Böbrek Üstü Bezi Kanseri
22 Haziran 2024

Böbrek Üstü Bezi Kanseri


Böbrek üstü bezleri, korteks adı verilen bir dış tabaka ve medulla adı verilen bir iç tabakadan oluşmaktadır. Adrenal bezleri kortizol, aldosteron, epinefrin ve norepinefrin hormonlarının yanı sıra cinsiyet hormonlarını da salgılamaktadır. Salgılanan bu hormonların asıl görevi, kan basıncını sabit tutmak, sıvılar ile elektrolitleri dengelemek ve stres anında vücuttaki gerekli düzenlemeleri yapmaktır. Bu bezlerde meydana gelen tümörler genellikle başka bir hastalık nedeniyle karın içinin görüntülenmesi sırasında veya aniden ortaya çıkan yüksek kan basıncı gibi sorunların araştırılması esnasında ortaya çıkmaktadır. Bilgisayarlı Tomografi ile yapılan incelemelerde, böbrek üstü bezi kanserine rastlama sıklığı %1-4.4 arasında değişmektedir.

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Belirtileri

Böbrek üstü bezlerinde bulunan tümörlerin yaklaşık %20'si hormonal yönden aktiftir. Kitle kortizol hormonu salgıladığında, hastalarda yağ dokusu dağılımı değişmektedir. Göbek çevresinde, yüzde ve ensede toplanmaya başlayan bu yağ dokusu, kanserin belirtisi olup, bu durum kan kortizol ölçümleri ve kortizol baskılama testleri ile kesinleşmektedir. Bunun yanı sıra, kitle aldosteron hormonu salgılıyorsa, bu durum kendini kontrol altına alınması zor hipertansiyon ve elektrolit bozuklukları ile göstermektedir. Ani ve ataklar halinde olan kan basıncı yüksekliği, soğuk terleme, deride solukluk, aşırı kaygı, baş ağrısı, yüzde ve boyunda atağa eşlik eden kızarıklık, bulantı ve kusma, nefes darlığı gibi belirtiler de böbrek üstü bezi kanserini işaret etmektedir.

Tedavi Süreci

Adrenal hastalıkların cerrahi tedavisinde laparoskopik cerrahi, en az cerrahi hasar, ameliyattan sonra az ağrı ve hızlı iyileşme sağlaması açısından tüm dünyada ilk adımda uygulanan cerrahi yaklaşımdır. Özellikle 6 cm'den daha büyük tümörlerin tedavisinde açık cerrahi tercih edilebilmektedir. Tümör eğer 10 cm'den büyükse laparoskopik cerrahi uygulanabilmektedir. 6 cm'den küçük tümörlerde ise en iyi cerrahi tedavi yöntemi laparoskopik adrenal cerrahisi olmaktadır. Böbrek üstü bezi kanserinin ameliyatından önce, adrenal tümörlerin mutlaka endokrinoloji hekimleri tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Gerekli hormonal değerlendirmeler ve hazırlıklar yapıldıktan sonra cerrahi tedavinin planlanması gerekmektedir. Hastanın, ameliyattan önceki akşam gece yarısından sonra hiçbir şey yememesi, genel anestezi sırasında midenin boş olması açısından önemlidir. Ameliyatın, laparoskopik ve açık cerrahi tecrübesi olan cerrahi ekip tarafından yapılması gerekmektedir.

Ekstra Bilgiler

Böbrek üstü bezi kanserinin tedavisinde cerrahi müdahale dışında diğer tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında:

  • Kemoterapi: Hızla büyüyen ve metastaz yapmış tümörlerde kullanılabilir.
  • Radyoterapi: Tümörün yayılmasını kontrol altına almak ve küçültmek amacıyla uygulanabilir.
  • Hormon Tedavisi: Hormon aktif tümörlerin semptomlarını kontrol altına almak için kullanılabilir.

Erken teşhis ve doğru tedavi planlaması, böbrek üstü bezi kanserinin tedavisinde büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle rutin sağlık kontrollerinin aksatılmaması ve belirtilerin ciddiye alınarak uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Kumu Nasıl Dökülür?

Böbrek Kumu Nasıl Dökülür?

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek Nerede Vücudumuzun Hangi Bölgesinde?

Böbrek Nerede Vücudumuzun Hangi Bölgesinde?

Güncel

Polikistik Böbrek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Polikistik Böbrek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Güncel

böbrek üşütmesi nasıl anlaşılır

böbrek üşütmesi nasıl anlaşılır

Üreterin Görevi Nedir?

Üreterin Görevi Nedir?

Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Kumu Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Kumu Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?