Böbreklere Stent Takılması Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbreklere Stent Takılması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbreklere Stent Takılması, Stent, cerrahi müdahale sırasında, böbreklerden mesaneye idrarın geçişinden emin olmak amacıyla üretere yerleştirilen ince içi boş olan bir tüpe verilen isimdir. Tüpü yerinde tutmak ve yerinden oynamasını engellemek için J şeklindeki kıvrımları tüpün, her iki ucunda da mevcuttur. Stent, 2- 5 mm çapında çelik bir kafese benzemesinin yanı sıra, balon işlemi ile açılmış olan damarın tekrar daralma ihtimalini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Stent damarın iç yüzeyine yerleştirilen ve çok ince metalik tellerden örülü olan silindirik bir kafes olarak anlaşılabilir ve boyutları ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir. Stentler genellikle 2-4 mm çap ve 10-30 mm civarı uzunluğa sahip olmaktadırlar. Stentler tıkalı kalp veya böbrek damarlarına takılmaktadırlar.

Böreklere stent takılması işlemi anjiyografi işlemindeki gibi kasık veya kol atardamarı üzerinden yapılan bir işlemle ve genellikle anjiyo işlemi sırasında yapılmaktadır. Balonla açılan damarın tekrar daralması ihtimalini azaltmak, stentlerin takılmasında asıl amaçtır. Oluşmuş olan herhangi bir tıkanıklığı engelleyerek böbreklerin idrarını drene etmeye ya da hastaya eğer nihai böbrek taşı cerrahisi uygulanmışsa böbreklerin taş parçalarını mesaneye daha rahat iletmesine yaramakta olan stent, taş cerrahisi sonrası böbreğin rahatlaması veya taşın oluşturduğu doku reaksiyonunun iyileşme sürecinde kalıcı iz veya hasar bırakmamasını sağlamaktadır. Taş cerrahisi sonrası genellikle 2 hafta stent içeride kalmaktadır. Büyük böbrek taşlarında ise stentin vücutta kalma süresi, taş temizlenene kadar uzamaktadır. Gebelik döneminde ortaya çıkan sancılı ve tıkayıcı taş hastalığında da stent, doğum sonrasına kadar vücutta kalmaktadır.

Tüpün her iki ucunda da bulunan ve stentin hareket etmeden durmasını sağlayan kıvrımların alt kısmında olanı mesaneyi rahatsız ederek, mesaneyi boşaltma ihtiyacı hissettirebilmektedir. Bunun yanı sıra, bu kıvrım, idrar yapımı esnasında böbrek bölgesinde orta derecede rahatsızlığa neden olarak idrarda kan görülmesine neden olabilmektedir. Ancak, bu belirtiler hiçbir şekilde zararlı olmamaktadır ve zamanla vücut stente alışmaktadır. Bu şikâyetleri hafifletmek için basit ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Stentler genellikle 2 hafta içinde çıkartılmaktadır ve stent vücuttan çıkarıldığı zaman bu şikâyetler de yok olmaktadır.

Böbreklere Stent Takılması Yorumları

soru

Yücel

28 Nisan 2024 Pazar

Pek çok insanın merak ettiği konu lakin cevap çok az, Böbrekten çıkarak idrar kanalımda sıkışan ve bir türlü düşüremediğim taşım için ilk önce ses frekansı ile kırma tavsiye edildi, biraz araştırınca bunun herkeste her zaman işe yaramadığını öğrenip lazer yardımıyla kırılmasını tercih ettim. Genel anestezi altında kapalı bir şekilde lazerle taşım kırıldı. Akabinde Double J stend böbrek ve mesane arasına takıldı. Ameliyatın hemen sonrası yaklaşık 1 gün kadar oldukça sıkıntılı idrara çıkma, sonraki birkaç gün idrara çıkışta böbreğe kadar uzanan orta şiddet ağrı daha sonraki günlerde azaldı hatta böbrekte hissettiğin büyük çoğunlukla kayboldu, fakat sürekli idrara çıkma hissi stend den dolayı olsa gerek, malesef oldukça zahmetli ve yorucu oldu, bununla birlikte cinsel organınızda aşırı yanma hissi de can yakmakta. Fakat bu acılar taş varken böbrekte hissedilen ağrı yanında katlanılabilecek düzeyde. Bende stend 2 hafta kaldı kırılan taşların düştüğünü gördüm. 2 hafta sonra lokal anestezi ile (bende uyuşturucu ve kayganlaştırıcı olduğu söylenen bir jel kullanılarak yapıldı)çok kısa yaklaşık 15 dakika süren bir işlemle stend çıkarıldıktan sonra oldukça rahatladım sabah yapılan işlem sonrası akşamına şükür normal düzenime döndüm. Umarım aydınlatıcı olmuştur. Tabiki bu benim yaşadığım şahsıma münhasır durum herkeste aynı şeyler olacak diye kesin bir kanı oluşturmasın küçük bir fikir vermesi açısından bilgi paylaşımıdır. Allah düşmanımın başına vermesin bu böbrek taşı ağrısını. Benzer durumla karşılaşan herkese şimdiden geçmiş olsun.

Cevap yaz
cevap

[email protected]

02 Haziran 2018 Cumartesi

Eyvallah kardeşim teşekkür ederim bilgilerin beni rahatlattı ,

soru

Mustafa

08 Nisan 2024 Pazartesi

Selam arkadaşlar Ben de de Stant var Stant takan hastalar rahatlıkla hareket edebilir mi çok fazla hareket zararlı olur mu sizce lütfen yoruma cevap verin

Cevap yaz
cevap

Mushap

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, stent takıldıktan belli bir süre sonra tam olarak vücut alışacak ve hareket etmenizde herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak stend uygulaması yapılan kişilerin kendilerini çok fazla yormamaları çok büyük önem taşımaktadır.

soru

songul

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Banada stent takildi ama hala bobrek rahatsizligi var oruc tutsam zarar olurmu

Cevap yaz
cevap

Hişam

14 Eylül 2018 Cuma

Sizin gibi metabolik rahatsızlığı olan hastalar da oruç tutulmasını doktor önermemektedir. Her öğün ilaç kullanıyorsunuz. Eğer bu ilaçları gün içerisin de almaz iseniz rahatsızlarınırsınız. Böbrek rahatsızlığınız da varmış. Bence tutmasanız iyi olur. Böbrek hastalarının böbrekleri susuz kalmaması lazım. Gün içerisin de vücudun iyi çalışması için sizin az ve susuz kalmamalısınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Küçülmesi Neden Olur?

Böbrek Küçülmesi Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Böbrek Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Böbrek Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Böbrek Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Böbrek Fonksiyon Testleri

Böbrek Fonksiyon Testleri

Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri?

Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri?

Böbrek Taşı Kalça Ağrısı Yapar mı?

Böbrek Taşı Kalça Ağrısı Yapar mı?

Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek Üstü Bezlerinin Çalışmaması

Böbrek Üstü Bezlerinin Çalışmaması

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6