Böbrek Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Böbrek Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı

Böbrek ağrısı, bel bölgesinde oluşan ve genellikle dayanılmaz olarak nitelendirilen ağrılardır. İnsan vücudunun her bölgesi önemlidir, ancak belde meydana gelen bu ağrılar günlük yaşamı oldukça olumsuz etkiler. Böbrek ağrısının oluştuğu bel bölgesinde batma şeklinde şiddetli ağrılar hissedilir ve bu durum birçok rahatsızlığın habercisi olabilir. Bazı durumlarda ise ağrı, kişinin göğüs kafesi altında da hissedilebilir, bu nedenle yanıltıcı olabilir.

Böbrek Ağrısının Nedenleri

Böbrek ağrısı genellikle bel bölgesinde batma şeklinde hissedilir. Bu ağrılar:
  • Böbreklerde oluşan taşlar veya kum
  • İdrar yollarında meydana gelen iltihaplar
  • Böbrekte oluşan tümörler veya kanser
  • Böbrekte büyüme veya apse oluşumu
gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkar. Bu tür rahatsızlıklar insanlara büyük acı verir ve günlük yaşamlarını zorlaştırır. Bu tür belirtilerle karşılaşıldığında en güvenilir yol, bir doktora giderek teşhis konulması ve tedaviye başlanmasıdır. Çünkü böbrek ağrıları, birçok ciddi rahatsızlığın habercisi olabilir.

Böbrek Ağrısının Belirtileri

Böbrek ağrısı ile diğer bel ağrıları arasındaki farkı anlamak önemlidir. Böbrek ağrısının belirtileri şunlardır:
  • Hızlı başlayan ve vücutta sızı şeklinde devam eden ağrılar
  • Bulantı ve kusma
  • Hareketler sırasında titreme
Bu belirtilere sahip hastalar zaman kaybetmeden doktora başvurmalı ve tedavi olmalıdır. Hızlı bir şekilde teşhis konulması ve tedaviye başlanması önemlidir. Böbrek ağrısından şüphelenilen durumlar ise, vücutta ağrı varken hareket esnasında ağrının şiddetinin değişmesi şeklinde kendini gösterebilir. Aşırı derecede ayakta durma, ağır eşya kaldırma, ani hareketler, düşme ve çarpma sonucu meydana gelen ağrılar böbrek ağrısı değildir. Uyku esnasında pozisyon değişiminde ağrı geçiyorsa ve özellikle sabah kalkıldığında ağrı varsa, gün içinde geçiyorsa bu durumlar yalancı böbrek ağrısı olarak nitelendirilir. Bu tür durumlar genellikle diğer organlardan kaynaklanan rahatsızlıkların habercisidir. Doktora gidilerek teşhis konulduktan sonra tedavi edilerek bu rahatsızlıklardan kurtulmak mümkündür. İnsan sağlığı çok önemlidir ve meydana gelen ağrılar ne olursa olsun doktora gitmek şarttır.

Böbrek Ağrısından Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek ağrısından kurtulmanın en etkili yöntemi doktor tedavisidir. Böbrek ağrısına yakalanmamak için bol su tüketilmesi gerekmektedir. Bol su tüketimi:
  • Böbrekte oluşan taş ve kumun temizlenmesinde
  • Vücuttan atılmasında
önemli bir rol oynar. Böbrek ağrısı olan bölgeye sıcak su uygulaması da rahatlatıcı olabilir ve acıyı hafifletebilir. Ayakları sıcak tutmak, böbrek üşütmesine karşı dikkatli olmak ve soğuktan korunmak böbrek ağrılarını önlemek için önemlidir. Böbrek üşütmeleri ciddi bir durumdur ve iltihap oluşumunu kolaylaştırabilir, bu da böbrek ağrılarını daha şiddetli hale getirebilir.

Böbrek ağrısı olan kişilerin doktora gitmesi ve teşhis konulması önemlidir. Daha ciddi rahatsızlıklara neden olmaması için teşhis yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde tedavi yöntemi belirlenerek böbrek ağrısına sebep olan durum ilaç ile tedavi edilmelidir. İhmal durumunda böbrek kanseri olma ihtimalini unutmamak gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

esra bükte

14 Mayıs 2024 Salı

böbrek kreatinin hastasayım ayakta çok durunca böbreklerim çok ağrıyor nedeni nedir acaba acil cevap

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Esra Bükte,

Öncelikle geçmiş olsun. Böbreklerinizde ağrı hissetmeniz çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Özellikle kreatinin seviyenizde bir artış varsa, bu böbrek fonksiyonlarınızda bir sorun olduğunu işaret edebilir. Ayakta fazla durmak, kan dolaşımını etkileyebilir ve bu da böbrekleriniz üzerinde ek bir baskı yaratabilir. Ancak, tam ve doğru bir teşhis için mutlaka bir nefroloji uzmanına başvurmanız gerektiğini öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

Saygılar,

2. Cevap
cevap

Meşkure

Böbrek kreatinin belirtileri arasında kişinin kendisini yorması, aşırı zorlu egzersizler yapması, uzun süre ayakta kalması gibi durumlar tetiklemektedir. Bu durum tansiyonunuzun da düşmesine neden olmaktadır. Kendinizi fazla yormamanız ve doktor tavsiye doğrultusunda hareket etmenizde fayda var.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Renal Pelvis Nedir?

Renal Pelvis Nedir?

Böbrek Üşütmesi Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek Üşütmesi Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Ağrısız Böbrek Taşı Düşürme

Ağrısız Böbrek Taşı Düşürme

Böbrek Taşı Boyutları

Böbrek Taşı Boyutları

Güncel

Böbrek Taşı Kırma

Böbrek Taşı Kırma

Güncel

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi