Üreter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Üreter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Üreter:

Üreter, idrarı böbreklerden mesaneye (idrar torbasına) taşıyan bir yapıdır. İdrar borusu olarak da adlandırılmaktadır. Ortalama 25-35 cm uzunluğunda olan üreter, kaslı yapısı sayesinde peristaltik hareketlerle idrarı ileriye doğru itebilmektedir. Üreterin üç bölümünde daralma noktaları bulunmaktadır. Birinci daralma başlangıç noktasında, ikincisi linea terminalisi çaprazladığı bölgede ve üçüncü daralma ise idrar kesesine girdiği noktadadır. Üreterin en dar kısmı burasıdır. Üreter üç tabakadan oluşmaktadır. En dışta bulunan tabakaya "Adventisia" adı verilmektedir. Bunun hemen iç tarafında bulunan tabaka ise "kas" tabakasıdır. Kas tabakasının iç kısmında ise "mukoza" tabakası yer almaktadır. Üreterin normalden daha dar olduğu durumlar da mevcuttur. Bu durumlarda üreter görevini tam olarak yerine getirememektedir.

Üreter Rahatsızlıkları

Üreter Darlığı:
Üreter darlığı, erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir. Bunun en büyük nedeni erkek üreter sisteminin kadına göre daha uzun olmasıdır. Kadınlarda üreter daralması hormonlara bağlı olmaktadır. Erkeklerde ise ya genetik ya da sonradan bir etki ile ortaya çıkmaktadır. Sonradan oluşuma neden olan en büyük sebep düzgün tedavi edilmemiş cinsel hastalıklardır. Bunun dışında kazalar, yaşlı erkeklerde düzgün takılmamış sondalar ya da zor geçirilmiş prostat ameliyatları sonrası oluşmaktadır. Darlığın belirtileri arasında ince şekilde idrar yapma ve idrarı tamamlayamamış olma hissi bulunmaktadır. Bu durumda hemen doktora başvurmalısınız. Üroflowmetri testi ile tam teşhis koyulacaktır. Üreter daralması zamanında tedavi edilmezse böbrek fonksiyonlarını dahi etkileyebilecek sıkıntılar ortaya çıkarabilmektedir. Bu duruma gelince kişi diyaliz hastası olmaktadır.

Üreter Taşı:
Üreter taşı, kendiliğinden bu bölgede oluşan bir taş değildir. Üreter kanala düşen taşlar genellikle kalsiyum oksalat yapısındadır. Bu taşlar az önce bahsettiğimiz üreter yapısının dar bölgelerinde takılırlar. Ancak taşın takılabilmesi için 2 mm çapından daha büyük olması gerekmektedir. Takılıp kalan taşlar yüzünden yine en çok hasar böbreğe gelmektedir. Tıkanma, idrarın hiç geçemeyeceği dereceye gelirse böbrekte ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir. Tıkanma sonrasında 24 saat içerisinde böbrekte işlev bozukluğu ortaya çıkar. Üç hafta süren tam tıkanmalarda ise böbrek artık çürümeye başlar. Taşın üreterden kendiliğinden atılması büyüklüğüne ve bulunduğu konuma bağlıdır. 2-3 mm'den düşük taşlar fark edilmeden kendiliğinden düşer. Büyük üreter taşları düşerken kıvrandırıcı ve çok sancılı bir şekilde etki gösterir. Üreterin alt kısmında oluşan taşlar kasıklarda ağrıya neden olmaktadır. Ağrı, erkekte bulunduğu taraftaki testise ve penis ucuna kadar yayılabilir. Kadında ise cinsel organın dış dudaklarına kadar etki gösterir. Üreter taşı düşerken gözle görülebilen kanamaya neden olabilmektedir. Üreter taşları idrar yolu enfeksiyonlarına da sebep olabilmektedir.

  • Üreter darlığı ve taşları, böbrek fonksiyonlarını etkileyebilir.
  • Üreter, üç tabakadan oluşur: Adventisia, kas tabakası, ve mukoza.
  • Üreter taşlarının çoğu kalsiyum oksalat yapısındadır.

Bu bilgiler ışığında üreterin yapısı ve işlevi hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Herhangi bir üreter rahatsızlığı durumunda erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir yaşam için düzenli tıbbi kontrolleri ihmal etmemek gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Erbatur

11 Temmuz 2024 Perşembe

üreter daralması yaşayan biri olarak, idrarı tam yapamamış olmak ve ince idrar yapma hissi beni çok rahatsız ediyor. Bu belirtilerle doktora gitmek neden bu kadar önemli? Üroflowmetri testi tam olarak nasıl bir teşhis sağlıyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Erbatur, üreter daralması gibi ciddi bir durum yaşadığınız için doktora gitmek çok önemli. Bu rahatsızlık, böbreklerinize zarar verebilir ve enfeksiyon riskini artırabilir. Üroflowmetri testi, idrar akış hızını ölçerek üriner sistemdeki tıkanıklıkları veya anormallikleri belirlemeye yardımcı olur. Test, üriner sisteminizin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için önemli bilgiler sunar ve doğru tedavi seçeneklerini belirlemede doktora yol gösterir. Bu nedenle, belirtilerinizi ihmal etmeden bir üroloji uzmanına başvurmanız önerilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üreter Nedir?

Üreter Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Tüberkülozu Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Tüberkülozu Belirtileri ve Tedavisi

Yapay Böbrek Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Yapay Böbrek Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Atrofik Böbrek Alınmalı mı?

Atrofik Böbrek Alınmalı mı?

Böbrek Genişlemesi Tedavisi

Böbrek Genişlemesi Tedavisi

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

Güncel

Böbrek Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Güncel

Böbreklere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Böbreklere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Güncel

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?