Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek kanaması yaş ya da cinsiyet fark etmeden birçok kişide görülen problemlerden biridir. Bu sorun genellikle tek başına bir hastalık değildir Genellikle böbrek kanaması problemi diğer böbrek sorunlarında dolayı meydana gelmektedir. Bu sorun vücutta gösterdiği bazı belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Bazen kişide herhangi bir belirti olmadan bile bu durum kişinin idrarına bakılarak ya da idrar testleri yapılara anlaşılabilmektedir. Tıbbi olarak böyle bir duruma rastlandığında ilk olarak kişi üzerinde bu sorunu meydana getiren nedenler araştırılmaktadır. Bu sorunun nedeni bulunduğunda bu neden çözülür ve daha sonra böbrek kanamasına ilişkin sorunlar çözülür. Böbrek kanaması her insanda görülebilir. Bu duruma neden olan birçok sorun olduğu gibi bu gibi sorunların birçok da çözümü bulunmaktadır.

Böbrek kanaması neden olur?

Bu durumun en büyük nedeni böbrek taşlarıdır. Böbrek taşları kişilerde böbrek kanamasının meydana gelmesi için oldukça büyük bir etkendir. Böbrek taşları bazen kişilerde büyük bir şekilde görülmektedir. Yani böbrek içerisinde biriken kristal yapıdaki kumlar böbrekten düşmeyerek zamanla büyümektedir. Büyüyen bu taşlar ise böbrek içerisindeki kanallara sıkışarak kanamalara ve şiddetli ağrılara neden olur. Bu nedenle meydana gelen böbrek kanaması bu taşın ortadan kaldırılması ile sonlandırılabilir.

Böbrek kanaması probleminin diğer bir nedeni ise kişilerde görülen böbrek iltihaplanması sorunudur. Böbreklerde meydana gelen iltihaplanmalar zamanla bu bölgelerde kanamalara neden olarak kişilerde farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu iltihaplar yapılan antibiyotik tedavileri ile kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. Böbrek kanamasına neden olan iltihapların erken teşhisi kişinin böbrek sorunlarını meydana getirmeden kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis daha fazla sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir.

Böbrek kanaması belirtileri nelerdir?

Bu durumun en büyük belirtisi kişinin idrarında görülen kandır. Kişi idrara çıktığında idrarın biraz daha bulanık ve kırmızı renkte olması kişinin böbrek kanaması olduğunun kanıtıdır. Bunun yanında kişilerde görülen idrar sırasında yanma durumu hem idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanan hem de böbrek kanaması durumunda kaynaklanan sorunlar arasındadır. Bunun yanında kişinin böbreğinde görülen kanama fazla ise mide bulantıları, kusma ve baş dönmeleri bu durumun meydana gelmesine olası durumlar arasında yer almaktadır. Her ne şekilde olursa olsun böbrek kanaması problemlerinde doktorunuza başvurmanız en doğru adımdır.

Böbrek kanaması tedavisi nasıl yapılır?

Böbrek taşlarının tedavisi genellikle bu soruna neden olan durumların ortadan kaldırılması ile yapılmaktadır. Böbrek kanamasında böbreğin hasar alan kısımlarının daha hızlı onarılması iççin kişiye genellikle biraz istirahat tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu durumlarda kişilerin egzersizleri, bir süre azaltmaları söylenir. Yazılan bazı destek ilaçlar ile kanamanın gerçekleştiği bölge bir hafta içerisinde iyileşme gösterir. Bunun yanında bazı bitkisel ilaçlar kullanılarak bu bölgelerin onarımı hızlandırılabilir. Öyle ki birçok tıbbi ilaçtan çok daha iyi etkiler gösteren bitkisel ürünler tıbbi ilaçlar gibi vücuda herhangi bir zarar ve yan etki yapmaz. Fakat bitkisel alerjisi olan kişiler bu konuda biraz daha bilgi edinmelidir.

Böbrek Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Üreter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Üreter Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Böbrek Taşı Ateş Yapar mı?

Böbrek Taşı Ateş Yapar mı?

Renal Pelvis Nedir?

Renal Pelvis Nedir?

Renal Kolik Nedir ve Nasıl Tanı Konulur?

Renal Kolik Nedir ve Nasıl Tanı Konulur?

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrekte Kalkül Belirtileri ve Tedavisi

Böbrekte Kalkül Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Böbrekte Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Böbrekte Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6