Renal Kolik Nedir ve Nasıl Tanı Konulur?
22 Haziran 2024

Renal Kolik Nedir ve Nasıl Tanı Konulur?

Renal Kolik

Renal kolik, genellikle böbrek taş rahatsızlığına bağlı olarak gelişen, acil servislerde teşhis ve tedavisi yapılan, şiddetli ağrı ile kendini belli eden, sık karşılaşılan bir ürolojik durumdur. Bir kişinin tüm hayatı boyunca renal kolik atağı geçirme riski %1-10 arasındadır. Renal kolik, hastaların yaşadıkları en ağrılı ve zayıf düşürücü deneyimlerden biri olarak tarif edilmektedir. Hastaların çoğunda böbrek taşı hastalığı ya da renal kolik geçirme öyküsü vardır. Ağrı tipik olarak kosto-vertebral açıda, künt, sürekli ve kıvrandırıcı bir ağrı şeklinde hissedilir. Bu sızı sıklıkla kot altından göbeğe veya karın alt kısmına doğru yayılabilir. Şiddetli yan ağrısına, bulantı ile kusma, psikomotor ajitasyon, kosto-vertebral açı hassasiyeti eşlik edebilir. Üriner taş hastalığına idrar yolu enfeksiyonu eşlik etmedikçe ateş olmaz. Üreter alt uç taşlarında hastalarda pollaküri ve ani sıkışma hissi olabilir ve bu hastalarda sızı, labialara ve skrotuma kadar ulaşabilir.

Yan sızısının ayırıcı tanısında böbrek ile üreter taş hastalığı ilk sırada bulunurken, aynı belirti ile bulgular sergileyen pek çok hastalık bulunur. Piyelonefrit, üreteropelvik bileşke darlığı, üriner sistem hastalıkları ve üretere dışarıdan baskı yapan intestinal, jinekolojik, retroperitoneal ve vasküler patolojiler de benzer tabloyu sergileyebilir. Taşa bağlı akut obstrüksiyon neticesinde oluşan kolik ağrı, sürekli olur, pozisyon ile değişmez ve ağrı şiddeti artıp azalmaz. Diğer sebeplere bağlı ağrılar böbrek kapsülünün gerilmesi ile oluşur. Bu hastalarda tablo, renal kolik kadar şiddetli değildir.

Renal Kolik Patofizyolojisi

Üreteral obstrüksiyon sonrasında intraluminal basınç artışı, mukozada sonlanan sinir uçlarını gererek uyarır ve böylece kolik ağrıya neden olur.

Tanı

Renal kolik olduğu düşünülen hastalarda iyi bir anamnez alınıp detaylı fiziksel muayene yapıldıktan sonra görüntüleme yöntemlerine başvurulur.

Fizik Muayene

Tipik renal kolik sızısı belde sebat eden ve kasığa kadar uzanan bir ağrıdır. Üreter üst uç taşlarında ağrı aynı tarafın testisine yayılabilir. Sağ üreter taşlarında apandisit, orta üreter taşlarında klinik, sol üreter taşlarında ise divertikülit ile karışabilir.

Görüntüleme Yöntemleri

  • Direkt Üriner Sistem Grafisi
  • Ultrasonografi (USG)
  • Kontrastsız Bilgisayar Tomografi
  • İntravenöz Piyelografi (İVP)
  • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)

Tedavi

Tedavi temel olarak ağrının etkili bir şekilde giderilip kontrol altına alınması ve obstrüksiyonun renal fonksiyon kaybına sebep olmadan giderilmesini amaçlamaktadır. Özellikle soliter böbrekli hastalarda ya da bilateral üriner obstrüksiyona ve anüriye neden olan taşlar acil dekompresyon gerektirir.

Alternatif Tıp

Bu hastalıkta alternatif tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Akupunktur, renal kolik tedavisi için Çin'de sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Transkütan elektrik sinir stimülasyonu ile subkütan paravertebral kısmi anestezik ajan enjeksiyonu gibi yöntemlerin de etkili olduğunu bildiren çalışmalar bulunmaktadır.

Tıbbi tedaviye rağmen ağrısı kontrol edilemeyen, obstrüksiyona sebep olup renal işlevlerin bozulduğu durumlar için acil drenaj endoskopik üreteral stent yerleştirilmesi veya perkütan nefrostomi ile sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

ani böbrek ağrısı

ani böbrek ağrısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Epiteli Nedir Faydaları Nelerdir?

Böbrek Epiteli Nedir Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Suyu Böbrek Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Suyu Böbrek Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Böbrek Büyümesi Neden Olur?

Böbrek Büyümesi Neden Olur?

Böbrek İltihabına Ne İyi Gelir?

Böbrek İltihabına Ne İyi Gelir?

Böbrek Yetmezliği Nasıl Anlaşılır?

Böbrek Yetmezliği Nasıl Anlaşılır?

Güncel

Böbreklere Hangi Bölüm Bakar?

Böbreklere Hangi Bölüm Bakar?

Güncel

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?