Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler Nelerdir?
21 Haziran 2024

Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Böbrek taşı oluşumuna neden olan yiyecekler hakkında bilgilendirici bir makale sunuyoruz. Farklı türde böbrek taşları vardır ve taşın türüne yönelik, oluşum sebebi de değişebilir. Burada taş oluşumuna yol açan bazı sebeplerle ilgili bilgi bulacaksınız.

Kalsiyum Alınması

İdrar yollarında ve böbreklerde biriken kalsiyum, böbrek taşlarının en büyük nedenlerinden biri olarak bilinir. Yüksek kalsiyum alımı, kalsiyum oksalat taşlarının oluşumunu tetikleyebilir.

Oksalat Açısından Zengin Besinler

Böbreklerdeki ve idrar yolundaki kalsiyum, oksalat bileşeniyle iş birliği yaparak böbrek taşlarını oluşturur. Çikolata, çeşitli çaylar, ıspanak, pazı ve pancar, oksalat açısından zengin yiyeceklerdir.

İdrarın Asidik Olması

Bir bireyin idrarı asidik olduğunda, kalsiyumun idrar yolunda taş oluşturmasını hızlandırabilir. Diyabet hastaları ve obez bireyler, insülin direncinin bir sonucu olarak asidik idrara sahiptirler ve bu kişilerde böbrek taşları daha sık görülür.

Enfeksiyonlar ve Hastalıklar

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları böbrek taşları açısından risk oluşturur. Bu enfeksiyonlara neden olan bakteriler idrardaki amonyak oranının artmasına sebep olur. Yüksek amonyak seviyeleri ise özel bir çeşit böbrek taşına neden olabilir.

Beslenme ve Sıvı Tüketimi

Gün içerisinde yeterli miktarda sıvı almamak, böbrek taşı oluşumunda en büyük risk faktörlerinden biridir. Az sıvı almak, az idrara çıkmak anlamına gelir. Gün içerisinde bir litreden daha az idrar atılması, böbrek taşlarının oluşumuna zemin hazırlar. Sıvı almak deyince, gün içinde bol çay ve kahve içmekle böbrek taşından korunduğunuzu düşünmeyin. Hem böbrekler açısından hem de genel beden sağlığı açısından su içmeniz önemlidir. Genel olarak gün içinde 2 litre su içilmesi önerilir. Beslenme ile ilgili olarak, böbrek taşı riski veya türüne yönelik doktorunuz beslenmenizden kalsiyumu, proteini veya oksalatı azaltmanızı isteyebilir. Bu tür düzenlemeleri kendi kendinize yapmamanız ve doktor tavsiyesi doğrultusunda beslenmenizi düzenlemeniz önemlidir. Böbrek taşından korunmak isterken sağlığınızı farklı şekillerde riske atmak istemezsiniz. Bunların haricinde çok şeker ve tuz tüketmemek, dengeli bir şekilde beslenmek, hazır gıdalardan uzak durmak, çok kilo almamak böbrekler de dahil olmak üzere genel sağlığınız açısından faydalıdır.

Böbrek Taşlarının Oluşmasını Nasıl Önleriz?

  • Bol Su İçiniz: Bol su içmek, idrarda taş oluşumuna neden olan maddelerin seyrelmesini sağlar. Gün içerisinde en az 2 litre idrar atacak kadar su içilmelidir. Suyun yanında limonata, portakal suyu veya greyfurt suyu gibi sitrat açısından zengin içecekler de taş oluşumunu önlemeye yardımcıdır.
  • İhtiyacınız Olan Kadar Kalsiyum Alın: Beslenmenizde kalsiyuma yeterli derecede yer vermemek oksalat düzeyinin yükselmesine ve böbreklerde taş oluşumuna yol açabilir. Fakat kalsiyumu gıda yoluyla almaya özen gösterin çünkü kalsiyum destek ürünlerinin de böbrek taşlarına neden olabildikleri düşünülmektedir.
  • Sodyum Tüketimini Azaltın: İdrardaki kalsiyum miktarını artıracağından, sodyum açısından zengin bir beslenme böbrek taşlarına yol açabilir. Tuz, deniz mahsulleri ve ceviz gibi gıdalarda sodyum bulunur. Günlük alınması gereken sodyum miktarı 2300 miligram seviyesinde olmalıdır. Bu da bir çay kaşığı tuz demektir.
  • Hayvansal Protein Tüketimini Sınırlayın: Kırmızı et, yumurta ve deniz ürünleri gibi hayvansal protein içeren gıdaları aşırı tüketmek, idrardaki ürik asit miktarını artırıp sitrat düzeyini düşürerek, böbrek taşlarına zemin hazırlayabilir.
  • Taş Oluşumunu Tetikleyen Yiyeceklerden Uzak Durun: Pancar, çikolata, ıspanak ve birçok kuru yemiş oksalat açısından zengindir. Kolalı içecekler ise fosfat içerirler ve böbrek taşı oluşumunda etkilidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Fonksiyonları Nelerdir?

Böbrek Fonksiyonları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Taşı Kırma

Böbrek Taşı Kırma

Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Böbrek Genişlemesi Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte Böbrek Genişlemesi Nedenleri ve Tedavisi

Böbreğe Kateter Takılması

Böbreğe Kateter Takılması

Böbrek Üstü Bezlerinin Çalışmaması

Böbrek Üstü Bezlerinin Çalışmaması

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrek Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Taşının Zararları Nelerdir?

Böbrek Taşının Zararları Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?