Üreter Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
25 Haziran 2024

Üreter Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Üreter Taşı Ameliyatı

Üreter taşı ameliyatı, böbreklerde oluşan ve böbrek ile idrar kesesi arasında bir köprü görevi gören üreter adı verilen idrar kanalına düşen taşların tedavisi için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Üreter kanalında doğrudan taş oluşumu nadirdir. Üreter kanalında darlık, üreterosel, üreter tümörü, ektopik üreter gibi durumlar veya operasyon sırasında üreter kanalından geçmiş ve erimeden kalmış olan dikiş iplikleri gibi faktörler üreter içinde taş oluşumuna neden olabilir. Her iki üreterde de taş oluşma sıklığı eşittir. Üreterde bulunan taşların çoğu kalsiyum oksalat yapısındadır. Böbreklerden üreter kanalına düşen taşlar üreterin belirli kısımlarında takılabilir. Üreter kanalına takılan taşlar ise idrar akışını engelleyebilir. Üreterin doğal olarak dar olduğu üç ayrı yer vardır ve taşlar genellikle bu bölgelerde takılırlar. Taşın üreterde takılması için yaklaşık 2 milimetreden büyük olması gerekir. Taşlar 2 milimetreden küçükse kanala takılmadan rahatça düşer. Üreter taşının oluşturacağı etki, taşın büyüklüğünden ziyade böbreğe olan yakınlığı ve meydana getirdiği tıkanıklığın derecesi ile orantılıdır. Taş üreter kanalında takılıp kaldığı yerde ödem ve şişme gibi şikayetlere neden olabilir. Bu bölgede taş nedeniyle ülserasyon, üreterit ve periüreterit gelişebilir.

Üreter Taşı Ameliyatı Öncesi Hangi Belirtiler Görülür?

 • Üretere düşen taş, üreterin neresinde takılıp kaldıysa o bölgeye uygun belirtiler verir. Renal kolik bölgesinde meydana gelen taşlar aşırı derecede şiddetli ve kıvrandırıcı bir ağrıya neden olur. Ağrı aniden başlar ve sürekli bir hal alır. Pozisyon değişikliği ile ağrının şiddeti değişmez ve adeta bıçak saplanır tarzında hissedilir.
 • Üreterin üst kısmındaki taşların ağrısı sırt ve böğür bölgesinde duyulur.
 • Taşın olduğu taraf el değmeyecek kadar hassas olur. Yan taraflara yapılan kaba perküsyon bile kişiyi yerinden zıplatacak kadar etkilidir.
 • Şiddetli yan ağrısına neden olur.
 • Bulantı ve kusma görülür.
 • Kişide sürekli bir tedirginlik hali gözlenir.
 • Costovertebral açı hassasiyeti eşlik eder.
 • İdrarda kan görülür. Ağrının ardından idrar renginde koyulaşma gözlemlenir.
 • Sürekli idrara gitme hissi oluşur. Ani idrara sıkışma hissi ve idrar yaparken yanma görülür. Hasta sık sık idrara gitmekte zorlanır ve az miktarda idrar yapar.

Üreter Taşı Ameliyatı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Taşın üreterdeki yeri, büyüklüğü, sayısı, böbreğin fonksiyon durumu, karşı böbreğin fonksiyon durumu ve kişinin kilosu tedavi yöntemini belirlemede etkilidir. Ayrıca taşın bulunma süresi ve oluşturduğu belirtiler de tedavi seçiminde önemli unsurlardır.
 • Üreter taşlarının tedavisinde ESWL (Ekstrakorporeal Şok Dalga Litotripsi), endoskopik kapalı taş kırma yöntemleri ve açık ameliyat yöntemleri mümkündür.
 • Üreter kanalındaki taşların çapı 5 milimetreden küçükse kendiliğinden düşebilir veya bir girişim olmadan bekleyebilir.
 • Günlük olarak 3 litre su içilmelidir. Bunun amacı bol sıvı alarak bol idrar yaparak taşın düşmesini sağlamaktır.
 • Ağrılı bölgeye sıcak tatbikat yapılması, şiddetli olan ağrıyı hafifletmede yardımcı olur. Sıcak su torbaları da kullanılabilir.
 • Banyo küvetini sıcak su ile doldurup içine oturmak etkili bir yöntemdir.
 • Üreter taşı ameliyatı olmadan önce ağrının giderilmesi için yürüyüş yapmak faydalıdır.
 • Ayrıca ağrı kesici ve spazm giderici ilaçlar tedaviye eklenebilir. Renal kolik denilen çok şiddetli ağrı ve bulantısı olan kişiler mutlaka doktora gidip hemen kontrol altına alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üriner Sistem Nedir?

Üriner Sistem Nedir?

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Böbrek Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Böbrek Taşı Düşürürken Ne Yapmalı?

Böbrek Taşı Düşürürken Ne Yapmalı?

Renal Pelvis Nedir?

Renal Pelvis Nedir?

Böbrek Çürümesi Nedenleri ve Çeşitleri

Böbrek Çürümesi Nedenleri ve Çeşitleri

Güncel

Böbreklere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Böbreklere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Güncel

Böbrek Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Böbrek Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?