Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir?
21 Haziran 2024

Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kistleri, böbrek dokusunu tutan ve duvarı epitel doku ile kaplı kitlelerdir. Bu kistler doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilirler. Böbrek kistlerinin belirtileri ve türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek, hastalığın tanı ve tedavi süreçlerine ışık tutabilir.

Konjenital Böbrek Kistleri

Doğuştan itibaren var olan böbrek kistlerine konjenital böbrek kistleri denir. Otozomal Resesif Polikistik Böbrek Hastalığı, çocukluk yaşlarında belirtilerle kendini gösterir. Bu hastalıkta böbreklerde çok sayıda kist bulunur ve ilerleyici böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı

Bu hastalığın belirtileri genellikle erişkin yaşlarda ortaya çıkar. Edinsel Basit Kistik Hastalık ise sonradan gelişen böbrek kistlerini ifade eder. İstatistiklere göre, elli yaşının üzerindeki bireylerin yaklaşık yarısında bir veya daha fazla böbrek kisti bulunur.

Basit Böbrek Kistleri

Genellikle belirti vermeyen, kontroller sırasında tesadüfen ortaya çıkan kistlerdir. Ancak, böbrek kistleri çok büyüyerek böbrek basısı yapabilir, idrar akışını engelleyebilir veya böbrek parankimini sıkıştırarak zarar verebilir. Hastalarda sırt ağrısı veya yan ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Kistler zamanla kanama yapabilir ve bulantı, kusma, mide-bağırsak rahatsızlıkları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Enfekte olan kistler, şiddetli yan ağrısı, halsizlik, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Basit böbrek kistleri genellikle kansere dönüşmez. Ancak, kistler çok büyüyerek ağrı ve baskı gibi semptomlar oluşturursa cerrahi müdahale gerekebilir. Kistlerin oluşumunu engellemek için ultrasonografi altında kist sıvıları boşaltılarak, kist içi boşluğa alkol gibi maddeler enjekte edilir. Günümüzde ideal yaklaşım, laparoskopik kist eksizyonu işlemidir. Böbrek kistlerinin kanserleşme riski bazı durumlarda mevcuttur. Bu nedenle kistik sınıflandırma önemlidir ve Bosniak sınıflaması kullanılır.

  • Tip I: Kist duvarı keskindir, sınırlıdır, düzgün ve incedir. Kist içerisinde odacıklar yoktur. Kanserleşme riski yoktur.
  • Tip II: Kist içerisinde küçük odacıklar vardır. Kist duvarları incedir, küçük kalsifikasyonlar (kireçlenmeler) mevcuttur. Kanserleşme riski yoktur.
  • Tip III: Kist içerisinde yaygın kalsifikasyonlar veya kalın septalar vardır. Kanserleşme riski mevcuttur. Tespit edildiğinde cerrahi müdahale gerektirir.
  • Tip IV: Kist içerisinde tümör vardır. Cerrahi müdahale ile çıkarılması gereklidir.

Günümüzde radyolojik tetkiklerin yaygın kullanımı ve düzenli sağlık kontrolleri, böbrek kistlerinin erken tespit edilmesine yol açmıştır. Özellikle son yıllarda teknolojinin etkin kullanımı ile check-up programlarında böbrek ultrasonlarının daha sık yapılması, böbrek tümörlerinin erken dönemde yakalanmasını sağlamaktadır. Erken dönemde cerrahi müdahale edilen böbrek tümörlerinin tekrarlama ihtimali oldukça azalmaktadır. Böbrek hastalıklarının erken tanısı için en az üç yılda bir böbrek ultrasonu yapılması önerilir.

Erişkin Tip Polikistik Böbrek Hastalığı

Klinik belirtileri arasında hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği, idrarda kan bulunması, böbreklerde büyüme ve beyin kanaması yer alır. Genellikle 40 yaşından sonra belirtiler ortaya çıkar. Böbrek kisti haricinde hastanın karaciğer, dalak ve pankreas gibi diğer organlarında da kistler bulunabilir. Böbreklerde büyük ve küçük birçok kist mevcuttur.

Hastalar genel olarak protein diyetine alınırlar. Kistler zamanla artarak tüm böbrek parankimini kaplar ve böbrek yetmezliği ile sonuçlanır. Hastalarda gelişebilecek hipertansiyon ve enfeksiyon gibi durumlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Çocuk Tipi Polikistik Böbrek Hastalığı

Bu hastalığın klinik belirtileri böbrek yetmezliği ve gelişme geriliğidir. Doğumdan itibaren ortaya çıkar ve genellikle 2 ay içinde ölümle sonuçlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi Nelerdir?

Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi Nelerdir?

Güncel

Üreter Nedir?

Üreter Nedir?

Güncel

böbrek genişlemesine ne iyi gelir

böbrek genişlemesine ne iyi gelir