Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?
10 Temmuz 2024

Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?


Her insanda gaz oluşumu doğal bir süreçtir. Gaz, anüs yoluyla veya geğirti şeklinde vücuttan atılabilir. Sindirim sistemimiz yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan oluşmaktadır. Gaz oluşumunun iki ana sebebi vardır: yutulan hava ve kalın bağırsakta bulunan zararsız bakterilerin, sindiremediğimiz bazı gıdaları parçalamaları sonucu oluşan gaz.

Gaz Oluşumunun Sebepleri

Mide gazının en yaygın sebebi, aerofaji olarak bilinen hava yutma olayıdır. Bu hava bazen normalden fazla yutulabilir. Midede bulunan gazın büyük çoğunluğu geğirti ile dışarı atılır, ancak bir kısmı mideden kalın bağırsaklara geçerek makat yoluyla çıkar. İnsan vücudu, bazen şeker, nişasta gibi karbonhidratları ve bazı lifleri bağırsakta bulunan enzimler sayesinde sindiremez. Bu sindirilemeyen gıdalar kalın bağırsağa geçerek, kalın bağırsakta bulunan zararsız bakteriler tarafından parçalanır.

Yüksek Karbonhidratlı Besinler ve Gaz

Yağlar ve proteinler genellikle fazla gaza sebep olmazken, yüksek karbonhidrat içeren besinler daha fazla gaz yapmaktadır. Bir kişinin günde 14 kez gaz çıkarması normal kabul edilir. Bunun yanı sıra, gaz çıkarma ve gaz sancıları birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple uzun süren rahatsızlık durumunda bir doktora başvurulması gerekmektedir. Kişinin yediği şeyler ile şikayetlerinin birbiri ile ilgisi olup olmadığı araştırılmalıdır.

Gaz ve Şişkinlik Belirtileri

Karında oluşan şişlik ve uzun süre devam eden gaz gibi şikayetler, özellikle de 50 yaşın üzerindeki kişiler için kalın bağırsak kanserinin habercisi olabilir. Şikayet sahibi kişinin ailesinde bağırsak kanseri olan varsa bu risk daha da artmaktadır. Bunun dışında sebebi belli olmayan ani kilo kaybı, ishal veya gaitasında kan görülen kişiler dikkatle incelenmelidir. Böyle bir olasılıkta, hastanın bağırsakları ışıklı kamera ile incelenmeli, yani hastaya kolonoskopi yapılmalıdır.

Böbrek Taşı ve Gaz

Konumuzun başlığı olan “böbrek taşı gaz yapar mı” sorusuna cevabımız evet olabilir. Bağırsak tıkanması, böbrek taşı, bakteriyel çoğalma ve çölyak ile laktoz eksikliği gibi bağırsakların kendisinden kaynaklanan hastalıklar da aşırı gaza ve vücutta şişkinliğe neden olabilir. Yani, gaz ve şişkinliğin altında basit nedenlerin yanı sıra ciddi hastalıklar da yatabilmektedir. Bu yüzden gaz ve şişkinlik önemsenmeli ve neden kaynaklandığı araştırılmalıdır.

Gaz ve Şişkinlik Yönetimi

Gaz ve şişkinlik şikayetlerini yönetmek için bazı önlemler alınabilir:

  • Yemekleri yavaş yiyerek hava yutulmasını azaltmak
  • Yüksek karbonhidratlı gıdaları sınırlamak
  • Stresi azaltıcı teknikler kullanmak
  • Düzenli egzersiz yapmak
Sonuç olarak, gaz ve şişkinlik genellikle zararsız olsalar da, bu belirtiler ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Uzun süreli veya şiddetli şikayetler durumunda mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İbrahim ÖZÇAM

04 Haziran 2024 Salı

Sağ böbrekte 4 ve 7 mm iki taş var.Kaburganın tam altında genelde baskı oluşuyor. Böbrek taşlarından olur mu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

İbrahim ÖZÇAM,

Böbrek taşları, kaburganın altında baskı ve rahatsızlık hissine neden olabilir. Bu belirtiler taşların yerleşimi ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. En iyisi bir uzmana danışarak detaylı bir muayene ve gerekirse görüntüleme testleri yaptırmanĽz olacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Şarani

Merhaba, böbreklerde oluşan taşlar eğer böbreğin şişmesine ve iltihaplanmasına neden olur ise bu durumda baskı hissedilebilir. Ancak böbrek taşları normal koşullarda herhangi bir baskı oluşturmamaktadır. Bu nedenle oluşan baskı farklı durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkıyor olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

Renal Pelvis Nedir?

Renal Pelvis Nedir?

Haber Bülteni