Tek Böbrekle Yaşamak Tek Böbrekle Yaşayabilir miyiz?
26 Haziran 2024

Tek Böbrekle Yaşamak Tek Böbrekle Yaşayabilir miyiz?

Tek Böbrekle Yaşamak

Tek böbrekle yaşamak, bazı bireyler için doğumla birlikte başlayan bir durumu ifade ederken, diğerleri için hayatlarının belirli bir döneminden sonra çeşitli sebeplerle karşılaşılan bir durumdur. Tek böbrekli olmanın ne gibi etkileri olduğu, kimlerin risk altında olduğu ve tek böbrekle sağlıklı bir yaşam sürdürmenin mümkün olup olmadığı gibi merak edilen soruların yanıtlarını burada paylaşmaktayız.

Böbrekler, idrar yoluyla atık ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını, bedendeki tuz ve su dengesini ve kan içerisindeki çeşitli minerallerin sabit seviyede tutulmasını sağlar. Ancak sağlıklı bir böbrek de bu görevleri kolayca yerine getirebilir. Eğer tek böbrekli kişinin sahip olduğu böbrek sağlıklı ise, bu kişiler yaşamlarını eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde sürdürebilir.

Bazı Bireyler Neden Tek Böbreklidir?

Yaklaşık 750 kişiden biri, tek böbrekle doğar. Doğuştan tek böbrekli olmanın görülme sıklığı erkeklerde daha fazladır ve genellikle sol böbreğin yokluğu söz konusudur. Bunun yanı sıra, bireylerin böbreklerinden biri; tıkanma, tümör ya da talihsiz bir kaza sonucu ciddi şekilde yaralandığından ameliyatla alınmak zorunda kalabilir veya böbreklerden biri organ nakli amacıyla bağışlanabilir. Çift böbrekle doğarız ancak aslında ihtiyaç duyduğumuz tek bir böbrektir. Sağlıklı bir böbrek, iki böbreğin görevini kolayca yerine getirebilir. Bir kişide iki böbrekte de yetmezlik olduğunda yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz tedavisine veya böbrek nakline ihtiyaç duyacaktır.

Tek Böbrek Kalınca Nasıl Bir Değişim Olur?

Sağlıklı bir tek böbrek hızla büyür ve çift böbreğin boyutlarına göre daha büyük boyutlara ulaşır. Bu nedenle tek böbrekler, normalden daha büyük ve zor durumda olduklarından travmaya daha yatkın olarak kabul edilirler. Bu yüzden tek böbrekli insanların, kuvvetli temasların meydana geldiği sporlardan kaçınmaları faydalıdır. Bu tür sporlara boks, güreş, futbol ve binicilik örnek olarak gösterilebilir. Bu kişilerin, tek böbreklerini kaybetmenin ciddi sonuçlar doğuracağını bilmelerinde fayda vardır.

Tek Böbreği Olan Kişileri Gelecekte Bekleyen Sıkıntılar Var Mıdır?

Tek böbrekli doğanlar ve çocuklukta bir böbreği alınmak zorunda kalan hastalarda, tahmini 25 yıl sonra idrarda yüksek protein seviyelerine ve böbrek fonksiyonlarında bazı değişikliklere rastlanabilir. Hipertansiyon riski bir süre daha yüksek olmakla beraber, böbrek fonksiyon değişiklikleri hafif düzeydedir ve yaşam beklentisinde bir değişiklik yoktur.

Tek Böbreği Olanların Diyet Yapması Gerekir Mi?

Tek ve sağlıklı bir böbreği olan kişilerin özel bir beslenme tarzına veya diyete ihtiyaçları yoktur. Bu kişilere toplumun tüm kesimine tavsiye edilen sağlıklı beslenme tarzı ve yaşam tarzı önerilir. Yıllık idrar testi ve tansiyon ölçümü, yılda bir defa yapılmalıdır ve böbrek fonksiyonları birkaç yılda bir kontrol edilmelidir. Aslında bu öneriler, çift böbrekli sağlıklı bireyler için de tavsiye edilen yıllık check-up protokollerindendir.

Tek Böbrekle Yaşayanlar Nelere Özen Göstermelidir?

Tek böbrekle yaşayanların bunu bir sorun olarak görmelerine gerek yoktur. Tek olan böbreğin korunması ve ona herhangi bir zarar gelmemesi için bilinçli olmaları gerekir. Özellikle sonradan tek böbrekli olan kişilerde mevcut böbrek, vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılamak için hızla büyümektedir. Buna bağlı olarak vücuda dışarıdan bir darbe gelmemesine dikkat edilmelidir. Su içmeyi ihmal etmeyiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

UFUK M.

23 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba yakında doğacak olan oğlumun sol böbreği doktorlar tarafından Yok denildi ileride ne gibi önlemler almamız gerekir ve risk durumu nedir? Korku içindeyiz yardımcı olursanız sevinirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Çeliksu

Merhabalar ufuk bey, yakında doğacak olan bebeğiniz hayırlı olsun. Tek böbrek ile yaşayan birsürü insan vardır. Bu konuda ilweleyen zaman içerisinde böbreği yoracak gıdalardan kaçınılmalı be yılda bir sefer böbrek için sağlık kontrolü yapılması gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Riyaset

Geçmiş olsun Ufuk Bey. Birçok insanda görülen tek böbrekli olma durumunu bir problem olarak görmemenizi öneririm. Tek böbrekle de vücut fonksiyonları düzenli çalışabilir. Ancak tabi bu durumda böbreğin sağlığına dikkat etmek gerekir. Ayrıca sende 1 veya 2 defa test ve kontrol yapılması böbreğin takibi için alınacak önlemlerden biridir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbreğin Yapısı

Böbreğin Yapısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Böbrek Genişlemesi Nedir?

Böbrek Genişlemesi Nedir?

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek Kanseri Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Kanseri Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Böbrek Taşı Düşme Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Taşı Düşme Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Böbrek Taşı Ateş Yapar mı?

Böbrek Taşı Ateş Yapar mı?