Böbrek Taşı Kırma
26 Haziran 2024

Böbrek Taşı Kırma


Günümüzde yaklaşık her sekiz bireyden biri hayatında en az bir kez böbrek taşı rahatsızlığına yakalanmaktadır. Böbrek taşı hastalığı oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Vücutta bulunan bazı minerallerin böbrekte birikmesi ve üst üste yığılması sonucu oluşur. Oluşan taşların büyüklükleri geçen zamana bağlı olarak kum tanesi boyutundan ceviz büyüklüğüne kadar değişebilir.

Böbrek taşları nadiren belirti vermeyebilir. Çoğu zaman bireylerde farklı şiddette karın, sırt ve bel ağrıları, kanlı idrar, bulantı ve kusma gibi belirtiler gösterebilir. Böbrek taşları; tıkanma, böbrek şişmesi, yüksek tansiyon, iltihaplanma, sepsis (kan zehirlenmesi), böbrek küçülmesi ve hatta ölüme kadar varan ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Taşlar düşmedikçe ve ortadan kaldırılmadıkça hastalık geçmez.

ESWL Yöntemi

ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy), vücut dışından ses dalgaları ile böbrek ve idrar yolu taşlarını kırma yöntemidir. ESWL, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve birçok böbrek taşı vakasında ameliyat öncesi tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Taş kırma tedavisinde kullanılan cihazlar kuru sistem olarak adlandırılan, anestezi gerektirmeyen, küçük odaklı cihazlardır. Vücuda verilen şok dalgaları zararlı değildir; ancak taş üzerinde basınç yaparak taşın kırılmasını sağlar. Böbrek taşı olan hastaların %95'i bu yöntemle ameliyata gerek kalmadan tedavi edilmekte ve taş probleminden kurtulmaktadır.

Böbrek Taşı Kırma Tedavisi

Taş kırma tedavisi seanslar halinde uygulanır. Bireyin durumuna göre bir seans 30-60 dakika arasında sürebilir. Seans sayısı; taşın yeri, taşın sayısı, taşın büyüklüğü ve böbreğin durumu gibi etkenlere bağlıdır. Seans öncesi hastaya hafif bir şeyler yemesi önerilir. Özellikle gaz problemi olan bireylerin gerekirse bir gece önceden gaz giderici ilaç alması istenebilir. Böbrek taşı kırma tedavisi genellikle ağrısızdır. Ağrı oluşursa, ağrı kesici verilerek tedaviye devam edilir. Tedavi sırasında hareket etmeden sakin durulması gereklidir.

Tedaviden Sonra

İlk idrar kırmızı ve koyu renkte olabilir. Endişe edilecek bir şey yoktur. Yeterli miktarda su içilirse idrarın rengi açılacaktır. Bu durum, kırılan taş parçalarının böbrek içinde sürtünme ve çarpmalarıyla oluşan küçük çiziklerden kaynaklanır. Böbrekteki taş parçalandıktan sonra toz, kum veya küçük parçalar halinde vücuttan atılır.

Taş parçalarının dökülmesi çoğunlukla ağrısızdır. Ancak bireylerin %20'sinde şiddetli böbrek ağrısı olabilir. Ağrılarla birlikte bulantı ve kusma da görülebilir. Bu durum, kumların dökülme belirtisidir. Ağrı, ilaçlarla giderilebilir. Bazı hastalarda ender olarak serum takılması gerekebilir.

Bazı bireylerde taşın içinde enfeksiyon görülebilir veya kırma işleminden sonra bireyin ateşi çıkabilir. Ateş 38°C'nin üzerinde ise mutlaka doktora haber verilmelidir. Bu durumda verilecek ilaçlarla ateş kontrol altına alınacaktır. Böbrek taşları parçalandıktan sonra idrar yoluyla mesaneye doğru akarlar. Kum dökme süreci taşın büyüklüğüne göre bazen haftalarca sürebilir. Bol su içmek, taşların dökülmesini hızlandıracaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

ani böbrek ağrısı

ani böbrek ağrısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek Üstü Bezi Hastalıklar ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Hastalıklar ve Tedavisi

Böbrek Ultrasonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Ultrasonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

böbrek üşütmesi nasıl anlaşılır

böbrek üşütmesi nasıl anlaşılır

Böbrek Genişlemesi Nedir?

Böbrek Genişlemesi Nedir?

Güncel

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Güncel

Böbrek Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Böbrek Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?