Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı?
24 Temmuz 2024

Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı?


Hipertansiyon hastasıysanız ve böbrek taşı veya idrar yolu rahatsızlıklarınız varsa, bu sağlık sorunlarının gelişim şekline dikkat göstermelisiniz; zira bu durumlar, kronik böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir. Türkiye'de böbrek yetmezliği ile mücadele eden ve diyaliz tedavisi gören yaklaşık 70 bin ileri evre böbrek hastasının bu durumunun temel nedenlerinden biri hipertansiyon olarak belirtilmektedir. Böbrek taşı, böbrek sağlığını olumsuz etkileyerek, yüksek tansiyona neden olabilir.

Böbrek ve Kan Basıncı Arasındaki Bağlantı

Yüksek tansiyon, böbrek sağlığını olumsuz etkileyerek böbrek hastalıklarının başlangıcına neden olabilir. Bu hastalıklar arasında nefrit, kistler, tümörler ve böbrek taşları gibi durumlar bulunabilir. Damarlarda daralma veya böbrek sağlığı sorunları, yüksek tansiyona yol açabilir. İdrar analizi, üre ve kreatinin seviyelerinin belirlenmesi veya ultrason ile böbreklerin durumu tespit edilebilir. Hipertansiyonun en önemli hedef organlarından biri böbreklerdir. Tedavi edilmemiş basit hipertansiyon hastalarının yaklaşık %15'inde böbrek hastalığı nedeniyle ölüm meydana gelebilir.

Böbreğin İşlevlerini Yapamaması Nedeni ile Meydana Çıkan Sorunlar

  • Vücuda zarar veren üre ve kreatinin gibi maddeler birikir.
  • Su ve sodyum (tuz) bedende birikir, bu da kan basıncının yükselmesine neden olur. Biriken tuz ve zararlı maddeler atılamadığında bedende su tutulur.
  • Anemi gelişir.
  • Kemik gelişiminde bozulma olur.
  • Kanda potasyum (meyvelerde yer alan bir tuz) seviyesi yükselir ve buna bağlı olarak kalp ritminde bozukluklar meydana gelebilir.
  • Kalp ve damar hastalıkları gelişebilir.
  • Halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, kaşıntı, ağızda kötü koku, bacaklarda duygu bozukluğu ve huzursuzluk, nefes darlığı, ruhsal bozukluklar ve şuur bulanıklığı gibi şikayetler meydana çıkabilir.
Aşırı su içiyor ve sık sık idrara çıkıyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtileri "Polidipsi" (çok fazla su içme), "Poliüri" (çok fazla idrar yapma) ve "Noktüri" (gece idrara çıkma) şeklinde olabilir. Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık, özellikle sabah saatlerinde bulantı, kusma, uykusuzluk, hafif nefes darlığı, ağızda kötü tat, inatçı hıçkırıklar, solgunluk, görme bozuklukları ve şuur bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Kronik böbrek yetmezliği, yüksek tansiyona ve sıvı birikimine bağlı olarak kalp yetmezliğine neden olabilir. Böbrek hastalarında bedende yaygın şişlikler (ödem) oluşur; göz kapakları, akciğer, karın ve bacaklar şişer.

Böbrek Hastalarında Ödem Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Böbreklerde protein kaybı (Hipoproteinemi nefrotik sendrom) genellikle çocuk yaş grubunda görülen ve çoğu zaman sebebi belirlenemeyen hastalıklardır ve böbrek biyopsisi ile teşhis konulabilir. Genellikle böbrek fonksiyonları normaldir. Bazen etkili tedavi ile tamamen düzelebilirler. Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle vücudun su ve tuzu böbreklerle atamaması, birikmesi sonucu bedende ödem oluşur ve hipertansiyon ortaya çıkar. Böbrek yetmezliğinin başlangıç aşamalarında hipertansiyon olabilir ancak ödem nadirdir. Ödem, kronik böbrek yetmezliğinin ileri aşamalarında meydana çıkar. Genellikle tedaviye dirençlidir ve diyaliz gerektirir. Tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da ayaklarda şişlik yapabilir. Bununla birlikte, şeker hastaları ödem gelişimine çok yatkındır ve böbrek fonksiyonları bozulmadan da şişebilirler. Kronik böbrek yetmezliğinde anemi (alyuvarlarda azalma) hemen her zaman mevcuttur. Aneminin şiddeti, kanda biriken üre miktarı ile doğru orantılıdır. Kronik böbrek yetmezliğinde aneminin en önemli nedeni, vücudumuzda kan yapımını uyaran ve yönlendiren eritropoetin hormonunun (böbrek hücrelerinden yapılıp kemik iliğini uyarır) eksik üretilmesine bağlıdır. Tedavide bu hormon kullanılmadan anemi düzeltilemez.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ecegül

24 Temmuz 2024 Çarşamba

Böbrek taşım var ve son zamanlarda tansiyonum yükseliyor, bu iki durum birbirini etkiler mi? Yüksek tansiyon böbreklerime zarar verir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Böbrek taşı ve yüksek tansiyon birbirini etkileyebilir. Böbrek taşları böbrek fonksiyonlarını etkileyerek tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Aynı şekilde, kontrolsüz yüksek tansiyon da böbreklerinize zarar verebilir ve böbrek hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle, her iki durumu da yakından takip etmek ve uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altında tutmak önemlidir. Ecegül Hanım, doktorunuza danışarak gerekli kontrolleri yaptırmanız ve uygun tedavi planı geliştirmenizi tavsiye ederim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Böbrek Genişlemesi Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte Böbrek Genişlemesi Nedenleri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrekte Kum Belirtileri ve Tedavisi

Böbrekte Kum Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?