Böbrek Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Böbrek Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Damar Tıkanıklığı

Böbrek damar tıkanıklığı, kişiyi oldukça zorlayabilecek durumlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Vücutta pek çok bölgede görülebilen damar tıkanıklıkları, böbreklerde de ortaya çıkabilmektedir. Aslında, böbrek damar tıkanıklığı tam anlamıyla bir tıkanma değildir. Böbrek damarlarındaki daralmalar, halk arasında böbrek damar tıkanıklığı olarak bilinmektedir. Damarların tıkanmış gibi daralması, günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde kolayca çözülebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, doktorun tavsiyelerine doğru ve düzenli bir şekilde uymaktır. Böylelikle bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Böbrek Damar Tıkanıklığının Nedenleri

Böbrek damar tıkanıklığının en büyük nedeni damar kireçlenmesi sorunudur. Kireçlenen damarlar sertleşerek görevini tam olarak yapamaz hale gelir. Bu durumda vücutta ağrı, halsizlik, sık ve az idrar gibi sorunlar ortaya çıkarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Ayrıca, diğer hastalıklar ve organların rahatsızlıkları da damar kireçlenmesine ve sertleşmeye neden olabilir. Bu nedenle, kireçlenme yani tıkanma yaşayan kişinin mutlaka genel bir kontrolden geçmesi gerekmektedir. Damar tıkanıklığının nedeni tam olarak bulunduktan sonra tedaviye başlanabilir.

Böbrek Damar Tıkanıklığının Belirtileri

Böbrek damar tıkanıklığı genellikle vücuttan böbreğe giden ana damarlar üzerinde görülmektedir. Ana damarların kireçlenmesiyle damar daralarak tıkanıklık oluşturur. Bu durumda kişide başta ağrı olmak üzere birçok belirti ortaya çıkar. Böbrek damarlarındaki bu durum genellikle tek seansta tedavi edilebilen bir sorundur. Böbrek damar tıkanıklığının belirtileri şunlardır:

  • Ağrı
  • Halsizlik
  • Sık ve az idrara çıkma
  • Yüksek tansiyon

Böbrek Damar Tıkanıklığının Tedavisi

Eski zamanlarda bu sorunlara açık ameliyatlar yapılarak damarların değiştirilmesi gibi tedaviler uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde ilaç tedavileri ve minimal invaziv yöntemler tercih edilmektedir. Anjiyografi operasyonları, bu durumun çözümünde önemli bir rol oynamaktadır. Anjiyografi, 25-30 dakika süren küçük cerrahi operasyonlardır. Bu operasyonlar, hastalarda yüzde doksan oranında başarı göstererek kolayca halledilebilir. Eğer kireçlenme tekrarlıyorsa, damar içerisine yerleştirilen stentler ile bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilir.

Önleyici Tedbirler ve Kontroller

Genellikle gençlerde görülen ve yüksek tansiyonla kendini gösteren böbrek damar tıkanıklığı, bu belirtilerle kişilerin karşısına çıkabilir. Bazen bu duruma ilaç tedavileri ile müdahale edilerek anjiyografi gibi uygulamalara gerek duyulmaz. Sürekli yüksek tansiyon sorunu olan kişilerde damar tıkanıklıkları araştırılan bir durumdur. Erken teşhis ve düzenli kontrollerle bu tür sorunların önüne geçilebilir.

Sonuç

Böbrek damar tıkanıklığı, erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile çözülebilen bir sağlık sorunudur. Bu nedenle, belirtiler göz ardı edilmemeli ve düzenli doktor kontrolleri yapılmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için doktor tavsiyelerine uymak ve gerektiğinde tedavi olmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gülay

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Annem 87 yaşında böbrek kanali ameliyatı olmasının riski nedir teselkurler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gülay,

Annenizin yaşı ve genel sağlık durumu, böbrek kanali ameliyatının risklerini etkileyebilir. Yaşlı hastalarda ameliyat riskleri gençlere göre daha yüksek olabilir, ancak ameliyat gerekliliği ve riskler doktorunuz tarafından detaylıca değerlendirilmelidir. Doktorunuzla bu konuda ayrıntılı bir görüşme yapmanızı ve endişelerinizi paylaşmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Mustafa tahsin

Merhaba iyi günler öncelikle bu yaşlar tehlikeli yaşlar ameliyat açısında çünkü vücut iyileştirme yeteneğini bağışıklılık sistemi yaş ilerledikçe kaybeder ameliyat oluncada iyileşme sürecinde zorluk çekebilir anneniz tabi bir uzman doktora görünmede fayda vardır geçmiş olsun iyi günler dilerim

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbreğe Kateter Takılması

Böbreğe Kateter Takılması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Kumu Dökme Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kumu Dökme Belirtileri Nelerdir?

Böbreklere Stent Takılması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbreklere Stent Takılması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Böbrek Fonksiyonları Nelerdir?

Böbrek Fonksiyonları Nelerdir?

Üriner Sistem Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Üriner Sistem Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?