Üretral Dilatasyon
26 Haziran 2024

Üretral Dilatasyon


Mesanenin dışarı bağlantısı ve idrar kanallarının son kısmı olan üretra, herhangi bir sebeple zarar görürse kanalın genişliğini azaltan bir yara oluşabilir. Bu durum, idrar akışını yavaşlatabilir veya bazı durumlarda tamamen engelleyebilir. Üretra denen idrar kanalındaki darlıklar, bireylerde idrar yaparken ağrı, idrarın çatallanması ve saçılması, idrar akımında yavaşlama ve idrar yaptıktan sonra damlama gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Üretradaki bu darlıkların en sık sebebi geçirilmiş enfeksiyonlardır. Bununla beraber, idrar kanalından gerçekleştirilen sonda takılması gibi girişimler ve cerrahi müdahaleler ile dışarıdan alınan darbeler de üretrada nedbe oluşumuna ve dolayısıyla darlıklara sebep olabilir.

Darlıktan şüphelenilen bireylerde teşhise yönelik ilk tetkik, idrar akış hızının bilgisayarlı ölçümü olan üroflowmetridir. Bu tetkikte elde edilen sonuca göre birey, retrograd üretrografi görüntülemesine yönlendirilebilir. Bu görüntüleme metodunda, idrar kanalı X-ışınları altında opak olarak görüntü veren kontrastlı maddeyle doldurularak floroskopi altında üretranın yapısı ortaya konur.

Üretral Dilatasyon Nasıl Yapılır?

Hekim tarafından veya bireyin kendi kendine gerçekleştirdiği, üretranın sert bir sonda ya da buji ile düzenli genişletilmesine dayanan yöntem, üretral dilatasyon olarak adlandırılır. Bu yöntem, bir dönem özellikle üretrotomi sonrası darlıkların yinelememesi için yaygın olarak kullanılmaktaydı. Ancak son dönem çalışmaları göstermiştir ki, bu yöntem haftada iki defa ve bir yıl boyunca uygulansa bile darlığın tekrar oluşmasını engelleyememekte ve yalnızca darlığın gelişmesine kadar geçen süreci uzatabilmektedir.

Üretral dilatasyon, içinde bölgesel anestezik ilaçlı madde bulunan özel jeller yardımıyla poliklinik şartlarında ya da evde gerçekleştirilebilir. Birey, dilatasyondan sonra günlük yaşamına geri dönebilir ve ilaç kullanması gerekmemektedir. Düşük olasılıklı uzun dönemde görülen başarıya rağmen, bazı bireyler kompleks açık ameliyat yerine tekrarlayan üretrotomi intern ve dilatasyon seanslarını tercih etmektedir. Bilinmesi gereken önemli bir nokta, bu girişimlerin fazla sayıda yapılmasının yaranın sertliğini artırdığı ve ileride yapılabilecek açık ameliyatları da zorlaştırabileceği ve başarısını düşüreceğidir.

Üretral Dilatasyona Cevap Vermeyen Durumlarda Neler Yapılır?

Dilatasyon uygulamasına rağmen darlıkta düzelme ya da genişleme olmamışsa, uzmanlar hastaya üretrotomi intern, üretral stent ve açık cerrahi müdahale yöntemlerinden birini uygularlar.

Üretrotomi İntern

"Kapalı ameliyat" olarak bilinen üretrotomi intern, ucunda ışık kaynağı ve kamera bulunan özel cihazlarla idrar deliğinden girilerek darlık olan noktaya kadar ilerlenmesi ve darlığın direkt görüş alanında soğuk bıçak ile kesilerek açılmasıdır. Cerrahi müdahale sonrası hasta için ağrısız ve oldukça basit bir girişim olması sebebiyle çok ileri derecede olmayan üretra darlıklarında çoğunlukla ilk tercihtir. Genel anestezi ya da spinal anestezi ile gerçekleştirilen bu işlem, darlığın tipine göre 20 dakika ile 1 saat arasında tamamlanmaktadır. Bireye ameliyat esnasında idrar sondası takılmakta ve hasta çoğunlukla aynı gün taburcu edilmektedir. Cerrahi müdahale sonrası kullanılması için antibiyotik ve ağrı kesici verilir. İdrar sondası genellikle üç gün sonra alınmaktadır. Takip eden günde işlerinize ve günlük yaşamınıza geri dönebilmenize rağmen, ağır spor gibi aktivitelerden operasyondan sonraki iki hafta süre ile uzak durulması uygun olacaktır.

Üretral Stentler

Kalp stentlerine benzerler. Amaç, üretrada oluşan darlığa içeriden yerleştirilen genişleyebilir bir kafes yapısı ile idrarın geçmesini sağlayacak bir kanal oluşturmaktır. Bu işlem çoğunlukla derinliği az ve daha kısa darlıklarda etkindir.

Açık Cerrahi

Diğer hiçbir tedavi metodunun sunamadığı %85 gibi yüksek bir başarı oranına sahiptir. Açık cerrahide amaç, üretranın darlığa sebep olan bölümünün çıkarılması ve sağlam olan uçların tekrar birbiriyle birleştirilmesine dayanmaktadır. Bu işlem, özellikle uzun ve kompleks darlıkların tedavisinde tercih edilmektedir.

Sonuç

Üretral dilatasyon ve diğer tedavi yöntemleri, üretra darlıkları olan bireyler için önemli tedavi seçenekleridir. Tedavi yönteminin seçimi, darlığın derecesi, yeri ve hastanın genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Her durumda, uzman bir üroloğun değerlendirmesi ve önerisi ile en uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Böbrek Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Böbrek Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek Biyopsisi Yapısı ve Ağrıları

Böbrek Biyopsisi Yapısı ve Ağrıları

Polikistik Böbrek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Polikistik Böbrek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Renal Pelvis Nedir?

Renal Pelvis Nedir?

ani böbrek ağrısı

ani böbrek ağrısı

Böbreğin Yapısı

Böbreğin Yapısı

Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri?

Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Gilaburu Böbrek Taşı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Gilaburu Böbrek Taşı Nedir ve Faydaları Nelerdir?