Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Böbrekte Kortikal Kist

Böbrekte Kortikal Kist


Böbrekte kortikal kist, Böbreklerde çok sıkça rastlanan bir kist çeşididir. Böbrekte, renal korteks denilen yerde bulunduğu için kortikal kist diye adlandırılmıştır. Böbrek yapısının dış kısmına doğru büyüme eğilimi gösteren sıvı dolu bir kesecik şeklindedir. Sadece bir kese bulunacak diye bir şey söz konusu değildir. Bazı durumlarda birden fazla kesecik bulunmaktadır. Bu kesecikler yalnız bir böbrekte seyredilebileceği gibi iki böbrekte de seyredilme ihtimali bulunmaktadır. Basit kist türleridir. Anne karnında böbreğin gelişmesine olanak sağlayan kanalların kalıntılarından oluşmaktadır. Erken teşhis her rahatsızlıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da büyük önem arz etmektedir. Kortikal kistin nedenlerini ve belirtilerini tespit etmek, tedavi süreci bakımından yararlı olacaktır.

Böbrekte Kortikal Kist Belirtileri Nelerdir?


Kortikal kist çeşidinin boyutu tedavi aşamasında büyük önem arz etmektedir. Küçük olan kistler ciddi problemlere neden olmadığı için bir belirti göstermez ancak başka bir rahatsızlık için yapılan rutin kontroller de fark edilir. Kist büyüme eğilimi gösterip kendini hissettirdiği anda kişi yan kısımlarında veya sırt kısmında çoğu kez aşağıya doğru ilerleyen bir ağrı hissi görülmeye başlar. Bu ağrı net bir şekilde kendini göstermez donuk bir şekilde hissedilir. Kendini iyice hissettirecek kadar büyüme boyutuna ulaşınca el yardımı ile karın bölgesi incelendiğinde kistin el ile hissedilebilir hale geldiği fark edilecektir. Ayrıca idrar yaparken gelen idrarda kan ve baloncuk fark edilebilecektir. Aynı zamanda tansiyonda yükselme eğilimi göstermektedir. Bu kist basıyla ağrı hissi yapıyorsa, böbrek taşları varsa ve yüksek tansiyonla seyrediyorsa cerrahi işlem uygulamasıyla kistin içindeki sıvının boşaltılması gerekmektedir.

Böbrekte Kortikal Kistin Sebepleri Nelerdir?


Böbrekte kortikal kist saptanmasının kesin bir nedeni yoktur. Birkaç sebep ortaya atılmasına rağmen kesin olarak bir sebep tespit edilmemiştir. Enfeksiyon kapmak, yaralanmadan dolayı böbreğin hasar alması ya da genetik faktörlerden dolayı kist kendini göstermiş olabilmektedir. Bilimsel araştırmalara göre erkeklerde bayanlara oranla daha fazla görülmektedir. Ayrıca yaşın ilerlemesi durumunda bu kistin de görülme sıklığı artmaktadır. Elli yaşın üzerindeki bireylerde %50 civarında bir ya da daha fazla kortikal böbrek kisti görülmektedir. Bu kistlerin %10'u tek yönlü ve genellikle bir tanedir.

Böbrekte Kortikal Kist Tedavisi Nasıl Yapılır?


Bu kistin tedavisinin birçok yöntemi vardır. Bu tedavi yollarının kimi tek başına hastalığın giderilmesinde etkin iken, kimisi de alternatif yöntemlerle ile uygulandığı takdirde sonuç vermektedir. Eğer oluşan kist belirti göstermeyecek şekilde küçükse, 6-12 ayda bir kontrollerinizi yaptırmanız gerektirmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi önerilen ilaçlar kistin iyileşmesine yönelik olmayıp şikâyetlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Uzman doktor tedavi amaçlı antibiyotik ya da ağrı kesiciler önerebilmektedir. Tedavinin diğer bir yöntemi de kist delinerek yani içine iğne batırılarak içindeki sıvının dışarı atılmasıdır. Tekrar büyümesini engellemek amaçlı içine alkol enjekte edilmektedir. Fakat bu kesin bir çözüm değildir kistin içi tekrar sıvı ile dolabilmektedir. Bu sebepten ötürü alkol enjekte etme işlemi sıklıkla tekrar edilmelidir. Bu rahatsızlıkta uygulanan diğer bir yöntem de laparoskopik soyma işlemidir. Bu operasyon ciddi bir prosedür içermekte olup, kistin açılarak iki uç kısmının yakılması ile uygulanmaktadır. Bir gece hastanede gözetim altında istirahat şarttır. Ayrıca tedavi esnasında ve sonrasında böbreklerin tam olarak temizlenebilmesi için 3 litre kadar su tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Böbrekte Kortikal Kistin Doğal Yollardan Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğal gıda ve tedavi yöntemleri ile böbreklerde oluşan kortikal kist iyileşme eğilimi göstermektedir. Fakat ilaçla tedaviye göre daha uzun vadede sonuç vermektedir. Çin ilaçları da bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Bu doğal tedavi yöntemi küçük paketlere konulan ilaçlar böbrek üzerine alınarak, deri üzerinden hafif hafif emilip kisti ufaltması hedeflenmektedir. Bu tedavi yöntemi birkaç kez uygulanmayı gerektirmektedir. Aynı zamanda cerrahi işlem tercih etmeyen hastalarca ve özellikle yaşlılar tarafından doğal olmasıyla tercih edilmektedir.

Kortikal Kistte Beslenme ve Hayat Tarzı Değişikliği

Böbrekte kortikal kist tespit edildiği andan itibaren yeme alışkanlığı düzenlenmelidir. Çünkü beslenme alışkanlığı kistin vücutta tutunmasına ve tekrar nüksetmesine neden olabilmektedir. Özellikle aşırı baharatlı ve yağlı gıdalardan, uyarma özelliği tespit edilen kahveden, soda vb. Gazlı içeceklerden ve doğal olmayan kimyasal işlem görmüş gıdalardan olabildiğince kaçınılmalıdır. Kötü alışkanlıklardan yani sigara ve alkolden böbrekteki kortikal kisti tetiklediği için kesinlikle uzak durulmalıdır. Ayrıca böbreklerdeki kortikal kist tansiyonun yükselmesine neden olduğu için, sodyumlu gıda alımı azaltılarak bu rahatsızlığın ilerlemesine dur denilmiş olur. Sodyum bakımından daha düşük yeme alışkanlığı, böbrekteki baskı hissini azaltarak kortikal kistin daha fazla küçülmesine yardımcı olur.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

basit kist nedir?

Basit kist vücutta pek çok bölgede oluşabilir. Kistin içi sıvı ya da katı maddeyle dolu olabilir. Keseciklerin büyüklükleri de farklı olabilir. Basit kistler genellikle iyi huyludur. Büyüme gösterseler de etraftaki dokulara etkileri olmaz. Yani vücuttaki organlara ve diğer alanlara yayılım yapmazlar. Buna rağmen basit kistlerin bir doktor tarafından değerlendirilerek tedavi edilmesi gerekir. Kistin yerinden çıkarılarak laboratuvarda tetkik edilmesi gerekir. Basit kistler genellikle göz kapağı, kemik, deri, meme, yumurtalıklar, karaciğer, böbrek gibi alanlarda oluşur. Bazı durumlarda tek olarak, bazen çoklu oluşum yapabilirler. Bazı kistler ağrısız olsa da, ağrıya neden olanlarda vardır.
Son Güncelleme : 22.01.2024 00:01:34
Böbrekte Kortikal Kist ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Böbrekte Kortikal Kist Yorumları
şifre

30 Yorum Yapılmış "Böbrekte Kortikal Kist"
Merhaba. Sol bobrek alt kutupta 5 mm boyutlu basit kortikal kist. Var ne yapmam gerekir bir tehlike arz edermi
Mehmet . 26.03.2018
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Merhabalar.İsviçreden yazıyorum.Sağ böbreğimde 3,4 cm büyüklüğünde bir kortikal kist var.Siddetli bir düsme sebebiyle Thorax cekiminde meydana cikti.Su Ana kadar bir rahatsizlik vermedi.Ne yapmam gerekir? Cevap verirseniz sevinirim.Saygilarimla iyi calismalar dilerim.
Recep Sezer . 28.03.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
SAG BÖBREGİMDE 56 mm bir kis vardı simdi 3 adet olmus ve soldada 11mm kis oluşmuş ne yapmam lazım sagdakı kis 15 yıl oldu 2 mm den başlamıştı şimdi 56 mm oldu
Nuri Cetin . 02.12.2016
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Saygılar benim sol böbrek orta kesimde 16mm kortikal kist göründü nedir bi anda çıktı kafam karıştı lütfen beni aydınlatirmisiniz
Yüksel Ates . 18.08.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Merhaba bişey sorabilir miyim sol bobrek alt bobrek te 5.5 cm çapında kıst tespıt edildi bir sorun teşkil eder mi iyi calismalar
Serbay Uslu . 02.03.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
sağ böbrek alt polde 63.5 71 mm boyutlarında düzgnün konturlu anekoik kortikal kist var müdahele gereklşi mi?
Demir . 16.03.2016
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Sol böbrek alt polde 33x23mmre boyutlarında kist var n yapılır vücuduma zararı n.olur.
Ali Gözükara . 20.09.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Böbrekte sağ tarafta 2 tane kis varmış ultrasonda dediler bugün biri 22mm biri on mm
Murat . 29.05.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
sağ böbrek üst polde 19mm çapında kist mevcuttur.Ne tavsiye edebilırsiniz.
Floral . 07.11.2016
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
sağ sol böbreğimde birden fazla kist göründü nasıl tedavi olmam lazım
Salih . 27.04.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Sag böbrekte boyutu 40x43x104 mm parankimal kalınlığı13mm ölçüldü. Sağ böbrek alt polde keskin sinır ve düzgün konturlu yaklaşık 8.5x11mm lik hiperekojen solid lezyon mevcut(anjiomyolipom). Sol böbrekte boyutu 31x40x103 mm, parankimal kalınlığı 13mm ölçüldü. Ve sürekli patlıycak mış gibi şişiyor kasılıyorum. Yatamıyorum lütfen bana yardımcı olun. 30 yaşındayım evliyim ve46 kiloyum. Kiloda alamıyorum.
Reyhan . 22.11.2019 00:32:27
CEVAP YAZ
Merhaba, annem 81 yaşında ve MR sonucuna göre sol böbreğinde 5 cm çapında kortikal kist mevcut.Ancak bu durum dikkate alınmadan kemik erimesi tedavisi için yılda bir kez uygulanan serum yaptırdık 1 aydır ağrıları çok fazla kemikleri ağrıyor yan tarafın da ağrıyor diyor ne yapalım
Gül . 27.03.2018
CEVAP YAZ
Sol böbrek üst polde 7 mm çaplı kortikal kist dikkat çekmiştir denilmektedir.MR KOLONJİYOGRAFİ Sonucundaki sonuç.Ağrılarım var doktorum hiç bir ilaç vermedi.Kistler hakkında da bilgilendirme yapmadı.Tedavi için ne yapmamı önerirsiniz
Ali Ata . 14.07.2017
CEVAP YAZ
merhaba hocam, yıllardır taş düşürüyorum, en son ultrasonumda, orta kesim lateralde,parankimal kalsifikasyonlar izlendi yazıyor. bu nedemek hocam bilgi verebilirmisiniz rica etsem saygılar
Hatice . 21.09.2017
CEVAP YAZ
merhaba hocam, yıllardır taş düşürüyorum, en son ultrasonumda, orta kesim lateralde,parankimal kalsifikasyonlar izlendi yazıyor. bu nedemek hocam bilgi verebilirmisiniz rica etsem saygılar
Hatice . 24.09.2017
CEVAP YAZ
solböbrek alt polde büyüğü 8cm küçüğü 5cm çapında renal kortikal kistler var hayati riskleri nelerdir ANKARADA siz olsanız nereye baş vurursunuz..kistin azami büyüklüğü kaç cm.. olmalıdır.
Yusuf . 05.02.2016
CEVAP YAZ
Bana ait Kontrastlı Toraks BT incelemisinde; sağ böbrek üst polde 12 mm,sol böbrek üst polde 26 mm boyutlarında hipodens kistik lezyonlar izlenmiştir. Anlamı nedir? Teşekkür ederim.
Şahap . 05.06.2017
CEVAP YAZ
8.3 cm boyutunda olmak üzere toplamda birkaç adet Bosniak 2kortikal kist görüldü. Prostat Volümü 47 cc dir. hocam bilgi verirseniz sevinirim...
Adnan Çörekci . 17.01.2018
CEVAP YAZ
22x15mm boyutlu28x21mm boyutlu sağ ve sol böbrek te kortikal kist zararlı mıdır Pelvis te AP çapı 15 mm ektatik izlemiş
Kader . 28.05.2017
CEVAP YAZ
sağ böbrek anteriorda yaklaşık 3 cm çapında post kontrast hipodens kortikal kist ile uyumlu lezyon için ne yapmalıyım
Cemal Fırat . 14.10.2017
CEVAP YAZ
sevinirimsol böbrekte parankim yerlaşimli milimetrik boyutlu kanamalı kist ile uyumlu lazyon izlendi. açılkarsanız
Memet Sinan Gök . 22.03.2017
CEVAP YAZ
Sol böbrek üstü polde 23 ×19 boyutunda septali kortikal kist izlendi.Bunum riski nedir tedavisi nasıl olur.
Mehmet Yiğit . 31.03.2017
CEVAP YAZ
Harika netlikte,tıp mensubu olmayan birinin bile anlayabileceği düzeye yakın basit anlatıma teşekkür ederim.
Bülent Baysal . 23.05.2017
CEVAP YAZ
Sağ böbrek üst polunde 8mm sol böbrek alt polunde 26 mm ebatinda kortikal kist izlendi ne yapmam lazım
Serpil . 12.08.2017
CEVAP YAZ
Sol böbrekte 15×13 mm boyutunda kist var kızım daha 4 yaşında zararı nedir
Sevda . 15.04.2017
CEVAP YAZ
44 mm kortikal kist görüldü bilgilendirirseniz sevinirim.
Figen Aydın . 02.02.2018
CEVAP YAZ
Eşimin sağ alt pilde 1 cm kist çıktı bunu tedavisi nedir
Hatice . 11.05.2017
CEVAP YAZ
kortikal kist için yenmeemsi gerken yicekler nelerdir
Kübra . 18.07.2017
CEVAP YAZ
Sag üst böbregimde 29mm kist var ne yapmaliyim
Muhsin . 06.04.2018
CEVAP YAZ
Küçük tüvaleti yaparken Ağrı geliyor
Mehmet . 01.05.2016
CEVAP YAZ
Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar
Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar
Böbrek hastalıklarına hangi bölüm bakar, böbrek hastalıkları toplumda pek çok kişiyi etkileyen, yaşam kalitesini bozan bir dizi rahatsızlık olarak etkili olmaktadır. Erken dönemde tanısı yapılan böbrek hastalıklarında, ileri aşamadaki komplikasyon ri...
Sol Böbrek Ağrısı
Sol Böbrek Ağrısı
Sol böbrek Ağrısı, Böbrek ağrılarının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu ağrılar kimi zaman her iki böbrekte, kimi zamansa tek böbrekte görülen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Fakat tek böbrekte görülen böbrek hastalıklar belirtilerini oldukça geç göster...
Böbrek Üşütmesi
Böbrek Üşütmesi
Böbrek üşütmesi, böbreklerin soğuk hava şartlarında olumsuz olarak etkilenmesiyle birlikte yapmış olduğu işlevleri yerine getiremeyecek hale gelmesi, böbreklerin soğuk olarak tüketilen gıdalardan, soğuk olarak tüketilen sudan olumsuz olarak etkilenme...
Böbrek Kumu Dökme Belirtileri
Böbrek Kumu Dökme Belirtileri
Böbrek Kumu Dökme Belirtileri, Böbrek kumu dökme fosfat, oksalat ve sistin kristallerinin idrar içerisine erimeden atılması durumunda kristalüri kısaca yani kum dökme olayı gerçekleşmektedir. Erime özelliği olmayan kalsiyum, oksalat tuzları haline dö...
Böbreklere Hangi Bölüm Bakar
Böbreklere Hangi Bölüm Bakar
Böbreklere hangi bölüm bakar, İnsan yaşamının en önemli serveti sağlıklı bir hayat sürdürebilmektir. Bizler yaşamımız boyunca birçok hastalıkla mücadele ederek gerek mikroplarla gerekse ağrı ve sızılarımızla savaş halindeyizdir. İşte bu yaşamımızın i...
Böbreklere Stent Takılması
Böbreklere Stent Takılması
Böbreklere Stent Takılması, Stent, cerrahi müdahale sırasında, böbreklerden mesaneye idrarın geçişinden emin olmak amacıyla üretere yerleştirilen ince içi boş olan bir tüpe verilen isimdir. Tüpü yerinde tutmak ve yerinden oynamasını engellemek için J...
Gebelikte Böbrek Ağrısı
Gebelikte Böbrek Ağrısı
Gebelikte böbrek ağrısı, şüphesiz hemen hemen her annenin az da olsa çektiği sıkıntılardan biridir. Çünkü gebelik sırasında annenin organlarına binen yük bebekle birlikte dahada artış göstermektedir. Fakat gebelik döneminde görülen böbrek ağrıların e...
Sabahları Böbrek Ağrısı
Sabahları Böbrek Ağrısı
Sabahları Böbrek Ağrısı, Böbrekler vücudumuzun işleyişinde filtre görevi görmektedir. Böbrek kaburgaların hemen alt kısmında bulunan, karın boşluğunun yanında yer alan organ olarak bilinmektedir. Böbreklerimiz vücudun üretmiş olduğu zararlı maddeleri...
Böbrek Kumu Nasıl Dökülür
Böbrek Kumu Nasıl Dökülür
Böbrek kumu nasıl dökülür, böbrek kumu dökme yani kristalüri oksalat, fosfat, sistin ve ürat kristallerinin idrarın içerisine erimeden atılmalarıyla gerçekleşir. İdrarın içeriğinde eriyen kalsiyum oksalatın erime özelliği bulunmayan kalsiyum oksalat ...
Böbrekte Kist Tehlikelimidir
Böbrekte Kist Tehlikelimidir
Böbrekte kist tehlikeli midir sorusuna vücutta hangi organ olursa olsun işlevi dışında farklı her durum tehlikelidir. Böbrekteki kistte tehlikeli olup ciddi Uzman doktorlar tarafından teşhisi yapılmalı ve tedavi edilmelidir. Böbrekte çok hassasiyet i...
Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Geçer
Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Geçer
Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Geçer, Böbrek taşı hastaları hayatları boyunca hiç görmedikleri kadar ağrılar çekmektedir. Bu ağrılar taşların boyutlarından dolayı birçoğu kimselerde tedavi süreleri uzun olduğundan çok uzun bir süre bu böbrek taşı ağrıların...
Sağ Böbrek Ağrısı
Sağ Böbrek Ağrısı
Sağ Böbrek Ağrısı: İnsan vücudunda tıpkı bir filtre görevi gören böbrekler sağda ve solda olmak üzere kaburgaların bittiği kısımda karnın arkasında yer almaktadır. Sağ böbrek ortalama olarak 150 gram ağırlığında ve 10 cm uzunluğundadır. Vücudumuza dı...

 

Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar
Böbrekte Kortikal Kist
Sol Böbrek Ağrısı
Böbrek Üşütmesi
Böbrek Kumu Dökme Belirtileri
Böbreklere Hangi Bölüm Bakar
Böbreklere Stent Takılması
Gebelikte Böbrek Ağrısı
Sabahları Böbrek Ağrısı
Böbrek Kumu Nasıl Dökülür
Böbrekte Kist Tehlikelimidir
Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Geçer
Sağ Böbrek Ağrısı
Böbrek Genişlemesi Zararları
Böbrek İflası
Böbrek Değerleri
Böbrek Yetmezliği Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar
Böbrekte Sızlama
Böbrek Küçülmesi
Böbrek Şişmesi
Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri
Böbrekte Su Birikmesi
Böbrek Küçülmesi Neden Olur
Böbrek Ağrısı Nasıl Olur
Böbrek Büyümesi Tedavisi
Böbrek Kumuna Ne İyi Gelir
Böbrek Hastaları Ne Yememeli
Eşkina Balık Taşı
Böbrek Kanaması
Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir
Popüler İçerik
Böbrek Genişlemesi Zararları
Böbrek Genişlemesi Zararları
Böbrek Genişlemesi Zararları, Böbrek insan vücudunda sağlığı düzenleyen bir organ olarak bilinmektedir. Böbrek kişilerin vücudundaki zararlı atıkları ...
Böbrek İflası
Böbrek İflası
Böbrek iflası, günümüzde birçok insanda görülen ve birçok şekilde kendisini gösteren bir sorundur.  Genellikle çocuklarda bu hastalık görülememekted...
Böbrek Değerleri
Böbrek Değerleri
Böbrek değerleri, böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirip getirmediğini ortaya koyan verilerdir. Bunun belirlenmesi için kreatinin testi yapılır. Ö...
Böbrek Yetmezliği Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar
Böbrek Yetmezliği Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar
Böbrek yetmezliği olan hastalar kaç yıl yaşar sorusuna cevaplar içeren bir makale sunuyoruz. Kronik böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonlarının daimi o...
Böbrekte Sızlama
Böbrekte Sızlama
Böbrekte Sızlama, Böbrek dediğimizde direk akla gelen ilk şey sağlığımız olmaktadır. Böbrekler vücudumuzun yaşam kaynağı olup sağlıklı bir şekilde ile...
Böbrek Küçülmesi
Böbrek Küçülmesi
Böbrek küçülmesi, genellikle yapılan bazı ameliyatlar sonrasında kişilerde görülebilmektedir. Bu durumun yanında bazen böbrekte görülen farklı hastalı...
Böbrek Şişmesi
Böbrek Şişmesi
Böbrek Şişmesi, Böbrekler kanda oluşan zehirli maddelerin vücuttan dışarı atılmasında filtre görevi görmekte olup vücuda fayda sağlamayan maddelerin d...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar
Böbrekte Kortikal Kist
Sol Böbrek Ağrısı
Böbrek Üşütmesi
Böbrek Kumu Dökme Belirtileri
Böbrek Agrisi
Böbrek Ağrısı doktora gittim ilk taş var dedi mesanende atman gerekiyoo dedi
Böbrekte Stend
Böbrekte Stend İn Kalma Süresi
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Böbrek Agrisi
Böbrek Ağrısı doktora gittim ilk taş var dedi mesanende atman gerekiyoo dedi
Böbrekte Stend
Böbrekte Stend İn Kalma Süresi
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024