dökülür https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kumu-nasil-dokulur.html Tue, 09 Oct 2018 00:37:03 +0000 Böbrek kumu nasıl dökülür, böbrek kumu dökme yani kristalüri oksalat, fosfat, sistin ve ürat kristallerinin idrarın içerisine erimeden atılmalarıyla gerçekleşir. İdrarın içeriğinde eriyen kalsiyum oksalatın eri Böbrek kumu nasıl dökülür, böbrek kumu dökme yani kristalüri oksalat, fosfat, sistin ve ürat kristallerinin idrarın içerisine erimeden atılmalarıyla gerçekleşir. İdrarın içeriğinde eriyen kalsiyum oksalatın erime özelliği bulunmayan kalsiyum oksalat tuzlarına dönüşmesiyle, idrarda oksalürin olduğun böbrek kumu dökülür. 

İdrarda olan asiditenin azalması, şeker hastalığı, lösemi, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, sarılık ve sinirlilik halinde idrardaki oksalat atımı artar. Böbrek kumu döküldüğünde kristaller az olursa, fazla belirti ortaya çıkmaz. Miktar fazla olduğunda idrarda yanma, mikroskobik kematüri ve kolik ağrı ortaya çıkabilir. Böbrek kumu dökülmesinde idrarın alkaliye dönmesi önemlidir. Alkali besinlerin alınması, hiperparatiroidizm, mide asiditesindeki artış idrarın alkali olmasına neden olur. Bu idrarın beyaz ve bulanık olmasını sağlar. Beklerse dibe tebeşir tozu gibi fosfatlar çöker. Bu esnada idrarda yanma, hatta kolik sancı hissedilir. İdrarın asiditesindeki yükselme ve alınan sıvının arttırılması önemlidir. Üratüride idrarda erimeyen ürat kristalleri olur. Bunun çıkmasına neden ürik asit atımında artış, idrarda yoğunlaşma, idrardaki asiditenin artmasıdır. Bu durumda idrar bekletildiğinde dibe kiremit tozu şeklinde çökeltiler olur.

Böbrek kumu dökme belirtileri nelerdir

Böbrek kumu dökülürken kişilerdeki en belirgin belirti ağrıdır. Kolik tarzda ve bıçak saplaması şeklinde ağrı hissedilir. Genellikle boşluklarda olan ağrı, kasıklara kadar yansır. Hematüri adı verilen idrarda kanama belirtiler arasındadır. İdrarın başından itibaren kanama olabilir. Buna ağrı da eşlik edebilir. Üreter kanala gelen kumla birlikte idrar yapma zorluğu çekilebilir. İdrarda yanma, tam boşalamama, idrarda sıkışma gibi etkiler oluşur. Kum dökme sırasında bulantı ve kusma barizdir. Kum dökmeye tıkanma eklenirse, böbrek iltihabı ve idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Bu durumda ateş yükselir. Kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemiyle ilgili sorunlarda gelişebilir.

Böbrek Kumu Nasıl Dökülür

Böbrek kumu dökme ne kadar devam eder

Bu herkeste farklıdır. Kumların büyüklüğü, üriner yapı ve kişinin ağrıya verdiği tepki buna etki eder. Bazı kişilerde ağrı fazla etkili olmazken, bazılarında şiddetli ağrılar çekilebilir. Küçük böbrek kumları 1-2 günde dökülür ve azalır. Büyük olanlarda cerrahi girişim gerekebilir. Çocuklar daha kolay böbrek kumu dökerler. Erkeklerde kadınlardan daha fazla zorlanırlar.

Böbrek kumu dökme sırasında ağrının özellikleri nelerdir

Böbrek kumu dökmenin kendine özel ağrısı vardır. Ağrının en belirgin özelliği kolik tarzda olmasıdır. Bazen bıçak saplama şeklinde ağrılarda hissedilir. Genellikle ani ve şiddetli şekilde gelir ve kendiliğinden düzelir. Düzelme sırasında böbreklerdeki kumun sabit olduğu anlaşılır. Boşlukları etkileyen ağrılar, kasıklara kadar inebilir. Bununla kas ve sinir ağrıları olabilir. Hareket halinde daha etkili olabilir. Ağrı bazı durumlarda sırt, böbrekler ve bacağa kadar etkili olabilir.

Böbrek kumu dökme nasıl anlaşılır

Kişinin idrarında yanma, ağrı, idrardan sonra boşalamama hissinin olması, idrar sırasında kanama olması böbrek kumu döküldüğünü düşündürür. Ailede böbrek kumu dökme görüldüyse, bu risk daha yüksek olur. Suyu fazla içen kişilerin daha rahat kum döktükleri belirlenmiştir. Böbrek kumu dökme sırasında kişiler ağrı hisseder. Eğer ağrı olmazsa, bunun anlaşılması daha zordur.

Böbrek kumu nasıl kolay dökülür

Bol su içilmesi, özellikle maden suyu içilmesi tavsiye edilir. İçeriğinde potasyum sitrat olan limon, portakal greyfurt gibi besinler tüketilmelidir. Bu sırada tuz azaltılmalı, yağlı besinlerden kaçınılmalıdır. Hareketli bir yaşam sürmek, egzersiz yapmak böbrek kumu dökmeye yardımcı olacaktır.

]]>
Böbrek Kistine Ne İyi Gelir https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kistine-ne-iyi-gelir.html Tue, 09 Oct 2018 16:23:12 +0000 Böbrek kistine ne iyi gelir, böbrek kisti böbreklerde oluşan içi sıvı dolu yuvarlak keseciktir. Bunlar böbreklerin işlevini bozacak sorunlarla bağlantılı olarak gelişebilir. Buna rağmen neden oluştukları hakkında Böbrek kistine ne iyi gelir, böbrek kisti böbreklerde oluşan içi sıvı dolu yuvarlak keseciktir. Bunlar böbreklerin işlevini bozacak sorunlarla bağlantılı olarak gelişebilir. Buna rağmen neden oluştukları hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Komplikasyonlara sebep olmayanlar basit böbrek kistleridir. Bunlar polikistik böbrek hastalığında oluşan kistlerle aynı özellikleri taşımaz. Basit böbrek kistleri genellikle başka bir rahatsızlık nedeniyle yapılan tetkiklerle belirlenir. Fazla belirtiye neden olmasalar da, kistler büyüdüğü takdirde sırtta ve yan taraflarda künt ağrıya, ateş ve üst karın ağrısına neden olabilir. Bu tür belirtilerin oluşması halinde, kişinin üroloji doktoruna gitmesi önerilir. Günümüzde böbrek kistlerini yok edecek medikal bir tedavi bulunmamaktadır. Bu nedenle böbrek kisti için bitkisel kürlerden ve beslenmeden yararlanmak oldukça faydalı olabilir.

Böbrek kistine iyi gelen öneriler

Sarı soğan kürü: Bu kür kistlerde, polikistik böbrek hastalığında uzmanlar tarafından önerilen faydalı bir içeriktir. Böbrek kisti tanısı konulan kişilerin yapması önerilir. 15 gün süreyle sarı soğan kürünün uygulanması, ardından doktor kontrolüne gidilerek böbrek kistlerinin kontrol ettirilmesi gerekir. Eğer kistlerde küçülme yoksa 10 günlük aradan sonra yeniden 15 günlük kürün yapılması gerekir. Kürü hazırlamak içinde;

2 su bardağı klorsuz suyu ocakta kaynatın. Orta boydaki yemeklik kullanılan sarı soğanın dışındaki kabuğunu soyarak, dörde bölüp kaynayan suya atın. Bunu ağzını kapatarak 5 dakika kadar kaynatın. Daha sonra ılınması için ocaktan alın. Ilık soğan kürünü süzerek, öğle ve akşam yemeklerinden on dakika önce birer bardak için. Kürü her gün taze olarak hazırlamalısınız. Kürü uygularken sadece sarı soğan kullanmalı, ılık olarak içmelisiniz. Kırmızı, mor soğanlar aynı etkiyi göstermez.

Böbrek Kistine Ne İyi Gelir

Düşük proteinli beslenme düzeni: Bu şekilde böbreklerin yükü azaltılmalıdır. Büyümüş ve sayıca artmış olan böbrek kistleri çevre dokulara baskı yaparak, zarar verici etkilere neden olabilir. Bu böbreklerin vücuttan atık maddeleri üzgün filtrelemesine engel olur. Düşük protein almak, vücutta daha az miktarda atık üretilmesine neden olarak, böbreklere yararlı olur. Ancak düşük protein tüketilirken, yüksek kalitede protein alınması da gerekir. Bu yüzden yumurta, yağsız et ve süt gibi ürünlerle protein ihtiyacı karşılanmalıdır.

Düşük sodyumlu beslenme düzeni: Böbrek kisti olan kişilerin beslenmede düşük sodyum almaları yararlı olacaktır. Vücutta su tutulması böbrek kistinin nedeni olan bir belirtidir. Sodyum miktarının fazla alınması, su tutulumunu yükseltir. Böbrek kisti komplikasyonu olan yüksek tansiyon içinde zararlı olur. Özellikle turşu, salamura besinler, pastırma, konserve ve işlenmiş besinlerden uzak durulmalıdır.

Düşük potasyumlu beslenme düzeni: Böbrek hasarını arttıracak olan potasyum miktarı, kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Böbrekteki hasar potasyum seviyesini arttırır. Bu yüzden böbrek kistleri olanlar kanda potasyum seviyeleri yükseldiğinde, beslenmede düşük potasyum içeren besinleri tercih etmelidir. Özellikle patates, ıspanak, muz gibi besinlerin potasyum miktarı yüksek olduğundan, kistleri bulunan hastaların bunları tüketmemesi gerekir.

]]>
Böbrek Genişlemesi Nedir https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-genislemesi-nedir.html Wed, 10 Oct 2018 05:16:11 +0000 Böbrek Genişlemesi Nedir, Böbrek, vücuttaki en önemli organlardan bir tanesidir. 2 Böbreğinde çalışmadığı durumlarda canlı hayatına devam edemez. Böbrek fonksiyonlarını sürdüremezse birey ölür. Bu yüzen böbrek hayati bi Böbrek Genişlemesi Nedir, Böbrek, vücuttaki en önemli organlardan bir tanesidir. 2 Böbreğinde çalışmadığı durumlarda canlı hayatına devam edemez. Böbrek fonksiyonlarını sürdüremezse birey ölür. Bu yüzen böbrek hayati bir organdır.

Böbrekler 9-13 cm arası genişlikteki organlardır. Fakat bazı durumlarda, özellikle bebeklerde böbreğin normal boyutundan farklı olarak büyüdüğü gözlemlenir,yani böbrek genişlemesi oluşabilir. Böbrek Genişlemesinin birçok zararı olmakla birlikte, böbrek genişlemesini tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. 

Böbrek Genişlemesine ne sebep olur

Böbrek üzerinde geçici olarak idrar birikir. Bu idrar birikimi esnasında idrar, böbrek dokusuna baskı, basınç yapar. Bu da böbreğin çalışmasını engeller. Bu şekilde böbrek şişer, genişler.

Böbrek Genişlemesi Nedir
Böbrek Genişlemesinin Belirtileri Nelerdir 

Böbrek Genişlemesinin yaygın birçok belirtisi vardır. Bazıları şunlardır : 

 • İdrar Yaparken Acı
 • Yüksek Tansiyon
 • Kaşınma
 • Sırt Ağrısı
 • Bulantı-Kusma
 • Kilo kaybı
 • Böbrek bölgesinde, bel bölgesinde ağrı
Böbrek Genişlemesinde Tanı Nasıl Koyulur
 • Ürografi
 • MRI
  Ultrason
 • Sistoskopi
 • Tam İdrar Testi 
Böbrek Genişlemesi hayati bir risk teşkil etmemekle birlikte, böbreklerin kalitesini düşürür, dolayısıyla böbreklerin daha iyi çalışmasını engeller. Erken teşhisle bu durum giderilebilir. Gelişmiş vakalarda ise cerrahi operasyonla böbrek sağlıklı hale getirilir.
]]>
Böbrek Nakli Sonrası https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-nakli-sonrasi.html Wed, 10 Oct 2018 05:16:32 +0000 Böbrek nakli sonrası, alıcıların sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi yapılacak kontrollere özen göstermekle, düzenli olarak ilaçların kullanımıyla, bol su içmekle ve genel sağlık kurallarına uyacak şekilde bi Böbrek nakli sonrası, alıcıların sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi yapılacak kontrollere özen göstermekle, düzenli olarak ilaçların kullanımıyla, bol su içmekle ve genel sağlık kurallarına uyacak şekilde bir yaşam tarzını benimsemekle sağlanır. Nakil olan hastalara verilen takip programı bu konuda yardımcı olur. Nakil olan kişiler ilk bir yılda her şeye dikkat etmelidir. Çünkü bu dönem sorunların en çok olduğu süreçtir. Bundan sonra alıcılar sağlıklı bir yaşam sürebilir. Hastaların bir yıl içinde düzenli kan vererek, gereken tetkikleri yaptırması sağlanmalıdır. Bu sayede nakledilen böbreğin fonksiyonları takip edilmekte ve ilaçların doz ayarlaması yapılmaktadır. Hastanın durumu yapılacak kontrollerin sıklığını belirlemede önemli bir unsurdur.

Böbrek nakli olanlar nelere dikkat etmeli

 • Kilo kontrolü ve tansiyon takibi yapılmalı
 • Vücut ısısı sürekli takip edilmeli
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ve bol su içilmelidir
 • Düzenli egzersiz yapılmalı, yürüyüş programları hazırlanmalıdır
 • Şeker hastaları kan şekerini kontrol altında tutmalıdır
 • Diş bakımı ve genel temizliğe dikkat edilmelidir
 • Sigara içilmemeli, içilen ortamlara girilmemelidir
 • Evcil hayvanlardan uzak kalınmalıdır
 • Böbrek nakli olan kişiler 1 ay araç kullanımından uzak durmalıdır

Böbrek nakli sonrasında ilaç kullanımı

Böbrek nakli olan kişiler bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla, antibiyotik ilaçları kullanırlar. İhtiyaç duyulduğu takdirde kolesterol ilaçları ve tansiyon ilaçları da kullanılabilir. Böbrek sağlığı bakımından bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanımı önemlidir. Hastalara bu ilaçları nasıl kullanacağı konusunda bir çizelge hazırlanır. Buna uygun şekilde ilaçlar zamanında ve verilen dozda alınmalıdır.

Böbrek Nakli Sonrası

Böbrek naklinden sonra ne zaman doktora gidilmelidir

 • Ateş 38 dereceden fazla olduğunda
 • El ve ayak bileklerinde şişme olduğunda
 • İdrarın azalması, renginde değişiklik olması ya da idrarda yanma olması halinde
 • İshal ve kusmanın sürekli olmasında
 • Tansiyonun aniden düşmesi ya da yükselmesi halinde
 • Nefes darlığı çekilmesi, öksürük nöbetlerinin olması
 • Diş sağlığı bakımından antibiyotik kullanımı gerektiğinde
 • Hastaya aşı yapılması gerektiğinde
 • Çocukluk dönemi hastalıklarından birinin geçirilmesi durumunda acilen doktora gidilmelidir.

Böbrek nakli sonra enfeksiyon oluşması

Böbrek nakli olan kişiler için, enfeksiyon oluşması oldukça risklidir. Böyle bir sorunda hemen doktora gidilmelidir. Nakil olan hastalara birkaç ayda ya da yıllar sonra enfeksiyon oluşabilir. Ateşin 37,5 derecenin üzerinde olması, halsizlik, üst solunum yolu enfeksiyonları, burun akıntısı olması halinde hastalara dinlenme tavsiye edilir. Ancak uzun süreli ishal, idrarda yanma, bulantı ve kusma, kas ağrısı ve titreme olduğu takdirde gecikilmeden doktora gidilmelidir. Halka açık yerlerden uzak kalınarak, diğer insanlarla temastan kaçınılarak, temizlik kurallarına dikkat edilerek, besinlerin hijyenine önem vererek, evcil hayvanlardan uzak kalarak enfeksiyonlardan korunma sağlanmalıdır.

Böbrek nakli sonrası rejeksiyon (Organ reddi) belirtileri nelerdir

Böbrek nakli olan kişilerde nadir de olsa organ reddi olabilir. Hastalardan alınan kan örneğiyle yapılan tetkiklerde kreatinin düzeyi yükselirse, erken aşamada organ reddi teşhisi yapılabilir. Bu hastalar iyi takip edilirse, düzelme sağlanabilir. Bu nedenle hastaların kontrollerini aksatmaması gerekir. Bunun dışında bazı belirtilerin olması halinde, hemen doktora gidilmesi gerekir.

 • Greft bölgesinde ağrı, hassasiyet ve şişlik oluşması
 • Hızla kilo alma, ödem ve sıvı birikimi olması
 • Ateşte ve kan basıncında yükselme olması
 • İdrarın azalması ve yanma olması
 • Üre]]> Böbrek Taşı https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-tasi.html Wed, 10 Oct 2018 08:21:13 +0000 Böbrek taşı, genellikle belli bir yaştan sonra insanlarda sorun haline gelmeye başlayan bir durumdur. İnsanlarda yaşattığı ağrılar ve şiddetli sancılar kişilerin hayatında olumsuz etkilerle karşılaşmasına n
  Böbrek taşı, genellikle belli bir yaştan sonra insanlarda sorun haline gelmeye başlayan bir durumdur. İnsanlarda yaşattığı ağrılar ve şiddetli sancılar kişilerin hayatında olumsuz etkilerle karşılaşmasına neden olmaktadır. Böbrek taşının en büyük etkisi tabi ki de kişiye yaşattığı sancılardır.  Bu sancılar kimi zaman öyle artar ki kişi geceleri bile bu sancıların etkisinde kalır.  Kısaca böbrek taşı, idrarda bulunan kalsiyum, ürik asit gibi maddeleri idrarın böbrek içerisinden geçtiği bir bölgede birikerek bazı yolların tıkanmasına ve bu tıkanma sonucu idrar geçişi sırasında ağrılar oluşturan bir sorundur. Böbrek taşı aslında her insanda görülür. Fakat bu durum taşın büyüklüğüne göre etkilerini bizlere gösterir. Taş büyükse kişideki ağrı ve sorunlar da o denli büyük olur.  Büyük böbrek taşları mesaneye doğru ilerlerken böbreğin bu kısımlarında bazı hasarlara neden olabilir. Bu hasarlar nedeni taş düşse bile ağrı devam eder.  Daha çok genç ve orta yaşlı insanlarda görülen böbrek aşı sorunu günümüzde oldukça büyük artışlar göstermiştir. Bu durumun nedeni uzmanlar tarafından hala araştırılmaktadır.  Bu durum erkeklerde kadınlara göre çok daha fazla görülen bir durumdur. Herhangi bir tehlikesi olmayan böbrek taşı sorunu kendiliğinden iyileşebilecek bir durumdur. Fakat çok büyük böbrek taşları bazı cerrahi operasyonlara gerek duyabilir. Sizler yinede böbrek taşı düşünüyorsanız bolca egzersiz yapmalısınız.

  Böbrek taşının en çok görülen belirtileri;

  Böbrek taşının en büyük belirtisi tabi ki idrarda görülen renk değişikliği ve idrar miktarıdır. Böbreklerde oluşan en küçük hasar bile direk olarak kişinin idrarından anlaşılabilir. Böbrek taşı durumunda da kişinin idrarında kan  görülebilir. Bunun yanında kişi sık sık idrara çıkar fakat çok az miktarda idrar yapar. 

  Bunun yanında kişinin idrarı kötü kokulu olabilir veya bulanık olabilir. Bu durumda yine kişinin böbreklerindeki taşın belirtisi olabilmektedir. Bu belirtileri aldığınızda zaman kaybetmeden doktorunuza görünerek gerekli önlemleri alın. Erken teşhis ağrısız bir taş düşürmek için sizlere yardımcı olur.
  Kişide görülen yüksek ateş ve titreme gibi belirtinin yanında böbrek taşı şüphesi oldukça büyük bir ihtimalle doğru şüphede olduğunuzun göstergesidir. Çünkü bu gibi durumlar genellikle böbreklerden kaynaklanan sorunları meydana getirmektedir. Son olarak böbrek taşı olan kişilerde belden kasıklara doğru yayılan bir ağrı belirmektedir. Bu ağrı bazen aşırı şekilde şiddetlenerek kişiyi etkileyebilir. 

  Böbrek taşının oluşumu;

  Böbrek taşı kişilerde genellikle çok az sıvı tükettikleri için meydana gelmektedir. Bu kişiler günlük gereken sıvı tüketiminin altında sıvı tükettiklerinde bu gibi böbrek rahatsızlıkları meydana gelerek kişinin bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Bu durumun üstüne bir de kişi uzun süreli bir yatak istirahati yapmış ise bu durumun oluşma ihtimali çok daha yükselmektedir. Bu nedenle günlük olarak en az iki buçuk litre su içmek insan sağlığı için oldukça önemlidir. Börek taşı oluşumunun diğer bir nedeni ise kişilerin beslenme bozukluklarıdır. Bu gibi sorunlar genellikle gençlerde oluşan bir nedendir. Yoğun hayatı nedeni ile gençler beslenme durumlarını daha az önemserler. Bu nedenden dolayı bu kişilerde beslenme tam anlamım ile gerçekleşmez. Ayrıca yenilen, içilen içeceklere göre bu durumun artışı görülebilir. 

  Böbrek Taşı
  Böbrek taşına tedavi

  Böbrek taşı tedavisi genellikle hastalar üzerindeki ağrının dindirilmesi üzerinedir. Bu nedenle böbrek taşlarına gerekmedikçe herhangi bir tıbbi tedavi uygulanmaz. Sadece hastaya verilen antispazmodik ilaçlar ile hastanın ağrı şiddeti düşürülür. Bu şekilde birkaç hafta içerisinde böbrek taşı kendiliğinden düşer. Fakat her ne kadar  bu sorun kendiliğind]]> Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri https://www.bobrek.gen.tr/akut-bobrek-yetmezligi-belirtileri.html Wed, 10 Oct 2018 16:18:51 +0000 Akut böbrek yetmezliği kişilerde görülen geçici hastalıklardandır. Fakat her ne şekilde olursa olsun böbrek yetmezliği kimi zaman farklı hastalıklarında meydana gelmesine neden olabilecek bir durumdur. Bu nedenle akut böbre Akut böbrek yetmezliği kişilerde görülen geçici hastalıklardandır. Fakat her ne şekilde olursa olsun böbrek yetmezliği kimi zaman farklı hastalıklarında meydana gelmesine neden olabilecek bir durumdur. Bu nedenle akut böbrek yetmezliği önemsenmesi gereken hastalıklar arasındadır.  Bu hastalık genellikle kandaki atık maddelerin süzülmesinin geçici olarak yapılamamasıdır. Bu durum kan üzerinde direk olarak etkili olduğu için vücudun hiç beklenmedik bölgesinde bile belirtilere neden olabilir.   Öyle ki böbreklerin görevini yapmaması ile vücuttaki hormonlarda dengesini kaybederek farklı durumları ortaya çıkarabilir. Hormonal bozukluklar bazen bu tür börek hastalıklarından dolayı ortaya çıkabiliyor. Akut böbrek yetmezliği kalbe ve diğer organlara etki ederek bu durumun diğer problemleri meydana getirmesine neden olarak kişide farklı sorunlar meydana getirir. Bu durumla karşılaşmamak için böbrek yetmezliği geçicide olsa bu durumun doktor kontrolünde olması gerekir. Akut böbrek yetmezliğinin diğer böbrek hastalıklarına göre iyi yanı geçici olmasıdır. Yapılan küçük ilaç tedavileriyle kişi tekrar eski hayatına dönebilir. Bu durumun gerçekleşmesi için kişinin sürekli olarak ve düzenli bir şekilde doktorunun söylediklerini yapması gerekmektedir. 

  Aşırı sıvı kaybı ve günlük sıvı tüketiminin altına düşen insanlar akut böbrek yetmezliği sorunu ile karşı karşıya gelebilirler. Öyle ki bu hastalığın en büyük nedeni az sıvı tüketimidir. Günlük olarak az sıvı tüketmek kişilerde büyük böbrek problemlerine neden olabilir. Bu hastalık ise böbrek problemlerinin ilk aşamasıdır. Müdahale edilmemesi halinde bu sorun diğer böbrek hastalıklarına neden olabilir. Bunun yanında bu hastalığın riskini taşıyan bir diğer kişiler ise sürekli olarak tıbbi ilaç kullanan insanlardır.  Sürekli olarak kullanılan ilaçlar kişinin böbreklerine aşırı yüklenerek bu kişilerin yorulmasına neden olur. Yorulan böbrekler bir süre sonra dayanamaz ve geçici böbrek yetmezliği problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Akut böbrek yetmezliği problemine neden olan diğer bir sorun ise böbrek taşlarıdır. Sürekli olarak kişide görülen böbrek taşı sorunları zamanla akut böbrek yetmezliği problemini meydana getirebilir.

  Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri
  Akut böbrek yetmezliği sorunun en büyük belirtisi kişinin az ve sık idrar görmesidir. Bu sorun birçok böbrek hastalığında aynı şekilde gözlemlendiği için bu soruna bakarak sadece böbrek hastalığının olduğu bilinebilir. Kişiler bu duruma bakarak hastalığın türünü bilemezler. Hastalığın türü sadece yapılan idrar ve kan testleri ile ortaya çıkabilir.  Bunun yanında kişinin vücudunda genellikle ayaklar ve bacaklar olmak üzere sıvı birikmesi ve ödem problemleri görülmesi bu gibi durumların meydana geldiğinin göstergesidir. Akut böbrek yetmezliği problemi çok ilerlediğinde kişide ruhsal ve psikolojik sorunlara neden olacak kadar kişiyi etkileyebilir. Bu durum kişinin cinsel hayatında bile hormonların azalmasına yada armasına bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. Kısaca akut böbrek yetmezliği vücuttaki tüm dengenin bozulmasına ve kişinin bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olabilecek bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmak için günlük sıvı tüketim seviyenize dikkat edin ve bol miktarda sıvı tüketin. 
  ]]>
  Böbrek Büyümesi Neden Olur https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-buyumesi-neden-olur.html Wed, 10 Oct 2018 18:50:42 +0000 Böbrek büyümesi neden olur, kandaki atık maddeleri atmak için filtre görevi gören böbrekler, bunları üreye çevirerek dışarıya atılmasını sağlar. Böbrek büyümesi normal büyüklüğüne göre böbreklerin anorm Böbrek büyümesi neden olur, kandaki atık maddeleri atmak için filtre görevi gören böbrekler, bunları üreye çevirerek dışarıya atılmasını sağlar. Böbrek büyümesi normal büyüklüğüne göre böbreklerin anormal şekilde büyük olmasıdır. Bu böbrek genişlemesi olarak ta tanımlanır. Her yaştan kişiyi etkileyebilir. Anne karnındaki bebeklerde bile böbrek büyümesi olabilir. Tek böbrek büyümesi her 300 kişiden birini, her iki böbreğin büyümesi her 600 kişiden birini etkilemektedir.

  Böbrek büyümesi belirtileri

  Kişilerde en fazla görülen belirtiler arasında yorgunluk yüksek tansiyon sorunu, idrarda renk değişimi, köpük oluşması, gece idrara çıkma, bulantı ve kusma, kas krampları, ciltte kaşıntı, büyümüş böbreğin çevre dokulara yaptığı baskıyla sırt ağrısı yer alır.

  Böbrek büyümesi nedenleri

  Polikistik böbrek hastalığı: Bu rahatsızlık böbreklerin büyümesine neden olabilir. Böbreklerde kist oluşumu ve kistlerin suyla dolu olmasını ifade eden rahatsızlık, işlev bozukluğuna ve böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Böbrekler büyüdüğünde uyuşukluk, kan basıncında yükselme, eklem ağrısı, sırt ağrısı, idrarda kan, baş ağrısı, idrar yolu enfeksiyonları görülebilir.

  Hidronefroz: İdrar yolu kanallarında bloke olursa, böbreklerde şişme oluşur. Bu hidronefroz olarak tanımlanır. İdrarın böbreklerden mesaneye aktarılamaması halinde böbrekte birikmeye başlar. Bu böbreklerdeki büyümenin nedenlerinden biridir. Hidronefroz orta şiddette etkili olursa, ağrılı idrar, sırt ağrısı, ateş, bulanık idrar gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu hastaların bir kısmında ilaçla tedavi sağlanırken, bazılarına ameliyat gerekebilir.

  Piyonefroz: Hidronefrozun ilerlemiş evresidir. Hastaların bir kısmında böbreklerde iltihap oluşur. Ultrasonla teşhis konulan hastalarda ateş, üşüme ve ağrı yaygın şekilde görülür.

  Amiloidoz: Vücudun anormal derecede protein üretmesi ve bunların dokularda birikmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bu etkiler en fazla kalp, akciğer ve böbreklerde görülür. Bu nedenle böbreklerde büyüme görülebilir.

  Böbrek Büyümesi Neden Olur

  Böbrek hücreli kanser: Kandaki atıkları filtre eden böbrek tübüllerinde olan kötü huylu hücreler nedeniyle böbrek büyümesi olabilir. Hastalarda ağrı, mide şişkinliği, idrar renginde değişme, sırt ağrısı gibi belirtiler olur.

  Pyelonefrit: Bu mesaneden idrar yoluna yayılan enfeksiyondur. Böbreklerden birinin ya da ikisinin birden büyümesine neden olabilir.

  Akkiz böbrek kisti hastalığı: Hastalardaki kist yığınları böbreklerin büyümesine neden olur. Bu rahatsızlık yetişkinler kadar çocukları da etkileyebilir. Çoğunlukla böbrek yetmezliğine yol açar.

  Böbrek displazisi: Bir böbrekte ya da ikisinde dokular üzerinde kist oluşumu, bunların anormal büyümesi nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıktır. Özellikle bebekleri etkiler ve anne rahmindeyken gelişmeye başlar. Tek böbrekle sağlıklı yaşandığından, normalde sorun olmaz. Ancak şiddetli olgularda iki böbrek etkilenirse, anne rahminde bile bebek tehlikede olur. Doğum gerçekleşirse, acilen böbrek nakli yapılması gerekir.

  ]]>
  Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yapmalı https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-tasi-dusurmek-icin-ne-yapmali.html Wed, 10 Oct 2018 20:37:12 +0000 Böbrek taşı düşürmek için ne yapmalı, böbrek taşı böbreklerde ve kanallarda oluşan mineral içerikli sert kitlelerdir. Bunlar için önlem alınmadığı takdirde, yaşam tarzı değişikliğine gidilmediğinde tedavi Böbrek taşı düşürmek için ne yapmalı, böbrek taşı böbreklerde ve kanallarda oluşan mineral içerikli sert kitlelerdir. Bunlar için önlem alınmadığı takdirde, yaşam tarzı değişikliğine gidilmediğinde tedaviye rağmen tekrarlama riski olacaktır. Böbrek taşı tedavisi genellikle cerrahi girişimle olur. Ancak 4 mm den küçük olan taşlar için şifalı bitkilerden yararlanılabilir. Bunun yanında egzersiz yapılması, bol su içilmesi, hızlı yemek yenmemesi gibi önlemlerde yararlı olacaktır. Şifalı bitkilerin kullanımı içinde bir uzmandan destek alınmalı ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

  Böbreklerde taş oluşumunun önüne geçmek için, beslenmede lif oranı yüksek sebze ve meyvelere ağırlık verilmesi gerekir. Ancak oksalat içeren ceviz, ıspanak ve çay yaprakları tüketiminden kaçınılmalıdır. Kalsiyum miktarı da azaltılmalıdır. Ani kilo kaybından kaçınılmalıdır. Asitli içecekler azaltılmalı, bol su içilmeli ve tuz oranı sınırlandırılmalıdır.

  Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yapmalı

  Böbrek taşı için iyi gelen bitkiler

  Şifalı bitkilerin bir kısmı böbrek taşı ağrısına iyi gelirken, bir kısmı böbreklerdeki iltihaplanmayı azaltır, taşın düşürülmesine yardımcı olur. Ancak bu etkiler küçük çaplı taşlar için geçerlidir. Büyük böbrek taşları için sadece geçici rahatlama sağlanır.

  • Kaynatılarak içilen adaçayı, böbreklerin rahatlatılmasını sağlar.
  • Böbrek taşı düşürmek için, anason tohumlarını havanda dövün. Bunları üzüm şırasıyla karıştırıp için. Düzenli yapılırsa taş düşürülmesine etkili olur. Bu esnada bol su içilmelidir.
  • Arpayı suda kaynatarak içmek, taş nedeniyle oluşan ağrıları hafifletir.
  • Böbrek taşı düşürmek için, 1 su bardağı sirkenin içinde bir miktar aşk otu tohumunu 2 saat bekletin. Daha sonra bunu ağır ağır için. Aşk otu gövdesi de bu konuda yararlı olabilir. Ancak fazla miktarda kullanıldığında, böbreklerin yorulmasına sebep olabilir.
  • 1 litre suyun içine 50 gram ayrık otu kökü kaynatılıp içilirse, böbrek taşı ve kumunun dökülmesinde etkili olur.
  • Üzüm şırasında andız otunu 1 ay bekletir ve içerseniz, böbrek taşı ve kumunu dökmede, taş oluşumunda yardımcı olur.
  • Böbrek taşı bulunan kişiler çiğ domates, pırasa, üzüm, turp ve armut tüketmelidir.
  • Böbreklerdeki iltihaplanma için kabak tüketilmelidir.
  • Böbrek taşı düşürmek için meyan kökü ile çay hazırlanıp içilmelidir.
  • Böbrek taşı düşürülmesinde nohut, şeftali yapraklarıyla hazırlanan çay, yabani armut oldukça yararlı etkiler yapar.
  • Kereviz suyu içilmesi taş düşürülmesine yardımcı olur.
  • Her gün 1 ölçü bal, üçte bir ölçü çörek otunu karıştırarak macun gibi tüketebilirsiniz. Düzenli yaparsanız böbrek taşı düşürmede etkili olur.
  • 1 ölçü toz şeker ve 1 ölçü tuzsuz tereyağını karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • Turp suyu, karpuz, karpuz çekirdeği, karanfil ve nohut karışımını böbrek taşı düşürmek için kullanabilirsiniz.
  • Bal ve toz karabiberi karıştırarak böbrek taşı düşürmek için tüketebilirsiniz.
  • Sabah ve akşam aç karnına suyun içinde kaynatılmış kekik içerseniz, taş ve kum dökmek için yararlı olur.
  • Demir dikeni otu, papatya, kabil otu kaynatılarak lapa olarak böbreklerin üzerinde bekletilirse, böbrek taşı düşürmede faydalı olur.

  Bu öneriler mutlaka doktora danışılarak uygulanmalıdır. Özellikle hamile ve emziren kadınlara önerilmez.

  ]]>
  Böbrek Kumu Tedavisi https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-kumu-tedavisi.html Thu, 11 Oct 2018 01:40:08 +0000 Böbrek kumu tedavisi, böbrek kumu aslında böbrek taşı ile aynıdır fakat kum daha küçük kristallerden oluşur. Böbrek taşı ile böbrek kumu belirtileri arasında da bir fark yoktur. Fakat ağrı şiddeti farklılık gösterebilir. Böbrek kumu tedavisi, böbrek kumu aslında böbrek taşı ile aynıdır fakat kum daha küçük kristallerden oluşur. Böbrek taşı ile böbrek kumu belirtileri arasında da bir fark yoktur. Fakat ağrı şiddeti farklılık gösterebilir. Böbrek kumu oluşumu ile kumun oluştuğu böbrek kısmında ve sırtta kasıklarda kramp şeklinde şiddetli ağrılar olur. Bu ağrılar ile birlikte mide bulantısı kusma da görülür. Böbrek kumunun en şiddetli belirtisi ise ani başlangıçlı karın ağrılarıdır. Eğer kumlar idrar yolunu tıkayıp tahrişe sebep olduysa idrarda yanma artar ve sık sık idrara çıkma isteği olur, idrarda kanama meydana gelir. Bu belirtilerle birlikte ateş çıkınca acilen bir doktora başvurmak gerekir. Beslenme ve genetik faktörler kum oluşumunu etkiler ve su tüketimi de gayet önemlidir, suyu az tüketen insanlarda kum oluşumu daha da fazla olur. 

  Böbrek Kumu Tedavisi
  Böbrek kumu tedavisi, böbrek kumunun tedavisinde genellikle küçük kumlar kendisi dökülebilir. Kumların tedavisi kumun boyutuna göre değişir. Tabi kumun boyutuna bakıp ne boyutta olduğunu bilmek gerekir ki o yönde bir tedavi uygulansın. Öncelikle bir film çekilerek kum veye kumların boyutu incelenir. Eğer kum kendiliğinden düşmeyecek bir boyutta ise birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Daha eskilerde en iyi tedavi yöntemi olarak açık böbrek ameliyatı tercih edilirken günümüzde teknolojinin gelişmesi ile çok daha iyi yöntemler geliştirilmiştir. Kum  tedavisinde üretereskopi tekniği ile idrar borusundan mesaneye girilir kumlar çok daha küçük hale getirilerek dökülmesi sağlanır ya da direk olarak çıkarılır. Ya da ileri durumlarda böbrek ameliyatı yapılabilir. Tüm kumlar temizlendikten sonra tekrar oluşmaması için mümkün olduğunca çok sıvı tüketilmelidir. Böbrek kumu tedavisi için bitkisel yöntemlerde denenerek küçük boyuttaki kumlar dökülebilir. Böbrek kumu için kuru armut ve turp suyu günde bir bardak içilir. Böğürtlen çayı içilebilir.
  ]]>
  Böbrek Şişmesi https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-sismesi.html Thu, 11 Oct 2018 02:07:09 +0000 Böbrek Şişmesi, Böbrekler kanda oluşan zehirli maddelerin vücuttan dışarı atılmasında filtre görevi görmekte olup vücuda fayda sağlamayan maddelerin dışarıya atılmasına olanak sağlamaktadır. Böbrekler zararlı olan madde Böbrek Şişmesi, Böbrekler kanda oluşan zehirli maddelerin vücuttan dışarı atılmasında filtre görevi görmekte olup vücuda fayda sağlamayan maddelerin dışarıya atılmasına olanak sağlamaktadır. Böbrekler zararlı olan maddelerin süzülerek idrar yoluna karıştırılması ile dışarıya atmaktadır. Böbrekler vücutta gerekli olan maddelerin dengede tutulmasına olanak sağlar ve vücutta mineralin, suyun glikozun, proteinin dengede tutulmasıyla görevlidir. Böbreklerin salgılamış olduğu hormonlar sayesinde tansiyonun dengede tutulması sağlanır. Böbrek şişmesi, böbreklerin normal olan büyüklüğüne göre anormal bir şekilde şişkinlik oluşturma, büyüme belirtisi göstermesi durumuna böbrek şişmesi adı verilmektedir. Böbrek şişmesi her yaştan olan insanlarda görülme olasılığı olmaktadır. Anne karnında olan bebeklerin de böbreklerinin şişkinlik göstermesi yapılan ultrasona bağlı olarak belirme gösterebilir. Yani böbrek şişmesi herhangi bir yaş gözetmeksizin sinsice belirme gösterebilir. Böbrek şişmesi farklı nedenlere bağlı olarak gelişme gösterebilmektedir ve genel olarak böbreklerde idrarı toplayan sistemin fonksiyonlarını yitirmesiyle böbreklerde şişkinlik oluşur. İdrarın üretildikten sonra depolandığı yerde idrar birikmesi olduğu için böbrek dokusuna aşırı derecede baskı oluşur ve bu sayede şişkinlik meydana gelerek böbreklerin çalışmasında bozulmalar meydana gelir.

  Böbrek şişmesi insan sağlığı açısından önemsenmesi gereken bir husus olmaktadır. Böbrek şişmesi ciddi bir problem olarak belirir ve bu rahatsızlığın ilerlemesinde ki aşamalarda böbreklerin şişkinlik oluşmasından dolayı iflas etmesine kadar sürüklenebilir. Bu hususta kişilerin kesinlikle duyarlı davranması gerekmektedir. Böbreklerde şişkinlik oluşmasında böbreklerini yerine getirmiş olduğu fonksiyonların çalışmadığı saptanmaktadır. Kişilerde böbrek şişmesi gerçekleştiğinde böbreklerin vücutta bulunduğu yerde aşırı derecede şişkinlik belirtisi görülür. Gözle görülebilen bu belirti şiddetli bir şekilde ilerler ve ilerleyen aşamalarda ise böbreklerin iflas etmesine bağlı olarak böbrek naklinin kişilere uygulanması kaçınılmaz olmaktadır. 

  Böbrek Şişmesi
  Böbrek şişmesi belirtileri:
  • Yorgunluk: Yorgunluk böbrek şişmesi belirtilerinden ilk sırayı almaktadır. Yorgunluk oluşması böbrek rahatsızlıkları esnasında belirgin olarak görülür, anemi kaynaklı olmaktadır. Yorgunluk oluşması böbrek rahatsızlığı olan kişilere önemli olarak hayati kalitesinin düşmesine olanak sağlar.
  • Yüksek tansiyon: Böbrek şişmesi olan kişilerde yüksek kan basıncı oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Kişilerde yüksek tansiyon bu rahatsızlığın belirmesinde ki ilk safhalarda belirme gösterir. Böbrek şişmesi olan hastalarda yüksek tansiyon oluşmasının kontrol altına alınması gerekmektedir aksi taktirde böbrek şişmesine bağlı olarak daha ciddi problemler kendini gösterecektir.
  • İdrarda oluşan farklılıklar: Böbrek şişmesi olan kişilerde yapılan idrarda gözle görülebilir değişiklikler meydana gelmektedir. Genel olarak idrarda görülen belirtiler idrarın renk değiştirmesi ve yapılan idrarın köpüklü olmasıdır.
  • Bulantı ve kusma oluşması: Böbrek şişmesi olan kişilerde yaygın olarak mide bulantısı oluşması ve kusma oluşumu meydana gelmektedir.
  • Kaslarda kramp oluşması: Böbrek şişmesine bağlı olarak kaslarda kasılmalar meydana gelir, ani olarak kramplar oluşur ve sinir sisteminde belirli bozukluklar meydana gelebilir. 
  • Sırt ağrısı: Sırt ağrısı böbrek şişmesi olan kişilerde belirgin olarak görülmektedir. Çünkü böbrek şişmesine bağlı olarak böbreklerin etrafında olan organlara baskı yapılır bundan dolayıda sırt ağrıları oluşumu kişilerde görülebilir. 
  Böbrek şişmesi birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Böbrek şişmesi oluşumunda genel neden böbreklerden süzülen idrarın idrar kesesine ulaşamaması ve idrar kesesinden çıkmasına neden olan her türlü tıka]]> Böbrek Çürümesi Belirtileri https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-curumesi-belirtileri.html Thu, 11 Oct 2018 22:06:16 +0000 Böbrek çürümesi belirtileri, böbreklerde çürüme ya da yetmezlik için kullanılan böbrek konusunda uzmanların yaptığı açıklamaları bulacaksınız.Böbrek yetmezliği, böbreklerin çalışmasını Böbrek çürümesi belirtileri, böbreklerde çürüme ya da yetmezlik için kullanılan böbrek konusunda uzmanların yaptığı açıklamaları bulacaksınız.

  Böbrek yetmezliği, böbreklerin çalışmasının yavaşlaması veya durmasına ilişkin kanda yer alan su, tuz ve öbür minerallerin (elektrolitler) dengesinin bozulmasıdır. Böbrekler çalışmadığında elektrolitler ve atık sıvılar bedende birikmeye başlar ve bu atıkların düzeyi yükseldikçe ölümcül neticeler doğurabilen komplikasyonlara sürükleyebilir. Böbrek yetmezliği bulguları aralarında, tuvalete çıktığınızda çok fazla az idrar gelmesi, hiç gelmemesi, bacak ve ayaklarda ödem meydana gelmesi önce sıralarda gelmesidir.

  Böbreklerde çürüme olduğunda ne gibi belirtiler olur

  Böbrek yetmezliğinin önce safhalarında rastgele bir belirtiye rastlanmayabilir. Ancak böbreklerin iş kapasitesi düştükçe bedendeki su ve elektrolit dengesi bozulmaya başlar. Böbrek yetmezliği önümüzdeki mertebeye geçtiğinde güçsüzlük, soluk darlığı görülür. Bu noktada ayaklar ve bacaklar en başta olmak üzere beden çapında şişlik oluşabilir. Böbrekler tam kapasite ile çalışmadığı amaçlı tuvalette idrar çok fazla az gelebilir veya hiç gelmez. Diğer bulguları ise iştah azlığı, mide bulantısı ve kusmadır. Bunlarla beraber zihin karışıklığı, endişe, sinirlilik durumu ve uyku sıkıntıları baş gösterebilir.
  Böbrek yetmezliğinin yukarıdaki bulgularına ek model görülen öbür birtakım bulguları ise hıçkırık, adale krampları, adale seğirmesi, kaşıntı, göğüs ağrısı, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon şeklinde sıralanabilir. Böbrek yetmezliği bulguları kişiden kişiye çeşitlilik gösterebilir veya diğer bir rahatsızlığın bulguları ile benzeşebilir. Ayrıca böbrekler her şekilde hale çok basit ahenk gösterebildiğinden, böbrek yetmezliğinin kritik bulguları, böbrekler geriye döndürülemez biçimde hasar görene değin meydana çıkmayabilir. Bundan korunmak amaçlı, bulgular hafif bile olsa, normal harici bir durum değişiklik ettiğinizde zaman kaybetmeden doktor kontrolüne gittikçe gereken testleri yaptırmanız tavsiye edilir.

  Böbrek Çürümesi Belirtileri
  Böbreklerde çürüme çeşitleri

  Böbrek yetmezliği nedenlerine yönelik 5 anne kategoriye ayrılır:
  Akut Prerenal Böbrek Yetmezliği: Akut prerenal böbrek yetmezliği böbreklere gerçek bulunan kan akışının düşmesi halinde yaşanır. Kan akışı eksik meydana geldiği amaçlı böbrekler tam anlamıyla filtreleyemez. Bu tip böbrek yetmezliği çoğunlukla kan akışını etkileyen durumun düzeltilmesiyle beraber iyileşir.
  Akut İçsel Böbrek Yetmezliği: Akut manevi böbrek yetmezliği doğruca böbrekleri etkileyen travmalar neticesinde görülür. Kazalar, böbreklere darbeler, toksin yüklenmesi, böbreklere olması gerektiği kadar oksijen gitmemesi, çok kan kaybı, böbrek enfeksiyonları manevi böbrek yetmezliği sebepleri içerisindedir.
  Müzmin Prerenal Böbrek Yetmezliği: Akut prerenal böbrek yetmezliği iyileştirmediğinin ve böbrekler kan temizlenemediğinden durum akut böbrek yetmezliğine dönüşür. Bu vaziyette böbrekler küçülmeye başlar ve fonksiyonunu ağır ağır kaybeder.
  Müzmin Böbrek Yetmezliği: Böbrekleri doğrudan etkileyen darbeler, travmalar ve iyileştirilemeyen böbrek enfeksiyonları akut böbrek yetmezliğinin müzmin böbrek yetmezliğine dönüşmesine yol açar .
  Müzmin Postrenal Böbrek Yetmezliği: Bu tip böbrek yetmezliği idrar yollarının uzunca zaman tıkalı kalması ve idrarın vücuttan tam atılamaması neticesinde oluşur.


  ]]> Böbrek Genişlemesi Tedavisi https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-genislemesi-tedavisi.html Fri, 12 Oct 2018 12:24:39 +0000 Böbrek Genişlemesi Tedavisi, Böbrek genişlemesi, böbrek kanallarının tıkanması sonucunda böbreğin idrar ve vücut sıvısı ile dolarak şişmesi anlamına gelmektedir. Böbrek genişlemesi tıp dilinde hidronefroz olarak tan Böbrek Genişlemesi Tedavisi, Böbrek genişlemesi, böbrek kanallarının tıkanması sonucunda böbreğin idrar ve vücut sıvısı ile dolarak şişmesi anlamına gelmektedir. Böbrek genişlemesi tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanmaktadır. Böbrek genişlemesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi yada genişlemesi olarak bilinmektedir. Böbreğin içerisindeki pelvis renalis denilen bölgede idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapmakta ve onun çalışmasını bozmaya başlamaktadır. Bu hastalığa sebep olan kanalın tıkanmasıdır. Tıkanma sonucunda meydana gelen böbrek büyümeleri bazen düzelmektedir. 

  Tek taraflı tıkanmalara bağlı olan hidronefroz da diğer böbrek çalışmaya devam ettiği için belirtileri geç fark edilebilmektedir. Bu durum da hastalığın seyrini olumsuz etkilemektedir. Eğer iki böbrek de tıkanmadan etkilenmiş ise ve tıkanmaya bağlı olarak idrar ters yöne doğru gidiyorsa sonuç sıkıntı doğurabilmektedir. Kişideki böbrek fonksiyonları bozulduğunda o böbreği çıkarmaktan başka çare kalmamaktadır. Böbrek boşluğundaki bel ağrıları, biriken idrar dolayısı ile oluşan enfeksiyon, ateş, idrar yaparken acı hissedilmesi, karında şişlik olması, bulantı, kusma, keyifsizlik, kilo kaybı, iki taraflı hidronefroz da susama gibi belirtiler böbrek genişlemesi olduğunun habercisidir. 
  Böbrek Genişlemesi Tedavisi
  Böbrek genişlemesi ürografi, ultrason, sistoskopi, tam idrar testi ve MRI ile tespit edilebilmektedir. Böbreklerden çıkan idrarın idrar kesesine ulaşmasına veya keseden çıkışına engel olabilen her türlü tıkanma böbrek genişlemesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Genel olarak idrar yollarında taş veya tümörün idrar yollarını tıkaması sonucunda olabilmektedir. Diğer bir sebep ise üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat hipertrofisi gibi mesanenin boşalmasını zor hale getiren durumlar kişide böbrek genişlemesi hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir. 

  Böbrek genişlemesi hastalığının erken fark edilmesi çoğu kez yararlı olacaktır. Erken dönemlerde teşhis edilen hidronefrozda tıkanmalar giderilerek tedavi sağlanacaktır. Böylece kişi normal yaşamına dönebilecektir. Böbrek genişlemesinde geç kalınan durumlarda ise tıkanmalar böbreklerde kalıcı hasar bırakmaya başlamıştır. Tıkanmalar giderilse dahi hasar sebebi ile kişinin normal yaşamına dönebilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumlarda gerekir ise hasar gören böbrek, cerrahi müdahale ile alınabilmektedir. Böbrek genişlemesi rahatsızlığında en iyi doğal tedavi yöntemi masajdır. Fakat masajın uzman masörler tarafından yapılması gerekmektedir.
  ]]>
  Böbrek Nakli Ameliyatı https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-nakli-ameliyati.html Sat, 13 Oct 2018 06:29:58 +0000 Böbrek nakli ameliyatı, kadavradan yapılan böbrek naklinde beyin ölümü gerçekleşen hastanın böbreği çıkarılarak, 4 derecenin altında soğukta nakil yapılacak kişi için bekletilir. Bu aslında zamana karşı bir Böbrek nakli ameliyatı, kadavradan yapılan böbrek naklinde beyin ölümü gerçekleşen hastanın böbreği çıkarılarak, 4 derecenin altında soğukta nakil yapılacak kişi için bekletilir. Bu aslında zamana karşı bir yarıştır. Böbreğin fazla bekletilmeden nakledilmesi gerekir. Bu yüzden böbrek nakli ameliyatı günün herhangi bir zamanında yapılabilir. 24 saati geçen bekleme süresinde, böbreğin çalışmama riski olur. Nakilde böbrek özel paketin içinden çıkarılarak, damarların dikileceği şekilde hazırda bekletilir.

  Böbrek nakli ameliyatı dünyanın her yerinde aynı şekilde yapılır. Canlıdan böbrek nakli ise, laparoskopik yolla böbreğin çıkarılması ve retroperitonoskopik yöntemle yapılır. Kadavradan böbrek nakli acil olarak yapılmakta, canlıdan böbrek nakli ise planlı olarak yapılmaktadır. Bir taraftan verici böbreği vermek için hazırlanırken, diğer taraftan alıcı böbreği almak için hazırlanır. Böbrek alındıktan sonra bekletilmeden nakledilmelidir. Böbrek fazla kansız kalmamalıdır.

  Canlıdan böbrek naklinden önce

  Canlıdan böbrek nakli yapılacağında alıcı ve verici ameliyattan bir gün önce hastaneye yatırılmakta ve son tetkikler yapılmaktadır. Alıcı ve verici anestezi doktoru tarafından değerlendirilir. Gerekli olursa kalp, göğüs hastalıkları ve diğer uzmanlar da değerlendirmede bulunabilir. Alıcıya gerekli olursa son hemodiyaliz yapılır. Alıcı ve vericinin stresi atması amacıyla daha önceden serviste bulunan ve böbrek nakli yapılmış kişilerle görüşmesi sağlanır. Ameliyattan önce solunum egzersizleri için triflow cihazı verilerek, kullanımı öğretilir. Alıcı ve vericinin gece yarısından sonra herhangi bir şey yememesi gerekir.

  Böbrek nakli ameliyatının yapılması

  Alıcı ve vericiye henüz odalarında olduklarında anestezik bir ilaç verilir. Bu ameliyata daha rahat girmelerine yardımcı olur. Bundan 1 saat sonra ameliyata başlanır. İlk olarak anestezik ilaçlarla hastalar uyutulur. Bununla her ikisi de bir şey duymaz. Ameliyatın süresi toplamda 2 saat kadardır. Ameliyattan önceki süreyle, sonradan anestezinin etkisinin geçmesiyle bu süre 4-5 saati bulur.

  Böbrek Nakli Ameliyatı

  Böbreğin alıcıya nakil edilmesi

  Alıcıya ameliyathanede damardan verilen anestezik ilaçla uyutulur. Daha sonra idrar sondası takılır. Boyundan ince bir katater yerleştirilir. Bu büyük damarlara verilecek ilaçlar ile santral damarların basıncını ölçerek verilecek serumda kullanılır. Genellikle alıcıda böbrek sağ alt kadran takılmaktadır. Çünkü insanlarda anatomik olarak sağdaki böbreklerin takılacağı damarlar daha yüzeyseldir. Buradan açılan 10-15 cm kesiden karına girilerek, karın zarı açılmadan bacağa giden büyük damarlar hazırlanır. Bunlar iliak damarlardır.

  Canlıdan ya da kadavradan gelen böbrek ameliyat yerine alınır. İliak damarların iki ucuna klemp konulur ve kan akımı kesilir. Böbrekteki damarların çağına uygun şekilde damar duvarlarına delik açılır. Böbrekte önce toplardamar ucu iliak damardaki deliğe dikilir. Ardından atardamarın ucu alıcının iliak damarının deliğine dikilir. Böbrekteki atardamarlar birden fazla olacağından hepsine bu işlem uygulanır. Bundan sonra kan akımını kesen klempler açılarak, böbrek dolaşımı sağlanmış olur. İlk anda böbrekteki sağlıklı dolaşım, alıcının dakikalar içinde idrar yapması başarılı bir nakil yapıldığının göstergesidir. Bundan sonra hastanın  mesanesi değerlendirilir. Daha önceden uzun süre idrar yapamamış olan kişilerin mesanesi küçülebilir, mesane duvarı kalınlaşabilir. Böbrek idrar yolunum ucu mesaneye açılan delikle birleştirilir. Sonra idrar yoluna mesane duvarı kapatılır ve tünel oluşturulur. Böylece idrarın böbreğe kaçması önlenir. Kanama kontrolü yapılır, karın duvarı ile cilt kapatılır. Hasta anestezinin etkisinden kurtulunca yatağına götürülür. Nadiren hastalar yoğun bakımda gözleme alınır. Hastaya genellikle ağrı pompası uygulanır ve hasta ağrı kesiciyi kendisi yapar.   

  Böbr]]> Böbrek Hastaları Ne Yememeli https://www.bobrek.gen.tr/bobrek-hastalari-ne-yememeli.html Sat, 13 Oct 2018 17:31:51 +0000 Böbrek Hastaları Ne Yememeli, Böbrek hastaları için önemli olan  tedavilerden biri de diyet ve perhiz uygulamalarıdır. Özellikle  kronik  böbrek yetmezliğinde  yenilen yemeğin türü, içilen suyun miktarı normal Böbrek Hastaları Ne Yememeli, Böbrek hastaları için önemli olan  tedavilerden biri de diyet ve perhiz uygulamalarıdır. Özellikle  kronik  böbrek yetmezliğinde  yenilen yemeğin türü, içilen suyun miktarı normal insanın ihtiyaçlarından daha farklıdır.

  Diyet tedavisi kişiye özel olduğundan hastaların,  neleri yememesi gerektiğinin tam listesi uzman doktorlar tarafından belirlenmesi gerekir. Kişinin kilosu, hastalık derecesi, kan bulguları, yaşı bu noktada önem kazanmaktadır.

  Böbrek hastalarında görülen sodyum birikimini azaltmak için tuz ve sodyum alımı kısıtlanmalıdır.  Tuz ve sodyum çokluğu vücutta sıvı birikmesine, kalp yetmezliğine ve hipertansiyona  davetiye çıkaran önemli etkenlerdendir. Tuzu azaltmak adına zeytin, tuzlu peynir, tuzlu kraker ve bisküviler, cipsler, hazır çorba ve benzeri gıdalar,  et ve tavuk bulyon tabletler uzak durulması gereken yiyeceklerin başında gelir. Bunların tüketimi susuzluk hissini tetiklediğinden  fazla sıvı alımına sebep olur.  Bu tip  hastaların idrara çıkma sıkıntıları olduğu için fazla su  ve sıvı yiyecek tüketmemeleri gerekmektedir.

  Böbrek rahatsızlığı olanların fosfor değerleri de önemlidir. Fosfor düzeyinin  yüksek olması kemiklerde kalsiyum kaybına, eklem ağrılarına ve  kırılmalara  yol açabilir. Fosfor içeren besinlerden uzak durup diyetisyenin önerdiği ölçüde süt, yoğurt tüketimine dikkat edilmelidir.

  Böbrek Hastaları Ne Yememeli

  Fosfor açısından zengin olan besinler:

  • Kuru baklagiller ( barbunya, nohut, fasulye, mercimek, bulgur)
  • Kuruyemiş ve yağlı tohumlar ( ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, fıstık )
  • Tarhana çorbası
  • Balık
  • Kahve ve meşrubatlar
  • Kurutulmuş sebze ve meyveler
  • Baharatlar, kakao, çikolata, Hindistan cevizi

  Böbrek hastalarının bunların hepsinden uzak durması gerekir.

  İdrarla atılan, kalp ve kas çalışmasında önemli bir rolü olan potasyum böbrek yetmezliği olan hastalarda 2 mg altında olmalıdır. gerekli olan bu potasyum ölçüsü sebze ve meyve tüketimini kısıtlamakla sağlanır.

  Potasyumda zengin olan besinler:

  • Semiz otu, asma yaprağı, tere otu, roka, kara lahana, kereviz, enginar, bakla, pazı, ıspanak ve kurutulmuş sebzeler
  • kavun, muz, kayısı, yeni dünya, kivi, nar, avokado ve kurutulmuş meyveler
  • mantar, patates, mısır, çikolata

  Potasyum zengini olan besinlerde diyetisyenin izin verdiği miktarın dışına çıkmamalıdır.

  Sıvı yiyecek ve içeceklerde dikkat edilmesi gereken husus fazla tüketimi engellemektir. Böbrek rahatsızlığı olanların sıvıyı vücuttan atmaları zor olduğu için gün içerisinde çıktıkları idrar kadar sıvı tüketmeleri gerekmektedir.

  Sıvı kontrolü için uzman tavsiyeleri:

  • Sofra tuzu ve sodyumlu yiyeceklerden uzak durun
  • Susuzluğunuzu giderecek kadar için
  • Limon dilimleriyle ağzınızı nemlendirin
  • Ağzınızı soğuk sıvılarla çalkalayın fakat içmeyin

  Böbrek hastalarının yememesi gereken şeylerin  arasında  önemli olan   bir konuda diyette izin verilen  yiyeceklerin ölçüsüdür. Büyük boy bir elma bir porsiyon sayılırken farklı bir meyvenin yarısı bir porsiyon hükmündedir.  Bunun için özel kitapçıklardan yardım almak mümkündür.

  ]]>