Böbrek Taşı Kalça Ağrısı Yapar mı?
26 Haziran 2024

Böbrek Taşı Kalça Ağrısı Yapar mı?

Böbrek Taşı Kalça Ağrısı Yapar Mı?

Böbrek taşı, böbrek kanallarında oluşan sert kitlelerdir. İdrardaki kalsiyum oksalat ve ürik asit gibi maddelerin yüksek seviyelerde olması, böbrek taşı oluşma riskini artırır. Böbrek taşının en belirgin belirtisi ağrıdır. Bu ağrıların kalça ağrısına neden olup olmaması, taşların yerleşim yerine göre mümkündür. İdrardaki maddelerin kristaller şeklinde çökmesi zamanla taşların oluşmasına neden olur. Taşlar, yer değiştirme yoluyla ya da idrar kanallarından inerek dışarı atılır. Böbrek taşı bu yolculuğunda herhangi bir yerde takılırsa ve idrar akışını engellerse, kendini şiddetli ağrılarla gösterir. Tedavi edildikten sonra, yaşam tarzında gereken önlemler alınmadığı takdirde, taşların yeniden oluşması mümkündür. İdrarın yoğun olması taş oluşma riskini yükseltmektedir. Genetik yatkınlık ya da idrar yollarında doğuştan sorunların olması da böbrek taşı oluşumunda etkili olabilir.

Böbrek Taşı Ağrısının Özellikleri

Böbrek taşı genellikle kendini ağrıyla birlikte belli eder. Ağrının şiddeti bazı hastalarda sızlama şeklinde hissedilirken, bazı hastalarda ise oldukça şiddetli şekilde ortaya çıkabilir ve hastaların hastanede bile kalmasına neden olabilir. Bu ağrıların ortaya çıkması, böbrek taşının üreter sistemi içindeki hareketi ve bundan kaynaklanan spazmlarla bağlantılıdır. Ağrının nerede ve nasıl hissedildiği, taşın bulunduğu yerle bağlantılıdır. Ağrı atakları genellikle 20 dakikadan bir saate kadar sürebilir. Taş hangi bölgede bulunuyorsa, ağrı da bu alanda hissedilir. Böbrek taşının bulunduğu yer ve taşın hareket etmesi, hissedilen ağrının özelliğini de değiştirmektedir.

Böbrek Taşı Kalça Ağrısına Neden Olur Mu?

Böbreklerin bulunduğu yer, sırtın karnın arka tarafına düşer. Bu nedenle kalça ağrısı olan kişiler, bunun böbrek taşından dolayı oluştuğuna bazen inanmak istemez. Ancak böbreklerin içinde ve üst üreterde yerleşen taşlar, kaburgadan kalçaya kadar olan bölgede ağrıya neden olabilir. Eğer mesaneye yakın olan üreterde yerleşmiş olan taşlar varsa yani alt üreterde bulunan taşlar, karın alt bölgesinde ya da cinsel bölgeye yakın alanlarda ağrıya neden olur. Bu etkinin yanında bulantı ve kusma, idrarda kanama, idrar sıkışıklığı, idrar sırasında acı çekme gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ancak herkes böbrek taşında böyle belirtiler beklememelidir. Bazı kişilerdeki böbrek taşı, ağrı ya da diğer belirtilere neden olmadan oluşur ve tesadüfen tespit edilir.

Böbrek Taşı Oluşumunda Risk Faktörleri

Böbrek taşı oluşumunu artıran risk faktörleri şunlardır:

 • Genetik yatkınlık
 • Yetersiz sıvı alımı
 • Yüksek protein, tuz ve şeker içeren diyetler
 • Obezite
 • Bağırsak hastalıkları ve cerrahileri
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Belirli ilaçlar ve takviyeler

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri

Böbrek taşı tedavisinde kullanılan yöntemler taşın boyutuna, yerine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Yaygın tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Bol sıvı tüketimi ve ağrı kesiciler
 • Medikal tedaviler
 • ESWL (Ekstrakorporal Şok Dalga Litotripsi)
 • Üreteroskopi
 • Perkütan Nefrolitotomi
 • Cerrahi müdahale

Böbrek Taşını Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

 • Bol su içmek
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
 • Aşırı tuz ve proteinden kaçınmak
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için hijyen kurallarına dikkat etmek

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kubilay

17 Mayıs 2024 Cuma

Böbrek taşı düşürdüğümden beri sırtım ve kalçamda ağrı meydana geliyor. Sürekli olarak sırtım tutuluyor ve bazı durumlarda oturmakta çok güçlük çekiyorum. Aynı zamanda da idrara çıkarken çok zorlanıyorum. İdrar yolunda yanma hissi oluşuyor. Tüm bu sorunların sebebi ne olabilir sizce? Ciddi bir hastalığın belirtisi midir bu sorunlar?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Böbrek taşı düşürdükten sonra sırt ve kalça ağrısı, idrar yaparken zorlanma ve yanma hissi yaşamanın birkaç olası nedeni olabilir. Bu belirtiler, taşın böbreklerden idrar yoluna geçerken yarattığı tahriştan kaynaklanabilir. Ayrıca, bu durum idrar yolu enfeksiyonu veya böbreklerde kalmış diğer taşların belirtisi de olabilir. Bu şikayetlerin ciddi bir duruma işaret edip etmediğini belirlemek için bir üroloğa danışmanız önemli. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak kesin tanıyı koyabilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Fonksiyon Testleri

Böbrek Fonksiyon Testleri

Böbrek Taşı Boyutları

Böbrek Taşı Boyutları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbreklere İdrar Kaçması Belirtileri ve Tedavisi

Böbreklere İdrar Kaçması Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Genişlemesi Zararları Nelerdir?

Böbrek Genişlemesi Zararları Nelerdir?

Üretra Darlığı Lazer Tedavisi

Üretra Darlığı Lazer Tedavisi

Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi Nelerdir?

Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi Nelerdir?

Böbrek Taşı Düşme Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Taşı Düşme Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Güncel

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Tedavisi

Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Üretral Dilatasyon

Üretral Dilatasyon

Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?

Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?