Böbrek Kisti Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?
26 Haziran 2024

Böbrek Kisti Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Kisti Ameliyatı

Böbrek kisti ameliyatı, böbreklerde sıkça görülen kistik lezyonların tedavisinde kullanılır. Bu kistler, yerleşim yerlerine göre basit kist veya komplike kist olarak sınıflandırılır. Hastaların belirli bir süre takip edilmesi veya cerrahi müdahale gerekip gerekmediğinin değerlendirilmesi bu sınıflandırmaya göre yapılır. Cerrahi girişimin, açık cerrahi yerine travması az olan laparoskopik yöntemle yapılması önerilir.

Açık Cerrahi ile Böbrek Kisti Ameliyatı

Açık cerrahi ile yapılan böbrek kisti ameliyatında, 35-40 cm'lik bir cerrahi kesi yapılır. Büyük kistler söz konusu olduğunda, bu kesi ile birlikte 12. kaburga kemiği de alınabilir. Ameliyatın sonucunda, kesi nedeniyle hasar gören kaslar ve sinirler yüzünden uzun süre ağrı ve uyuşukluk ortaya çıkar. Bu durum, hastanın iyileşme sürecini geciktirir. Bu sebeplerden dolayı günümüzde böbrek kisti ameliyatları daha çok laparoskopik cerrahi ile uygulanmaktadır.

Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi

Laparoskopik parsiyel nefrektomi, daha çok 4 cm veya daha küçük çaplı böbrek kistleri için uygulanır. Bu yöntemde hedef, kistlerin kontrol edilmesi, varsa kanserli dokuların alınması ve sağlam böbreğin korunmasıdır. Üç ila dört delikten girilerek sadece kistin alınması ve sağlam böbreğin yerinde bırakılmasıyla konforlu bir ameliyat gerçekleştirilir. Özellikle kanser takibi bakımından bu teknik tercih edilir. Fakat deneyim gerektiren bir uygulama olduğundan, kistlerin farklılık göstermesi nedeniyle en zor cerrahiler arasındadır.

Laparoskopik parsiyel nefrektomi ile kistin olduğu bölge çıkarılınca meydana gelen doku boşluğu, yaralanan damarlar ve idrar kanallarının onarımı bu yöntemin avantajları sayesinde kolayca aşılabilir. Kistik yapı çıkarılırken, çıkan kısmın dikişle onarımı sırasında böbrek atar damarında kanamanın olmaması için damarlar kapalı kalır. Bu süreçte böbrek kanla beslenemeyeceğinden, işlem en fazla 15-20 dakikada tamamlanmalıdır. Bu aşamada kist çıkarılarak, bölgede oluşan hasar tamir edilir. Bu nedenle operasyonu yapan cerrahın deneyimli olması önemlidir. Çünkü bu sürede kanlanan böbrek dokusunun tamiri, zor edinilen bir deneyimdir.

Laparoskopik Radikal Nefrektomi

Laparoskopik radikal nefrektomi, büyük boyuttaki kistlerin çıkarılması ve böbrekle birlikte kistin alınması için kullanılır. Vücutta büyük kesi yapılmadan, üç ila dört delik açılarak bu deliklere yerleştirilen borucuklarla cerrahi aletler ve teleskop yardımıyla uygulanır. Bu operasyonda deneyimli bir cerrah ve ekip, yüksek çözünürlüğe sahip görüntüyü 10-15 kat büyütecek görüntü altında çalışmalıdır. Böbrek kisti ameliyatının süresi 1,5-2 saat sürebilir, basit kistlerde bu süre 45 dakika kadar olabilir. Hastalar ameliyattan sonraki 1-2 günde evlerine geri dönebilirler.

Laparoskopik Nefrektominin Avantajları

  • Karın zarının dışından yapıldığı zaman bağırsak yaralanması olmaz
  • Hastalar hastanede kısa süreli kalır, daha hızlı iyileşirler
  • Ameliyattan sonra daha az ağrı olduğundan, ağrı kesicilere daha az başvurulur
  • Hastalarda küçük kesiler yapıldığı için, kozmetik görünüm bozulmaz
  • Operasyon yüksek çözünürlükte ve büyük görüntü altında yapılır
  • Böbrek kisti ameliyatı ince ve narin yapıdaki laparoskopik aletlerle gerçekleştirilir
  • Hastalar günlük yaşamlarına daha kısa sürede uyum sağlarlar
Bu avantajlar nedeniyle günümüzde böbrek cerrahisinde laparoskopik nefrektomi rutin bir uygulama haline gelmiştir. Açık cerrahi gerekli olmadıkça tercih edilmez.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Kisti Neden Oluşur?

Böbrek Kisti Neden Oluşur?

Haber Bülteni

Güncel

Üreter Nedir?

Üreter Nedir?

Güncel

Üretral Dilatasyon

Üretral Dilatasyon

Güncel

Böbreğin Yapısı

Böbreğin Yapısı