Böbrek Taşı Düşürürken Ne Yapmalı?
11 Temmuz 2024

Böbrek Taşı Düşürürken Ne Yapmalı?

Böbrek Taşı Düşürürken Ne Yapmalı

Böbreklerde oluşan böbrek taşları, küçük, sert ve yoğun kristalize minerallerin birikmesiyle meydana gelir. Böbreklerde ve kanalların içinde yerleşen taşlar, farklı şiddette ağrıların oluşmasına neden olabilir. Böbrek taşları küçükse, evde bazı tedbirlerle birlikte taş düşürülebilir. Ancak taşın büyüklüğü arttıkça, tıbbi tedavi uygulanması kaçınılmaz olur.

Böbrek Taşı Düşürürken Neler Yapılabilir?

Genellikle ebadı 3-4 mm'den daha küçük böbrek taşları düşürülürken, bazı önlemler alarak buna destek olunabilir. Böbrek taşının 8 mm çapına ulaşması nadir görülür. Eğer 1 cm çaplı bir böbrek taşı düşürülecekse, mutlaka tıbbi tedavilerden yararlanılmalıdır. Küçük çaplı böbrek taşı düşürürken almanız gereken önlemler arasında:
  • Bol su içmek: Günlük olarak 2-3 litre su tüketimi böbreklerin ve taşların yıkanmasını sağlar. Bu sayede taş düşürürken daha rahat edilir. İçtiğiniz su miktarının yeterli olduğunu, idrarın renksiz olmasından anlayabilirsiniz.
  • Beslenmenizde limon kullanmak: İçtiğiniz suya veya yemeklerinize limon eklemek, kalsiyum bazlı böbrek taşlarının parçalanmasına yardımcı olan sitrik asit içerdiği için, taş düşürmeyi kolaylaştırabilir. Bunun için günlük yarım limon suyu içmek yeterlidir.
  • Tuz ve protein sınırlı almak: Günlük olarak alınacak et proteini belirli bir orana çekilmeli ve 3 gram ya da daha az sodyum tüketilmelidir. Tuzun fazla alınması idrardaki kalsiyumu artırır, bu da kalsiyum taşlarının oluşmasında etkili olabilir. Aynı zamanda, böbrek taşı oluşumunda etkili olan ürat miktarının artmasında, vücuttaki sodyum oranının rolü vardır. Et proteini, bitkisel proteine göre daha fazla sülfür içerir.
  • Lif alımının artırılması: Böbrek taşı düşürürken taze sebze ve tam buğday içeren ürünlerin tüketimi ihmal edilmemelidir. Lif içeren besinlerde genellikle kalsiyum tuzlarının kristalleşmesine engel olan fitat bulunduğundan, böbrek taşı oluşumu azalır. En fazla lif baklagillerde, pirinç kepeğinde ve buğdayda bulunur.
  • Meşrubat içmemek: İçeriğinde asit bulunan içecekler, idrardaki sitrat oranını düşürür. Bunların yerine en iyi içecek sudur. Kafeinli içecekler de azaltılmalıdır.
  • Hareketli bir yaşam sürmek: Kişinin hareketli bir yaşam sürmesi ve düzenli egzersiz yapması, böbreklerdeki taşların hareket etmesini sağlar. Ancak ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır, çünkü taşlar daha hareketli olacağından ağrılar artabilir.
  • Stresten uzak kalmak: Bazı uzmanlar böbreklerde taş oluşumunu strese bağlar. Stresten uzak kalmak, mevcut taşları yok etmese de yeni taşlardan korunmanıza yardımcı olabilir.
Böbrek Taşı Düşürürken Kullanılabilecek İlaçlar ve Tıbbi Tedaviler

İlaçlar bilinçli kullanılmalı: Kullanılan ilaçların bazıları böbrekte taş oluşumunu engellerken, bazıları da taş tedavisi için kullanılır. Böbrek taşlarının en fazla görüleni kalsiyum taşlarıdır. Bu taşlarda olduğu gibi, strüvit, ürik asit ve sistin taşlarında da farklı ilaçların kullanılması gerekir. Bu yüzden böbrek taşı düşürürken taşın türüne uygun ilaçlar kullanılmalıdır. Taş düşürmek için kullanılan ilaçların bir kısmı düz kasları gevşetir ve taşın düşürülmesinde faydalı olur. Alfa blokerler bu etkiyi gösteren ilaçlardır. Böbrek taşı düşürmek için en fazla kullanılanı tamsulosin denilen alfa blokerdir. Bu tür ilaçları tüm böbrek taşlarının düşürülmesinde kullanmak mümkündür.

Şok dalgasıyla böbrek taşı kırma: Dışarıdan verilecek şok dalgasıyla taşlar kırılabilir. Eğer taşlar üreterin alt kısmında olmazsa, bu yöntem %80-90 oranında taşların tedavisinde başarılı olur. Özellikle büyük taşlarda bu yöntem tavsiye edilir.

Cilt içinden taş kırma (Perkütan nefrolitotomi): Bu yöntem böbrek taşlarının düşürülmesinde kullanılır. Kesi açılarak böbreğe girilir ve taş şok dalgası verilerek kırılır. Bu büyük taşlarda tercih edilen bir yöntemdir. Hastanın 2-3 gün hastanede kalması gerekir.

Üreteroskopi: Yine büyük taşların düşürülmesinde kullanılan bir yöntemdir. Böbrek taşı bu alet yardımıyla alınır ya da lazerle parçalanarak, idrarla düşürülmesi sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Doğukan

31 Mayıs 2024 Cuma

Merhabalar böbrek taşı olan kişilere halk arasında genellikle bira içmesinin böbrek taşını düşürmesine yardımcı olduğu söyleniyor. Bunun doğruluk payı ne kadardır. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Doğukan,

Bira içmenin böbrek taşı düşürmede etkili olduğuna dair halk arasında yaygın bir inanç bulunmaktadır. Ancak, bu konuda bilimsel araştırmalar karışık sonuçlar vermektedir. Biranın idrar söktürücü etkisi nedeniyle bazı kişilerde böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor. Fakat, alkol alımının fazla olması böbrek sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir ve diğer sorunlara yol açabilir.

En iyi yaklaşım, böbrek sağlığını korumak ve taş oluşumunu önlemek için bol su içmek ve dengeli beslenmektir. Böbrek taşı probleminiz varsa, bir uzmana danışarak en uygun tedavi yöntemini belirlemeniz önerilir.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Taşkın

Merhaba. Biranın böbrek taşlarına yararlı olduğu söylentisinin hiçbir kanıtı bulunmamaktadır. İçerisinde maya bulunması sebebiyle aslında daha çok taş oluşmasına bile neden olabilir. Uzmanlar da bu konuda bira yerine daha çok su tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Taşı Düşürürken Ne Yapmalı?

Böbrek Taşı Düşürürken Ne Yapmalı?

Böbreklere İdrar Kaçması Belirtileri ve Tedavisi

Böbreklere İdrar Kaçması Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezlerinin Çalışmaması

Böbrek Üstü Bezlerinin Çalışmaması

Böbrek Neden Büyür Büyüme Nedenleri

Böbrek Neden Büyür Büyüme Nedenleri

Balıkesir Böbrek Taşı Suyu

Balıkesir Böbrek Taşı Suyu

Güncel

Böbrekte Su Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrekte Su Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?