Böbrekte Su Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbrekte Su Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrekte Su Birikmesi, Böbrekler vücutta oluşan zehirli maddelerin dışarı atılmasında filtre vazifesi görmekte olup vücuda yarar sağlamayan maddelerin dışarıya atılmasına imkân sağlamaktadır. Böbrekler zararlı olan maddeleri süzerek idrar yoluna karıştırır ve dışarıya atar. Böbrekler vücutta gerekli olan maddelerin dengede tutulmasına imkân sağlar ve vücutta suyun, mineralin, proteinin, glikozun dengede tutulmasıyla görevlidir. Böbreklerin salgılamış olduğu hormonlar vasıtasıyla tansiyonun dengede tutulması sağlanır. Böbrek şişmesi, böbreklerin normal olan büyüklüğüne göre anormal bir biçimde şişkinlik oluşturma, büyüme belirtisi göstermesi durumuna verilen isimdir. Böbrek şişmesi her yaştan olan bireylerde görülme olasılığı olmaktadır.

Böbrekte su birikmesi, şişmesi herhangi bir yaş gözetmeksizin sinsice ortaya çıkabilir. Böbrek şişmesi farklı sebeplere bağlı olarak gelişme gösterebilmektedir. Çoğunlukla böbreklerde idrarı toplayan sistemin işlevini yitirmesiyle böbreklerde şişkinlik meydana gelebilir. İdrar, üretildikten sonra depolandığı yerde idrar birikimi olduğu için böbrek dokusuna aşırı derecede baskı yapar ve bu yüzden şişkinlik ortaya çıkabilir, böbreklerin çalışmasında bozulmalar meydana gelir.

Böbreklerde idrar birikmesi hastalığı diğer bir ismi ile hidronefroz ve nefridoz olarak da bilinmektedir. Hidronefroz hastalığı idrarın börekten idrar torbasına aktarıldığı sırada aktif olarak görev yapan pelvisinin doğuştan ya da daha sonradan çeşitli nedenlerle fonksiyonunu yapmaması neticesinde meydana gelmektedir. Pelvisinin fonksiyonunu yerine getiremediği için böbreklerde idrar birikmesi rahatsızlığı oluşmaktadır.

Hidronefroz hastalığı sebeplerini temel olarak ikiye ayırabilir. Birincisi doğuştan olmasıdır. Anne karnındayken böbrek ve pelvis şekillenmesi sırasında ortaya çıkan çeşitli aksaklıklardan dolayı bu rahatsızlık meydana gelebilmektedir. İkincisi ise bu rahatsızlığın ilerleyen yaşam sürecinde böbreklerde ve idrar yollarında oluşan hasarlar neticesi meydana gelmesidir. En fazla da böbreklerde oluşan taş, prostat kanseri gibi idrar yolu rahatsızlıkları neticesinde oluşabilmektedir.

Glomerül hastalığı, kandan idrarın içine albumin adı verilen yüksek miktarlarda proteinin sızması ile neticelendiğinde nefrotik sendrom görülür. Bu da albümin kan damarlarında sıvı tuttuğundan dolayı gelişen su toplaması ile kanda ve vücutta albümin düzeyinin düşmesi ile neticelenir. Kandaki albümin düzeyi düştüğünde sıvılar vücuttaki dokulara daha kolay sızar ve şişmelere sebep olur.

Nefrotik sendrom erkeklerde bayanlardan daha sık görülür. Genellikle 2-6 yaşları arasında gelişir ve yirmili yaşların başlarına kadar nüksedebilir. Bebeklerin ilk senesinde anneden geçen enfeksiyondan dolayı doğuştan olan nefrotik sendrom da görülebilmektedir. Komplikasyonlar arasında kanama sorunları, kan pıhtısı ve enfeksiyonlara karşı zayıflık (Karın zarı iltihabı, zatürree ve idrar yolu enfeksiyonu gibi) olabilir.

Nefrotik sendromun, özellikle on yaşından küçük çocuklarda çok sık rastlanan sebeplerinden biri minimal-change rahatsızlığıdır. Minimal-change hastalığı olan birçok çocuk tedaviye çok iyi cevap vermektedir. Daha ender rastlanan ve daha ciddi olan böbrek iltihabı ve nefrotik sendromları tedaviye çok iyi cevap vermez.

Böbrekte Su Birikmesi Yorumları

soru

Filiz zurmaci

28 Nisan 2024 Pazar

Benim böbregimde balon kadar su birikmis dedi acaba nedir tehlike varmidir

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Filiz zurmaci hanım, böbreklerinizde su birikmesi ciddi bir durum olabilir. Bu durumu hidronefroz olarak adlandırıyoruz ve bu, böbreklerde idrar birikmesi sonucunda şişme anlamına gelir. Bu durumun nedeni bir tıkanıklık, enfeksiyon veya taş olabilir. En kısa zamanda bir uzmana başvurmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Fonksiyon Testleri

Böbrek Fonksiyon Testleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üriner Sistem Nedir?

Üriner Sistem Nedir?

Açık Böbrek Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Açık Böbrek Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Tüberkülozu Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Tüberkülozu Belirtileri ve Tedavisi

Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri?

Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri?

Güncel

Böbrek Üstü Bezlerinin Görevleri Nelerdir?

Böbrek Üstü Bezlerinin Görevleri Nelerdir?

Güncel

Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6