Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer?
25 Temmuz 2024

Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer?


Böbrek taşı, böbrek kanallarının içinde oluşan, mineral içeren sert yapılı kitlelerdir. Böbrek taşının oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, ailevi yatkınlık, doğuştan idrar yolları anomalileri ve gut, sistinüri gibi bazı sistemik hastalıklar böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Ayrıca, tiroit hastalıkları, metabolizma hastalıkları veya kronik pankreas hastalığı, kronik bağırsak iltihabı gibi önemli hastalıklar da böbrek taşı oluşumunda etkili olabilir. Böbrek taşı, böbreğin pelvisinde, havuzcuğunda kısacası idrarın bulunduğu her yerde oluşabilir.

Ayrıca, idrarı koruyan bazı maddelerin vücutta eksik bulunması durumunda da böbrek taşı oluşabilir. Böbrek taşına genellikle Akdeniz gibi sıcak iklimli bölgelerde rastlanır. Aşırı güneş, vücudun D vitamini sentezini arttırarak özellikle kalsiyum olmak üzere bazı maddelerin vücuttan daha fazla emilmesine sebep olur. Bu maddeler, idrarla daha fazla atıldığından dolayı kalsiyum taşları oluşabilir. Böbrek taşı toplumumuzda oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve kadınlardan daha çok erkeklerde görülmektedir.

Böbrek taşı tanısı için doktorlar görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar tetkikleri kullanır. Böbrek taşı genellikle röntgende görülür. Ancak, röntgen çekimiyle tüm taşlar görülemeyebilir; bu nedenle, hastanın bilgisayarlı tomografisinin çekilmesi gerekebilir.

Böbrek Taşı Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Boyutu 5-6 mm'ye kadar olan çok küçük çaptaki böbrek taşları genellikle doktorun tavsiyeleri doğrultusunda cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düşürülebilir. Bunun için hasta, çay, kahve, kola gibi içecekleri tüketmeyi bırakarak bol su içmeli, mümkün olduğunca tuzdan uzak durmalı, düzenli olarak egzersiz yapmalı veya bol bol yürüyüş yapmalıdır. Bunların yanında ağrı kesici verilebilir ve ağrı kesicinin yeterli olmadığı durumlarda narkotik ilaçlar da verilebilir. Böbrek taşının kendiliğinden düşürülemediği durumlarda ise çeşitli cerrahi yöntemlerle böbrek taşından kurtulmak mümkündür. Bu yöntemler şunlardır:
  • ESWL (Taş Kırma Tedavisi)
  • Üreteroskopi Yöntemi
  • Perkütan Nefrolitotomi (PNL)
  • RIRS (Retrograd İntrarenal Cerrahi)
  • Az kullanılan bir teknik olan Açık Cerrahi Yöntemi
Taşın yapısı, kaç tane olduğu ve vücudun hangi noktasında bulunduğu, hangi tedavi metodunun kullanılacağı konusunda önemli bir etmendir.

Önlemler ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Gerekli önlemlerin alınmaması halinde böbrek taşının tekrar etme riski yüksektir. Bu nedenle tekrar böbrek taşı oluşumunu engellemek adına yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Bol sebze ve meyve tüketmek, her zaman ama özellikle sıcak havalarda bol su içmek, oksalat bakımından zengin olan ıspanak, kakao, çay yaprağı, ceviz, buğday kepeği gibi besinlerden uzak durmak, tekrar taş oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir.

Ek olarak, düzenli olarak kontrole gitmek ve doktor tavsiyelerine uymak, böbrek sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Görgü

25 Temmuz 2024 Perşembe

Peki, böbrek taşının düşme süresi genellikle ne kadar sürer? Mesela, boyutu 5-6 mm olan bir taşı ne kadar sürede düşürebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Görgü, böbrek taşlarının düşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 5-6 mm boyutundaki bir taş genellikle birkaç gün ile birkaç hafta arasında düşebilir. Bu süre, taşın konumu, kişinin su tüketimi ve fiziksel aktivite düzeyi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak, ağrı veya başka rahatsızlık verici belirtiler yaşıyorsanız, bir doktora başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Böbreğin Yapısı

Böbreğin Yapısı

Güncel

Böbrekte Leke Görülmesi

Böbrekte Leke Görülmesi