Böbrek Taşı Düşüren Bitkiler Nelerdir?
26 Haziran 2024

Böbrek Taşı Düşüren Bitkiler Nelerdir?

Böbrek Taşı Düşüren Bitkiler

Böbrek taşları, mineral içerikli sert kitlelerdir ve böbrek kanalları içerisinde oluşur. Böbrek taşı rahatsızlığı, kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir. Genetik faktörlerin yanı sıra, gün içerisinde az hareket etmek ve yeterli miktarda sıvı tüketmemek taş oluşumunu artıran sebepler arasındadır.

Su Tüketimi ve Yaşam Tarzı

Böbreklerinde taş sorunu olan kişiler, özellikle yaz aylarında bol su içmeye özen göstermelidir. Çay, kahve, kola gibi asitli ve kafeinli içeceklerin tüketimini mümkün olduğunca minimuma indirip, düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmaları önerilir.

Bitkisel Tedavi ve Etkileri

Bitkisel tedaviler, böbrek taşlarının düşürülmesinde veya taş oluşumunu engellemede etkili olabilir. Bu tedavilerin faydası, taşın büyüklüğü ve rahatsızlığın seviyesine bağlıdır. Uzman araştırmaları, bazı bitkilerin ve özellikle limon suyunun taş oluşumunu engelleyebileceğini göstermektedir.

Böbrek Taşı Düşüren Bitkiler ve Kullanım Şekilleri

  • Mısır Püskülü: 100 gram mısır püskülü, 1 litre suya atılarak kaynatılır ve süzülür. Elde edilen su, sabah ve akşam olmak üzere günde birer bardak içilir.
  • Maydanoz: 1 litre su kaynatıldıktan sonra içine 1 bağ maydanozun sapları konularak 3 dakika kaynatılır. Günde 2 su bardağı içilir.
  • Arpa: Arpa kaynatılan su, safra kesesi ve böbrek taşlarının verdiği ağrılara iyi gelir.
  • Ayrık Otu: 50 gram ayrık otu kökü, 1 litre suda kaynatılıp içilirse böbrek taşlarını ve idrar yollarındaki kumları düşürmeye yardımcı olur.
  • Avokado Yaprağı: 1 su bardağı klorsuz su, 3-4 dakika kaynatıldıktan sonra içine 2-3 gram kurutulmuş avokado yaprağı atılır. Kısık ateşte 8 dakika kaynatılıp demlenmeye bırakılır. Akşam yemeklerinden 2 saat sonra olmak kaydıyla günde bir kere içilir.

Avokado çayı tedavisi hakkında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bu kürü 5 gün uyguladıktan sonra 3 gün ara verilmesini önerir. Tedavinin tamamlanması için 3 gün verilen aralarla 3'er kere tekrarlanması gerekmektedir. Eğer bu 15 gün süren tedaviden sonra böbrek taşı ve ağrıları devam ederse, 20 gün ara verildikten sonra bu kür tekrarlanabilir.

Turunçgillerin Faydaları

Bitkisel kürlerin dışında, portakal, mandalina ve limon gibi turunçgillerin böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu meyveleri düzenli tüketmek böbrek sağlığına faydalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üretral Dilatasyon

Üretral Dilatasyon

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anne Karnında Bebeğin Böbrek Büyümesi

Anne Karnında Bebeğin Böbrek Büyümesi

basit kist nedir

basit kist nedir

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Güncel

Üriner Sistem Nedir?

Üriner Sistem Nedir?

Güncel

Böbrek Taşı Kalça Ağrısı Yapar mı?

Böbrek Taşı Kalça Ağrısı Yapar mı?