Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?
11 Temmuz 2024

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir

Böbrek ağrıları, genellikle karın ağrılarının yanında olup zamanla kasıklara doğru yayılabilen ve bazen de karının tam ortasına kadar inebilen bir ağrı türüdür. Bazen şiddetli ve ani olarak görülebilen bu ağrıların birçok nedeni bulunmaktadır. Böbrek yetmezliği, susuz kalma, taş, kum ve iltihaplanma bu ağrıların en yaygın sebeplerindendir. Böbrek ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt ararken, böbrekleri rahatlatan ve kanı temizleyen bitkiler tüketilmelidir. Böbrek ağrılarına iyi gelen uygulamalar arasında yağ, tuz ve et içermeyen bir diyet uygulamak yerinde olacaktır.

Böbrek Ağrısının Nedenleri

Böbrek ağrılarının bir diğer nedeni ise böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan zararlı maddelerdir. Bu nedenle su ve tuz metabolizması bozulur, böbrekler işlevini kaybeder ve doğru şekilde çalışmadığı için iflasa uğrar. Sancı ve ağrılar artış gösterir. Bu tür böbrek ağrıları tedavi yöntemi ile geçmemekte ancak ağrının hafifletilmesi için bazı uygulamalar yapılabilmektedir.

Böbrek Ağrısını Hafifletme Yöntemleri

Böbrek ağrısına iyi gelen ilk şey bol miktarda su tüketmektir. Bunun yanı sıra, bira tüketimi de böbrekleri temizleyen yöntemler arasında yer almaktadır. Bira zararlı diyebilirsiniz fakat uzmanlar böbrek ağrısı çeken kişilere bira tüketimi önermektedir. Nedeni ise, bira çok iyi bir idrar söktürücü olup böbrek taşı ve kumların kolaylıkla vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Böbrek ağrısına ne iyi gelir sorusuna bir diğer yanıt da, kış aylarında ayakları sıcak tutmak ve üşütmemek böbrek ağrılarının oluşumunu engellemektedir. Böbrek ağrısına sıcak su kompresleri uygulanarak daha fazla sancının oluşumuna engel olunur. Ayrıca, evde taze limondan limonata yapılarak tüketilmesi, kum ve taş oluşumunu engelleyerek sancıları da önler.

Böbrek Ağrısına İyi Gelen Besinler

Böbrek ağrısına iyi gelen ürünler ise şöyle sıralanmaktadır:

  • Avokado yaprağı
  • Pirinç
  • Karpuz
  • Isırgan otu
  • Buğday ekmeği
  • Fasulye
  • Kereviz
  • Nar
  • Domates suyu

Lif açısından zengin olan taze mevsim sebze ve meyveleri tüketmek böbreklere iyi gelen şeyler arasında bulunmaktadır. Düzenli meyve ve sebze tüketimi, böbreklerin rahatlamasını sağlayarak ağrılar kolaylıkla atlatılır. İçinde potasyum bulunan avokado yaprağı tüketmek, böbrek taşının rahatlıkla atılmasını sağlayarak taş nedeniyle oluşan ağrı ve sancıların giderilmesine yardımcı olur.

Sodyum, böbreklerin işleyişi için kan basıncını düzenleyen çok önemli bir mineral olup aşırı şekilde tüketilmemelidir. Böbrek ağrılarını en aza indirmek için süt ürünleri tüketiminde de oldukça fayda vardır. Böbrek ağrısı çekenler özellikle konserve ve hazır soslardan uzak durmalıdır çünkü içerisinde sodyum bulunmakta ve sodyum böbrek sancılarını artırmaktadır. Taze nar yenilmesi ve üzüm suyunun içilmesi, tatlı badem tüketilmesi, fındık ve kereviz gibi besinlerin yenilmesi faydalı olup böbrek ağrılarını gidermekte kullanılır.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Böbrek ağrısı için bir diğer tavsiye ise bir litre suyun içerisine bir çorba kaşığı karabaş otu eklenir ve bir su bardağı arpa katılıp kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra süzülerek günde 3 defa, yani sabah, öğle ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilmelidir. Böylece çekilmiş olan sancı ve ağrılar yavaş yavaş yok olmaya başlayarak rahatlama sağlar.

Geçmişten günümüze kadar gelen bilgilerden bir diğeri ise yarım litre kaynatılmış ve ılımış suyun içerisine kıyılmış iki iri baş kuru soğan katılıp 7-8 saat bekletilir ve daha sonra günlük tüketilir. Günde 3 öğün aç karnına birer kahve fincanı tüketilmelidir. Ayrıca, bir lahananın geniş yaprakları kaynar su buharında yumuşatıldıktan sonra böbreklere sarılıp soğuyana kadar bekletilir ve soğuyan yaprak sürekli değiştirilir. Böylece ağrıyı çekerek rahatlatır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mengücek

11 Temmuz 2024 Perşembe

Böbrek ağrısı çekerken birisinin bira tüketimini önerebileceği durumla karşılaştım. Gerçekten, bira böbrek ağrısını hafifletir mi? Bu yöntemi deneyen oldu mu ve nasıl etkiledi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mengücek,

Böbrek ağrısı çekerken bira tüketimini önermek pek doğru bir yaklaşım değildir. Biranın böbrek ağrısını hafiflettiğine dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Aksine, alkol böbrekler üzerinde ek stres yaratabilir ve mevcut bir böbrek rahatsızlığını daha da kötüleştirebilir. Bira diüretik (idrar söktürücü) özelliğe sahip olabilir, ancak bu durum böbrek taşı gibi belirli durumlarda ağrıyı hafifletmekten ziyade daha fazla rahatsızlık yaratabilir. Böbrek ağrısı yaşıyorsanız, bir sağlık profesyoneline danışmanız en doğru yaklaşım olacaktır. Sağlığınızı riske atmamak için bu tür önerilere temkinli yaklaşmanızda fayda var.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Transplantasyonu

Böbrek Transplantasyonu

Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Büyümesi Neden Olur?

Böbrek Büyümesi Neden Olur?

Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?

Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?

Böbrekte Kist Tehlikelimidir ve Tehlikeleri Nelerdir?

Böbrekte Kist Tehlikelimidir ve Tehlikeleri Nelerdir?

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Böbrek Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Güncel

çalışmayan böbrek ağrı yaparmı

çalışmayan böbrek ağrı yaparmı