Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?
26 Haziran 2024

Böbrek Yüzde Kaç Çalışır?

Böbrekler ve Fonksiyonları

Böbrekler, omurgalılarda bulunan, hayati öneme sahip boşaltım organlarıdır. Başta üre olmak üzere birçok atığı kandan süzerek idrar olarak dışarı atarlar. Sağlıklı bir insanda iki adet böbrek bulunur. Böbreklerin içindeki süzme birimlerine nefron adı verilir ve her bir böbrekte yaklaşık 1-1.5 milyon nefron bulunur.

Böbreklerin Çalışamaz Hale Gelme Nedenleri

Böbreklerin çalışamaz hale gelmesinde birçok etken rol oynayabilir. En önemli nedenler arasında yüksek tansiyon ve diyabet yer alır. Diyabet nedeniyle oluşan böbrek sorunlarının sebebi, kanda aşırı şeker birikiminin böbreklere zarar vermesidir. Yüksek tansiyon durumunda ise kanın damarlara yaptığı basınç artar ve bu durum böbrekler için kritik öneme sahip olan küçük kan damarlarına zarar verir. Bunun yanı sıra, genetik faktörler, böbrek iltihapları ve yüksek kan basıncı da böbreklerin çalışamaz hale gelmesinde etkili olabilir.

Böbrekler Yüzde Kaç Çalışır?

Böbreklerin tam kapasiteyle (%100) çalışmadığı durumlarda, böbrek yetmezliği söz konusudur. Böbreklerin biri farklı seviyede, diğeri farklı seviyede çalışıyor olabilir. Biri az çalışırken, diğeri daha verimli çalışabilir. Kronik böbrek yetmezliğinde böbreklerin çalışma kapasitesi %10'a kadar düşebilir. Böbreklerden birinin tam kapasiteyle çalışması, diğer böbreğin çalışmamasına rağmen hastayı hayatta tutabilir. Yani tek böbrekle yaşamak mümkündür.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek yetmezliği belirtileri şunlardır:

  • Böbrek ağrısı
  • Yorgunluk
  • İştahsızlık
  • Bitkinlik
  • İdrar atımında azalma

Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız, derhal doktorunuza başvurun. Bu belirtiler, böbreklerinizin tam kapasiteyle çalışmadığının bir göstergesi olabilir.

Sonuç

Böbrekler vücudumuz için hayati öneme sahip organlardır ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için böbrek sağlığına dikkat etmek gereklidir. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi durumlar böbrek sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, bu hastalıkların kontrol altında tutulması ve düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mahir

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Yuzde altmis sekiz ve yuzde otuz bes rapor alirmiyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Melahat Yılmaz

Mahir bey böbrek rahatsızlığınızın ve tahlillerinin sonuçları değerlendirilmesi sonrasında kesin alacağınız rapor yüzdesi ortaya çıkacaktır. Bu rapor verilirken böbreğinizin çalışma durumu değerlendirilir. Ayrıca yüksek oranda alınacak raporlar sayesinde emeklilik durumu dahi söz konusudur.

soru

emel altun kılıç

16 Mayıs 2024 Perşembe

Bir yakınımın bir böbreği hiç calısmıyor digeride yüzde 35 calışıyor ama diyalize giriyor.Durum nekadar ciddi iyilesme sansı varmi yada ölümcül olurmu.Bilgilendirirseniz sevinirim tesekkürler.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Akad

Merhaba Emel Hanım, bu durumlarda tıbbi destek alınmadan yaşamak mümkün olmamaktadır. Diğer böbreğin iyileşmeden sürekli bu şekilde çalışmaya devam etmesi durumunda böbrek nakli gerekli olabilmektedir. Böbrek nakli yapıldığında diyalize gerek kalmadan da yaşam devam edebilir.

2. Cevap
cevap

Sanaç

Merhabalar emel hanım, insanlar tek böbrek ile yaşayabilirler fakat biri alınıp diğeri az çalışırsa böbrek yetmezliği ile diyaliz de gerekir. Bu durumda üroloji uzmanına muayene olunarak uygun böbrek bulunup nakli için beklenmelidir. Geçmiş olsun.

soru

fatih kara

09 Mayıs 2024 Perşembe

bi böbreğim tamamen ölü diğeri ise yüde on calışıyo ne yapmam lazım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Dolunay

Böbreğiniz çok düşük oran da çalışıyor. Gün içerisinde bol bol su içmeniz lazım. Böbrekler su ile çalışır. Böbreğiniz bu seviyede çalışırsa böbrekleriniz iflas edebilir. Böbrek çalışmaması durumun da diyaliz hastası olabilirsiniz. Nefroloji doktoruna gitmeniz lazım. Gerekli tahlilleri tekrar yaptırın. Sonra doktorunuzun uygulayacağı ilaç tedavisi ve önerileri muhakkak yapın. Geçmiş olsun.

soru

Arif demir

07 Mayıs 2024 Salı

Sol bobrek 77,sag böbrek 23 çalışıyor. Bu oranı nasıl duzeltebilirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Şehnaz

Böbrekler önemli organımızdır. Böbreklerin çalışmaması diyaliz olmamıza sebep olabilir. Böbreklere gün içerin de bol miktarda su tüketerek iyi bakabiliriz. Fazla böbreğimizi zorlayacak besinler ve ilaçlar tüketirsek böbreklerimiz iflas edebilir. Siz bir nefroloji uzmanına giderek sizin bu değerlerinizi analiz ederek belki yeniden tahlil isteyerek size neler yapılıp yapılmayacağı konusunda fikir verebilir.

soru

Ergün Aydoğdu

05 Mayıs 2024 Pazar

Sol 27 seg 73 nasıl sizce arkadaşlar

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Koçak

Merhaba belki totalde yüzde yüze yqkın gibi görünsede sonuta sol böbreğiniz işlevini yitirmeye başlamış. Bu iyi bir şey değil maalesef, böbreklerden sadece birisi ilede tüm yaşantınızı idame ettirebilirsiniz ama burada amaç diğer zayıflayan böbreğinizi geri kurtarabiliyormusunuz çaresi varmı ona bakmanız gerekir aksi takdirde sol böbreğinizi kaybedebilirsiniz . Sağlıkla kalın .

soru

Hasan

17 Nisan 2024 Çarşamba

Böreklerim ikisede yüzde elli altısı bitik ve hiper tansiyon var vefgi indirimi raporu alabilirmiyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hasan Bey,

Böyle bir durumda, vergi indirimi raporu alıp alamayacağınız konusunda en doğru bilgiyi sağlık kuruluşlarından ve vergi dairelerinden alabilirsiniz. Hiper tansiyon ve diğer sağlık sorunlarınızın raporlanması ve değerlendirilmesi gerekecektir. Geçmiş olsun, umarım sorununuz en kısa sürede çözülür.

soru

onur

12 Nisan 2024 Cuma

Benim sol bobreyim 9 çalışıyor doğuştan dediler bunun için için hastaneden yüzde kaç oranında rapor ala bilirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

CAN AYDIN

Onur bey böbreğin yüzde birlik kısmı çalışsa dahi görevini kısmi olarak yerine getirmeye devam eder. Raporlarınızı tam anlamıyla göremediğimden dolayı sağlıklı bir yorum yapmam söz konusu değil. Ancak böbreğinizin yüzde 9 çalışması durumunda; Heyet tarafından yüzde 40a kadar rapor verilebilmektedir. Dediğim gibi raporlarına tam olarak bakmadığımdan tahminlerime dayanarak söylüyorum.

soru

Zeycan adalar

11 Nisan 2024 Perşembe

İki böbreğinde kist var sol böbreğimi tamamen sardığı için ameliyat la alınıcak sağ böbrekte de kist var ama yüzde kırk risk altında dediler yaşama şansım ne kadar

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Zeycan,

Bu tür ciddi bir durumu değerlendirebilecek yetkinlikte değilim, ancak alanında uzman bir doktorla görüşmen en doğrusu olur. Herkesin sağlık durumu farklı olabilir ve doktorun senin özel durumunu değerlendirerek en iyi bilgiyi verecektir. Geçmiş olsun ve umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşursun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Genişlemesi Tedavisi

Böbrek Genişlemesi Tedavisi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Yetmezliği İçin Şifalı Bitkiler

Böbrek Yetmezliği İçin Şifalı Bitkiler

Böbrek Taşı Düşüren Balık

Böbrek Taşı Düşüren Balık

Böbrek Taşının Zararları Nelerdir?

Böbrek Taşının Zararları Nelerdir?

Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?

Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?

Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer?

Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer?

Güncel

Böbrekte Leke Görülmesi

Böbrekte Leke Görülmesi

Güncel

Renal Pelvis Nedir?

Renal Pelvis Nedir?